Живот на село, близо до града

  • 10 480
  • 98
  •   1
Отговори
  • Мнения: 61
Здравейте, виждам, че тази тема е малко замряла Simple Smile С мъжа ми, искаме да си купим къща близо до града. Харесваме плюсовете и сме склонни на компромис с минусите, които ще има. Интересно ми е да разбера как се развиват нещата, при хора, които вече са се изнесли от града? Все още сме на етап „търсене на точната къща”, така че с удоволствие бих чела разкази и за избора на дом Wink

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 680
Ние миналата година свършихме тази работа.Определено е много по спокойно.Живяхме в пловдив от скоро сме в едно малко градче близо до Пловдив,но по скоро бих го на рекла голямо село.Като изключим въздуха тук е много по добре от големия град.Моя мъж работи в Пловдив пътува си,а аз съм по майчинство.Ще гледам след време тук да намеря работа.

# 2
  • София
  • Мнения: 381
Има няколко теми по-стари, може да погледнете и там. Разкажете малко повече за вашите планове. Имате ли деца? Ако да малки или големи. Планирате да се изнесете изцяло или имате и опция в града ако се наложи. Кое ви притеснява? Колко точно близо до града? Кои смятате, че са минусите и защо? Живели ли сте преди в село или малък град или не. Задавам ви тези въпроси, защото ще ви отговоря малко по-насочващо, ако знам повече подробности. Ние сме от 6 месеца така и съм още с пресни впечатления.

Последна редакция: чт, 03 яну 2019, 11:53 от dildes

# 3
  • Мнения: 61
Нашите планове са да си купим къща с двор максимслно близо, но извън града. Имаме едно дете на 3 години, мислим да се изнесем докато остареем, после ще се върнем в града и ще седим цял ден пред блока, за да клюкарим комшиите Grinning шегувам се, искаме да се изнесем изцяло, надявам се да не опираме до план Б. Минусите са липса на лекар 24 часа, въпреки че ако доктора живее в селото не е точно така Simple Smile пътуването зимата е тегаво, но пък лятото е голям кеф. Свободата и спокойствието са нещата, които ни липсват най-много в града. Живяла съм в много малко село 200 човека, в малък град също Асеновград, в много голям град София и сега вече искам на село до града Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 381
Ще се опитам да съм кратка, ама ще е трудно. Ние взехме на 25 км. от София, заради бюджет и моето желание къщата да няма нужда от ремонт. Дет се вика събуваш се и влизаш. Следващите редове са за нещата, които не бях предвидила и ме изненадаха. Всички знаем за основните минуси, но има и други дребни неща дето не е лошо да си подготвен поне психически. Първи проблем - на ново място с нова къща трудно се намират майстори. - имаше дребни неща за довършване и беше много трудно да открием читави майстори. След 6 месеца там чак сега ще имаме нормален интернет /разбирай на кабел/. Въпреки, че в района има поне 3-ма доставчици, оказа се доста трудно да навием поне един да ми прокара кабел до къщата. Това не го бях предвидила, знаех че имам варианти и бях спокойна, а то пари им даваш и не искат. Има къщи в селото, които поради отдалеченост въобще нямат шанс. Мъжката работа е много, ама наистина много, особено в началото. За мъж, който е свикнал в апартамент ще е леко фрапиращо. Свят ще му се извие дет се вика. Друго - ако щете ми вярвайте на огледа въобще не бяхме видели, че двора е ограден само с жив плет от две страни. Първия ни ден в къщи ни посрещна радостно в нашия двор съседската немска овчарка и тогава разбрахме. Добре че нашето куче не беше там тогава.., че е 3 кила барбар с козината. Извънградското шофиране по тъмница, в мъгла, пороен дъжд, поледица, киша. Просто нямах опит в такива условия. Свикнах и с това. Вече не ми тежи. Тези дребни неща ме изненадаха. Иначе по другите неща - задължително две коли, дори и да има транспорт със сигурност не е толкова редовен и удобен като в София. Разходите - малко е шокиращо от начало, но е въпрос на преразпределение. Сбогом 10 чифта обувки Simple Smile Отоплението и транспорта става значително перо от семейния ви бюджет вовеки. Периодичното зареждане на продукти от първа необходимост в двоен и троен размер също е задължително, особено зимата. Не се знае кат навали някой снежец, дали ще мине снегорин да ви оттрупа или ще трябва да си седите пред камината и да маате пържоли. Дет се вика три дни яли, пили и се веселили. Липсата на хипермаркет, аптека и лекар не ми тежат. Всеки ден сме в София. Не бих заменила столичната си педиатърка, за селския доктор освен ако нямам кола или колело. За резервния вариант на жилище в столицата питам защото моите деца са по-големи, а и по-големи ще стават и някак си не върви майка им да ги чака пред дискотеките да ги прибере на село. За целта имаме дедин и бабин дом със съответните стопани за преспиване в столицата. Друго, за което да се информирате - населеното място има ли чести проблеми с тока и водата. Много е важно за личния комфорт. Аз лично при търсенето на къща се аднах в ФБ групите на населените места, в които търсех и прочетох всички постове поне 2 години назад. Много е полезно човек да добие представа както за мястото, така и за евентулните си бъдещи съселяни. Плюсовете мисля че са ви ясни, важното е да сте наясно с повечето минуси, за да не наклони везната не накъдето трябва. След 6 месечен опит, мога да кажа че се превърнах от нахилен оптимист в нахилен реалист, но със сигурност пак бих избрала този път именно защото не си се представям с бабичките на пейката пред блока Wink

Последна редакция: чт, 03 яну 2019, 13:20 от dildes

# 5
  • Мнения: 61
За интернета не бях помислила Simple Smile Относно майсторите не мисля, че ще са проблем, основно разчитам на мъжете в рода Grinning Пазаруването не е притеснително, работя в хипермаркет, докато приключа работа и съм напазарувала Grinning Отоплението го обмисляме още от огледа, както и снегорина пред къщата, въпреки, че съм склонна на доста компромиси, търсенето се оказва доста трудно. Предлагането е малко, но чакам на полусъединител, излезе ли нещо и сме на оглед Simple Smile За мен и за мъжа ми няма проблем, интересно ми е детето как ще приеме цялата ситуация Thinking

# 6
  • София
  • Мнения: 381
Отоплението е много важно. За къща всичко друго освен термопомпа или газ е компромис. Но е до възможности. Относно снегорина не е драма, но все пак гледайте пътя до имота да няма голям наклон. За предлагането знам. Две години следя пазара. При мен беше и доста по-трудно едновременно продадохме имот - основно жилище, за да купим този. Следете обявите възможно най-често, моята работа е пред компютър и бях нон стоп в сайтовете. Най-добри предложения излизат от частни лица, но са рядко и много бързо изчезват. Внимавайте много с документите на имота. Два пъти изгубихме по три месеца за две къщи, които дори бяхме капарирарли и не успяхме да купим заради нередовни документи. Относно децата, те са най-приспособимите същества. Колкото е по-малко толкова ще е по-лесно. В крайна сметка тази стъпка я правите колкото за него, толкова и за вас. Децата са с нас до време, после сами поемат по своя път.

# 7
  • Мнения: 61
А Вашите документи, кой ги проверява? Предпочитам да наема адвокат и да не се занимавам с брокери и агенции, от опита ни до тук не смятам, че са много сигурни. Отоплението по всяка вероятност ще е котел на пелети, газ има само в града, така че не е вариант.

