кой крив, кой прав за раждането?

  • 10 164
  • 203
  •   1
Отговори
# 165
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
...
Чл. 2. Лекарската професия се основава на следните ценности:
1. професионална компетентност и отговорност;
2. честност, човечност, милосърдие;
3. добросъвестност;
4. тактичност в отношенията с пациентите, колегите и обществото;
5. неприязън към самонадеяността и самохвалството;
6. вежливост към пациента и неговите близки;
7. психологичен подход към болния;
8. толерантност към религиозните убеждения, етническите традиции, политическите убеждения и политическата принадлежност на личността;
9. еднакво отношение към болните с различно обществено, социално и материално положение.
Взето от тук
Ето тези ценности ако ги срещахме по-често по българските болници, щяхме да се чувстваме много по-добре, независимо от финансовите проблеми в здравеопазването.

# 166
  • Мнения: 3 161
Има харта за правата на пациента, има началници, има медии и въобще има си начини за това и то съвсем различни от дърпането и двубой! ...

Някой случайно да е заявил на персонала в родилния дом "аз съм майка на детето и не разрешавам то да бъде в детски бокс, настоявам да е при мен!" ?? Докато си траят жените  няма да има промяна...
Огледайте фоайетата на болниците. Ако видите златна табелка "Болница приятел на бебето" би трябвало да ви дадат детето да засуче веднага след раждането и то да бъде неотлъчно с вас по време на престоя ви в болницата. На прима виста се сещам за Втора градска болница - там има такава табелка...

nani, имам питане към теб. Значи, искам да родя максимално естествено - "активно раждане", както му викат на запад. Даже съм готова да си платя за избор на екип, за да раждам все пак в болнични условия (тъй като у нас не е уредено домашното с акушерка), пък те да не ми се месят особено и да ме оставят да се справя сама, ако няма усложнения.

Значи, мога ли преди раждането да си направя план за раждане и да настоявам израждащият екип да го спазва? Искам, примерно, следните неща:

Да присъства мъжът ми (ОК - плащам, присъства - това го дават);
Да не ме бръснат и клизмират, но ако се налага, да ме забърсват (ще си донеса цял пакет мокри кърпички - все пак, бебетата си бършем с тях, предполагам че ще свършат работа);
Да не ми слагат системи за ускоряване на раждането;
Да не ме връзват на монитор и ако се налага, да измерват тоновете и пак да ме оставят да ставам;
да ходя през време на раждането, да клеча, да заставам на челна стойка, ако желая, да си викам и пея (в Шейново примерно ми се скараха, че си тананикам/стена от болка, пречело им);
Да раждам толкова дълго, колкото си искам (oops, май трябва да се справя в рамките на смяната на екипа, на който съм си платила);
Да не ми скачат по корема, ако бебето не ще да излиза (не споменавам условието, за което четем в някои западни болници - да ти искат позволение, преди да докоснат теб или бебето);
Да сложат бебето веднага на гърдите ми, още преди да са го измили, измерили,  дезинфекцирали и увили като пашкул;
Всъщност - да не го мият въобще, само да го позабършат малко;
Да не режат пъпната връв веднага, а след като спре да пулсира;
Да не му слагат хепатитна ваксина и каквото и било друго, без мое знание и съгласие;
Да го оставят при мен през целия ден и нощем, ако пожелая това.

Имам и още "капризи", но ще спра до тук; не говоря за раждане във вана (скъпо удоволствие), за любима музика, свещи, ароматерапия и пр (все пак и в много западни болници това си е лукс); не искам и да се държат особено любезно и мило, просто цивилизовано и да не ме навикват.

Та кажи ми, моля те, бих ли могла да отида в една държавна болница с тези изисквания (пак казвам - готова съм да си платя, въпреки че техните усилия и азходи ще са много по-малки, сравнени с едно водено от тях раждане), прекалени ли са, имам ли право като пациент на тях и към коя медия да се обърна, ако ми се изсмеят?

