Дискова херния - 17

  • 105 777
  • 749
  •   2
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 017
Здравейте!

Ето я новата тема, в която продължаваме да списваме хора с дискови хернии, решени да преборим болката с вяра, добро настроение и споделяне с приятели.

Методи за лечение на дискова херния – консервативно и оперативно лечение.
При консервативното лечение се използват нестероидни противовъзпалителни медикаменти, обезболяващи, физиотерапия, балнеолечение, ЛФК, придобилата напоследък известност озонотерапия, акупунктура и др.

Списък на нестероидни противовъзпалителни средства, които имат и обезболяващо действие, използвани за облекчаване симптомите на дискова херния, благодарение на нашия лекар в темата elpida.

Списък с лекарства, които могат да се пият с цел предотвратяване на стомашни проблеми или ако вече има такива, също благодарение на elpida.
Разбира се, тези списъци са само информативни и преди употребата на каквото и да е лекарство, се консултирайте задължително с вашия лекуващ лекар.

Сайт на СБАЛ "Гръбначен център".

Напоследък има доста доволни от хомеопатичните инжекции Discus Compositum N. За съжаление все още не са много популярни в България както сред лекарите, така и сред пациентите, няма и внос. Но биха могли да бъдат закупени от Германия, например.

Информация за инжекциите Discus Compositum N, споделена от tishoo.
Сайт за доставка на инжекциите Discus Compositum N oт Германия с цена на доставката 22 евро, споделен от tishoo.
Мнение за ефекта от лечението с инжекциите Discus Copmositum N, споделено от Бижу.
Споделени мнения за инжекциите в друг форум.
Още мнения за инжекциите от друг форум.

Друг все още не много известен метод е лечението с протеолитични ензими. За тях можете да се осведомите тук :
Тема за протеолитичните ензими, пусната от Pink Panther.
Мнение за ефекта от лечението с протеолитични ензими, споделено от tishoo.
Мнение за ефекта от лечението с протеолитични ензими, споделено от Леля Ваня.
Видове протеолитични ензими, подходящи за лечение на дискова херния, предоставени от tishoo.
Видове протеолитични ензими, подходящи за лечение на дискова херния, препоръчани от valpan.
Поръчка на ензимите от Iherb - тема в бг-мамма.
Статия "Натурални противовъзпалителни добавки", предоставена от ChrisS.
Видове и дозировка на хранителни добавки при дискова херния, предоставени от AniSim.

Доста популярен метод за консервативно лечение е балнеолечението.

Има три начина да се отиде на балнеолечение:
- по клинична пътека
- по програмата Профилактика и рехабилитация на НОИ
- на частно

За балнеолечение по клинична пътека вариантите за прием са два:

1. До един месец след болнично лечение в отделение по неврология или неврохиругия, след операция. В епикризата задължително се упоменава необходимостта от болнична рехабилитация. Направление номер 7 се издава от отделението или от личния лекар, въз основа на тази епикриза, като прилага и амбулаторен лист.

2. След проведен амбулаторен курс физиотерапия и рехабилитация. Направление номер 7 се издава само от специалист - физиотерапевт, който упоменава в амбулаторния лист от вторичния преглед необходимостта от болнична рехабилитация, поради незадоволителен ефект.
Изискванията за давност на образните изследвания и ЕМГ се запазват засега, тъй като присъстват и в новите клинични пътеки.

С нашето заболяване можем да ходим по две клинични пътеки 265 и 263 в заведенията, които приемат по клинични пътеки.
По клин. пътека 263 се изисква да носите ЕМГ(електромиография), извършена до 6 месеца преди датата на постъпване (оригинал). При данни за коренчева компресия – EMГ  (с давност до 6 м.) или образно изследване (КАТ/ЯМР –  с давност до 24 месеца преди хоспитализацията).
По клин. пътека 265 рентгенови снимки – описание на снимката (Rо или КАТ) и заключение на рентгенолог с негов подпис и печат - направени до 24 месецa преди постъпване в болницата .

По програмата Профилактика и рехабилитация на НОИ са ви необходими:
- направление в два екземпляра от личния лекар
- лична амбулаторна карта и/или медицинска документация, удостоверяваща настоящото и миналото здравно състояние на лицето - епикризи, изследвания, снимки, скенер, ЯМР
- документ по образец, удостоверяващ осигурителните ви права за последните 6 месеца
- резервация в съответния балнеохотел или Специализирана болница за рехабилитация. И в двата случая първо си уговаряте резервацията, после вземате направление от личния лекар. Това се налага, защото например направлението за хоспитализация има валидност само 7 дни. Резервациите за балнеохотелите се правят за София в Туристическата агенция, тел. 981-29-88. Намира се на първия етаж в НОИ. Продават резервации само на определени дати, затова първо позвънете по телефона и се поинтересувайте кога започват продажбите.

Тук в сайта на НОИ
е пълната информация за програмата Профилактика и рехабилитация.


Тук можете да намерите цялата наредба за програмата, както и списък на балнеохотелите и Специализираните болници, които са сключили договор с НОИ. Добре е да си изтеглите документа за осигурителните права и да си го попълните при работодателя, за да не ходите до НОИ само за един формуляр. Това може да стане директно от сайта - ето от тук.

Когато имате резервация, бележка от работодателя, изследвания, направление, отивате да си подадете документите в НОИ, за да получите "благословията" им за балнолечението си, но не по-рано от 10 работни дни. Това се отнася само за почиващите по програмата ПРО. По клинична пътека с направлението и изследванията си, заминавате директно за там, за където имате резервация.
Балнеолечението по клинична пътека е с продължителност 7 дни, а по НОИ – 10 дни. Има разлика и в цените – по клинична пътека се доплаща само потребителска такса на ден за престой в болница, но пациентите на места биват настанявани в стаи с по 3-4 души и без собствен санитарен възел. Някои от болниците предлагат срещу доплащане стаи за двама със собствен санитарен възел. Доплащането по НОИ се води за храна и цените варират от 15 до 25 лв. на ден в зависимост от категорията на балнеохотела.
Най-хвалените курорти за нашето заболяване са Павел баня, Баня, Карловско, Поморие, Кюстендил, Велинград. Тези в Поморие и Кюстендил са известни и с калолечението си, което при някои пациенти дава много добър резултат. В Павел баня запазена марка са екстензиите, за които има много спорни мнения – от пълно отхвърляне до провъзгласяването им едва ли не за панацея.

Мнение и снимки от балнеохотел „Роза” в Срелча, споделени от tishoo.
Мнение за балнеохотела в Павел баня, споделено от dzupo.

Мнение за балнеохотела в Павел баня, споделено от Елпида.
Мнение и снимки за СБР-НК в Павел баня, споделени от tishoo.
Мнение и снимки от хотел Маркони в Павел баня, споделени от lady Blu.
Мнение за балнеолечение на частно в Павел баня, споделено от чана .
Мнение за балнеолечението в Поморие, споделено от Текс.
Мнение и снимки за балнеолечението в Поморие, споделени от moreofview.
Мнение за Бургаските минерални бани, споделено от Текс.
Мнение за СБР-НК, гр.Велинград, споделено от Марчони.
Мнение за балнеохотел „Аура”, гр. Велинград, споделено от todor1982.
Мнение и снимки за Баните, Смолянско, споделено от .Lina..
Мнение за санаториума в Наречен, споделено от *Люба*. Пак нейно мнение със снимки.
Мнение със снимки за балнеолечението в СБР - Павел баня, споделено от Sophia L.

Интересен ресурс за дисковата херния, преведен и предоставен от Pump17 – част1., част 2., част 3., част 4.
Статия „Лумбална дискова херния”.
Статия „Възстановяване след лумбална дискова херния в ранния период”, предоставена от ОК.
”Дискова херния – определение”, предоставено от tishoo.
Статия "Защо ни боли кръстът и какво да правим? ", предоставена от hakama.
Статия "Коремно налягане и стабилност на гръбнака в движение", предоставена от hakama.
Статия :Гръбначни изкривявания", предоставена от AniSim.
Статия „Болки в гърба”, предоставена от bubolina_80.
Брошура на немски език с информация за правилна стойка в ежедневната дейност на хората с гръбначни проблеми, предоставена от toxygen.
Книга "Избави се от болките в гърба", автор д-р.Джон Сарно.
Книга "Библия на хората с болки в гърба", автор Сара Кий, споделена от hakama.
Диаграма, илюстрираща за това откъде излизат и къде отиват нервите, предоставена от Troy.
Диаграма, която показва какви проблеми бихте имали, според това кой диск има проблем и ако нервът в съответната област е засегнат, предоставена от Troy.

Упражнения, описани от Марчони.
Упражнения, описани от Текс.
Упражнения, предоставени от AniSim.
Упражнения за заздравяване на мускулатурата на гърба в лумбален отдел и на корема след преминаване на острата фаза при дискова херния, подходящи са и при протрузии, хронични болки в гърба, предоставени от AniSim.
Това са упражненията за дискова херния в ранен стадий, предоставени от AniSim.
Възстановяване след лумбална дискова херния в ранния период - упражнения.
Безопасна тренировка за гърба.
Ставане от леглото - илюстрация от училище за гръбнака на Гръбначен център, предоставено от Café con leche.

Специален стол за хора с преобладаващо седяща работа.
Специални обувки, препоръчителни за хора, чиято работа е свързан … или стоене прави.
Сит Райт - анатомична облегалка, споделена от Mamma.
Апарат за нагревки в домашна обстановка, предоставена от Troy.
"Вълшебното килимче Шакти" - килимче за облекчаване на болката, предоставено от Troy.
Дискове за упражнения и балансиране, споделени от reverie.

Публикация в атлас по неврохирургия "Индикации за хирургична интервенция (лумбарна дискектомия) при дискови хернии в лумбалната област", преведена от toxygen.
Клипче на микроскопски операции на дискова херния.
Още едно клипче.
Още едно.

Ендоскопски метод на проф.Рафаели.
Какво представлява ендоскопската операция.
Клипче на ендоскопска операция, предоставено от Текс.
Още едно.
И още едно.
Статия "Първите в България напълно ендоскопски гръбначни операции станаха факт в болница „Св. София", споделена от Lady-B.

Сайт на Schön Klinik в Германия, предоставен от dzupo.

Споделено от пациент с операция на шийните прешлени.

Снимка на дискова херния.
Снимки от друг пациент.
И още от същия пациент.

Предишни теми:
Операция на дискова херния
Ако дискова херния имаш ти, на купон с нас бъди!
Ако дискова херния имаш ти, на купон с нас бъди! – 2
Ако дискова херния имаш ти, на купон с нас бъди! – 3
Ако дискова херния имаш ти, на купон с нас бъди! – 4
Ако дискова херния имаш ти, на купон с нас бъди! – 5
Ако дискова херния имаш ти, на купон с нас бъди! – 6
Ако дискова херния имаш ти, на купон с нас бъди! – 7
Дискова херния - 1
Дискова херния - 2
Дискова херния - 3
Дискова херния - 4
Дискова херния - 5
Дискова херния - 6
Дискова херния - 7
Дискова херния - 8
Дискова херния - 9
Дискова херния - 10
Дискова херния - 11
Дискова херния - 12
Дискова херния - 13
Дискова херния - 14
Дискова херния - 15
Дискова херния - 16

Бъдете здрави!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 702
Благодаря за темата!
Дано по-малко хора имат нужда да пишат тук! 
Как сте в това дъждовно време?

# 2
  • Мнения: 20 064
Мерси за новата тема.
В тази влага е зле положението.
Чедя се, за този Гръбначен център на Стоев, много лоши отзиви дават хората във фейсбук групата, дали да не се махне от инфото на 1 страница Thinking

# 3
  • Мнения: 13
Предлагам да добавим в инфото горе, докторите които често се споменават и хората са доволни от тях - както невролози така и неврохирурзи. Доста четене си е за да се намерят. По мое мнение, често се споменават нервохирурзите - Габровски старши и младши от Пирогов, Цеков в Токуда, Брусарски в Иван Рилски, доц Гергелчев, Романски. Също от Иван Рилски на мен добро впечатление ми направи Красимир Минкин.

Също и читавите болници по въпроса като Св Иван Рилски.

Невролози за съжаление не знам.

# 4
  • Мнения: X
Аз да питам нещо....
Поздравления за изчерпателната информация и труда който е вложен да се събере...! Това първо...
Абе хора които имате по на две места хернии или протрузия ...едновременно болят ли ви? От както започнаха дъждовете при мен положението е трагично....
Първо ме стегна врата, рамото и ръката.Болка, затруднено движение и нещо като схващане на челюстта.....Това имате ли го? Като си попреместя главата и минава. На моменти имам чувството че главата ми просто ще се търколи Sad Стрелкаща болка към ухото също. От вчера ме хвана и долната на кръста....Болкате е като парене и снощи усетих и пулсиране....е как може и двете места да ме болят.  Защо е така.....
Имам чувството че и хапчетата не ми помагат...Пия фламексин.днес си взех Афламил. Носа ми е запушен, гърлото ме наболяваше няколко дни но сега не и от три дни имам чувството че ме тресе и вдигам температура и постоянно я меря но нямам.
Вие чувствали ли сте по този начин.
Ден с ден не си прилича...понякога и часове са времето в което съм добре или не.....
Наистина не са нетърпими болките но не мига да свикна с мисълта да съм така цял живот ....
Преди месец и половина правих физиотерапия и бях добре и сега пак ме хвана всичко....бях прецакала стомаха си тъкмо и това мина и отново съм на хапчета .Плашат ме симптомите затова тошкова често питам за тях....
Може ли да споделите какви проблеми имате вие и къде са херниите или протрузиите ви?
Колко дълго са периодите в които сте добре....От какво имате най-трайно облекчение ..?
Благодаря на всички които ще се включат...Дано да сте здрави. Аз съм развалина.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 017
Чедя се, за този Гръбначен център на Стоев, много лоши отзиви дават хората във фейсбук групата, дали да не се махне от инфото на 1 страница Thinking

Lemy, не знам, аз лично имам двама приятели, които са оперирани
от д-р. Стоев и са доволни. Може би е добре все пак да го има като вариант,
а всеки да си прецени.

