Бременност, бременни - бързи въпроси и отговори - 56

  • 44 456
  • 734
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 625
Момичета, имам проблеми с десния ми бъбрек от 3 дни.. бях на уролог -няма камък, няма задръжка.. но явно някоя песъчинка е решила да ме тормози.. в 8ма седмица съм.. имали ли сте проблеми в толкова ранна седмица, дали може да навреди на плода... знам че с хапчетата ще мине, но за бебчето се притеснявам повече.. Confused

# 196
  • Мнения: 775
Руската салата  я прави свекървата, с домашни яйца, изобщо с проверени продукти. Не знам дали от нея са киселините, защото и туршия похапвам. Принципно лекарката ми каза да не се лишавам от нищо, но да не прекалявам, което май върша. Отдавам го на залежаването, преди бременността водех активен живот, сега трябва да се пазя, никакво натоварване.
Около празниците с всички вкусотии, трудно ще ми е да се въздържам. Simple Smile
Искам да пожелая на всички, лека бременност и сълзи от радост накрая!
Аз не бих рискувала с каквито и да е сурови яйца...не знам домашните колко са проверени, но консумирането на сурови яйца или месо не ми се струва много ОК. Относно киселините аз имам от начало, сега просто са още по-изгарящи, но им свикнах и си ги изтърпявам, общо взето каквото и да хапна съм с киселини.

# 197
  • Мнения: 2 836
Като заговорихте за храна... аз съм си по принцип злояда, ноо тъй като вече бебчо е на 50% 😁, ми се иска да се подсиля с храни богати на желязо ( червени меса не ям, никакви вътрешности и т.н., през бременността не мога да погледна и яйца) .
И да дадете съвети или сайтове, в които има повечко рецепти и полезни храни за бременни. Изчетох много книги, но единствено пише - да се наблегне на много плодове и зеленч.

# 198
  • Мнения: 7 776
Най-много желязо има в месото, рибата, птиче месо. Може да пробваш дроб от треска, да си направиш пастет, голям деликатес, (има вкус на риба, не на дроб).
От месото се усвоява веднага желязото. Източници на нехемово желязо има във
варивата (елда, просо, киноа, амарант, жито), в боба, фъстъците, в зелените зеленчуци - спанак, броколи, също в сладкия картоф, тиквата. Ако хапваш например за закуска каша ( аз примерно си правя от овес или от просо, от елда също става вкусна каша или сварено жито), или пък на обяд хапнеш за гарнитура зелен зеленчук и някакво месце или риба, ще ти е доста балансирана диетата.

# 199
  • Мнения: 2 836
Най-много желязо има в месото, рибата, птиче месо. Може да пробваш дроб от треска, да си направиш пастет, голям деликатес, (има вкус на риба, не на дроб).
От месото се усвоява веднага желязото. Източници на нехемово желязо има във
варивата (елда, просо, киноа, амарант, жито), в боба, фъстъците, в зелените зеленчуци - спанак, броколи, също в сладкия картоф, тиквата. Ако хапваш например за закуска каша ( аз примерно си правя от овес или от просо, от елда също става вкусна каша или сварено жито), или пък на обяд хапнеш за гарнитура зелен зеленчук и някакво месце или риба, ще ти е доста балансирана диетата.
Супер, благодаря много ! Елда и леща обожавам,.а от месата точно пилешко ям. А от рибите знам,че трябва да внимаваме,че има живак в някои от тях...

# 200
  • Мнения: 2 851
За да се усвои желязото, особено нехемовото, трябва да се приема с вит. С. Например салата спанак с лимонов сок. В черешите и смокините също има желязо. От месата най-"железни" са червените.

# 201
  • Мнения: 7 776
От рибите, богати на живак са морските(и е хубаво да се избягват) риба меч, акула, някои видове риба тон. Една пъстърва или хек, що да не хапнеш. Съдържат полезни мазнини, поне веднъж в седмицата е хубаво да се консумира рибка, макар, че и аз не успявам да го изпълнявам това.
Имаше един период между 4ти и 5ти месец, много повръщах и почти не можех да ям, но ми се наложи няколко пъти да се нахраня навън на ресторант,  едно рибно филе Алфредо със спанак ядях всеки път, само него не повръщах Grinning от всички друго - излизаше до час през устата. Въобще до 5ти месец живях на крекери през повечето време Grinning

# 202
  • Мнения: 5 468
Относно храненето, точно бременността е времето, в което трябва да се ограничаваме(не да стоим гладни, а да подбираме храната). За съжаление, все някой ни повтаря да ядем, че сега ни се е паднало, че храним двама и пр. глупости. Истината е, че метаболизмът по време на бременност се забавя и организмът минава в режим складиране на мазнини. От друга страна бебето няма нужда от сладкиши, тесто, джънк и подобни, а има нужда от качествена храна, която съдържа полезните за развитието му хранителни вещества. Също така, за здравето на майката и бебето, не е желателно да се наддават повече кг от нормата, която е около 12кг при стартиралите с нормално тегло. От естетическа гледна точка, също не е добре да дебелеем много, защото това е предпоставка за появата на стрии през бременността и отпускане на кожата след свалянето на повече килограми.

Знам, че трябва да внимавам, ама какво да правя, събуждам се  глада като вълк, направо дупка имам в корема? Предимно налитам на солено и кисело, напоследък руската салата ми е фаворит. Ох, дано да е период и да отмине.