# 167
  • Мнения: 373
Хедра, какво е maternal febrile morbidity (нещо свързано с температура...)... Не разбрах резултатите от изследванията за бръсненето. За клизмата разбрах, че усложненията след клизмата при инфекция са по-опасни, защото "фекалната маса" е течна, и че клизма се препоръчва само ако жената не е била по нужда през последните 24 часа и пр. Ама че тема!...
Като чета постингът на Емем и ми става едно... Много се надявам! Казвай ни какво става, макар че дотогава има време...
А пък в темата, където пита една жена дали да ражда в Шейново или Майчин дом, всички й казват в Шейново.

# 168
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
emem, заповядай в нашата болница, само за 65лева и ако предупредиш екипа за изискванията си, всичко това ще е изпълнено, мога да ти дам и имена на няколко лекари, които да избереш срещу твоите 65 лв. , само за таткото не съм сигурна дали няма да ти искат допълнително , но и това може да се уреди. Не се шегувам, моите капризи бяха изпълнени, след предварителен разговор и гореспоменатата сума.

# 169
  • Мнения: 639


nani, имам питане към теб. Значи, искам да родя максимално естествено - "активно раждане", както му викат на запад. Даже съм готова да си платя за избор на екип, за да раждам все пак в болнични условия (тъй като у нас не е уредено домашното с акушерка), пък те да не ми се месят особено и да ме оставят да се справя сама, ако няма усложнения.

Значи, мога ли преди раждането да си направя план за раждане и да настоявам израждащият екип да го спазва? Искам, примерно, следните неща:

Да присъства мъжът ми (ОК - плащам, присъства - това го дават);
Да не ме бръснат и клизмират, но ако се налага, да ме забърсват (ще си донеса цял пакет мокри кърпички - все пак, бебетата си бършем с тях, предполагам че ще свършат работа);
Да не ми слагат системи за ускоряване на раждането;
Да не ме връзват на монитор и ако се налага, да измерват тоновете и пак да ме оставят да ставам;
да ходя през време на раждането, да клеча, да заставам на челна стойка, ако желая, да си викам и пея (в Шейново примерно ми се скараха, че си тананикам/стена от болка, пречело им);
Да раждам толкова дълго, колкото си искам (oops, май трябва да се справя в рамките на смяната на екипа, на който съм си платила);
Да не ми скачат по корема, ако бебето не ще да излиза (не споменавам условието, за което четем в някои западни болници - да ти искат позволение, преди да докоснат теб или бебето);
Да сложат бебето веднага на гърдите ми, още преди да са го измили, измерили,  дезинфекцирали и увили като пашкул;
Всъщност - да не го мият въобще, само да го позабършат малко;
Да не режат пъпната връв веднага, а след като спре да пулсира;
Да не му слагат хепатитна ваксина и каквото и било друго, без мое знание и съгласие;
Да го оставят при мен през целия ден и нощем, ако пожелая това.

Имам и още "капризи", но ще спра до тук; не говоря за раждане във вана (скъпо удоволствие), за любима музика, свещи, ароматерапия и пр (все пак и в много западни болници това си е лукс); не искам и да се държат особено любезно и мило, просто цивилизовано и да не ме навикват.

Та кажи ми, моля те, бих ли могла да отида в една държавна болница с тези изисквания (пак казвам - готова съм да си платя, въпреки че техните усилия и азходи ще са много по-малки, сравнени с едно водено от тях раждане), прекалени ли са, имам ли право като пациент на тях и към коя медия да се обърна, ако ми се изсмеят?
Активно раждане  - разбирам го като  активно водене на раждането - да се намесват в хода на раждането, т.е. да включват система за стимулиране, обезболяване, изкуствено пукване на околоплоден мехур и прочие намеси за ускоряване в рамките на разумното намеси. Предполагам, че става въпрос за естествено раждане без намеса.
Във всяка болница може да присъства съпругът ти - плаща се и ползвате индивидуална родилна зала т.нар. "ВИП - зала".
Да не те бръснат и клизмират - никой не може да те задължи, нямат право да ти откажат родилна помощ независимо то вида на гениталиите ти и тазовите резервоарни органи. Неведнъж са идвали жени с пълно разширение при които няма време даже да облекат нощница, какво остава за тоалет или клизма. При прорязването на главичката се изцежда ректума, независимо от това дали фекалните маси са течни или не - просто акушерката полива с шише със стерилна вода или воден разтвор на хибитан ( слаб дезинфектант). Не е приятно да водиш раждане и да сменяш постоянно замърсените ръкавици , но се случва. Факт. При добре направена клизма не би трябвало да се случват инциденти.
За системите и монитора - можеш да откажеш абсолютно! Просто периодично ще прослушват тоновете, ще искат и поне десет минутен запис за да се документира състоянието на бебето.
Ако главичката на бебето е добре прилегнала или навлязла във входа на таза няма никакъв проблем да ходиш или да играеш рок, достатъчно е да го поискаш.
 За викането, пеенето - колкото и да им се иска тишина на персонала не могат да ти запушат устата. Ако искат да им е тихо - да ходят в гората.
Когато не се намесват с ускоряваща система или обезболяване/спазмолиза раждането ти ще продължи толкова дълго, колкото Господ ти е отредил. А като си платила на някой той ще стои плътно до теб докато родиш, ако ще и пет смени да се сменят. Пък и като се сменят - тези от новата смяна нали и те работят в родилна зала, ще могат те да те обслужат.
"Скачането" по корема си има име - мануална експресия по Кристилер или бинт по Вербьов - налага се при наличие на вторична родова слабост и трудно възстановяване на тоновете между контракциите, което показва начално страдание на плода. Следващите мерки при задълбочаване на страданието са вакуум екстрактор или форцепс. Можеш да откажеш, но ако се влоши още положението с възстановяването на тоновете какво трябва да направи персонала newsm78, ще поемеш ли отговорност за състоянието на детето поради това "нескачане". Ако ДА - няма проблем, никой няма да те пипне. (не е лесно да се дава кристилер, що да се потят, като ще поемеш отговорност).
Постъпвайки в родилна зала ти подписваш Информирано съгласие за малки акушерски интервенции в хода на нормално раждане - пукване на ОМ, епизиотомия, вакуум екстрактор, форцепс, мануална екстракция на плацента, мануална/инструментална ревизия на маточната кухина, маточно-влагалищна тампонада. Можеш да не подпишеш декларацията и така отказваш гореизброените процедури и намеси. Поемаш евентуалния риск.
Във всяка болница, която има титлата "Болница приятел на бебето" са ДЛЪЖНИ да сложат детето на гърдите на майката, да прережат пъпната връв след спирането на пулсациите ( това често става след десетата минута от раждането). Със сигурнот такава е Втора градска . За другите не съм сигурна.
 За къпането - някой от нашите педиатри настояват да НЕ се къпе детето, само се подсушава с топла памучна пелена. Казват, че с къпането детето се охлажда повече и се подлага на по-голям стрес.
Ваксините са задължителни според имунизационния календар на РБ. Не можеш да ги откажеш, освен поради медицински причини или други основателни такива - напр. религиозни. Точно така, както не можеш да влезеш в определени държави без имунизация слещу ендемични заболявания ( напр. някой африкански държави). Независимо в коя болница в БГ ще раждаш ваксините не можеш да избегнеш.
За оставянето на детето при теб и нощем, ако пожелаеш - без проблем, ако в стаята присъствието на бебето няма да смущава покоя на останалите жени - в Шейново, в стая с осем жени няма да стане, но в Майчин дом, Св.София ( бившата Т. Киркова), Втора градска, Окръжна, биваша 3-та АГ и всички частни родилни домове няма никакъв проблем.
Направи предварителен разговор с шефа на родилна зала от болницата която си избрала и съм 100% сигурна, че ще получиш това което желаеш.
Не намирам желанията ти за капризи, а за медиите - която ти душа иска - БТВ,НТВ - само им дай скандал и веднага ще се отзоват.
Дано съм задоволила достатъчно добре питанията ти.   bouquet

# 170
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Хедра, какво е maternal febrile morbidity (нещо свързано с температура...)... Не разбрах резултатите от изследванията за бръсненето. За клизмата разбрах, че усложненията след клизмата при инфекция са по-опасни, защото "фекалната маса" е течна, и че клизма се препоръчва само ако жената не е била по нужда през последните 24 часа и пр. Ама че тема!...
Като чета постингът на Емем и ми става едно... Много се надявам! Казвай ни какво става, макар че дотогава има време...
А пък в темата, където пита една жена дали да ражда в Шейново или Майчин дом, всички й казват в Шейново.
maternal febrile morbidity е каквото и да е заболяване при майката, което протича с вдигане на температура, по-простичко казано. morbidity е заболеваемост - най-общото като термин за всякакъв вид (по правило несмъртоносни) инфекции и заболявания.
Резултатите от изследването за бръсненето - там всъщност се обобщават резултати от 2 проведени изследвания - са, че в по-малкото от двете проучвания противно на очакванията по-малко жени от косматата група са имали инфекции с грам-негативни бактерии, отколкото при епилираните Wink

# 171
  • Мнения: 2 292
нани - хубаво е , че взимаш участие в темата. Не е лесно, когато трябва да оборваш толкова много хора  Wink
Постингите ти са интересни, но меко казано ми звучат фиктивно. Аз не съм раждала в БГ, но за БГ знам едно - там нямаш много много права. Там или се включваш в Матрицата или отиваш на кино. Та не ми се вярва, ако отиде някоя родилка и си каже изискванията , д ои отговоря - ОК, ще се погрижим. Според мен дори няма се занимават да и обясняват ...
Как да е по повод последния ти постинг - ами стана ми ясно, че на теб не ти е приятно да водиш раждане и да сменяш ръкавици ... и аз така си мислих , не вярвам процедурите, които се правят за тоалети пр. да са за удобство на пациента. по-скоро са за удобство на персонала. Иначе ще излезе, че в БГ са най-загрижени за пациентите и в цял свят нама такива грижи ... Да не говори, че тук ако отиде някоя жена да ражда и и кажат, че с тези косми ... може да се обиди жената, и тя да вземе да се оплаче  Laughing до колкото знам никой няма право да обижда другите

Другото е , че подписания документ за манипулации , които хич не са дребни е много удобен също само за лекарите. Съгласяваш се на всичко, още преди да влезеш в болницата. И аз подписах документ за упойката, ама след като си поисках и точно преди да ми сложат. След като ми разясниха + и - , подписах и за секциото, когато се наложи! След подробно обяснение защо и разяснение на + и - ...

Ние бяхме 3 жени в стая с 3 бебета  Wink и плача на бебетата не ни смущаваше покоя, ние си го бяхме вече смутили със забременяване и раждане, къде ти тепърва да размислиш, че искаш покой  Joy

# 172
  • Мнения: 650
Това което хедра е намерила още един път доказва че явно бръсненето и клизмата не трябва да са рутина.
Ето за клизмата-мислех си че по друг начин се нарича но не мога да се сетя сега
Това е от Хедра:
Conclusion
This RCT found no evidence to support routine use of enemas during labour. Although these results cannot rule out a small clinical effect, it seems unlikely that enemas will improve maternal and neonatal outcomes and provide an overall benefit.
Предупреждавам че не съм добра преводачка, но смисъла разбирам 100% Laughing
Означава че тези изследвания не са намерили даказателства да се използва клизма като рутина и че може да има малък клиничен ефект, но изглежда по скоро клизмата да не подобри раждането като цяло.
За бръсненето:
REVIEWER'S CONCLUSIONS: There is insufficient evidence to recommend perineal shaving for women on admission in labour.
Заключение: Има недостатъчни доказателства да се препоръчва бръснене при постъпване при раждане.

А онази извадка от ДВ е супер! Май нямат време да прочетат хич член втори БГ доктори newsm78

Само пак да кажа за ръкавиците и кърпичките с които ме бърсаха Grinning към 3-4 часа бяха буквално два големи черни чувала. Това наи много впечатли и маика ми която също присъстваше през повечето време и каза следното: "Ама аз нищо не разбирам какво говорят, но тези хора са страхотни-усмивката не им слиза от устата, колко са внимателни, услужливи и какво количество материали отиде ....Навсякъде ли е така?"
Малко за Нани . Нани нищо лично, но ти пожелавам да отидеш да видиш в действителност как действа екипа тук и тогава със сигурност ще видиш разликите. Дано скоро от кинтите които прибират за ВИП зали направят всички такива-защото е меко абсурдно да плащаш немалка сума да присъства таткото.
Това са твои думи и това е рутина тук
"Не е приятно да водиш раждане и да сменяш постоянно замърсените ръкавици , но се случва." Замърсените ръкавици се сменяха на всяка контракция, да не говорим  за другите неща... И така на всички не само на мен
Скачането вурху корема -едно малко търсене в нета и ще се види че метода вече не се прилага извън БГ.

# 173
  • Мнения: 9 907
чета, чета и си мисля, че по-лесно е да направиш една клизма, вместо постоянно да прекъсваш работата си със сменяне на ръкавици и да отидат два чувала кърпи. Всъщност не знам кое им излиза по-евтино на запад.

# 174
  • Мнения: 650
Няма евтино , няма безплатно:lol:Все някъде си го плащаш по 100 Laughing Както казват тук "There is no free ride". Но си права и аз не знам-може би са сметнали че така е по човешко след като нямат основателна причина да я правят. И тук не е да улеснят тяхната работа а ти да се чустваш добре. Просто е празник! Аз лично се притеснявах защото ми беше за първи път раждане и клизмата я бях забравила с другите притеснения и после се притесних, но късно Laughing И акушерката ме усети че се притеснявам и стана следното-контракция, ръкавици, кремче, марличка, успокояване че е нормално и че всички са така, хвърляне в чувала. Имах епидурал затова викане нямаше-само разговор, но мина един чувал докато се успокоя че не съм първата без клизма Laughingи че никои не идва с клизма. Но всъщност аз доколкото разбрах те ти проверяват разкритието на всяка контракция и затова е кремчето и между другото те бършат-така че и с клизма пак са два чувала Laughing

# 175
  • Мнения: 2 047
   Чета, чета и  си мисля тази тема пак стана за и против клизмата. Mr. Green

  Пък въпросните два чувала кърпички кой ще ги плати като в държавните болници орязаха дори парите за раждането?

# 176
  • Мнения: 639

Малко за Нани . Нани нищо лично, но ти пожелавам да отидеш да видиш в действителност как действа екипа тук и тогава със сигурност ще видиш разликите. Дано скоро от кинтите които прибират за ВИП зали направят всички такива-защото е меко абсурдно да плащаш немалка сума да присъства таткото.
Това са твои думи и това е рутина тук
"Не е приятно да водиш раждане и да сменяш постоянно замърсените ръкавици , но се случва." Замърсените ръкавици се сменяха на всяка контракция, да не говорим  за другите неща... И така на всички не само на мен

ОК , не съм се изразила достатъчно ясно - изобщо не става въпрос  че по принцип не обичам да водя раждане - напротив, тези които ме познават знаят. Става дума, че не е приятно докато поддържаш перинеума да се пълнят с шепите ти с нещо различно от бебешка глава. Опитайте се да си го представите поне...
Била съм и съм видяла, не в САЩ, но в страни от ЕС .  Може би там (в САЩ) за вас е важно колко много кремче и марлички ще отидат за забърсването ви. Кремчето е Хибитан акушерски крем и до преди три години се ползваше и в БГ. По финансови причини сега се полива с Хибитан разтвор. Колко пари от застраховката ти персонално ще бъдат преведени на болницата за раждането ти и колко ще бъдат преведени в болницата от здр. каса тук, в БГ.
 Всички тук подскачат и носят от десет кладенеца вода за да докажат колко са онеправдани, поругани и т.н. Колко от тях НАИСТИНА са отстоявали правата си?
Вивита - може да ти звучи фиктивно, но е абсолютен факт! Не една и две жени са отказвали процедури, системи, записи и прочие намеси.
 

