Орхидея

  • 281 268
  • 1 288
  •   1
Отговори
# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Здравейте и от мен  Hug
От вчера вечерта си имам орхидея  Flutter не мога да й се нарадвам направо, страхотна е  Heart Eyes даже я сънувах снощи, че я поливам, но водата преливаше... сега пак прочетох темата, мисля, че мойта е фаленопсий (мисля, че така се казваше). Магазинерката е казала, че се полива веднъж в месеца, когато коренчетата й посивеят, но, понеже съм начинаеща, още не мога да преценя на кое му се вика сиво и на кое зелено. Мисля, че орхидейката ми е жадна... или пред ожадняване  Thinking а може би не, ще ме прощавате за глупавите въпроси, но ми е за пръв път и не искам да я уморя тая красота.

Та ще може ли някой да погледне и да си каже мнението-
това е самата орхидейка, надявам се не съм объркала разновидността

пък това са коренчетата й: 

 http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=10087294

предварително благодаря   bouquet

# 61
  • Мнения: 812
Здравей,честита орхидея,много е красива,аз лично имам 33 броя, твоята е Фаленопсис ,най разпространена и най лесна за отглеждане в домашни условия,погледнах и корените и е за поливане , когато станат сивкави ,сребърни,са за поливане а когато е напоена стават зелени,сама ще видиш като я полееш,незнам дали ти казаха но се топи във вода и после се отцежда,не трябва да се задържа вода в чинийката защото много загниват корените.Полива се когато е нужно а не веднъж на месец,по принцип се полива на 7-14 дена но ,най добре е да я наблюдаваш,също така си вземи и тор за орхидеи   bouquet

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Благодарих предварително, но искам да ти благодаря и персонално  Hug  Та... благодаря  Heart Eyes Още вчера, като прочетох темата, разбрах за тая тор, днес ще излизам и ще й купя  Flutter  дано се справя с поливането, ще го направя както казваш ти, мога да ти имам доверие, щом си отгледала цели 33 такива чудеса   bouquet

# 63
  • Мнения: 812
Аз моите ги поливам в банята с душа с топла вода,орхидеите много обичат топлата вода,после ги слагам в един леген с тор,като ги извадя ги оставям да се отцедят и ги слагам по местата им.Не обичат да са на пряко слънце,на течение и обичат влажния вързух,можеш да я пулвелизираш ,никога не я поливай със студена вода.Ако ти кажат че не се тори докато цъфти не ги слушай,аз ги торя почти всеки път и стоят цъфнали по 6 мес. после почиват малко и пак цъфват,много от продавачките на цветя незнаят как се гледат и дават погрешни съвети,аз не ги слушам и следя моите и ги поливам когато имат нужда,представи си лятото ако я поливаш веднъж на месец тя ще умре от засушаване,точно тогава изсъхват бързо корените и ги поливам на 2-3 дена  Peace Моя съвет наблюдавай я ,много е лесно поливането,можеш да я вземаш в банята докато се къпеш. Тука можеш да разгледаш част от моите орхидеи : http://www.nadi666.snimka.bg/album.php?album_id=177183
Успех  Hug

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Eхааа  newsm68 Crazy ти живееш в рая  Flutter невероятна и внушителна колекция имаш, да са ти живи и здрави и те и притежателката им  Wink  много са красиви всички и изглеждат много глезенки, личи си, че се грижиш повече от добре за тях  newsm51 , сега и аз ще си я глезя мойта  Heart Eyes само не мога да си представя ако имах толкова много като теб (или поне половината) как щях да ги взимам в банята с мен  Laughing 
Много ми хареса и начина ти за закрепяване - изглежда много естествено със зелени фибички
Ще се възползвам от всичките ти съвети и поздравления за грижите  smile3525

# 65
  • Мнения: 812
Благодаря ти мила  Heart Eyes
честно казано не се къпя с тях ами поотделно,че иначе място няма,цялата баня заемат  Mr. Green толкова са много...малко съм попрекалила ,но така е от няколко години гледам орхидеи и все се увеличават,но пък като нацъфтят всички става много красиво,но за сега съм си казала че повече неискам,че няма къде да ги слагам  Confused А ти ако имаш въпроси можеш без проблем да питаш,ще помагам колкото мога  Hug

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 647
ами... щом може, ще питам пак  Blush

