Митове за кърменето. Една по-различна тема

  • 41 663
  • 1 160
  •   1
Отговори
# 1 110
  • Мнения: 5 116
Елена, ако така четеш проучвания, както коментари във форума.... Прочети какво съм написала няколко реда по-надолу за кърмата от банките. Това с бактериалните инфекции е свързано с взимането на непроверена кърма от други жени, а не с кърмата от банката!
Бактериите, които ние майките предаваме на собствените си деца са "полезни" за тях, те обичайно не са им несвойствени. Но друга майка има други бактерии, които са обичайни за нея и нейното бебе и може да са опасни за твоето. Особено ако си толкова хитра примерно да му капнеш чужда кърма в окото (пример който дадох по-рано), поради причината че окото няма такива защитни механизми каквито дават слюнката и стомашните сокове.
Скрит текст:
Направо е невероятно, че се налагат такови обяснения на нещо толкова елементарно... започвам да си мисля че от няколко страници насам просто се заяждаш...

# 1 111
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 442
Не бих раздавала кърма насам-натам, точно за това отива и в канала. След като напълних фризера, съм обмисляла да дарявам на банката, но като прочетох изискванията им (напълно логични), смятам, че редица обстоятелства биха усложнили процеса. Най-малкото, имам и ясленче, което постоянно ни носи микробиологични находки от яслата, с Хашимото съм и приемам медикаменти и имам CMV история (както вероятно 80 % от популацията, но все пак....)

# 1 112
  • Мнения: 5 134
Не се заяждам, purpletka, просто не съм врачка, за да разбера кое мнение коментираш директно под моето, ако не моето.
Взимането на непроверена кърма от пълен непознат определено не е практика, която би ти препоръчал който и да било консултант, лекар или въобще човек със здрав разум. А капането и в очите още по-малко.

# 1 113
  • Мнения: 5 116
Елена, не си врачка, но в един и същ коментар пиша и за кърмата от банките, става ясно какво имам предвид...
Хм, интересно че така мислиш за консултантите... Моята приятелка консултант кърмеше чужди бебета. Не да дава изцедена кърма, а ги кърмеше от гърдата си докато все още кърми своето 2-3 годишно. Дори ми е предлагала да накърми и моето, защото ми беше неудобно да кърмя навън. Така че не говори толкова категорично какво би ти препоръчал и какво не би един консултант, ще се изненадаш. А тази работа с капането в очите фанатизираните майки не са си я измислили сами... Ако всичко беше толкова перфектно както си го представяш, тази тема нямаше да съществува...

# 1 114
  • Мнения: 5 134
Purpletka, ами предполагам, че сред консултантите - каквото и да значи това като сертификация - има не по-малко хора без здравна и обща култура - отколкото сред която и да била останала твоя прослойка приятелки. Друга никоя ли не ти е предлагала опасни и глупави практики? Защото аз нещата от рода на "оставих си бебето да спи, взех бебефона и отидох до магазина" например съм ги чувала от хора, които и ден не са кърмили. Не е ли ясно, че връзка между кърмене и здрав разум няма, като цяло?

# 1 115
  • Мнения: 5 116
Елена, ще се изненадаш от нивото на здравна и обща култура сред приятелите ми... много от тях са лекари, съдба човешка... друг никой не ми е предлагал подобни "практики"... ако не се брои свекърва ми, която ми предложи да намажем цялото дете с разбит белтък с оцет, за да му свалим температурата... това е единственото по-екзотично предложение, което съм получавала Simple Smile

# 1 116
  • Мнения: 30 802
Уау, къде продават бебефони с толкова голям обхват:)

# 1 117
  • Мнения: 5 134
Уау, къде продават бебефони с толкова голям обхват:)

Не се. Поне в случая не беше такъв. Иначе има камери, които са вързани за интернета ти и ти стриймват на живо ако ще и на другия край на света.

Purpletka, не знам какво да ти кажа, нито какъв е изводът за останалите от това, че ти имаш приятелка, която кърми чужди бебета.

# 1 118
  • Мнения: 30 802
Може с уеб камера...

# 1 119
  • Мнения: 5 134
И това го прави някак по-безопасно ли, да си оставиш бебето само и да хукнеш до магазина? Нито има нещо общо с темата, дадох го като пример, че глупостта ходи по хората. От както въобще се помня, са ме възпитавали да не се водя по акъла на приятелките си, а да използвам своя. Кърменето не е изключение.

