Градинарство – моето хоби 20

  • 78 692
  • 766
  •   1
Отговори
# 360
# 361
  • Мнения: 14 144
Благодаря, Добри! И аз много го харесвам, наистина мирише невероятно.

# 362
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212

Имаше го по дворовете на село , къде изчезна тая красота??

# 363
  • Варна
  • Мнения: 531
От много време искам да попитам и понеже е тема на разговор този вид жасмин: Имам го от три години, вече е голям храст, въпреки, че всяка пролет го подрязвам. Но, НЕ МИРИШЕ. Първата и втората година мислех, че е малък, но сега вече си е два метра храст и няма никакъв аромат. Някой има ли такъв, или нещо в мен и почвата е проблема?

# 364
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 781
Ами цъфти ли храста? Моят жасмин ухае невероятно. Точно днес видях,че е покрит с цвят. Обикновено цъфти по-скромно,но тази година, наред с всички останали китки и той се е накиприл.

# 365
  • Варна
  • Мнения: 531
Цъфти, отрупан е с цвят, обаче аромат - никакъв.

# 366
  • Мнения: 1 659
В къщите около нас по оградите е пълно с този жасмин, има храсти ,които миришат и такива ,които не. Явно са различни сортове. Миришещите са направо опияняващи, винаги си късам по едно малко клонче да си го душкам.
И да питам нещо, имам едно кучище в двора, което буквално ми унищожи градинката , сега си е харесало една туя и само я маркира от едната страна. Тя съответно е взела да съхне там , дайте идея какво да правя , че да я остави на мира.

# 367
  • Мнения: X
Това не е жасмин и няма нищо общо, дори не прилича на жасмин. Не го наричайте така. Има някои растения ги наричат и официално жасминоидни, но филаделфусът не е от тях. Имаме десетина храста до мрежата. Всъщност красив е около 2 седмици докато цъфти. После е една страшна борба за укротяване Smiley В някои недостъпни за мен участъци, където не мога да подрязвам е висок над 5 метра и няма спирка, расте като лудо.... Кога ли ще се науча да работя с бензиновата резачка и ще го изрежа хахах

# 368
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Филаделфуси има огромни храсти по пътя Пловдив - Пазарджик, направо съжалих, че точно това го нямам, трябва да е много непретенциозен и сухоустойчив, щом е станал толкова пищен само на грижите на Дядо Боже. Аз вместо него предпочетох Дойция, защото цъфтят по едно и също време, а тя повече ми хареса.
Скрит текст:


При мен ухае упойващо истинския жасмин, вече две седмици цъфти, усеща се  нощем, като захладнее. Той е лиана, но ако зимите са много студени, надземната част измръзва. При мен се случи една зима.

# 369
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 781
В къщите около нас по оградите е пълно с този жасмин, има храсти ,които миришат и такива ,които не. Явно са различни сортове. Миришещите са направо опияняващи, винаги си късам по едно малко клонче да си го душкам.
И да питам нещо, имам едно кучище в двора, което буквално ми унищожи градинката , сега си е харесало една туя и само я маркира от едната страна. Тя съответно е взела да съхне там , дайте идея какво да правя , че да я остави на мира.
Има един препарат като пръст,мирише ужасно,но се салага в почвата на саксиите,да не пишкат котета. Купува се от ветеринарният.
Близо до къщите,където маркират кучета и котки,слагат пълни с вода пластмасови бутилки.

# 370
  • Мнения: X
Любознателна, за кой жасмин говориш, моля те за снимка. Този с малките листенца ли? Не знаех, че преживявава навън.
На мен ми донесоха от Италия едно жасминоидно - Rhyncospermum jasminoides, сега е напъпило, трябва да го пресаждам.
И си търся стефанотис на прилична цена. Пишете ако видите някъде.

# 371
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Това е жасминът. Виждала съм и розов.
Скрит текст:

Жасминоидното в София няма да расте навън.
Този моят цъфти на стари клонки. Като измръзне, пропуска една година цъфтеж, и цъфти следващата.

# 372
  • гр. София
  • Мнения: 4 787
Миналата неделя пръсках със смес от Дитан и Карате Зеон, тъй като имам кафяви петна по листата на една бяла роза Айсберг, както и мушички около някои пъпки. Трябва ли днес/утре да пръскам пак?
Отделно купих Кристалон с кафява капачка. Казаха ми, че мога да го сложа и в сместа за пръскане. Как е по-добре според вас - да поливам с него или да пръскам?
Ето и розата:


Върви слабичка.....

# 373
  • Мнения: X
Лайла, кафявия кристалон е за цъфтеж. Той е с повече калий. Ако ти е слабо растението има нужда от азот за зелена маса и малко фосфор за корените. Поорежи го за да се подсили.
Любознателна, изглежда чудесно ❤️но не го виждам какво е. Знаеш ли му латинското име? Ароматно ли е?
За моите разбрах че няма да преживеят зимата навън и ще ги сложа в голяма саксия за да зимуват вътре. Не са в София, а в планината на 800м височина.
В Италия видях друг вид -стефанотис, който пак не е истински жасмин, но ухаеше божествено. Бяха направили плътен висок бордюр около входните стълби на хотела, беше отрупано с цвят, влюбих се в това растение.

# 374
  • Мнения: 751
Здравейте, предстои ни да се нанесем в нова къща, чийто двор успях поне малко да поочистя, че беше джунгла. От 2 месеца кося през 10 дни, но има страшно много плевели. Имам няколко въпроса.
1. Има ли нещо, което мога да направя сега, което малко да "облагороди" тревната площ? (Досега само съм косила, плевя по малко на ръка, на места сипвах селективен хербицид.)
2. Има ли неща (цветя, храсти, дървета), които да мога да засадя още сега или е вече късно и ще трябва да чакам есента? (В двора сме посадили само едно кипарисче, един божур и малката череша, която се вижда на снимката. Високото дърво е стара круша, която трябва да отрежем, а под нея има плитък кладенец, който трябва да обезопасим.)
3. Какво бихте ми предложили да насадя около оградите (гледките не са ни най-хубави, ще ми се да ги поскрия със зеленина, особено откъм улицата и тухлената сграда в дъното)?
4. Ще ми се да посадим някакво дръвче, което да хвърля малко сянка в двора. Липата добър избор ли е за такъв двор?
5. Целият двор е осеян с мравуняци с едни дребни мравки, които щипят. Необходимо ли е да пръскам против мравки или като се нанесем и тъпчем, те ще поизчезнат?
Прилагам снимка и ви благодаря предварително за всички предложения.
http://media.snimka.bg/s1/6192/038627775-big.jpg?r=0

За кучета и котки ей това предлагат в Амазон
https://www.amazon.co.uk/Defenders-Prickle-Weather-Resistant-Wil … %3AA3P5ROKL5A1OLE

Общи условия

Активация на акаунт