Пубертетът при момчетата - Тема 2

  • 62 121
  • 779
  •   1
Отговори
# 240
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
За задължителните книги не е никаква драма, ако не ги прочете - в учебника по литература има текстовете, върху които после са матурите.

# 241
  • София
  • Мнения: 9 517
Здравейте, признавам си, че не съм прочела цялата тема, но гледам, че повечето сте майки на по-малки деца. Търся съдействие от майки на 13-14-15 годишни пубери - моят е на 13 години, но пуберските изменения започнаха преди 3 години. За последните 2 години е качил повече от 20 см. Притеснява ме, обаче, че има болки - в ставите /най-вече тазобедрените и колената/, гърба, по някога на други места. Не са постоянни, но са силни. Опитах да го заведа при педиатърката, да каже на какъв доктор да го заведа, но тя излезнала в отпуск. Та имало ли е детето на някой подобни болки?

# 242
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Здравейте, признавам си, че не съм прочела цялата тема, но гледам, че повечето сте майки на по-малки деца. Търся съдействие от майки на 13-14-15 годишни пубери - моят е на 13 години, но пуберските изменения започнаха преди 3 години. За последните 2 години е качил повече от 20 см. Притеснява ме, обаче, че има болки - в ставите /най-вече тазобедрените и колената/, гърба, по някога на други места. Не са постоянни, но са силни. Опитах да го заведа при педиатърката, да каже на какъв доктор да го заведа, но тя излезнала в отпуск. Та имало ли е детето на някой подобни болки?

Да. Преди 2-3 години го водих по спешност на ортопед, скок в растежа. Моя поне седи на една височина и за месец - два израства с по 20-тина см. Вече е  168, а другия месец прави 13г.(аз съм 160, това дете не е от мен Rolling Eyes )

# 243
  • Перник
  • Мнения: 4 863
И моят 11-годишен понякога се оплаква от болки в коленете - от около 2 години. Не са силни и чести, затова не сме ходили на лекар. Успокоявам го, че е защото расте и даже той започна да казва така "мамо, пак раста - болят ме коленете" Simple Smile

# 244
  • Мнения: 11 946
За последните 2 години е качил повече от 20 см. Притеснява ме, обаче, че има болки - в ставите /най-вече тазобедрените и колената/, гърба, по някога на други места. Не са постоянни, но са силни. Опитах да го заведа при педиатърката, да каже на какъв доктор да го заведа, но тя излезнала в отпуск. Та имало ли е детето на някой подобни болки?

За ръста- завиждам! HugМоят син скоро ще навърши 13, но не расте така интензивно, макар и повече,отколкото преди пубертета. Има болки в ставите и в колената.  Личната лекарка каза, че е от растежа, нормално е.

Имам друг въпрос- нормално ли е интензивното потене?
За два часа на футболното игрище, без да е някакъв спортист, просто играе футбол с децата и като се върна дрехите бяха не само потни, но все едно излезли от леген с вода.Вкл. и бельото. Това нормално потене ли е или патология, която изисква мерки. Иначе, в нормална ситуация, без физически усилия не се поти така .

# 245
  • Варна
  • Мнения: 445
Твърде висока е влажността, затова се поти така. Нищо страшно.
Моят син /13 г./ е в момента с болки в костите - отново скок в растежа. Миналото лято беше така, водих го на ортопед, който му сложи кинезитейпове и предписа нурофен вечер, ако не може да заспи. А, да, и спряхме единия спорт.
Аз също имах зверски болки в коленете на 13-14.

# 246
  • някъде
  • Мнения: 4 956
Имам друг въпрос- нормално ли е интензивното потене?
За два часа на футболното игрище, без да е някакъв спортист, просто играе футбол с децата и като се върна дрехите бяха не само потни, но все едно излезли от леген с вода.Вкл. и бельото. Това нормално потене ли е или патология, която изисква мерки. Иначе, в нормална ситуация, без физически усилия не се поти така .
Два часа?! Моят син за 10 мин навън може да му изстискаш дрехите, а какво остава за два часа футбол. Много се поти.

# 247
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Големият имаше в коленете и гърба, също ахилеса. Зимата. На 14 години е. Не е зле да се отиде, все пак, на ортопед, ако са много силни. В последно време не се е оплаквал.

# 248
  • Русе
  • Мнения: 7 799
И аз да кажа, че е нормално да ги болят ставите. Особенно ако вдига см. бързо.  Големият оня ден рева от колената. Естествено, и ние минахме през ортопед при първите болки.


Потенето май по-скоро е от ДНК-то но в тази възраст и хормоните спомагат.

Малкото (9г. ) се поти ужасно много а хормона не го е треснал все още. Брат му (15г. ) по скоро смърди от колкото да се поти  ooooh!

# 249
  • София
  • Мнения: 9 517
Благодаря ви за бързите отговори, значи ще изчакам педиатърката да се върне от отпуск и ще взема мерки.
Светкавица, задмина баща си вече, 176 см но 56 кила е - щека, но въпреки това без да играе футбол се поти - вечно му е топло, зимата ходи по къс ръкав и леко якенце. От хормоните е.

# 250
  • Мнения: 9 152
И моят син споменава вече няколко пъти за болки в колена (на 12 г. е) . Освен това, се появи нещо като изпъкналост точно на шиечните прешлени,  съвсем в горната част на гръбнака.  Говорих с кинезитерапевт, който го погледна и каза, че трябва да следя за изправена стойка и спорт.
За потенето - поти се от бебе. Като играе тенис, става мокър, но не като Надал, от който тече като от душ.

# 251
  • Перник
  • Мнения: 4 863
И моят син се поти от бебе. Предимно главата. Шегуваме се, че е защото е много умен Grinning Аз и в сауна трудно се изпотявам, но баща му е в другата крайност, та явно има наследственост.

# 252
  • Мнения: 3 881
Kaтерица, и при моето дете взе да се появява изпъкналост,  и той тренира тенис на маса. В спортния диспансер кинезитерапевта каза, че е от спорта.. едната ръка става по-силна от другата и дърпа към себе си. Съветът е с другата да се вдигат гирички и да се правят упражнения с едно като ролер за изглаждане на проблема. Предупредиха ни, че двете ръце никога няма да са еднакви

# 253
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
За потенето забравих да напиша - големият се поти много, а след тренировка по футбол дрехите са целите мокри. И през деня, без голяма активност пак се поти и вечно му е топло. Преоблича се по сто пъти на ден. Всеки ден пера и десетина тениски не му стигат.

# 254
  • Русе
  • Мнения: 11 922
И моят син споменава вече няколко пъти за болки в колена (на 12 г. е) .
   При моето дете от спорта ,предполагам се появи на около 12 години силно изразен шлатер - изразена кост под коляното, доста болезнено Носеше една лента, която много му помагаше, въпреки че той малко нередовно я ползваше.

https://ebay.co.uk/itm/med-Patella-Brace-from-Push-Braces-in-Gre … ize-/142511203219

Общи условия

Активация на акаунт