# 1 120
  • Мнения: 30 802
Колко голямо бебе?

Не знам дали е по-опасно от неща като: да готвиш в другата стая; да спиш в другата стая; да спиш до бебето, докато то спи. Ако не може да излиза от кошарата, и ако в къщата нямате открит огън, агресивни животни и други опасности, в крайна сметка да отидеш до магазина, оставяйки спящо бебе, не е нещо ужасяващо.

# 1 121
  • Мнения: 5 134
Темата достигна ново ниво ... а какво правиш от магазина, когато видиш на камерата ти, че бебето реве неистово , дави се, и понеже е на 2 месеца, не може да си вдигне главата, а си повръща в носа?

По същата логика, ако си толкова близка приятелка, че да ти предлага да ти кърми бебето, едва ли е голям риска да има СПИН, хепатит и салмонела без да си разбрала досега. А пък пробиотиците и полезните бактерии от биома и няма да направят нищо на бебето ти, та не виждам "кво толкова" ако ще следваме тази линия на мислене.

# 1 122
  • Мнения: 30 802
Е за 2 месеца нали ще разбереш дали бебето е от повръщащите или не. Все пак си познаваш бебето. Та така, това не е най-големият риск. Може да си в съседната стая и пак да стане беля.

# 1 123
  • Мнения: 5 116
Елена, тя не е просто приятелка, а сертифициран консултант по кърмене, прминал всички курсове, изпити и т.н. Тя ходи по родилните отделения, за да насърчава родилките да кърмят и да ги обучава, което е прекрасно. Въпреки това изводи могат да се направят за това какви са практиките и как ги обучават, далеч не всичко е толкова прекрасно. Затова много пъти казах, че те трябва да се ограничат до механизмите на кърменето и да се въздържат да коментират здравословното състояние на бебетата например. Повече от достатъчно ще е просто да научат майките как се случва кърменето, как да поддържат лактация и т.н. За съжаление много се отпускат и да дават здравни съвети. Ето сега гледам местната шеф-консултантка ще дава лекция - Кърмене и захранване. В качеството си на каква ще обучава бременни и родилки на тема захранване? И не е само нашето местно гуру така, масово са така. Разгледай програмите на разните академии за родители, ЛЛЛ и Подкрепа за кърмене и т.н.
П.П. Като ми наближи раждането моята приятелка ме пита дали съм си избрала дула Grinning След като родих пък не пропусна да изкоментира метода на раждане и АГ-то и акушерката и как не било трябвало да ми слагат система и т.н.

# 1 124
  • Мнения: 5 134
purpletka, не знам доколко е възможно да си направиш извода, че приятелката ти е научила практиката да кърми чужди бебета на курсовете. Тя и Сирена е завършила АУБГ, но там не преподават максимата, че ромите са по-нисък клас хора, която тя сее из форума. Ако пък наистина мислиш, че там са и казали да прави така, тогава бих подала сигнал както към лицензиращата институция на международно ниво, така и към министерството на здравеопазването и т.н. Бих и написала името тук и навсякъде, за да знаем, че не спазва елементарни хигиенни и здравни правила, а не бих се тюхкала защо правят всички така: не правят.

За другото не мога да ти отговоря. Ако събитието е частно и рекламно, всеки може да иде да си говори каквото си иска и на майки, и на баби. Има свобода на словото както за лактивисти, така и за нацисти и евалгелисти и за който въобще се сетиш. Ако Сирената имаше малко повече бизнез нюх, спокойно можеше да се научи как да изкарва пари със съвета си да оставим кърмачето само у нас и да отскочим до Била под претекста, че това е най-добре за всички. Не е необходимо да имаш никакъв ценз, за да вземеш трибуната на частно рекламно събитие от рода на "Академия за Родители," ТЕД или каквото и да било подобно. Ако става въпрос за събитие подкрепено и пропагандирано от здравна служба, държавна болница, или институция, тогава отново бих подала сигнал защо са сложили съседката Марийка да образова населението и са и платили.

Общи условия

Активация на акаунт