Сдружение „Фридрих Шилер“ прием 2018/2019

  • 90 289
  • 767
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 4 250
Грешката е моя.Така ще стане и в 145-то с новата наредба.Ще има класове,които вдигат рейтинга и такива,които го занижават и частните училища ще са с най-висок рейтинг.Не знаех за Св.София.

# 271
  • Sofia
  • Мнения: 4 480
Частните занимални още миналата година вдигнаха цените. Имам предвид частна занималня в кварталното училище. Със сигурност родителите плащат вече над 200 лева. Включен е спорт с учителката по физкултура и два пъти седмично английски също с учителка от училището.
В 145-то миналата година футболът беше 1 час. Тази година фирмата се отказа и дойде нова. Цената мисля, че е същата, но заниманието е 45 минути.

Интересно ми е дали родителите, които ще запишат тази година децата си в ПГ полудневно, другата година ще минат в Дикенс. Доколкото знам няма паралелка без сдружение.

# 272
  • Мнения: 184
По повод на таксите. Държавата на гърба на данъкоплатците взе решение да вдигне на два пъти в две последователни години заплатите на държавните учители с по средно 15%. Това пак средно с натрупване прави 32% и малко за две години. Също така се въведоха безумни наеми, за което писах по-горе.  Това е основната причина за вдигане на членския внос и при "Шилер". Сигурно е, че частните занимални също ще си вдигнат цените от наесен, нали не очаквате да тръбят за това в края на учебната година ? Въпросът е с колко. Шилер е един от най-големите работодатели на учители по немски език в държавата и присъства осезаемо на пазара на труда. В този смисъл няма как Фарос или другите частни фирми, които преследват печалба, да останат на цени от есента на 2017-та. Луйс Карол също обявиха, че си вдигат цените.

Аз съм ОК. Образование се прави с пари, не само с добра воля и желание. Няма как да очаквате, че след като пазара на труда се намира в състояние на постоянен явен дефицит последните години, инфлацията си пълзи бавно и славно, заплатите ще седят на едно място. 

Образованието струва пари и носи качество. Със сигуроност това няма да отблъсне потенциални кандидати, напротив. За мен, както изразих позицията си по-горе, Шилер е една добра алтернатива/хибрид, която съвсем успешно, дори изпреварващо се бори с конкуренцията от частния сектор.

За да продължи да оцелява в тази неравна битка обаче, трябва стратегия и лобизъм или поне подкрепа/разбиране, но и игра по правилата на принципала, с който работи. My 50 cents.

# 273
  • Мнения: 350
В 145-то имаше супер свестен екип по карате (Петя) и то от години, доколкото разбрах от тази есен ги няма вече, и е заради цената на салона, така хубаво определена от софийска община и зам. кмета по учебната дейност. По другите училища също се правеха доста езикови курсове вечер, сега ги поизнесоха насам натам.

# 274
  • Мнения: 11
Здравейте! Може ли някой по запознат да ме светне: таксата е 180лв., обучението е от 08:00 до 16:30ч. , а след това до 17:30 или 18:00 има свободноизбираеми, за които се доплаща, така ли?

# 275
  • Мнения: 1 822
Здравейте! Може ли някой по запознат да ме светне: таксата е 180лв., обучението е от 08:00 до 16:30ч. , а след това до 17:30 или 18:00 има свободноизбираеми, за които се доплаща, така ли?
Ние сме в ПГ и моето дете ходи на плуване от 11 ч и на карате от 16-16:40 . Баткото от карате си ги връща по стаите или ако са навън в 16:40 и след това , си стоят с учителката ( класната) до 17:15- 17:30. В първи клас не знам как ще са нещата и дали отново ще е с 1 преподавател цял ден, до колко часа ще е занималнята и кога ще са доп. занимания Sad
Иначе да - свободно избираемите предмети се заплащат. Таксата от 180 лв е само за немски език - 2 учебни часа , всеки ден. Плуването в ПГ е безплатно.

# 276
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
В 145-то имаше супер свестен екип по карате (Петя) и то от години, доколкото разбрах от тази есен ги няма вече, и е заради цената на салона, така хубаво определена от софийска община и зам. кмета по учебната дейност. По другите училища също се правеха доста езикови курсове вечер, сега ги поизнесоха насам натам.

