За бебета и деца от 0+ месеца: Бързи въпроси и отговори, съвети - 68

  • 36 594
  • 754
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: X
Проблем ли е, че тепърва захранвам

# 646
  • Мнения: 1 001
Не, тук го добавят още от най-първите пюрета в началото на захранването, за да са по-калорични.

# 647
  • Мнения: X
Колко е долната граница на хемоглобина?
Не се притесньвай при бебета стойността е друга.
При нас тромбоцитите са много високи, но това било от взимане на секрета от пръстчето.
 Ниския хемоглобин е заради късното захранване.

# 648
  • Мнения: 16 871
Аз захраних по ранната схема.
Ще видим какво ще каже док утре.

Иначе и на мен ми направи впечатление, че има висока стойност на тромбоцитите, но са в норма.

# 649
  • Мнения: 13 082
Ей пак започнахте с тоя хемоглобин и захранването. Не разбрахте, че няма връзка.

# 650
  • Мнения: 2 406
Подкрепям горния пост.
Ниския хемоглобин не е заради късно захранване.

# 651
  • Мнения: 7 776
Да, запасът от желязо намалява към 6тия месец при бебета, но ранното захранване не помага за нормални стойности на хемоглобина. Бебета получават желязо и след 6тия месец от кърмата или адаптираното мляко. Ранното захранване не е в плюс, напротив, може да причини даже повече вреда на детето. Прочетете малко информация - СЗО, американска академия по педиатрия, европейски съюз, общност на канадските педиатри, дори българско министерство на здравеопазването препоръчват захранване след 6ти месец. Всеки да преценява за себе си и детето си, но това са фактите.

# 652
  • Мнения: 1 001
Препоръките на СЗО са валидни за цял свят, а не на национално равнище. Немската система, например, препоръчва захранване най-рано от 5ти и не по-късно от 7ми месец, това означава ли, че немската педиатрична организация нехае за здравето на децата?!? Надали. Това са препоръки, в крайна сметка някои деца още в началото с кеф си хапват пюрета, други и след годинката още не могат да свикнат с новите вкусове. Познавам няколко деца захранени от 4ти месец, няма им нищо, нито са имали колики. Ако детето няма проблем с новата храна, алергии или други сериозни реакции, няма голяма драма в крайна сметка.
Другото е, че няма голяма логика да се обвързва времето на захранване с хемоглобина. В Германия въобще не се предполага вземането на кръв, така че това даже не може и да се изпозлва като довод.

# 653
  • Мнения: X
Тези от вас, които не знаят какво е патологичен хемоглобин да не се изказват по въпроса свързан в тези случаи със захранването.

# 654
  • Варна
  • Мнения: 25 242
За пореден път "забраняваш" на хората да изказват мнение. Много грозно! Коя си ти да казваш кой може и кой не може да се изказва??? Да не говорим колко не си подготвена по някои въпроси, а претендираш да знаеш много. Ето едно четиво за хемоглобина и връзката с кърмене и захранване:
http://www.podkrepazakarmene.com/%D0%BA%D1%8A%D1%80%D0%BC%D0%B5% … 80%D0%B8-125.html
От там:
Цитат
До около 6-ия месец нуждите от желязо се обезпечават от чернодробните запаси, натрупани преди раждането. Счита се, че върху нивата на хемоглобина при кърмачето до началото на захранването огромно влияние оказва хемоглобинът на майката по време на бременността. Разбира се, няма права пропорционалност, тъй като хемоглобинът е преди всичко белтък, т.е. всички фактори, които водят до намален внос на белтъчини при бебето – белтъчният глад или респективно повишена загуба на белтъчини, водят след себе си до намалено количество хемоглобин. През този период загубите от нормалния разпад на червените кръвни телца се обезпечават от съдържащото се желязо в кърмата, което, въпреки че е в относително малки количества, е в най-голяма степен усвоимо от бебешкия организъм.
...
Практиката показва, че здрави, доносени бебета, които са кърмени изключително за период от 6-9 месеца, поддържат нормални стойности на хемоглобина и нормални резерви от желязо. В едно проучване изследователите стигат до заключението, че бебета, които са били изключително кърмени в продължение на 7 месеца (и не са имали допълнителен прием на желязо или обогатени на желязо зърнени каши), са със значително по-високи нива на хемоглобин на една година, отколкото кърмените бебета, които са получавали твърди храни по-рано от седеммесечната си възраст. Изследователите не откриват случаи на анемия в рамките на първата година при бебета, кърмени изключително първите седем месеца, и стигат до заключението, че изключителното кърмене до седем месеца намалява риска от анемия.
Който иска да чете.

# 655
  • Мнения: 13 082
Герда, постовете ти са меко казано неадекватни. Не ми се задълбава да си разправям личното здравословно състояния, но баш от хемоглобин разбирам, с анемия съм от дете, та не е като да не знам нищо. Ти нали си захранила преди да навърши бебето 4 месеца, не бой се от анемия 😒

# 656
  • Мнения: 7 776
Изказването беше за нисък хемоглобин поради късно захранване. Никъде не  е споменавана таласемия. Но дори това да е случая, ранното захранване няма да помогне, защото организма на бебета усвоява желязото от кърмата/адаптираното мляко на този етап. Най-малкото това е основната храна и като количество е повече😉 а и в зеленчуците и плодовете...много желязо, бебето сигурно яде само спанак, риба и месо?

# 657
  • Мнения: 13 082
А това колко се вдигал хемоглобина от храна е поредната теория. С предната бременност бях с много ниски стойности. И със спанак се тъпчех и с червени меса, вдигна се съвсем малко. А и желязо пиех и през цялото време ме следеше хематолог. А и между другото съм олд скул дете и съм рано захранена, най вероятно като повечето тук.

# 658
  • Мнения: X
Тъкмо наскоро четох една статия в някакъв блог относно грешките при захранването и ми направи впечатление това

Цитат
Все още обаче в България се намират авторитети, които насърчават и дори притискат майките да прилагат ранно захранване. Чували сте “опитните” баби с въздесъщото твърдение: “Вас като ви захраних на 3 месеца с кисело мляко/сок, пък нищо ви няма”.
С риск да повторя за 100-тен път, не е вярно, че ни няма нищо! Нашето поколение, поколението на хората, които в момента са във фертилна възраст и следва да създават деца, страда от автоимунни, хормонални и репродуктивни проблеми повече от всяко предишно поколение! Въпреки различната изява, тези състояния имат една обща характеристика и тя е небалнасирана чревна флора, а причината за нея може да се търси още в най-ранна детска възраст, липсата на кърмене и неправилно проведено ранно захранване.

С такъв факт, няма как да не повярвам, че ранното захранване е грешка.
Който го интересува целия текст, слагам линк.
 

# 659
  • София
  • Мнения: 2 666
Моето бебе е захранено късно. Онзи ден го изследвах и хемоглобина е съвсем приличен. Каката е захранена по-рано, но стойностите му бяха по-ниски.

Общи условия

Активация на акаунт