Живот на село, близо до града

  • 10 521
  • 98
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X
Здравейте Simple Smile Някой може ли да ме посъветва за следното. Къща, която е законна, има я в АВ, има вода, ток, ограда и т.н. може ли да се събори и да се построи наново в същия вид без някакви формалности, молби, разрешения и тем подобни? Къщата е много стара с гредоред и въобще не става за живеене.

# 91
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Здравейте Simple Smile Някой може ли да ме посъветва за следното. Къща, която е законна, има я в АВ, има вода, ток, ограда и т.н. може ли да се събори и да се построи наново в същия вид без някакви формалности, молби, разрешения и тем подобни? Къщата е много стара с гредоред и въобще не става за живеене.

Не. Трябва позволение от общината, което отнема около 6 месеца. Сигурно ще искат и архитектурен план.
Дори само за нов покрив или каменна (плътна) ограда над 60см пак трябва позволение от общината.

# 92
  • Мнения: X
Благодаря. Знаеш ли какво е това разрешение от общината, по какъв закон е, искам да се информирам повече, да го намеря?

# 93
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Не, но тъкмо преди дни си говорихме с това с  приятелка, защото аз искам да правя нова ограда, но сигурно ще я направим 50см плътна и после железни платна, точно ,за да не чакам за молби.

# 94
  • Мнения: 2 315
За всяко строителство се изисква разрешение за строеж. За ажурна ограда също и се дава линия от квалифициран геодезист. Иначе няма гаранция, че ще я направите където трябва и впоследствие може да си имате проблеми със съседите.

# 95
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
За всяко строителство се изисква разрешение за строеж. За ажурна ограда също и се дава линия от квалифициран геодезист. Иначе няма гаранция, че ще я направите където трябва и впоследствие може да си имате проблеми със съседите.
Ние си имаме ограда, но стара и грозна. Искам само да я подменим.

# 96
  • Мнения: 2 315
Топъл дъжд, въпреки че си имате не е ясно дали няма промени по регулацията и границите на парцела ви да са разместени с по 20-50 см. Повярвай ми това в един момент може да се окаже голям проблем.
Иначе за ажурна ограда не се изисква одобряване на проект, но разрешение за строеж се изисква
Чл. 147. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
7. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 13 от 2017 г.) плътни огради на урегулирани поземлени имоти с височина на плътната част от 0,60 м до 2,20 м, с изключение на случаите по чл. 48, ал. 9;

Чл. 148. (1) Строежи могат да се извършват само ако са разрешени съгласно този закон.
и т.н. подробности в ЗУТ:
https://lex.bg/laws/ldoc/2135163904

# 97
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Промени няма, имам кадастралната карта от 6 месеца. Ограда ще сменям само към улицата. Но щом трябва ще питам в общината. Че мрежата с която купихме къщата ми е много грозна.

# 98
  • Мнения: 556
Здравейте, можете ли да ми помогнете с намирането на закона, според който Общината е длъжна да издаде разрешение за строеж взимайки предвид уведомлението за намерение за сондаж, а не регистрация на сондаж?

Редакция: Сега видях, че това не е най-точната тема за моето питане, но ще се радвам, ако някой може да даде насоки.

Последна редакция: чт, 07 мар 2019, 18:28 от juniper

Общи условия

Активация на акаунт