Значи сега четири от листенцата вече поувяхнаха ( дано ги описвам правилно, но са най-долните четири на основния цветонос, предполагам са първите разцъфнали), пък ми се излюпи ново цветче, много е симпатично и то, значи расте си орхидейката (като почнаха да вехнат си помислих, че не ме харесва нещо  Sad ) Сега как е по-добре, да ги чакам да си паднат сами ли? Или да ги отстраня, за да не се мъчи цветето да ги храни като увяхват? И ако трябва да ги отстраня, как да го направя  Thinking

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 647
дърпам малко темичката нагоре  Blush вече тотално увяхнаха четирите цветчета, да ги махам ли  Thinking

  bouquet

# 68
  • Мнения: 812
Извинявай за късния отговор,но нямах нет няколко дена,та на въпроса ти аз не ги махам,а чакам сами да паднат,понеже има опастност от счупване на цветоноса ако се опиташ сама да ги отстраниш  Hug та ако искаш не е проблем да ги махнеш,но трябва да внимаваш много.Добре ти е орхидейката,прецъфтяват първите се отворили цветове,това е напълно нормално  Hug

# 69
  • Мнения: 247
Привет от една новоизлюпена любителка на орхидеите  Simple Smile Май темичката е малко позападнала  newsm78 Вероятно няма много форумки отглеждащи тези красоти  Simple Smile

От съвсем скоро имам един Фаленопсис ,и от прочетеното до сега,разбирам ,че отглеждането им е приятно, но и отговорно занимание...Имам много да се уча...

nadi666,онемях от красотите ,които отглеждаш... Peace Поздравявам те...Дано някой ден и аз да мога да се похваля ,ако не с толкова на брой,поне с толкова красиви цветя...
Искам да те попитам,прочетох че орхидеите трябва да се отглеждат в прозрачни саксии,а твоите са непрозрачни пластмасови и порцеланови? Аз имам много стилна саксия за орхидеята си-бял порцелан,но веднага я извадих  Simple Smile ,нали пречело на фотосинтезата  Rolling Eyes

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 647
benmary 2, и аз съм от новите, не мога да ти отговоря  Blush Ако можеш ни я покажи твойта орхидейка  Flutter
На мойта й се разпукаха вече всички пъпчици, вече няма от къде да цъфне и вероятно като увяхнат тези цветове, няма да има такива цяло лято  Cry Май ще си взема още една, да се застъпват и винаги да има една цъфнала  Heart Eyes
От това, което прочетох, разбрах, че като окапят всички цветове, трябва да отрежа цветоноса на около 5 пръста от розетката и да го топна във водичка, нали? или от самите разклонения 5 пръста да режа по отделно разклоненията  newsm78

# 71
  • Мнения: 812
Здравейте,
почвам да отговарям на въпросите ви,Бенмари2 честита първа орхидейка ,но дай снимка да я зърнем.Колкото до саксията,моите са си в прозрачни пласмасови саксии и съм го сложила в тези понеже не ми харесва как седи,а на корените това не им вреди ни най малко,слагат се прозрачни за да можеш да я наблюдаваш как са и корените,някой го гледат направо в керамично но има риск от преполиване и изгниване на корените.Колкото до цветоноса дали се реже аз лично не режа,освен ако не изсъхме,понеже може да цъфне пак от него или да пусне кейки  Hug

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 647
това би било най-невероятното нещо, което би могло да ми се случи, първо орхи, първо прецъфтяване и кейче  Flutter ... не, че не се надявам  Blush

nadi666, ти имала ли си кейки до сега  Flutter

# 73
  • Мнения: 247
Снимах я ,утре ще кача снимките и ще ви я покажа...

nadi666 Значи мога да си ползвам  порцелановата саксията...и от време на време да наглеждам корените...И на мен не ми се нрави тази прозрачната ...грозно ми е,но като прочетох че така трябвало...знам ли newsm78

unchita,това с двете орхидеи е добра идея,но ако и двете прецъфтят по едно и също време  Simple Smile

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 647
ми... ще взимам още една вероятно  newsm78  Heart Eyes Всеки път стипендията ми отива по конкретна мания за нещо, този път май ще е в чест на орхидеята  Heart Eyes

benmary 2, чакаме снимка  Flutter

Общи условия

Активация на акаунт