Съветвам те да се храниш по малко и на често за да не прегладняваш. Между основните хранения яж плод или кисело мляко, например. Плодовете помагат в засищането на глада за сладко. Бананът е доста хранителен плод и много засища стомаха между храненията. При мен върши работа. Също така, гледам да вечерям до към 18:30, а след това ям само плодове или кисело мляко. Избягвам белия хляб и се старая да ям пълнозърнест. Избягвам и твърде многото въглехидрати на вечеря и предпочитам, например, месо със свежа салата и варено яйце. Ограниченията при мен определено дават резултат, защото качвам много умерено и постепенно, за разлика от миналата бременност, когато качвах със скоростта на светлината.

# 203
  • Мнения: 9 196
За руската салата не ви ли казаха, че не трябва да се яде, защото има майонеза, в която пък има сурови яйца? На мен още при първия преглед АГ ми написа списък с доста храни, които не трябва да се ядат и майонезата е една от тях.

Майонезата много отдавна се прави с яйчен прах.

# 204
  • USA
  • Мнения: 7 295
Бебето може да няма нужда от сладкиши и тестени,но нашите организми имат,защото носят енергия,с която да изкараме деня.
Стриите не идват само от качването на кг,по-скоро са заложени генетично.
В 22-ра седмица колко кг очакваш да си качила,след като голямото наддаване и складиране те първа започва..

# 205
  • Мнения: 2 851
Ничий организъм няма нужда от сладкиши. От въглехидрати да, от сладкиши - не. Не и като основна форма на набавяне на хранителни вещества. И се надявам, че няма хора, които да изчерпват представата си за въглехидрати със сладкиши или изобщо с нещо, което задължително е сладко/от тесто. Също така, всички основни хранителни вещества носят енергия.

Последна редакция: сб, 22 дек 2018, 05:50 от Melusine

# 206
  • USA
  • Мнения: 7 295
Кой говори за основна форма на хранене?
Да се апелира към отхвърляне на бързите въглехидрати,защото били незадравословни е глупаво.Примера беше със сладкиши и тестяно,откъдето и дискусията.

# 207
  • Мнения: 6 556
Аз не се ограничавам особено, като съм изключила само храните,които лекарят ми каза да не ям. Иначе веднъж в седмицата си позволявам нещо нездравословно като спагети или пица. Сладко също ям, но аз и преди си ядях, просто гледам да не прекалявам. Според мен важното е всичко да е в умерени количества и да не се прекалява с нищо. Да се набляга на плодове, зеленчуци, месо и млечни продукти, пълнозърнест хляб. Но това важи и за небременните Wink

# 208
  • Мнения: 561
Относно храненето, точно бременността е времето, в което трябва да се ограничаваме(не да стоим гладни, а да подбираме храната). За съжаление, все някой ни повтаря да ядем, че сега ни се е паднало, че храним двама и пр. глупости. Истината е, че метаболизмът по време на бременност се забавя и организмът минава в режим складиране на мазнини. От друга страна бебето няма нужда от сладкиши, тесто, джънк и подобни, а има нужда от качествена храна, която съдържа полезните за развитието му хранителни вещества. Също така, за здравето на майката и бебето, не е желателно да се наддават повече кг от нормата, която е около 12кг при стартиралите с нормално тегло. От естетическа гледна точка, също не е добре да дебелеем много, защото това е предпоставка за появата на стрии през бременността и отпускане на кожата след свалянето на повече килограми.

Знам, че трябва да внимавам, ама какво да правя, събуждам се  глада като вълк, направо дупка имам в корема? Предимно налитам на солено и кисело, напоследък руската салата ми е фаворит. Ох, дано да е период и да отмине.

Съветвам те да се храниш по малко и на често за да не прегладняваш. Между основните хранения яж плод или кисело мляко, например. Плодовете помагат в засищането на глада за сладко. Бананът е доста хранителен плод и много засища стомаха между храненията. При мен върши работа. Също така, гледам да вечерям до към 18:30, а след това ям само плодове или кисело мляко. Избягвам белия хляб и се старая да ям пълнозърнест. Избягвам и твърде многото въглехидрати на вечеря и предпочитам, например, месо със свежа салата и варено яйце. Ограниченията при мен определено дават резултат, защото качвам много умерено и постепенно, за разлика от миналата бременност, когато качвах със скоростта на светлината.


Бананът е най- въглехидратният плод, ако го ядеш всеки ден определено ще качиш някой кг. Спортистите го използват, защото има високо съдържание на протеини и въглехидрати, които им помагат да изграждат мускули по бързо. Но ние като не тренираме не можем да превърнем енергията която ни дава в полезна.

# 209
  • Мнения: 7 776
Кой говори за основна форма на хранене? Да се апелира към отхвърляне на бързите въглехидрати,защото били незадравословни е глупаво.Примера беше със сладкиши и тестяно,откъдето и дискусията.

Ето това е глупаво. Яжте тЕстено и сладкиши, освен, че застрашавате своето здраве, застрашавате и това на детето. За качените кг няма и да говоря. Другият път като си купите сладкиш му вижте съдържанието. Говорете с диетолог, ако не сте наясно колко са "полезни" тези "храни" и до какви болести могат да доведат.

Общи условия

Активация на акаунт