Здравейте,

Ако става дума за сохай Петя Тодорова и клуб Да Дао, синът ми посещава тренировките от години. В салона на 145 ОУ се провеждаха тренировките на 1-4 клас. Големите започнаха пред две години да тренират в залите на плувен комплекс Нерея, в Младост 1. До края на миналата година със сигурност се ползваше и салона на 145 ОУ. Преди две години, когато само големите се преместиха в Нерея, ни попитаха дали бихме се преместили и ние. Честно да ви кажа, условията в салона на 145 ОУ бяха много зле, особено през зимата. Аз, а и други родители преглътнахме увеличаването на таксата с 15 лева, за сметка на провеждането на тренировки в подходящо пригодена, отоплена и т.н. зала. Така че не съм сигурна дали увеличаването на наема е била причината, но ако ви е интересно, мога да попитам утре.

# 277
  • Мнения: 11
Здравейте! Може ли някой по запознат да ме светне: таксата е 180лв., обучението е от 08:00 до 16:30ч. , а след това до 17:30 или 18:00 има свободноизбираеми, за които се доплаща, така ли?
Ние сме в ПГ и моето дете ходи на плуване от 11 ч и на карате от 16-16:40 . Баткото от карате си ги връща по стаите или ако са навън в 16:40 и след това , си стоят с учителката ( класната) до 17:15- 17:30. В първи клас не знам как ще са нещата и дали отново ще е с 1 преподавател цял ден, до колко часа ще е занималнята и кога ще са доп. занимания Sad
Иначе да - свободно избираемите предмети се заплащат. Таксата от 180 лв е само за немски език - 2 учебни часа , всеки ден. Плуването в ПГ е безплатно.

# 278
  • Мнения: 11
По-точно въпросът ми е, ако детето не ходи на допълнителни занимания, единствено тази такса от 180лв. Ли се дължи и до колко часа са заниманията?

# 279
  • Мнения: 1 822
По-точно въпросът ми е, ако детето не ходи на допълнителни занимания, единствено тази такса от 180лв. Ли се дължи и до колко часа са заниманията?
За подготвителна група:  ако не искате допълнителни занимания , няма проблем да не ходи и да си плащате само тези 180лв на месец. Децата са с госпожата до издаването им вечер на родителя , което става в диапазона 16:30 - 18:00( препоръчително е до 17:30ч) - тя си ги гледа, извежда навън и издава. Да уточня , че става въпрос за 131-во.
Не знам как са нещата в 1-4 клас и се надявам следобед занималнята да е до поне 17 -17:15ч, защото е много трудно да осигуриш занимания всеки ден.
Иначе, имайте в предвид, че се дължат и допълнително 2 вноски при записване в сдружението , както еднократна такса за наем на помещенията, в който учат немски език ( 100-150 лв в началото на годината ). Еднократно заплатихме и 60лв за плуването в началото на годината ( ако ще плувате , разбира се). Много е вероятно , в началото на годината , на родителска среща да се гласува и да се съберат някакви пари : за шкафчета, класьори, допълнителни материали за подготовка , театър , консумативи... и т.н. текущи разходи, който могат да се появят през годината. Но това последното си е по усмотрение на родителите и сдружението и училището нямат общо. Нашите стаи бяха ремонтирани , съвместно със Сдружението и май шкафчетата, които сложихме бяха най-големия разход.
Това го пиша , защото много родители си мислят, че като дават 180 лв на месец и това е камо ли не като частно училище и с нищо не трябва да се занимават повече .... Simple Smile Simple Smile
 

# 280
  • Мнения: 11
Относно заплатите на учителите и съответно цените на образованието - поощрявам увеличенията (собствената ми майка е учител по БЕЛ). Що се касае до подбора - не ми е приятно, че класифицираме дечицата и ги делим на нашите - приетите и другите - неприетите (звучи ми някак като непригодни), съдейки толкова генерално за капацитета на всяко от тях...и то още отсега. Точно поради тази причина категорично няма да запиша моето дете в частно училище, защото вярвам, че за да стане добър и успешен човек, трябва да може да общува с всички и на всякакво ниво, трябва да натрупа опит в реални ситуации от реалния живот, а не да бъде част от някакво утопично затворено общество. Дори смятам, че точно този тип мислене и нагласа у настоящите ни университетски преподаватели и учени е основната пречка пред това,  науката и икономиката в България да се развиват ръка за ръка. Моментното представяне на дадено дете в дадена ситуация не може и не трябва да е меродавно за неговия интелект. По тази логика Айнщайн нямаше да го приемат ПУ в Шилер изобщо (както знаете - той е проговорил едва на 4) Simple Smile

# 281
  • Мнения: 4 250
Не съм съгласна,а примерът с Айнщайн е повече от неуместен.Като давате за пример България,огледайте се в развитите икономики от какви училища произлизат лидерите им
И не ми давайте за пример милиардери от  гаражни фирми.Това вече е мит.

# 282
  • Мнения: 184
Относно заплатите на учителите и съответно цените на образованието - поощрявам увеличенията (собствената ми майка е учител по БЕЛ). Що се касае до подбора - не ми е приятно, че класифицираме дечицата и ги делим на нашите - приетите и другите - неприетите (звучи ми някак като непригодни), съдейки толкова генерално за капацитета на всяко от тях...и то още отсега. Точно поради тази причина категорично няма да запиша моето дете в частно училище, защото вярвам, че за да стане добър и успешен човек, трябва да може да общува с всички и на всякакво ниво, трябва да натрупа опит в реални ситуации от реалния живот, а не да бъде част от някакво утопично затворено общество. Дори смятам, че точно този тип мислене и нагласа у настоящите ни университетски преподаватели и учени е основната пречка пред това,  науката и икономиката в България да се развиват ръка за ръка. Моментното представяне на дадено дете в дадена ситуация не може и не трябва да е меродавно за неговия интелект. По тази логика Айнщайн нямаше да го приемат ПУ в Шилер изобщо (както знаете - той е проговорил едва на 4) Simple Smile

Това за приетите и неприетите деца е субективна позиция. Има обаче някои факти, които са обективни.

Приетите деца са приети, защото са показали генерално знания, инвестирано е целенасочено в тяхната подготовка и децата най-вече заради предварителната си подготовка, са показали високи резултати при еднакви условия за всички / задачи на приемния изпит. Това не е маловажно, но разбира се в никакъв случай не може и не трябва да категоризира интелекта или умствения капацитет на приетите в дългосрочен аспект. Историята познава редица примери на брилянтни умове, които са били изключително посредствени ученици и студенти.

Другият фактор, който следва да се отчете е категоричната позиция на 145 и 131, че следобедната занималня на място в училищата се осигурява само и единствено от Шилер, без други опции. Както знаем, Сдружението се кълне, че ще запише само децата, приети от тях.

Ангажимента да се взима детето на обяд е немаловажен фактор в решението за прием в дадено училище. Така че следва да е ясен този факт, че приетите в училищата са полудневна форма на обучение, както е и обявено в ИСОДЗ.


# 283
  • Мнения: 184
Не съм съгласна,а примерът с Айнщайн е повече от неуместен.Като давате за пример България,огледайте се в развитите икономики от какви училища произлизат лидерите им
И не ми давайте за пример милиардери от  гаражни фирми.Това вече е мит.


Стига с тези клишета. Вие в кой век живеете? Изглежда модела на килийното училище е водещ във вашите разбирания. Цял свят бяга от клишираното образование и зубренето и се обръща към развитието на личността и интелекта чрез свободата и правото да се развиваш със собственото си темпо и да ставаш човек в реална среда, а не кълвейки хартии, написани от някой научен колектив преди 30 години. Справка - Финландия.

# 284
  • Мнения: 11
Всеки има право на мнение. Уважавам Вашето, но не съм съгласна с него.

Лидерството не се учи в училище. То е следствие от много и различни фактори, които оформят човек като личност.

Не съм съгласна,а примерът с Айнщайн е повече от неуместен.Като давате за пример България,огледайте се в развитите икономики от какви училища произлизат лидерите им
И не ми давайте за пример милиардери от  гаражни фирми.Това вече е мит.

Общи условия

Активация на акаунт