Изследване на ХОРМОНИ – 18 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 46 964
  • 733
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 35 772
Добре дошли в новата тема Hug
Стари теми:
Тема 17

Хормоналните изследвания са с давност 6 месеца.
При отклонения, се правят контролни или назначени от специалист, повторни изследвания


Полови хормони на 3 ден от МЦ
LH   Лутеинизиращ хормон
FSH Фоликулостимулиращ хормон
E2   Естрадиол

Пролактин * -  на чист ден  /след М./, най-добре в периода от О. до 7 ден след нея.  
Изследването на пролактина трябва да се прави при пълно спокойствие.
Почивка в лабораторията 30 мин. преди вземането на кръв.
Да не се масажират гърдите и да не се прави секс 1-2 дни преди теста


Прогестерон  -   на 7 ден след доказана овулация
с фоликулометрия /ФМ/или с тестове за овулация, плюс измерване на базалната температура

Тиреоидни хормони  - Щитовидна жлеза
Не трябва да се консумира кафе, кола и други напитки и храни съдържащи кофеин /или теин и др. стимуланти/ преди изследването.
                
TSH * Тироид стимулиращ /тиреотропен/ хормон -  /на чист ден/
T4 *   Тироксин / или Free Т4/    /на чист ден/
T3 *   Трийодтиронин /или Free Т3/    /на чист ден/
TAT   /Anti-TG/  -  Анти - Тиреоглобулин   /няма значение деня от МЦ/
MAT  /Аnti-TPO/ -  Анти - Тироидно-специфична пероксидаза  /няма значение деня от МЦ/
При отклонения - УЗ / ехография/ на щитовидна жлеза

Надбъбречна жлеза
DHEA-S  /няма значение деня от МЦ/
17ОН Прогестерон  /на 3 ден от МЦ/

Андрогени
Андростендион  / няма значение деня от МЦ /
Тестостерон       / няма значение деня от МЦ /

Яйчников резерв
АМХ /Антимюлеров хормон/ + Инхибин В -  на 3 ден от МЦ
тълкуват се заедно

Взема се: Венозна кръв
Условия за вземане: Сутрин до 9:30ч., на гладно, без кафе, може да се пие само вода
* за някои хормони се спазват определени условия

Графики:





Изследвания на промоционални цени:
За Жената -  общи, вкл. и хормони
Ин Витро

# 1
  • Мнения: 103
ZuzuLuzu на преглед преди да ми дойде казаха че съм образувала киста най вероятно фоликулярна,(сега я няма) ,лекаря каза че има индикация за овулация

# 2
  • Мнения: X
Записвам се

# 3
  • Мнения: 1 275
Денис,благодаря за темата и за това,че си ни много полезна!

# 4
  • Мнения: 192
Денис, може ли съвет относно следните изследвания. С ИР съм, пия метфогама 1х850. Имам овулация, яйчниците вече са изчистени, изследванията са пуснати на 3ти ден от МЦ. Приятеснявам се за 17-ОН, но до началото на януари нямам възможност да посетя гинеколог. Благодаря предварително.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 772
Денис, може ли съвет относно следните изследвания. С ИР съм, пия метфогама 1х850. Имам овулация, яйчниците вече са изчистени, изследванията са пуснати на 3ти ден от МЦ. Приятеснявам се за 17-ОН, но до началото на януари нямам възможност да посетя гинеколог. Благодаря предварително.

Здравей!
!7ОН Прогестерон е висок. Трябва веднага, да те видят на УЗ, за да се провери, дали няма, напр., лутеинова киста или ЛУФ... , при тях се синтезира прогестерон и от там, по-високи нива и на 17ОН Прогестерон. Ако няма - проблема може да е в НбЖ - но, това лекар го преценява.
Тези, високи нива, създават проблем на имплантацията, при зачеване.

# 6
  • Мнения: 192
Денис, извинявай за тъпия въпрос, не съм запозната с кистите.. ако имах такава нямаше ли да се види на УЗ, преди 2 седмици, когато бях на преглед и се установи, че имам овулация? Може ли 17-ОН да е висок, заради ИР?

# 7
  • София
  • Мнения: 35 772
Денис, извинявай за тъпия въпрос, не съм запозната с кистите.. ако имах такава нямаше ли да се види на УЗ, преди 2 седмици, когато бях на преглед и се установи, че имам овулация? Може ли 17-ОН да е висок, заради ИР?
Ako e образувана преди изследването, би трябвало да се види на УЗ.
За 17 ОН Прогестерон, лекаря преценява - най-общо, когато има отклонения от нормалните стойности на един хормон, това влияе и на други, но за първопричината само специалист може да предполага.

