За или против захарта и солта в храните на бебетата

  • 3 193
  • 63
  •   1
Отговори
# 45
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Доколкото зависи от мен не слагам в нищо приготевено в къщи захар или сол,но често си хапваме и готови-а там колкото щеш.

# 46
  • Мнения: 56
Има една поговорка "Прекален светец и богу не е драг." Вярно е, че не трябва да се яде много сол и захар, но също така е вярно, че без тях
не може.

# 47
  • Мнения: 46 520
Има една поговорка "Прекален светец и богу не е драг." Вярно е, че не трябва да се яде много сол и захар, но също така е вярно, че без тях
не може.


Да, но те си набавят необходимото количество от млякото, ако се слага допълнително им идва в повече.

... Допустими дневни количества сол

Възрастни: 6 г или 2,5 г натрий

Деца:
0-6 месеца – по-малко от един грам или 0,4 грама натрий
7-12 месеца – 1 г или 0,4 г натрий
1-3 години – 2 г или 0,8 г натрий
4-6 години – 3 г или 1,2 г натрий
7-10 години – 5 г или 2,5 г натрий

Деца над 11 години могат да приемат количество сол равно на това за възрастни.

Съдържание на мазнини, захари и сол – колко точно е “много”? (за 100 грама продукт)

Захари: 10 г
Мазнини: 20 г
Наситени мазнини: 5 г
Натрий: 0,5 г натрий или 1,25 г сол
...


Ето още малко информация от сайта на британската Агенция по стандартизация на храните  ( http://www.salt.gov.uk/babies_and_children.shtml )

Колко сол може да приемат бебетата?
Бебетата се нуждаят от много малко количество сол-по-малко от 1 грам на ден до достигане на 12 месечна възраст. Техните бъбреци не могат да се справят с по-големи количества сол.
Кърмените бебета получават правилното количество сол от чрез кърмата. Адаптираното мляко съдържа подобно количество ...

# 48
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Станало ти е болно, защото си се почувствала сама сред мнозинство. Щом смяташ, че за твоето дете не са полезни в големи количества захар и сол, защо ти е необходимо да убеждаваш другите майки в това, че и да се защитаваш. Аз съм на сходно на твоето мнение. И двете си деца съм научила да ядат безсолно. Големия свекърва ми с постоянните си подаръци-шоколади го свикна на сладко, та се наложи да въведа ограничение не повече от един шоколад на седмица, заради никнещите му в момента постоянни зъби и не само. Малката в момента все още яде почти неподсладени храни. Не ме е срам да забранявам  да се дава сол и захар на децата ми и не смятам, че съм вманиачена чак толкова, както някои биха сметнали по изказването ми. Всеки решава сам за себе си и за своите деца!

# 49
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Всако нещо в нормални граници е приемливо - това е моето становище. А кое е нормална граница за Гери - ами 1-2 идеи по-несладки и несолени неща от мен Peace
Peace

# 50
  • Мнения: 4 621
Всако нещо в нормални граници е приемливо - това е моето становище. А кое е нормална граница за Гери - ами 1-2 идеи по-несладки и несолени неща от мен Peace
Peace
newsm10

# 51
  • Мнения: 3 663
бяла захар в разумни количества и рядко
подслаждам с мед
сол - до годинка категорично не
след това по мъничко

# 52
  • Мнения: 2 220
Станало ти е болно, защото си се почувствала сама сред мнозинство. Щом смяташ, че за твоето дете не са полезни в големи количества захар и сол, защо ти е необходимо да убеждаваш другите майки в това, че и да се защитаваш. Аз съм на сходно на твоето мнение.

Точно така. Наистина е безсмислено да говориш на някого, който е твърдо убеден в разбиранията си. Обикновено не се и опитвам и си мълча. Лично аз обаче бих се замислила, ако някой ми каже нещо за храненето на детето ми, което е противоположно на това, което знам... Но то си е до човека. Просто ми се искаше да се приобщя към тази групичка, но съм прекалено различна от тях и дори всички да имаме желание, не се получава...

# 53
  • София
  • Мнения: 7 040
Не слагам сол в храната на сина ми, но пък той яде солетки. За захарта съм против.

# 54
  • Мнения: 93
...но какво да направя като във всички пюрета е бъкано със захар особено тези на Ганчев ...

Тук (в Холандия) просто няма бебешки храни със захар или сол или консерванти - изрично пише на опаковките (а аз им вярвам, защото контролът е много строг). Навсякъде пише и никой не подлага на съмнение, че захарта и солта са вредни за деца по 1 годинка (за захарта даже 2 г).

Свекърва ми ми прати някакви каши от БГ - имаше няколко реда списък с всички неща, които са включени, в това число и захар (при това кашата беше глутенова и пишеше, че е за бебета над 4 месеца!). Ами не му ги дадох, ще си ги ям аз. Wink

# 55
  • Мнения: 35 968
Твърдо нЬе.
Някой спомена онзи ден (кой ли беше? Горе на Бузлуджа, на Първия Национален Конгрес на БКП беше, меджу две хапки и пийки...), че до 11 годишна възраст децата не могат да приемат количеството сол, което ядат възрастните. Та не е само до годинка без сол...

аз беше, ето я статията http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=96530.0

извинявам се, че повтарям, Никол е дала важнотот от статията, но не прочетох цялата тема предварително

Последна редакция: вт, 13 юни 2006, 11:59 от bubanka

# 56
  • Мнения: 1 117
Давала съм сладко -рядко. Солено почти не съм му давала.Не съм изпадала в крайности и да забранявам!

# 57
  • Мнения: 577
в някои от пюретата които давм има по малко захар,но според мен е в рамките на допустимото и не трябва да се шашкаме толкова.

# 58
  • Мнения: 2 292
значи и моята свекърва подобни глупости дуднеше, и не и увира главата, но аз да не съм побъркана, че нея да слушам?????
пиша за Германия - на всички каши , пюренца, сокове бисквити и др. пише с големи букви НЕ СЪДЪРЖА КРИСТАЛНА ЗАХАР! иначе никой няма да им ги купи! АМ съдържат МЛЕчНА ЗАХАР! ЛАКТОЗА! затова са сладки, защото млякото е сладко, но никой не ги подслажда.
На всички продукти, сокове и др. , които съдържат фруктоза и въглехидрати специално пише, че може да нанесат трайни вреди на здравето и да причинят кариес. хората си го пишат на продуктите, длъжни са. на сокове, чайчета и дори на шишето на биберона пише - да не се дава на бебето да смуче продължително, защото се причиняват кариеси и по възможност да се рпиучи преди 1 годшна възраст да пие от чаша.
има програма за възможно най-голямо намаление на кариесите и алергиите при децата и педиатри, зъболекари и всичко живо тръби за вредите от разни съставки в детските и бебешките храни.
мед на малки бебета не се дава. има опасност от ботулизъм.
тази пролет говорих с една българска зъболекарка - много свястна и тя каза, че и писнало да и водят 2 годишни деца с огроми кариеси и почернели зъбки от подсладените биберони, но не можела да се пребори с това ...
докато педиатри и стоматолози и диетолози не почнат масова кампания и не информират - никой няма  да може да се пребори

Последна редакция: вт, 13 юни 2006, 13:34 от vivita

# 59
  • Мнения: 6 472
мед на малки бебета не се дава. има опасност от булимия.
Може би си имала предвид ботулизъм? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт