КОЗУНАЦИ 2018 & 2019

  • 63 878
  • 745
  •   1
Отговори
# 270
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Marchеva14, в момента съм се отказала от Miele. Купих си наскоро нова cerankochfeld и фурна на Miele, най-вече заради функцията pyrolyse да не се мъча да търкам фурната всеки път като луда, но после видях, че Miele cerankochfeld се произвежда от друга фирма, а се продава от Miele и изобщо всичко не е вече както едно време. Според мен човек трябва да се информира доста подробно и то от няколко източника за възможностите на уреда, за частите от които е направен. За съжаление марките не са вече това, което бяха навремето.

Да Kenwood, който споменах е добър, аз бях в магазина и там го видях, разгледах, информирах се. Първо исках този, най-новият модел, в който може и да се готви, но после се отказах, защото като се замислих, със сигурност няма да готвя в него. Иначе цената е без значение, аз искам добър уред.

Морена, като сравня двата уреда бих казала, че все пак, макар твоят да ми харесва повече на външен вид, пак бих избрала Kenwood. Разликата в цената е минимална, но пък Kenwood е двойно по-мощен, има и функция за пасиране и също втора купа. Аз питах и ако искам да си купя втора купя, то тя струва 80,00 Евро, така че мисля, че той е по-изгоден при това положение, макара на пръв поглед да изглежда по-скъп.  Само където е много грозен уреда, всичко друго му е супер. Simple Smile

# 271
  • Мнения: 6 717
И аз мислех да си купя Кенууд, планетарен миксер, хлебоперната ми е на тази марка и съм изключително доволна. Спря ме липсата на място, пък и като пресметнах колко често ще го ползвам (правя предимно мъфини като смесвам продуктите на ръка, за ежедневието за хляб, питки, козунак хлебоперната ми е достатъчна) и се отказах да затварям едни пари. Купих си Стар Лайт от Емаг, пробвах го да замеси козуначено тесто. И при мен тестото се качи по бъркалката, спрях машината и доизмесих на ръка. По-нататък пак ще пробвам , че се изнервям, че не се разбираме с тази машина.  ooooh!

# 272
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
И аз мислех да си купя Кенууд, планетарен миксер, хлебоперната ми е на тази марка и съм изключително доволна. Спря ме липсата на място, пък и като пресметнах колко често ще го ползвам (правя предимно мъфини като смесвам продуктите на ръка, за ежедневието за хляб, питки, козунак хлебоперната ми е достатъчна) и се отказах да затварям едни пари. Купих си Стар Лайт от Емаг, пробвах го да замеси козуначено тесто. И при мен тестото се качи по бъркалката, спрях машината и доизмесих на ръка. По-нататък пак ще пробвам , че се изнервям, че не се разбираме с тази машина.  ooooh!

Рекламирай го.

# 273
  • София
  • Мнения: 11 709
Точно за този си рИва още, само че го искам в черно,  точно дизайна ми е болката, така ще си завърша линията из цялата кухня и ако сменя сегашния с този ще бъде. Вярно и е това, както е споделила Моренка, че на тази фирма цената е висока заради дизайна, повечето са в ретро дизайн, меки линии,  меки цветове, малко с футуристичен вид, ми, много ми харесва и това си е. Може и някой ден да го сменя.
Купих този, ще го покажа, само заради малко по-меките му линии, малко по-красив стои.
Скрит текст:

Венета, много са добри характеристиките, подробно ги разгледах, заслужава си и не е толкова грозен, да кажа по-скоро че са стегнати формите му, или по-точно не е елегантен както горе писах за миксера на SMEG. Надявам се, че няма да са ни първите, няма да са ни и последни, нали.. Simple Smile Адекватно мнение може да получиш в темата точно за миксерите на Kenwood, там Джема много разбира и дава много точни препоръки и съвети.

http://old.bg-mamma.com/?topic=914156.msg36463199#msg36463199

 Моята фурната, както споделих е на SMEG и е с пиролиза, смених я с по-нов модел, точно заради пиролизата. Същата е като предишната, като вид, аз така си и исках, но има това допълнение, исках го и Марчев ме зарадва един ден, но в интерес на истината аз точно тази функция рядко е ползвам, нагрява до 500 градуса за да почисти, нещо ме притесняват градусите, защото е вградена и много ми се нагрява горния шкаф и затова я избягвам да я ползвам, само ако наистина много е замърсена, но това не ми се е случвало до момента.
Това което ми споменаваш за Miele ме учуди, бях готова да споря, че уредите им   се произвеждат само в Германия, не съм чула и разбрала, че и на други места е изнесено производството .  Имам прахосмукачка  на тази фирма и е купена преди 2 до 3 години, пише произведено в Германия, страшно съм доволна, няма такова удоволствие, но !! има и едно но!! допълнителните неща около тази прахосмукачка, които в един момент трябва да се купуват са доста скъпи, т.е. поддръжката им е скъпа, но от друга страна в тях си е, толкова са добри. Така и не намерих планетарен миксер на тази марка, не съм виждала, сигурно имат, но не мога да го намеря.

# 274
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Marchеva14, какви допълнителни неща около прахосмукачката, извинявай. Аз също имам на Miele прахосмукачка, но купувам само торбичките.
А сега имат нови, без торбички и мислех да си купя от тях, макар че моята си работи безотказно като чисто нова вече 10 години. По принцип вкъщи всички уреди са на Miele. А това за Cerankochfeld ми обърна внимание техника от Miele, но аз вече я бях купила. Отидох в магазина и исках да я сменя, но се оказа, че всички се произвеждат от тази фирма, само електрониката уж била на Miele, така че се отказах от смяната, просто нямаше смисъл. То Miele се произвежда в Германия, но Cerankochfeld се произвеждат от друга фирма. Отгоре в десния ъгъл стои името на другата фирма, а отпред на Miele. За сега се въздържам от нови покупки, защото всичко става вече с app и искам да изчакам малко да ги усъвършенстват. Като си купувах фурната миналата година по това време, бях на един курс от Miele. Та там показаха най-новите модели и един от тях беше вече такъв с app, но ще изчакам още малко. Иначе както казваш, със сигурност тези уреди, които имаме, няма да са ни последните.

# 275
  • София
  • Мнения: 11 709
Marchеva14, какви допълнителни неща около прахосмукачката, извинявай. Аз също имам на Miele прахосмукачка, но купувам само торбичките.
..................
Ще ти кажа, разбира се, изобщо не се притеснявай, този разговор ми е приятен и полезен,  4 торбички, защото моята е със сменяеми торбички, такава си избрах, тук у нас струват 30 лв, това е много като цена за България. Купувам си ги от някой си магазин винаги да имам повечко, защото не знам дали ще ги внасят повече, знам ли,  накуп по 4 кутии. Обичам да съм заредена.
Скрит текст:
Ще пиша в скрит текст, че не е по темата ни. В интерес на истината имам и Reinbow, по непрактична покупка не съм правила никога. Напълно е отхвърлен и си стои почти неизползван, само ми заема място. Ако някой ме попита дали да си купи, категорично ще го посъветвам да не вкарва толкова много пари за едно нищо. Сложна машина и най-вече тежка за ползване, т.е. след всяко ползване следва жестоко почистване. Аз повече се уморявам да я почиствам, отколкото да мина набързо къщата с прахосмукачка. Това ми е грешка, ама пак така е купен, бързо, нали ти казах бързо и веднага взимам решения.  Mr. Green
Това , че всичките ти уреди са на Miele, мога само да ти завидя, ама с добро  де,  Simple Smile това са за мен перфектните уреди. Страшно са скъпи тук, много мислих и накрая реших, че няма да ги имам. Това са уреди почти за един живот, ама нали не искаме само с тях да си останем, трябва в един момент и да ги сменим...нали така.. Simple Smile
Купувай миксера и ни се похвали, заслужават си.

# 276
  • Мнения: 46
Здравейте!
Не знам и аз да се включа ли в темичката или не.

Последните години се опитвам да направя козунак, но все не успявам да го докарам като хората.
Обикновено ми прегаря отдолу, че и отгоре докато хубаво се опече вътре.  Cry

Сега прочетох, че трябва да се пече на 190-200 градуса.
Аз обикновено пека на 180.
Освен това разбрах, че е добре да е едно ниво над най-долното.
Аз пека на най-долното.  Rolling Eyes
И последно прочетох, че за да не прегаря отдолу трябва да сложа в печката купа с вода.  Rolling Eyes

Много искам да направя хубав домашен козунак. Но вече почти съм се отказала. Тази година дори се чудя дали изобщо да пробвам. Доста е трудоемко и накрая като не стане е много неприятно.

Обърках се и откъм рецепти. То много бе.

Моля кажете ми възможно по-лесна и безпроблемна рецепта.