# 177
  • Мнения: 565
чета, чета и си мисля, че по-лесно е да направиш една клизма.
  newsm10
И не от гледна точка на  удобството на обслужващия ме персонал, а за да си спестя всички неприятни усещания - миризми, неудобство и т.н. Не искам да се чудя раждам ли, или съм във 00. Колкото и да е естествен процес, не виждам защо да не си го спестя.

# 178
  • Мнения: 639
Аз не съм раждала в БГ, но за БГ знам едно - там нямаш много много права. Там или се включваш в Матрицата или отиваш на кино. Та не ми се вярва, ако отиде някоя родилка и си каже изискванията , д ои отговоря - ОК, ще се погрижим. Според мен дори няма се занимават да и обясняват ...
Как да е по повод последния ти постинг - ами стана ми ясно, че на теб не ти е приятно да водиш раждане и да сменяш ръкавици ... и аз така си мислих , не вярвам процедурите, които се правят за тоалети пр. да са за удобство на пациента. по-скоро са за удобство на персонала. Иначе ще излезе, че в БГ са най-загрижени за пациентите и в цял свят нама такива грижи ... Да не говори, че тук ако отиде някоя жена да ражда и и кажат, че с тези косми ... може да се обиди жената, и тя да вземе да се оплаче  Laughing до колкото знам никой няма право да обижда другите

Другото е , че подписания документ за манипулации , които хич не са дребни е много удобен също само за лекарите. Съгласяваш се на всичко, още преди да влезеш в болницата.

Ние бяхме 3 жени в стая с 3 бебета  Wink и плача на бебетата не ни смущаваше покоя, ние си го бяхме вече смутили със забременяване и раждане, къде ти тепърва да размислиш, че искаш покой  Joy

Като не си раждала в БГ от къде знаеш, че нямаш права?
Като ти откажат - отиваш в друга болница, ако и там ти откажат раждаш в частна болница или не влизаш в "матрицата", а си раждаш в къщи. Не е невъзможно, даже тук по форума се появяваше един татко, чието дете се роди в дома му и то не случайно.
Да ти кажат "имаш косми" не е обидно, а е факт.
За документа - като не си съгласен не го подписваш, няма удобно или не. Предлагат ти документа след като постъпиш в болницата, но като не искаш да се намесват защо отиваш в болница да родиш? Раждай си в къщи. Все пак нормалното раждане е напълно естествен процес.
Представи си осем жени в една стая, в която даже няма мивка и осем бебета  Crazy

# 179
  • Мнения: 2 292
nani_ нали това казах, като не искам в матрицата - да си гледам работата . Е не съм раждала в БГ ,но това поне го знам. и защо да си ходя в къщи???????????????????????? защо? защото на няко си му е по-лесно! Айде не ме пращай в къщи така нагло моля те!
А за документа ти написах - да подписха ги документите, но когато се наложи и ми беше изяснена конкретната процедура защо, как и какво. Няма нужда да се повтарям, вече съм го написала.
А космите на хората са факт, но обидно е да кажеш на някой, че неговите косми видиш ли ти пречат и ти нарушават естетическото ч увство.
И само българските акушерки май по-скоро гледат да не им е неприятно от това, което им попада в ръцете , отколкото пациентката да се увства човешки с космите си и пр.

стига писах вече, всичко си се повтаря, каквото и да си пошем вече май? само спорим

Общи условия

Активация на акаунт