# 8
  • Мнения: 7 776
Отоплението на пелети и чудесен вариант.  Ние се отопляваме така. От 2 години и половина не живеем в София, а в голямо село в Самоковско. 70 км е разстоянието. Но стигаме по-бързо от преди на работа. Преди ни отнемаше час и половина, пътуване през всички големи задръствания. 2 коли задължително обаче.
Питай какво конкретно те интересува или притеснява.
Ние гледахме всичко на пазара около София, повечето имоти бяха с брокери. Само един не ни направи оглед, защото искаше подписване на договор преди огледа, че ако харесаме къщата, задължително я купуваме през агенцията им. Направих го на 2 стотинки, обясних му колко нерегламентирана му е дейността, договора и прочие. Не видяхме имота, уви.
Нашата къща също се даваше само през брокер. Поиска капаро. Изготвих й договор, в който фигурира естествено клауза, че ако сделката не се изповяда, ми го връща. Тя отказа да го подпише. Та чакахме деня на сделката да дойде собственичката, живее в чужбина жената,иначе щях да я издиря и говоря директно с нея, подписахме си документите, платихме в банката. Дава ни ключовете и брокерката в тоя момент ми дава един лист със сума за услугите й. Даже без печат беше тоя лист. Казахме й,че това не е фактура, че е отказала договор и няма да й се плати. Бяхме със сестра ми и мъжа й, юристи са, така за подкрепа. Направи панаир, крещя, проклина, псува, обижда и до там. Как ли пък ще й дам пари, защото е отключила една врата 2 пъти. А бях склонна, но ми отказа договора....
Документите ги проверяваха сестра ми и мъжа й. Съветът ми - приятел юрист или адвокат, никакво доверие в тези брокерски агенции. Тяхната дейност не е законна по законите в България. Никой не ги регулира. Нека адвокат провери документацията и по възможност да е с вас при изповядване на сделката.

# 9
  • София
  • Мнения: 381
По принцип нотариуса трябва да ги провери преди сделката. Обаче, за да се стигне до нотариус трябва първо да се набавят документите. И двата пъти проблема беше със скицата. В някои населени места вече има нови регулационни планове изработени по вече заснети от кадастъра площи, които често не отговарят на записаното в нотариални акт и старата скица. Това се дължи на факта, че при нови огради, строеж и т.н никой не е викал геодезист и си го е правил на око. Или ако двама съседи са се разбрали да изместят ограда, постройка и т.н. Вече заснето от въздуха в новия кадастър излиза разлика, която чисто документално е много тегав процес и отнема от 6 месеца до година и то ако са налични всички собственици или наследници на всички съседни имоти. Самите собственици не знаят, че има проблем докато не стигнат до вадене на нова скица. Относно брокерите, въобще не се занимавай с такива, търсете си сами имот. Относно адвокат незнам какво да ти кажа, колкото може да ти помогне, толкова може и да те откаже от сделка, която всъщност не е толкова рискова, колкото той я отписва. При това минимално предлагане и голямо търсене, ако вземеш на собственика да му търсиш под вола теле /каквото ще се случа ако сте с адвокат/може и да изпуснеш имот, който всъщност не е чак толкова рисков. Може би познат адвокат е по-удачно, но аз и с познат се отказах от услугите му. Нашата къща я взехме от частно лице, като излезе обявата, почти веднага звъннах и организирах оглед. Отидохме първи да я гледаме, след 1 час му се обадихме, че ще я вземем и след 3 дни я капарирахме. Видях само нот.акт за земята и то на името на сина му. Но просто човека ми вдъхна доверие. Освен това в предварителния договор си имаше стандартните клаузи, които те пазят поне да не изгориш с капарото, ако сделката не се случи по вина на продавача. Ако бях настояла за всички останали документи, както ме посъветва адвоката, просто човека щеше да си води други хора на оглед и да я продаде на първите, които я капарират. За отоплението на пелети трябва да предвиш помещение за бункера, както и не малко пространство за самите пелети, но предполагам че това ви е известно.

Последна редакция: чт, 03 яну 2019, 14:25 от dildes

# 10
  • Мнения: 61
Последната агенция, с която се занимавахме след оглед на къща, поиска да оставим 1000 евро депозит на отговорно пазене при тях, за да изготви оферта към продавача и така да изглеждаме по-сигурни купувачи. Естествено отношенията ни приключиха. Свързахме се директно с продавача, но той отказа да смъкне от цената, въпреки че се оказа, че покрива е за ремонт след като ни убеждаваше, ме е перфектен. Приключихме и с него. За скиците не знам , повече ме притеснява казуса „наследници”. Заради проверяването на документите, държим част от сумата да е с жилищен кредит, така и банката ще ги провери преди да даде пари Wink

# 11
  • София
  • Мнения: 381
Относно банката, незнам доколко проверяват. Продадохме апартамента на купувачи с кредит от банка, ами щом входираха всички документи от наша страна нещата се случиха за един ден с финансирането. Може би ако имота е със сложна история на собственост, но тогава има вероятност и въобще да не ви финансират, отделно на къщи по-се дърпат за финансиране. Проучете предварително.Отделно, за да запазите имота вие трябва да го капарирате, предварителния договор не е част от работата на банката, това си е между вас и продавача. Банката не взима участие в този процес. Не е изключено да капарирате и да ви откажат финансиране на точно този имот.
Относно притесненията ви за наследници и т.н усложнения - на практика при вече сключена сделка и прехвърлен имот, различните казуси с оспорване на сделките са много много малък процент. Обикновено измами се правят с апартаменти, защото те са по-бързо конвертируеми заради голямото търсене и предлагане. Ако наследниците не са съгласни на сделка няма и да стигнете до нотариус. А съществуването на такива се удостоверява с удостоверение за наследници и то ако титулярите в нотариалния акт са починали. Отделно сделката се изповядва при нотариус регистриран в общината на имота. В тези по-малки общини има само 1-2-3 -ма нотариуси, които си пазят хляба, а за да стане имотна измама няма как да е без знанието на нотариуса.

Последна редакция: чт, 03 яну 2019, 14:40 от dildes

# 12
  • Мнения: 7 776
Правилно сте приключили отношения с купувача и брокерите.
От нотариус до нотариус - разлика голяма. Един беше одобрил документите на триетажна къща, която нямаше нотариален акт дори само и за първия етаж. Добре, че имам сестра ми. Сега щях да живея в незаконна къща.

Тъй, че да се доверим сляпо на нотариуса, често избран от продавача, не! Адвокат бързо ще провери документите и ще е коректен, защотото му се плаща. Измами се правят със всякакви имоти.

П.С. банките проверяват, да. Защото отпускат парите за имота. Ако има нещо нередно, веднага става ясно. При продажбата на нашата къща например, ни изискаха документ за името на улицата. Защото е било променено преди 20 години, но в кадастъра седеше старото. Та се размотавах по още една институция, щота някой чиновник преди 20 години не си е свършил работата.

# 13
  • София
  • Мнения: 381
LittleCactus вие не видяхте ли тази подробност в нотариалния акт?
Както казах по-нагоре аз рискувах, но на етап капаро. При самата сделка лично прегледах всички документи. Не се иска да имаш кой знае какви познания, за да прецениш. Ако нещо ти направи впечатление или не си сигурен че всичко е ОК тогава да задължително адвокат. Продавача го питах всякакви въпроси и следях внимателно какво и как ми отговаря. Ако нещо го смущава винаги си личи. Нищо не пречи и да посочиш ти нотариус, различен от този, който иска продавача и ако се дърпа тогава да ти светне.

# 14
  • Мнения: 7 776
Аз видях документ, който не е нотариален акт, а нотариуса твърдеше, че е. Сестра ми провери и ми обясни, че докумнта дава право на собственика да узакони имота (1етаж). А къщата е триетажна. Вие какво бихте казали на този нотариус? Аз не съм юрист. И има много начини да се фалшифицират тези документи. Дори аз мога да ви изготвя фалшиви с фалшиви печати. Радвайте се, че без адвокат сте си сключили сделката. Аз не бих. Особено за парите, които платих😉

Общи условия

Активация на акаунт