Спестовна касичка

  • 12 452
  • 133
  •   1
Отговори
# 90
  • INFJ
  • Мнения: 9 379
Ако искате да помогнете на близки, които нямат пари... спрете да им давате пари. Накрая ще се принудят да си намерят някаква работа, някакъв начин да оцеляват.
Като им давате пари, реално не им помагате, а само задълбочавате проблема.

# 91
  • Мнения: 19 501
Напълно съм съгласна. Точно така е за съжаление. Но се чувствам много гадно, когато имам и мога да дам, всеки път говоря, кимат ми с глава, все си мислех, че ще се променят нещата, явно само ме чакат да си приключа с лекциите и да си вземат парите.

# 92
  • INFJ
  • Мнения: 9 379
Знам какво е чувството, защото съм била в подобна ситуация преди. Просто следващият път им го кажете точно така - това ти е за последно, не мисля, че по този начин ти помагам. И си стой зад думите Simple Smile

# 93
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Аз имам такъв познат. Като спраха да му дават заеми и остана на нулата, взе че си намери работа като пазач на склад  Simple Smile Така хем взема някаква минимална заплата, хем по цял ден/нощ си лежи и си ръчка в нет-а, чете си книжки и си е ок със ситуацията  Simple Smile

# 94
  • Мнения: 339
Много позната тема. И аз съм кръстница на детето на една “приятелка”. До момента тя не ми е искала директно пари, но непрекъснато ми прави някакви намеци, че детето има нужда от еди какво си. И тъй като тя не живее заедно с бащата на детето си, а той не й дава и издръжка, тя все се оплаква колко е зле. В същото време имаше възможност да смени работата си с по-високо платена, но се отказа, защото щяло да й е тежко, като имате предвид, че ставаше въпрос за продавачка в голям хранителен магазин. Не виждам какво му е толкова тежко да редиш продукти  по щандовете, а и какво друго може да работи човек с обикновено средно образование. Според мен я мързи, иначе кой отказва двойно по-висока заплата.
Но за сметка на това прави разчет на чуждите финанси - бабата на детето /по бащина линия/ защо си е купила еди какво си и как е можела да мине и без него, а парите да й даде на нея.
Напоследък спрямо мен прилага друг номер - отиваме на заведение да се видим и да си поговорим и децата да си поиграят, като тя поръчва храна само за себе си. Нейното дете се храни от моята и на моето дете храна. Вярно е, че съм кръстница на детето, дори понякога /когато знам, че наистина моята приятелка няма пари/ съм плащала цялата сметка, но всеки път да ми върти този номер, е много тъпо. Вече като ми предложи да излезем на заведение си намирам причина да откажа, защото наистина се чувствам като касичка. Тя дори не се усеща какво прави, тъй като последния път ми обясни как е изкарала допълнително 300 лв., но си ги е прибрала и нямало да ги харчи. Е, аз ли да й храня детето?

# 95
  • София
  • Мнения: 9 563
kuku_i_pipi, това, че поръчва само за себе си в заведение е адски тъпо. Нямам думи да опиша възмущението си. Scream
Хубаво би било, да започне по-добре платена работа. Но дори ида не намери такава не е редно да мрънка и да гледа парите на хората. Всеки си ги е изкарал по някакъв начин и са си негови тези пари. Никой на никого не е длъжен.
Но не си права, че в магазин за хранителни стоки се работи лесно. И не е толкова лесто да се редят стоки по стелажите. В студентските си години опитах такава работа, за да си плащам таксите и от тогава не повтарям. Огромните тежки кашони, пълни със стока трябваше сама да си ги вдигам и подреждам в склада при доставка. После от склада изнасях стока, за да редя по стелажите.Не съм сядала по цял ден. Дебнех постоянно коя стока намалява в стелажа и търчах да попълвам дупките като в същото време трябваше да приемам новата стока и да я нареждам в склада. Съсипах си здравето на тази работа. Ако днес някой ми предложи да го работя, ако ще и 2000 лв заплата да ми дава, няма да се съглася, защото детето ми има нужда от здрава майка. Това не е работа за всеки. Шапка свалям на хората, които го работят от години, защото аз издържах само около 3 месеца. Мислех да се напъна за още, но личната лекарка ми забрани тази работа, защото видя какво се случва със здравето ми.

# 96
  • Мнения: 6 471
Ако беше толкова лесна и лека работата в хр.магазин, нямаше хората на третия ден да ме питат как издържаш, ти не си наред и да изчезват яко дим. Нищо, че заплатата за тази сфера специално си е доста добра. Пак не я искат.
Не съм по темата,извинявам се на авторката.

# 97
  • Мнения: 339
Аз лично не съм работила в хранителен магазин, но майка ми, която е на 65 г. след като се пенсионира, а и към момента работи именно това. След като човек на тази възраст може да издържи /при все, че за майка ми работата не й е на всяка цена - има си и пенсия и друг доход и харчи парите само за себе си/, то не би следвало да е проблем и за по-младите. Според мен е въпрос на мотивация.

# 98
  • София
  • Мнения: 4 323
Извинявайте за влизането, но има разлика къде работиш. Ако седиш на каса и само  2-3 пъти ти се наложи да идеш да попълниш липса е едно, но ако по цял ден щъкаш напред-назад е друго

# 99
  • Мнения: 19 501
Е няма ли някаква автоматизация, все пак в 21-ви век сме и това с мъкненето на огромни кашони да се размине някак си?

# 100
  • Мнения: 6 471
Става въпрос за по-високо заплащане,нали така?  Споделяте,че познатата ви е имала възможност да започне работа за двойно повече пари. Това едва ли е свързано с работата,която работи майка ви. Не е.
Автоматизацията е дотолкова,да внесеш, изнесеш палет стока с Ел .количка. Но самата стока, се прехвърля и нарежда на ръце по регалите в магазина.

# 101
  • Мнения: 68 716
Извинявайте за влизането, но има разлика къде работиш. Ако седиш на каса и само  2-3 пъти ти се наложи да идеш да попълниш липса е едно, но ако по цял ден щъкаш напред-назад е друго
Мислиш че  8 чАса на каса е добре? В грешка си, в голяма грешка. Много е трудно, много. Близка на пенсионна възраст почна в Била, не й даваха да става от касата, защото нямаха хора...откачаше направо, очите й отичаха, в един момен вика блокираш...луд ставаш.
Та така отстрани е лесно.

# 102
  • Мнения: 15 619
Отстрани всичко е лесно.

# 103
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
kuku_i_pipi, само едно нещо ми направи впечатление. Майката не може ли да поръча едно нещо за себе си и за детето? Аз съм поръчвала понякога една порция от нещо плюс десерт и го ядем общо с детето.
Забелязала съм, че децата желаят да опитат и от на другите яденето, това сякаш е нормално за деца, не виждам какво не е наред, освен ако ситуацията е съвсем различна.

# 104
  • Мнения: 29 447
Аз разбрах от написаното, че майката си поръчва за себе си без да попита детето, което яде от на другите яденето, защото няма друго. Накрая си плаща само нейното.

Общи условия

Активация на акаунт