Ромите

  • 11 363
  • 133
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 36 609
За работата не мога да кажа, но всичко останало бих го приела от роми, стига да спазват нормална хигиена и морални норми. Ако на външен вид не е смрадлив прошляк, може да говори нормално и има желание да учи, както и да бъде нормален гражданин, не краде, не бие и т.н. значи аз нямам нищо против нито да седне до мен в ГТ, нито да учи с детето ми и прочие. Все от някъде трябва да се започне. След като ТЕ трябва да се интегрират в НАШЕТО общество значи първо те започват. А не да врещят за права ама да клинчат от задълженията и ние да се нагаждаме по тях. Това няма как да стане.

И за да не съм голословна, имала съм съученик ром. Празнували сме една Нова година у тях с още приятели. Живееха си в съвсем нормален апартамент, в блок, населен с българи и по нищо не се отличаваха освен по малко по-тъмната кожа. Нито я е имало типичната миризма, нито мърлявщината в дома им, нито пък произношението, което веднага ги издава. Абе, съвсем нормални си бяха. Значи може.

# 61
  • Мнения: 485
Може, Спийд, може и още как!
Проблемът им според мен не е в НЕможенето, а в това че трябва да се "подчиняват" на определени норми и правила. Защо да се напънат малко, като може и да не се.
Достатъчно примери има за това как ги настаняват в общински жилища /в добро състояние/, а след това - погром! Те цял блок /мисля, че беше в Ямбол/ разрушиха. Къртят дограмата, палят огньове по средата на стаите. Поне това беше показано в медиите.
Значи не е само до това, че не им се дава. Дава им се, въпроса е след това какво правят с даденото... Не надграждат, а се връщат назад...

# 62
  • Мнения: 12 666
Наех го един , ровеше в кофите - децата гладни, хляб няма, мрън, мрън. Дадох му 10 лв да изкара малко боклук. Прибирам се, боклукът смъкнат до асансьора.

# 63
  • Мнения: 9 196
Кой от вас би взел ром на работа? Предварително знам отговора - никой! И къде по-точно искате да отидат да работят? Не искате да учат редом с децата ви, да не ходят по вашите паркове и градинки, да не играят с децата ви,да не сядат до вас в ГТ, да не сядат в ресторант до вас, да не са ви съседи....Ами как да стане интеграцията тогава? И да искат хората все се чувстват отритнати и дискриминирани. Личи си от мненията по тази тема.
Не е вярно, че няма свестни и интегрирани, но как са го постигнали само те си знаят.

Преди време Индия ги покани, да се прибират там от където са плъзнали. Все още важи. Ще се впишат идеално.

# 64
  • Мнения: 8 809
Кой от вас би взел ром на работа? Предварително знам отговора - никой! И къде по-точно искате да отидат да работят? Не искате да учат редом с децата ви, да не ходят по вашите паркове и градинки, да не играят с децата ви,да не сядат до вас в ГТ, да не сядат в ресторант до вас, да не са ви съседи....Ами как да стане интеграцията тогава? И да искат хората все се чувстват отритнати и дискриминирани. Личи си от мненията по тази тема.
Не е вярно, че няма свестни и интегрирани, но как са го постигнали само те си знаят.

Преди време Индия ги покани, да се прибират там от където са плъзнали. Все още важи. Ще се впишат идеално.

Не знам аз Индия да ги е канила обратно. Rolling Eyes Те са дошли тук, защото са ги изгонили точно от Индия, тъй като са били най-долната каста там и останалите не са искали даже да се докосват до тях, смятали са ги за много нечисти. Тук са вече векове и нищо не се е променило, ние също не искаме да се докосваме до тях, колкото и някои да не си го признават, по съвсем други съображения. За да бъдат отхвърляни от всички общества, значи причината е в тях, не в обществата.
Те няма да се променят. Не могат. Като цяло не става този етнос. Отделни единици от тях са се откъснали и са се променили, но масата...няма как да стане. Нито с тояга, нито с морков, както си мисли онази госпожа.
Не са единствено изключение. Когато португалците стигнали в Южна Америка, визирам Бразилия, и започнали да изсмукват богатствата й, опитали да използват местното население- индианци- за работа. Събирали каучук по един-единствен възможен начин - с всекидневен бой и заплаха от смърт. Накрая португалците разбрали, че не могат да принудят хора, които в езика си нямат какъвто и да е еквивалент на думата труд, да работят. Още по-малко да приемат техните нрави.  Затова не ги колонизирали, оставили ги сами на себе си. Днес на обширни части от бразилската територия все още живеят примитивни народи, някъде в каменната ера. Бразилското общество пази техния ареал и не навлиза в него. Само отделни групички от тези народи са напуснали ареала си и са се влели в обществото. За работа бразилците докарали роби от Африка и днес техните потомци, заедно с потомците на бившите им собственици съставляват бразилската нация.
С циганите положението е подобно, те не могат да бъдат интегрирани в никое общество като голяма група, като цял етнос. Дори с принуда. Всички общества, където те са забележимо число, ще пострадат от тях. Нашето може дори да изчезне заради тях. Най-много след 30-40 години, ако мигрират по-бавно от нас.
Предполагам, че когато тая напаст, либерастията, отмине, ще се намери някакво решение за така наречените роми. Някакво общо решение ще има. Няма да бъдат оставени да спъват цял континент. Въпросът за нас сега е само как да се съхраним до този момент, дали ще можем. Rolling Eyes Нужна е изключително умна политика спрямо тях в сегашните шантави времена, но не виждам никакъв опит да се мисли в тази посока. Проблемът се замита под килима, както и всички други проблеми впрочем.

# 65
  • Мнения: 1 484
Кой от вас би взел ром на работа? Предварително знам отговора - никой! И къде по-точно искате да отидат да работят?
Ама и твоите предразсъдъци към българите не отстъпват.
Ние сме наемали много пъти цигани на работа. Едните крадяха на дребно без спирка. Не дай си боже да им направиш забележка - обиждат се, крещят... Затваряш си очите, но до един момент и после ти писва. Другите клатеха крака по цял ден (буквално) и трябваше да им се праща някой да им виси на главите, за да свършат нещо. Е, сами напуснаха. Wink Сега имаме само един на работа, който в повечето време започва с бирите още от ранен следобед и се налага да го пускаме по-рано да си ходи заради неговата собствена безопасност. Държим го още, защото си разбира от работата и работи добре в случаите, когато е трезвен. Той обаче е с турско самосъзнание, не е израснал в циганска махала.
Познавам и цигани в селата, които вкъщи нарочно не говорят цигански, за да може детето им да има равен старт в училище с българските деца. Работливи са, спретнати и много държат на образованието. Няма как да имам негативно отношение към нормалните хора. Обаче няма как и да се отрече, че повечето от този етнос се славят с престъпни прояви. В такъв случай е и нормално човек да си има едно наум като защитен механизъм.

# 66
  • Мнения: 9 196
Покани ги Индия, то си беше новина, може да потърсиш все нещо ще има из Гугъл.

И - да, изолацията е единствения разумен вариант. В Бразилия са си оставени сред природата, в други държави в умишлено създадени гета и т.н.

# 67
  • Мнения: 3 865
Основната причина, поради която не искам да живея в БГ са циганите. Страх ме е от тях. Тук има имигранти индийци, пакистанци... Но ако се чуе за престъпление никога не е от тях ами от българин (или по-точно циганин с български паспорт). Индийците не са мързеливи и имат желание да се интегрират, работят, учат и развиват. Циганите не искат такива неща, а само търсят донори. Единствената работа, на която се навиват е да крадат - това им е манталитета - на паразити и престъпници.

# 68
  • Мнения: X
Кой от вас би взел ром на работа?
Каква работа могат да вършат? Конкретно, моля.

# 69
  • Мнения: 3 727
В чужбина съм. За половин година не срещнах българин, дето да знае добре български. 😃 Работят, легално, уж като всички, но вече обмислям дали да не твърдя че съм от Албания или Македония, защото няма как да съм от един етнос с тия!
Не са изпаднали от пазара на труда, а си докарват помощи по- високи и от заплати и не можеш да ги накараш вече да работят.
Е, това няма как да е тяхна вина, мисля :/

# 70
  • Nice
  • Мнения: 946
Сами са си виновни за кофти славата.

За интеграцията- ще се получи когато и двете страни кооперират.
Ако циганите искаха да са интегрирани до сега да се е случило.

За по-старите поколения е ясно, че няма как да стане.
Трябва да се започне с децата, но как да стане като те не ходят на училище или ако ходят е в техните си училища.
До 8ми клас сме имали роми в класа и си личеше, че са от тези които искат да се интегрират, родителите им държаха да са в български класове. Но голяма част са си в циганските училища. Иди ги интегрирай.

А колко се женят на по 14- 15? Що за традиции?

Сами си спъват децата, образованието при тях изобщо не е на преден план.

И така, първо не го пускат на училище, а ако го пуснат е в циганско училище дето няма как да напредне. После го оженят на 13. Остават си затворени по кварталите. Изобщо нямат намерение да се интегрират и да следват норми. Ден за ден се живее. Като има - има, като нема- нема. Купон да става, музика да има, за утре никой не мисли.

# 71
  • Мнения: X
Аз продължавам да се чудя каква работа да дам на човек, който не умее да чете, дори не може да се подпише, а хигиената, дори да му я поднеса на сребърен поднос с гарнитура, пак няма да я разпознае.

# 72
  • Nice
  • Мнения: 946
Търсили сме за разни дейности, но са много лимитирани.

''Наемали'' сме за рязане на дърва- дядо ми има познат циганин- бързо работи, не пие до като работи, не търси храна или пиячка и не гледа да изклинчи. Става, ако имате дърва за рязане Laughing

За калайдисване на съдове- още съществува, баба ми често ги търси защото има стари съдове които още си ползва и трябва да се калайдисват.

За дърводелски услуги- пак познат на дядо ми, много съвестно работи и ни е правил разни мебели. Но живее в града, не в махалата, говори нормално, завършил е 12ти клас в техникум и има само 2 деца Laughing

Но ако не го познаваме лично или не са ни го препоръчали няма да идем да търсим цигани за работа, ясно е.

Имали сме и майстори българи, които от сутринта започват да лочат бира и редят 25 квадрата плочки цяла седмица. Та до човек е. Но ако на някой му трябва счетоводител или ИТ специалист е ясно, че няма да го намери в махалата.
 



# 73
  • Мнения: X
Та до човек е. Но ако на някой му трябва счетоводител или ИТ специалист е ясно, че няма да го намери в махалата.
 
Това вече е самата истина. Аз самата имам отлични впечатления от бригада цигани, които ремонтираха покрива на селското ми шато. Но проблемът е, че с нищожната им грамотност дейностите, които те могат да извършват е строго лимитиран. Сещам се за 5-6 работи, за които бих наела цигани. Не повече.

# 74
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 326
На циганите им било традиция - да се веселят и да не работят - гледах го в някакво предаване. Мисля и аз да си въведа такава традиция, писна ми да плащам.

Общи условия

Активация на акаунт