Няколко такива въпроса имаше, и аз поне не намерих, някой да се сети да обясни, че големите печива се пекат дълго на ниска температура, а малките кратко, на висока температура. Като знае човек тази зависимост, след няколко опита ще нацели градусите и времетраенето. Ако малко печиво се пече на ниска температура и дълго, то просот се исушава и става нещо като курабия. Обратното, голямо печиво на висока температура изгаря отвън но вътре остава сурово. Аз месих козунаци и нямах време за интернет, та чак сега влизам тук Simple Smile А който се е провалил с козунаците тази година, и му се четат детайлни напътствия, може да види сайта който споделих по-рано в предишната тема: kozunak.top

# 277
  • Scotland
  • Мнения: 1 405
-ral4o-, позволи ми да не се съглася с теб. Температурата на изпичане си е една и съща - малкото печиво ще стане готово на 20-тата минута, примерно, а голямото на 40-та..да речем. Ако печеп голямо печиво, на ниска Т, ще му трябва мнооого време за изпичане, което пак ще доведе до дебела кора и изсушаване ( поне в горните пластове). Добре втасалото изделие се пече бързо. Стигне ли се до там да се проверява, а то все да не е готово, значи не е било изобщо достигнало етап за печене. На един козунак му трябват: Поне половин час месене ( 30-45 минути на машина или на ръка), 1,5-2ч втасване на тестото; оформяне + още 1,5-2ч втасване на козунаците ; печене около 30 минути ( на 180 примерно) = 5-6 часа до резултат Simple Smile  Горе-долу така стоят нещата.

# 278
  • Sofia
  • Мнения: 21 636
Аз също ползвам едни градуси за печене и на малък, и на голям козунак или на два едновременно. Променя се само времето на изпичане.

# 279
  • Мнения: 46
Ще пробвам това с печенето време и градуси. Не помня къде го видях това, но мисля беше някаква готварска книга. Не си го измислям. Също и го практикувам, т.е. не го казвам само на теория. Ще пробвам следващия път като правя кифлички, да ги пусна на температурата си за козунак, да видия какво ще се получи

# 280
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Аз всичко пека на 180, козунак и една шоколадова тарта май пусках на 160, мисля, че и крем-карамел и крем брюле бяха на по-ниски градуси.
Намалявам времето за печене, както казаха и по-горе, но не и температурата.

Например мъфини стават за 25 минути, а ако го излея като сладкиш или кекс, ще трябват на моята фурна около 40, но градусите са си същите.

# 281
  • Karlovo
  • Мнения: 533
Днес ми дойдоха есенциите за козунак и утре ще е поредната доза .Пробвах с ванилия ,лимон и портокал ами на не е същото .Слагам само една ампула от тази есенция и нищо друго ,вече познават кои са моите козунаци и кои купешките .Купените остават Simple Smile . Благодаря ,че ви има .
Аз пека на 180 градуса ,нямам точно време ,а по преценка или по фейсбукски - кафявичко с хрупкава коричка Simple Smile .То си зависи от фурната . На една комшийка за секунди изгоряха от горе и се наложи да го пуснем на долен реотан с вентилатор, но пак си бяха 180 градуса.

Последна редакция: вт, 17 апр 2018, 21:40 от dreems

# 282
  • София
  • Мнения: 11 709
Аз също ползвам едни градуси за печене и на малък, и на голям козунак или на два едновременно. Променя се само времето на изпичане.
Също само едни градуси ползвам, когато изпичам козунак, зная си , че ми трябват между 160-170 максимум или най-добре  на 165 + вентилатор. Точно там ги заковавам и не мърдам до края. На 180 градуса изпичам баници, погачи много по-тежките печива.
Чийзкейковете в повечето случай на 130, но винаги гледам и това ми е най-важното,  посочените градуси в рецептите, те са ми най-голям ориентир.

Днес ми дойдоха есенциите за козунак и утре ще е поредната доза .Пробвах с ванилия ,лимон и портокал ами на не е същото .Слагам само една ампула от тази есенция и нищо друго ,вече познават кои са моите козунаци и кои купешките .Купените остават Simple Smile . Благодаря ,че ви има .
.........................
Какви са тези есенции? ползвам основно ванилия екстракт и ванилова паста, лимонова/портокалова кора, ром, понякога и махлеп, но тази година направо го забравих.

# 283
  • Karlovo
  • Мнения: 533
Ето ги -
Скрит текст:
,аз все нещо слагам повече .Лимона ще ми е много или малко ,или ванилията .Така ми е по лесно .

# 284
  • София
  • Мнения: 11 709
..........,аз все нещо слагам повече .Лимона ще ми е много или малко ,или ванилията .Така ми е по лесно .
Имам ги, малко ги ползвам или почти никак, силен аромат,  миришат ми на гадни  парфюми, но ти си ги ползвай, това че аз не ги харесвам няма никакво значение.

Общи условия

Активация на акаунт