# 8
  • Мнения: 185
Здравей Денис!
Направих отново изследване за ИР. Моля за твоето мнение за резултатите.

Предишно изследване 08.2018

глюкоза начална стойност 4.55
глюкоза 60 мин. 8.2
глюкоза 120 мин. 6.17

инсулин начална стойност 2.84 (2.6-24.9)
инсулин 60 мин. 56.61
инсулин 120 мин. 48.32 (2.6-24.9) 

Ново изследване 12.2018

глюкоза начална стойност 4.75
глюкоза 60 мин. 6.76
глюкоза 120 мин. 4.56

инсулин начална стойност 6.46 (2.6-24.9)
инсулин 60 мин. 40.95
инсулин 120 мин. 22.23 (2.6-24.9) 

Благодаря предварително  bouquet

# 9
  • Мнения: 1 751
Здравей, Денис, пак проблеми, и то - по никое (празнично) време Sad
Скрит текст:



След като се надявах вчерашните резултати да са грешка, днес пуснах отново само ТСХ. Явно не са грешка. 4,24 е от днес.
В рамките на месец да се покачи от 0,54 до 6,4 - каква може да е причината? Да не преча на усвояването на еутирокса с някоя добавка? Ако трябва да съм честна, сама си вдигнах дозата есента, с идеята да съм готова за евентуална бременност. Дали не си навредих на жлезата Sad След резултатът 0,54 ендо-то ми каза да се върна на 50 мкг. За пролактинът знам, че е висок, имам микроаденом, а и така и не успях да се "успокоя" в лабораторията. Сега съвсем няма да съм спокойна. През януари ще се срещам с репр. спец. Sad Предварително БЛАГОДАРЯ!
П.П. Приемам Вит. Е, вит Б12 подезичен 1000, Омега 7, МВИ, Омега 3, Б комплекс, вит, С, Бета каротен (м-о), MegaQ10 Ubiquinol, Колаген 1&3, протеин (конопен), привърших астаксантин и аргинин.

Последна редакция: сб, 22 дек 2018, 15:20 от mandaria

# 10
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Mandaria, на мен също ми се беше повишило ТСХ и също имам пролактином, но док. каза, че сезонно може да се повиши/понижи. Мисълта ми е, че от другия месец (срещата с репр. специалист) и до опита ще минат поне 2 месеца и ТСХ ще се нормализира.
Пролактинома следите ли го всяка година с ЯМР?
На мен сега ми беше 2-ро ЯМР и очаквах да е изчезнал пролактинома. Не стига, че не беше, ами ми откриха и някакъв друг-струпване на вени и било кървяло някога.  Разчитащата ми вика-"не се притеснявайте",а то май не е и повод за почерпка, но нищо.
Гледайте да не се притеснявате и всичко ще е наред.

# 11
  • Мнения: 1 751
Чувала съм за сезонното покачване и точно заради това реших да си повиша малко дозата за зимния сезон.  Сега ми просветна, че след резултатът  0,54 няколко дни пропуснах хормона и след това минах на 50 мкг. Глупава постъпка, така не трябва да се прави, виновна съм Disappointed Relieved Като съм диспансеризирана към ендокринолог ако не се лъжа се полагат само 2 прегледа годишно и явно се престарах в самолечението, съжалявам вече. Но дори без никакъв прием на хормон не съм преминавала 5 като стойност (имаше един момент, в който няколко месеца отказвах да го пия въобще, преди няколко години). Сега с хормон, и то стабилна доза, за един месец мина 6. Аденомът съм следила на ЯМР само 2014 и 2016, и сега ще ми плануват за 2019-та. Не растеше и не пия нищо за него (накратко).

# 12
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Аз с Достинекс поддържам пролактин и пролактином.
Спокойно, според мен ще се оправи.
Аз не съм зачислена при никой ендокринолог, а си ходя при един, ама моето преди 2години (януари-сняг, студ) беше 2.38 и понеже планувах инвитро ми изписаха л-тироксин. И после вече се почнаха и други изследвания, повишени хормони, нерви и т.н.

# 13
  • Мнения: 33
Здравей Денис,преди 4 месеца си пуснах следните хормони по препоръка на моят гинеколог и ми се иска да ги погледнеш. От горе долу 6 месеца се борим за второ детенце,уви без резултат. Хормоните са пуснати в правилните дни от цикълът ми ето ги и тях: FT4 - 16.84pmol/l
Prolaktin 8.47ng/ml
DHEAS 6.00 mikromol/l
17 oH progesteron 1.77ng/ml
AMH   0.14ng/ml
LH      5.26 IU/L
FSH   8.93miu/ML
TSH   1.22miu/l
Серумен прогестерон също 13,99 - не помня мерните му единици обаче,за което се извинявам.
На 37 г. съм от град Пловдив
Според лекарят ми са в норма,но мен ме притеснява антимюлеровият хормон и прогестерона/17 ОН/ и това че чудото все още не се случва. Ще съм благодарна за отговор и съвет! Лека вечер!

# 14
  • Мнения: X
Привет,може ли някой да микажекаки с какво изследване може да се установи,че имунната Ви система е много силна?

Общи условия

Активация на акаунт