Предлагам да добавим в инфото горе, докторите които често се споменават и хората са доволни от тях - както невролози така и неврохирурзи. Доста четене си е за да се намерят. По мое мнение, често се споменават нервохирурзите - Габровски старши и младши от Пирогов, Цеков в Токуда, Брусарски в Иван Рилски, доц Гергелчев, Романски. Също от Иван Рилски на мен добро впечатление ми направи Красимир Минкин.

Също и читавите болници по въпроса като Св Иван Рилски.

Невролози за съжаление не знам.

Чудесно предложение! За съжаление мога да коригирам първия пост
само до 24 часа след публикуването му, така че би било възможно да
се добави информацията чак в следващата тема.

# 6
  • Мнения: 5
Здравейте, моля за съвет. Приятелят ми има дискова херния, за съжаление изглежда, че операцията е неизбежна. Хирурзите, с които е направена консултация, са доц. д-р Каракостов в "Свети Иван Рилски" и д-р Пелинков в "Токуда". Въпросът ми е дали някой е правил операции при тях? Операцията се покрива от ЗК, но в "Свети Иван Рилски" се плаща допълнително 900 лв. за избор на екип, докато в "Токуда" - не.

Предложили са поставяне на някакъв гел по време на операцията, който служи за по-добро заздравяване. Този гел струва около 2000 лева, плаща се от пациента. Някой знае ли за какво точно става въпрос, ползван ли е такъв гел при Вашите операции?

Моля, споделете какво мислите, къде да направим операцията и да купим ли гела?

# 7
  • Другата България
  • Мнения: 36 784
Пуснах тема, но си копирам мнението и тук.
Става въпрос за възрастен, с проблеми в лумбален отдел на гръбначен стълб, затруднени движения, изтръпване на крайници и евентуално предстояща оперативна интервенция.
Правена е консултация на място с д-р Филипов от неврохирургията в Света Ана, но не намирам нищо в нета за него. Искаме да направим още една консултация с професор Габровски или Романски, и затова се чудя при кой от двамата да отидем.
Иначе диагнозата е множествен мононеврит на долни крайници, но не е потвърдена.
Проблемите на лумбалните прешлени са от години, доказани дискови хернии и протрузии на почти всички нива, стеснен канал, но без някакви сериозни проблеми до скоро.
Сега изведнъж краката изтръпнаха и движенията станаха затруднени.
Ще съм благодарна ако някой е чул нещо за Филипов от света Ана да сподели, както и мнения за Габровски и Романски.

# 8
  • Мнения: 20 064
Мери, този Филипов за сефте го чувам, Габровски син 50/50, за Романски май също не съм чела нищо, но го зная.
Ако ти се занимава, влез в групата въм фейса, други имена се споменават по-често.

# 9
  • Другата България
  • Мнения: 36 784
Аз питам за Габровски баща, Леми. Още преглежда. Hug
Коя е групата?

# 10
  • Мнения: 39
Здравейте,цял ден звъня в Специализираната болница в  гр.Баня(Карлово) да ги питам за информация,но никой не вдига тези телефони.
Искам да попитам за човек,който има поставена диагноза дискова херния преди няколко години и вече е бил на рехабилитация там.
В момента има нужда от още един курс рехабилитация,но нямаме никакви медицински документи от близките няколко години.Има ли някой яснота какво може да се направи по въпроса.Не желаем да ползваме нощувки там.

# 11
  • Мнения: 20 064
Мери, той и сина е професор, та помислих, че за него питаш. Simple Smile)
Скрит текст:

Последна редакция: ср, 04 юли 2018, 17:52 от Lemy

# 12
  • Другата България
  • Мнения: 36 784
Благодаря ти,  ще погледна. bouquet

# 13
  • Мнения: 54
Мери, този Филипов за сефте го чувам, Габровски син 50/50, за Романски май също не съм чела нищо, но го зная.
Ако ти се занимава, влез в групата въм фейса, други имена се споменават по-често.

Здравей, какво имаш предвид за младия Габровски? Аз бях при него на консултация преди няколко дни, каза че не съм за операция въпреки болките и рецидива след първата, на L5 S1 Sad
Уж ме упокои но...  Някак претупа прегледа, не каза нищо категорично, и това за 90 лв.

# 14
  • Мнения: 20 064
50% добри и 50% лоши отзиви съм чела/слушала. Нямам лични впечатления.

Общи условия

Активация на акаунт