Клуб на храбрата шивачка - тема 20

  • 75 432
  • 787
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 862
Здравей, D&G! Мисля, че вероятността да пуснат машина в ЛИДЛ на нашият пазар, вече е много малка. Каква  машина да си купиш, надълго и нашироко сме обсъждали ето тук: http://www.bg-mamma.com/?topic=268305.msg36822640&utm_source … Mails#msg36822640
Последните десетина страници сме обсъждали машините от последната година и месеци. Според мен, голяма грешка е, да си купуваш евтина машина за начало, а след това по-скъпа. По простата причина, че след време, да се отървеш от нея, ще е почти невъзможно. За да я купи някой, трябва да я предложиш, за не повече от 50-60 лева. А и защо трябва да се учиш на машина, която те ограничава? Най-много да намразиш шиенето. Дори да е ограничен бюджетът ти до тази сума, изчакай още няколко месеца и си купи машина, която си има всичко! Ще ти кажа какво точно трябва да има една машина, за да ти върши работа и да е удобна за шиене. Освен врътката за стягане конеца на иглата, която се намира най-близо до нея, трябва да има още:
1 - врътка за регулиране ширината на зиг загът
2 - врътка за регулиране дължината на бода
3 - програматор за различните операции
Всички машини имат колело на маховика, което се намира горе вдясно и встрани. Тези врътки, при една машина може да се намират на горният капак и едва да се виждат. При друга машина, те може да се намират срещу лицето ти. Въпрос на дизайн и вкус. Както неведнъж съм писал, машините ,,Тойота'' имат само една голяма врътка на програматора, но тя съвсем не е достатъчна, за да е удобно шиенето във всички ситуации. Друго удобство е, бутонът на затяжката, да се намира долу вдясно, а не горе вляво. Ако нямаш намерение да си купуваш оверлог, добре е машината да има поне три оверлочни шева. Украсителните не са чак от такова значение. Всички тези мои изисквания, са продиктувани от опит с много и различни машини. Компромис може да направиш, единствено с разположението бутонът на затяжката. Ако искаш универсална и надеждна машина за различни по дебелина платове, добре е машината да е електромеханична, с вертикален, люлеещ грайфер. Поне засега, машините с хоризонтален грайфер, не са за препоръчване за шев дълго време на дебели материи. Разбира се, че машина с едностъпков илик, е за предпочитане пред машина с четиристъпков. Това е само въпрос на пари. След всичко написано, едва ли ти стана ясно коя машина да си купиш, но това са репери, по които да се ръководиш при избора.

# 121
  • София
  • Мнения: 1 873
elektrichar а какво означава вертикален, люлеещ грайфер?

# 122
  • Мнения: 1 862
Най-лесно ще разбереш, като видиш каква е разликата между вертикален люлеещ, ротационен и хоризонтален грайфер. Тази руска мома, си изкарва прехраната с шиене и от собствен опит е стигнала до заключението за надеждността на машините с вертикален грайфер. https://www.youtube.com/watch?time_continue=1194&v=AhvlDMWSo2s
В началото показва машина с вертикален, люлеещ грайфер. Казва се така, защото той се движи наляво и надясно, като люлка. След това показва вертикален, ротационен грайфер. Той се върти само в една посока и се използва главно в професионалните машини. Тези машини, без проблеми шият с много висока скорост. Накрая се спира на машина с хоризонтален грайфер. Съгласен съм с всяка казана от нея дума. Тя казва, че на пазарът вече има домашни машини с ротационен грайфер, но са доста скъпи. Те шият всичко перфектно. Все още не съм виждал такива машини произведени в днешно време. В началото на 90-те години такива правеха в Източна Германия с марките ,,Веритас'' и ,,Науман''. Много пъти съм писал, че за мен, те са едни от най-добрите домашни машини. Най-дълго обяснява за капризите на ,,принцесата'' с хоризонтален грайфер. Тъй като професионалната й машина е за средни и дебели платове, тя ползва тази ,,госпожица'' само за тънки платове. Показва колко време трябва, да се  регулира грайферът за различни по дебелина конци. Стяганията и отпусканията не трябва да се правят често, защото грайферът е пластмасов.

# 123
  • София
  • Мнения: 5 547
Моята е Веритас,  шие добре, с ротационен грайфер е, но с трикото не се справя много ,някак все едно го дъвче. Не че ми пречи, шия си, но определено професионалните са друго нещо.

# 124
  • Мнения: X
здравейте, имам нужда от малко помощ. Счупих игла на машината, смених я и започна да трупа от долната страна на плата конци и се започна стягах бремзата- не става, отвивах бремзата- пак не става, сменях иглите няколко пъти не става и какво ли още не не става и не става. Та ако някой мойе да ми помогне със съвет ще съм безкрайно благодарна. Трябва да уточня че става въпрос за професионална машина Жуки.

# 125
  • Мнения: 1 862
Здравей, Спасова! Обикновено дамите сте обстоятелствени, но като започнете да обяснявате технически проблем, сте твърде лаконични, а така ми е трудно да разбера за какво иде реч. Имаш ли възможност да снимаш ушитото налице и наопаки? В едър план и фокусирано, за да видя какво точно става? Може и да е по-сериозен проблем, но не се страхувай, вероятно ще постигнем успех ако няма нищо счупено. Това от което се боя е, да не се е променила центровката при счупването. Обикновено в такъв случай машината спира да оплита двата конеца, или започва да прескача. Всъщност машината изважда ли долният конец? Ако не се лъжа, преди време имаше проблем, но го излекувахме.

# 126
  • Мнения: X
Здравейте, мерси че ви открих  не бях сигурна дали все още влизате в сайта.Да преди време ми помогнахте и се надявах да пишете и сега. Относно снимки ще кача утре че сега стана много късно а долният конец го изважда но отдолу на плата събира много конци и като дръпна дефакто долният конец /който на плата е от горната страна/ се изплъзва много лесно. Утре ще кача снимки че в обясненията съм много зле.   

# 127
  • Мнения: 1 862
Добре, преди да правиш снимки, развий напълно врътката на бремзата, махни пружината и извади едната тарелка! Предполагам, че между тарелките е попаднало парче от иглата и колкото да стягаш, тарелките не могат да притиснат конеца. Почисти тарелките и сглоби бремзата! Извади конецът от иглата! С едната ръка дърпай конеца, а с другата, отпускай, или затягай бремзата! Както знаеш, трябва да усещаш стягане, или отпускане на конеца! Като постигнеш това, машината ще запее като славейче.

# 128
# 129
  • Мнения: 1 862
А пробва ли както писах с опъването на конеца?  Пак повтарям, че когато крачето е спуснато, опъвайки конеца и въртейки бремзата наляво, надясно, трябва да усещаш стягането и отпускането на конеца. Искам да направиш точно това което кажа! Вдени машината с изключение на иглата! Затегни бремзата както е била преди счупването! Дърпайки конецът на иглата, повдигни крачето! Когато крачето е долу, конеца трябва да се дърпа трудно. Като повдигнеш крачето, конецът трябва да се освободи и да се дърпа много лесно. Ако няма никаква разлика в опъването при спуснато и вдигнато краче, значи че стерженът, който се намира в шпилката, на която са поставени тарелките и пружината е заклинил и  притиска тарелката постоянно. Така конецът не може да се стегне, независимо колкото и да стягаш бремзата. Направи това и пиши какъв е резултатът!

# 130
  • Мнения: X
Здравейте, пробвах опъна на конеца всичко е нормално аз разглабях цялата бремза и вътре има нещо като писец на молив ама дълго и него вадих без проблем. Но, реших да почна от начало, сложих една точка на бремзата навих я докрай и започнах да въртя с по един оборот то къса аз вдявам въртя един оборот и пак, все същото, струва ми се че лопоатките на бремзата много притискат конеца възможно ли е? И така докато не реших да сложа различни конци. Одоло сложих черен а отгоре беше бял, и какво да видя на плата излиза само бял конец и от горе и от долу, указа се че долният конец въобще не шие. Имате ли някаква представа какво може да е?

# 131
  • Мнения: 1 862
Това от което се боях е, че най-вероятно се е развалила центровката. За да не занимаваме цялата аудитория с технически проблеми, ще ти пиша на лични съобщения.

# 132
  • Мнения: 1 669
Здравейте,
моля за малко помощ. Знаете ли къде в България се продава този тип плат - https://www.amazon.co.uk/Reversible-Mermaid-Sequins-Material-Tur … ble+sequin+fabric. ?

# 133
  • Мнения: 1 862
Кайлис, не знам колко ще ти помогне тази информация, но все пак я виж!  https://www.24chasa.bg/ojivlenie/article/3768814

# 134
  • Пловдив
  • Мнения: 6 638
Здравейте,
чета си Ви редовно, но съм абсолючен профан в областта и затова само воарьоствам Simple Smile

След близо годишно търсене на подходящи шалтета за детската стая, в крайна сметка реших, че ще си ги шия сама... Проблемът е, че не знам какви точно платове да търся - доколкото четох, най-подходяща е тафтата, но ще ви бъда благодарна, ако ме насочите и вие.

Общи условия

Активация на акаунт