Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-28

  • 67 661
  • 758
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: X
Не, че са се разтърсили много на панелите, но да тези, които купуват основано е, защото нямат пари за стара тухла, а много държат на отделна кухня. За мен сделката с панел е скъпа сделка.

Ама те държат на отделна кухня не от капризи, а защото това си е трето помещение - дори и да не преустройваш (а повечето го правят), може да сложиш мек ъгъл и маса, телевизор, на балкона (обикновено около 4-5 кв) изнасяш печка и хладилник, и си става кухня+трапезария+всекидневна, а другите две стаи се позлват за спални за родителите и за децата. Просто за същите пари получаваш още една стая, която с деца ти трябва повече от 30 или 40 кв холокухня. Не че е лошо, но хората масово не са милионери да не ги интересува цената, а търсят оптималното за бюджета си.

Скъпо и евтино са относителни понятия, но няма начин панелно 64 кв да е по-скъпо от НС 64 кв, след като за едни и същи пари получаваш 1 стая повече.

# 151
  • София
  • Мнения: 5 946
За мен двустаен СС ( панел или ЕПК) = тристаен НС . Имат приблизително еднакви чисти жилищни площи и което е по- важно имат приблизително еднаква функционалност. Стават за семейства с 2 деца
Огромен плюс за панелката е доста по - ниска цена. Огромен плюс за НС е ( ако е качествено и с добра локация)  че е добра инвестиция за бъдеще, че е къде по- добра обстановката за живеене и дълъг срок на експлоатация.
Но всичко това на доста завишена цена. Thinking
Всичко друго е грешна постановка от начало, 2стаен НС не е равно на 2стаен СС, пък и като добавиш и т.нар общи части и завишена квадратура в НС и става пълна каша. Confused за невинния човечец тръгнал да купува жилище.... Confused

# 152
  • София
  • Мнения: 3 159
Панелната кухня е супер смахнато помещение, как се преустройва в нормална спалня, да не говорим за детска стая?
Гледали сме панелни апартаменти за под наем с разни преустройства, е не видях нещо смислено, в което да се "превърне" освен в супер малка детска стая с 1 легло максимум.

# 153
  • Мнения: 19 483
Да, а при НС я няма и тази възможност. Просто няма такова помещение, всичко е в хола - и дивани, библиотеки, секции, кухня, уреди, перални

# 154
  • София
  • Мнения: 5 946
Панелната кухня е супер смахнато помещение, как се преустройва в нормална спалня, да не говорим за детска стая?
Гледали сме панелни апартаменти за под наем с разни преустройства, е не видях нещо смислено, в което да се "превърне" освен в супер малка детска стая с 1 легло максимум.
Ами в НС , поне едната спалня често е 10 квадрата. Дали панелната кухня не би се превърнала в същото нещо? Все едно двойно легло ще побере, затова така се преустройва. За да стане с 2 спални, никой не твърди че е супер добра оферта, но хората преустройват.

Последна редакция: ср, 18 юли 2018, 12:40 от Yangdze

# 155
  • Мнения: 92
По непотвърдена информация от строителен предприемач като ударят чертата 1кв им излиза между 300 и 400Е в зависимост от качеството на стр материали и рушветите дадени по институции, стр, надзор и т.н. Оттук насетне само се спекулира с цената и локацията за достигане на 1100Е на акт15 на шпакловка в по-приличен квартал, а апартаментите като кутийки. Направо се отчаях, май ще преосмисля инвестицията в имот и то точно в този момент.

# 156
  • Мнения: 109
Kaкто се казва към Варненската група:
Здравейте, не мога да се ориентирам колко кооперации ще правят в парцелите под сградата на Явор във Възраждане/Младост? Виждам проекти на Каравела и на Иванови, но не виждам на Металекс, за които твърдите че са продадени. Всичко ще ли изсекат и затроят там?

# 157
  • Мнения: 4 577
Ето нагледен пример НС в Люлин:
https://m.imot.bg/details/1b152475811915861
В това жилище на  семейство с дете ще му е супер тясно и неудобно и ЧЖП без балкона е не повече от 42-43 кв.м. В панел на мои роднини - хол 24 кв.м, детска 12 кв.м., кухня 8 кв.м. + балкон лоджия, на който е изнесена печката и шкафове, огромен коридор с вградени 3-3,50 м гардероби,  ниски шкафове и голяма закачалка от другата страна. Двете са абсолютно несравними като функционалност за семейство с деца.

# 158
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Ето нагледен пример НС в Люлин:
https://m.imot.bg/details/1b152475811915861
В това жилище на  семейство с дете ще му е супер тясно и неудобно и ЧЖП без балкона е не повече от 42-43 кв.м. В панел на мои роднини - хол 24 кв.м, детска 12 кв.м., кухня 8 кв.м. + балкон лоджия, на който е изнесена печката и шкафове, огромен коридор с вградени 3-3,50 м гардероби,  ниски шкафове и голяма закачалка от другата страна. Двете са абсолютно несравними като функционалност за семейство с деца.

Мои съседи живеят с две деца в подобен, такова жилище е за сам човек или двойка без деца, според мен. Цената е колкото на панелка 42 кв. в Източни или Южни райони. Така че дилемата в случая би била гарсониера 42 кв. в Източни или Южни райони или този в Люлин.

# 159
  • Мнения: X
Ето нагледен пример НС в Люлин:
https://m.imot.bg/details/1b152475811915861
В това жилище на  семейство с дете ще му е супер тясно и неудобно и ЧЖП без балкона е не повече от 42-43 кв.м. В панел на мои роднини - хол 24 кв.м, детска 12 кв.м., кухня 8 кв.м. + балкон лоджия, на който е изнесена печката и шкафове, огромен коридор с вградени 3-3,50 м гардероби,  ниски шкафове и голяма закачалка от другата страна. Двете са абсолютно несравними като функционалност за семейство с деца.

Мои съседи живеят с две деца в подобен, такова жилище е за сам човек или двойка без деца, според мен. Цената е колкото на панелка 42 кв. в Източни или Южни райони. Така че дилемата в случая би била гарсониера 42 кв. в Източни или Южни райони или този в Люлин.

Не, дилемата би била двустаен панел 65 кв в Люлин или този, пак в Люлин. Не е коректно да сравняваш ап. и цени на локации в различен ценови клас. Този двустаен НС, ако беше в източни и южни райони, нямаше да е 58 К, нали, ами ще е около 75-80 К, колкото би била и двустайна панелка в тях. Просто на една и съща локация за едни и съши пари получаваш голяма гарсониера НС (с голяма холокухня и малка спалня) или двустаен класически панел.

Както и да го въртиш, НС за същата локация за една и съща площ излиза с около 30 % по-скъпо.

# 160
  • Мнения: 4 566
Аз пък ужасно мразя изнасяне на кухня на балкона, живяла съм в няколко апартамента (вкл. сегашния) обща  холокухня - може спокойно да се направи да ти е удобно. Даже предпочитам така, вместо да завра като заточеник да готвя. Нормално голяма отделна кухня си е плюс, като добавиш и две стаи. Но разни преустройства, обикновено неудачни - трудно могат да се направят така, че наистина да е удобно.

Все някой от семейството ще спи или там където се яде (като се готви на балкона), или няма да има никакъв хубав кът за почивка с нормален диван, масичка и т.н.

При НС е лошо, когато помещенията са много малки, ъглите са криви, често липсва инфраструктура наоколо.... И като бюджетът ти е за нискобюджетна тухла, или не ти се занимава/нямаш пари с ремонт, или пък просто не те притеснява типа строителство, а ти харесва околоността и апартамента - избираш панел.


# 161
  • Мнения: 1 033
И аз чудо се чудя как епк с бокс 6,5 кв, преходна кухня 6,0 кв. отделно голям хол, голяма спалня, две тераси, едната лоджия се води двустаен, така както НС с една стая холо-кухня и от дребна по-дребна стая е пак двустаен.

# 162
  • Мнения: 19 483
Някои хора си търсят задължително отделна кухня, някои не искат така и търсят холокухня. Факт е обаче, че ако искаш да вземеш отделна кухня, задължително трябва СС, сега вече не ги проектират по този начин. Аз съм от привържениците на отделните помещения, в къщата ми това беше условие към архитекта.

# 163
  • Мнения: 1 711
По непотвърдена информация от строителен предприемач като ударят чертата 1кв им излиза между 300 и 400Е в зависимост от качеството на стр материали и рушветите дадени по институции, стр, надзор и т.н. Оттук насетне само се спекулира с цената и локацията за достигане на 1100Е на акт15 на шпакловка в по-приличен квартал, а апартаментите като кутийки. Направо се отчаях, май ще преосмисля инвестицията в имот и то точно в този момент.

Смея да твърдя, че и аз по непотвърдена информация съм го чувал това от строителен предприемач. Вярно, че не ставаше дума за супер скъп квартал в София, от по-обикновените, но реално ми казаха - около 350 евро квадрата. Естествено никой не продава на себестойността на продукцията, но в някои случаи възвръщаемостта е над 300%.

# 164
  • Мнения: X
Poppea, не знам какви манипулации имаш предвид, за мен НС е интересно само, за да си обслужа купувачите, които имат такова търсене.  И като имаш предвид, че на зелено не купувам с клиенти съвсем изгубих интерес.
Да не подхващаме темата панел§НС, че ще отичат  пак 10 страници едно и също дъвкано хиляди пъти.
2-ст ап. панел за ремонт е около 68-75000 Е и е 58-60-64 кв.м, като сложиш ремонта - 10 000 Е  минимум,  става 85 000 Е. За 85- 90 000 Е купуваш 2-ст ново строителство 58-60-62 кв. застроена площ 70-72 кв.м. с общи части.
А 45-50 кв , като цитираш ти, ще са 58-60 с общи части и няма да е повече  около 70 000Е. Ако някой иска отделна кухня, си купува панел или стара тухла. Всеки трябва да си прецени, кое му е важно.
Важното е не толкова квадратурата, а броя на помещенията. Този двустаен НС ще е с две помещения, макс да е със светъл бокс, и няма начин в него да имаш 2 отделни спални и отделна всекидневна с кухня, което при панел не е така. Тоест, за съшия бюджет клупуваш една стая по-малко при НС в сравнение с панел. А че НС имало всекидневна 30 кв (в тези, които ти цитираш, тези 10 кв там отиват) вместо 20 кв (което е панелен хол), хората със семейства не ги грее особено, те искат стая за детето/децата и спалня за себе си, което при НС за този бюджет няма как да се случи, а при панел - има как. Да не говорим, че при панелите няма осмоъгълни стаи, има стандартно по два коридора (което най-често в двустаен НС го няма, има по един коридор, а някъде и тов аняма, ами влизаш директно във всекидневната) и често има килер или стенен гардероб в коридор. Винаги съм се чудила как в НС 64 кв ЗП има само две помещения, 1 коридор и няма складови помещения (като цяло), а в панел 64 кв ЗП има два коридора, (понякога) килер и три помещения плюс два хубави балкона. За мен и в площообразуването на НС лъжат безобразно, освен в обявяването.
Това, че не продаваш на зелено, няма особено значение, като гледам,  основното предлагане на пазара е на НС (с или без А16)  и вашата фирма не вярвам да прави изключение.  
Ами на хората с деца е ясно кое им е по-важно, а такива са болшинството, затова и се чудиш защо панелите държат цени, пък аз не се чудя на това.
Аз се чудих защо се строят такива кутийки заради, които после се подиграват на новото строителство. А то било заради хора като теб, които държат да имат три отделни помещения в 65 м2. Ето един апартамент ново строителство, който показва, че пак си говориш наизуст. Тук в 65 м2 колкото са нормалните двустайни панели са събрали хол и две спални. https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c153086388410573

Последна редакция: ср, 18 юли 2018, 14:41 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт