Бебешките пюрета от 70-те години

  • 1 308
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 3 550
Наскоро се ровихме на един таван и открихме празни бурканчета от пюрета, с които са ме хранили като бебе (а вероятно и доста от вас). Бяха от кайсии, а съдържанието им ме впечатли безкрайно. Преписвам дословно: кайсии, захар, прясно мляко, вит. С.  #Crazy С препоръка да се дава след 3-ти месец.  Mr. Green Аз онемях. Вие какво ще кажете? Майките ви дали си спомнят подобни попадения на кулинарния гений?

# 1
  • Мнения: 8 462
Това са пюрета за баби. WinkЩе обясня-една позната ми каза,че баба и навремето ядяла бебешки пюрета за засилване на имунитета. Joy Joy JoyНали струваха стотинки!Интересно ми е сега да видя някоя баба да си купува Хип/например/. Mr. Green

# 2
  • Мнения: 3 550
Хи-хи! И дядо ми си ги хапваше с удоволствие.  Joy

# 3
  • Мнения: 2 885
Наскоро се ровихме на един таван и открихме празни бурканчета от пюрета, с които са ме хранили като бебе (а вероятно и доста от вас). Бяха от кайсии, а съдържанието им ме впечатли безкрайно. Преписвам дословно: кайсии, захар, прясно мляко, вит. С.  #Crazy С препоръка да се дава след 3-ти месец.  Mr. Green Аз онемях. Вие какво ще кажете? Майките ви дали си спомнят подобни попадения на кулинарния гений?

Хич не се учудвам на състава на тез "бабини" пюрета. Вече са били започнали експериментите с ранното захранване. А за даването на захар - подсладената водица все още е "хит" сред педитата.
Та така......... smile3555 knit

# 4
  • Мнения: 1 493
Стейси, не знам дали са ти харесвали като малка, но явно добре са ти се отразили. Аз лично съм си хапвала от тях през 80-те , безкрайно вкусни бяха, а и евтини.

Последна редакция: пн, 26 юни 2006, 23:35 от Ефросина

# 5
  • Мнения: 8 462
Много трудно се обръща мозъчната платка при тези наши родители,които са захранвали рано.Прекалено много са вярвали на всичко и не са имали възможност да черпят информация относно захранването.Каквото каже педито и каквото има на пазара-все е добро.
Как да очакваш адекватни съвети от едновремешен педиатър?
Моя съученичка живее от известно време в Чикаго.Видяхме се миналото лято и започнах да я разпитвам за захранването при тях.Естествено,че след 6 месец.Като казала на нейна леля,която е педиатърка в България за късното захранване,лелята реагирала така-Аааа,това е,защото в Америка  Mr. Greenима много алергии сред децата.Тук такова нещо няма и захранваме рано./ JoyЕ,па нЕма такова животно като алергии в България!Те само по Америките виреят!/ Peace Twisted Evil

# 6
  • Мнения: 3 550
Кой дали ме е харесвал като малка? Ами, сладко бебе съм била, като всички бебета всъщност. Сигурно доста хора са ми се радвали.
Но за жалост по-късно развих хранителна алергия към доста продукти, с някои от които внимавам и до ден днешен.

# 7
  • Мнения: 1 493
Два пъти "сори" !

# 8
  • София
  • Мнения: 1 057
Аз не съм питала майка ми дали ме е хранила с такива плодови пюрета. Ясно си спомням, че почти всеки ден, през голямото междучасие в училище ходехме до "плод и зеленчук" да си купуваме. Наистина бяха много вкусни.  Laughing Laughing Laughing
Става въпрос за 80те години на миналия век (ей как звучи само, а)  Joy

# 9
  • Мнения: 8 585
"А за даването на захар - подсладената водица все още е "хит" сред педитата."
->Никой не прави това днес...

# 10
  • Мнения: 1 493
Не разбирам защо , може спокойно да се дава кафява !

# 11
  • Мнения: 8 585
Много трудно се обръща мозъчната платка при тези наши родители,които са захранвали рано.
Това е интересно да се коментира...
Ранното захранване (под 5 месец) в БГ педиатрия е от началото-средата на 60-те години с прогресивно "хлъзгане" към все по-малки възрасти. Говорим за наистина безумните схеми на захранване на около 2-3 месец. Това са РУСКИ СХЕМИ-в смисъл че олицетворяват Руските "физиологични" разбирания-за липсата на витамини и прочие нонсенси. Както винаги Български "усърдници" (разбирай Софийски професори от бившата ИСУЛ) го "въведоха" на родна почва (широко), поливайки го обилно с аргументи и от политическо естество...
Бг педиатрия в това отношение обаче имаше силно влияние от немската школа-те и досега захранват от 4-5 месец и го пропагандират (без особен успех). Но дори и 4-5 месец немските захранвания бяха само тип "въвеждане" в "кухнята, докато Руските си бяха направо "китайска кухня" с пържен фъстък в основните ястия.

Това бе тотална катастрофа-кърменето бе избутано съвсем на заден план и напълно здрави кърмачета бяха насилствено отбивани за да им се даде, моля, "кисел"-руски боклук познат на изток като "кефир" само че от плодове. И с това се почнаха диарии и хипотрофии. Някои даже дисертации написаха по темата, вместо да гледат как се работи в разумните страни.

Немците, с присъщата им балансираност, никога не стигнаха до подобен гаф...

Но замълчи сърце...

# 12
  • Мнения: 2 885
Птичке, в Атина може и да не дават........
Ела тука да видиш, ако бебето е с жълтеничка....
Няма прошка, ей....
Значи нашият педиатър бе в болнични, Стефан бе на 2 месеца. И някаква си там лекарка го замества.
И като почна да бърбори докато преглежда малчо, леле-мале /още настръхвам/ - подсладена вода минимум 200 мл на ден, сокове ябълка и морков, Зимафлуор да давам 4 капки и т.н. smile3516


# 13
  • Мнения: 8 585
Птичке, в Атина може и да не дават........
Ела тука да видиш, ако бебето е с жълтеничка....
Няма прошка, ей....
Значи нашият педиатър бе в болнични, Стефан бе на 2 месеца. И някаква си там лекарка го замества.
И като почна да бърбори докато преглежда малчо, леле-мале /още настръхвам/ - подсладена вода минимум 200 мл на ден, сокове ябълка и морков, Зимафлуор да давам 4 капки и т.н. smile3516

Българската педиатрия все още страда от "детски болести"... Simple Smile

# 14
  • Мнения: 2 885
Немците, с присъщата им балансираност, никога не стигнаха до подобен гаф...

Ей затова ги уважавам немците  bouquet
Добре, че имам достъп до Нет.
Повечето неща дето прилагам на малчо като инфо са от немски източници.

Последна редакция: вт, 27 юни 2006, 00:20 от немирница

# 15
  • Мнения: 8 585
Немците, с присъщата им балансираност, никога не стигнаха до подобен гаф...

Ей затова ги уважавам немците  bouquet
Добре, че имам достъп до Нет.
Повечето неща дето прилагам на малчо са от немски източници.
Немците са велика педиатрична школа-това е факт.
Верен компас в трудни бури... Скромни, но практици и невероятно компетентни. И със сърце...
Винаги, когато виждам Американци ги "закачам", че корените им са немски-основателят на Американската Академия по Педиатрия е чист немец- емигрант с име Абрахам Джакоби (интернист с интерес към педиатрията-тогава е нямало специалност педиатрия). Основателя на детската кардиология в Бостън (и целите САЩ) пък е унгарец-имигрант- Проф. Александър Надас... 
Къде са те сега, къде сме ние...

Но се отвлякохме, макар че е полезно като факти.

# 16
  • Мнения: 1 383
Малко късно се включвам в темата, но държа да отбележа, че БГ производителите на детски храни не са мръднали и на сантиметър от 80-те години. Пюретата на Ганчев след 3-я или 4-я месецда си призная не съм обръщала внимание съдържат сухо мляко, нишесте, домати... и всичко е така смесено, а уж трябва да се въвеждат храните една по една... И не мога да разбера защо във всички бивши соцпюрета слагат Е330 - лимонена киселина. Дето я водят канцерогенна, ами бебо я усеща отдалече и отказва да ги яде. Ама като има кой да купува...

# 17
  • Мнения: 3 760
"А за даването на захар - подсладената водица все още е "хит" сред педитата."
->Никой не прави това днес...
Какво искаш да кажеш?  newsm78 И моята педка, и педките на повечето ми приятелки казаха: нощем подсладена водичка - 1 ч.л. захар на 100 гр вода   #Crazy
За съжаление поради неинформираност (и от страх да не правя нещо грешно) няколко пъти съм давала...горкото детенце, така жално плачеше пиейки... И след това пак трябваше да го храня.

# 18
  • Мнения: 14 654
сега ще напиша какво съдържа едно плодово пюре "ам-ам" в днешно време.преписвам съсдържанието от етикета:
ябълки 50%,шипки 39%,захар,обогатено с витамини,минерални вещества,вода.за деца над 3 месеца . същото като празните бурканчета, които е намерила стейси

# 19
  • Мнения: 599
сега ще напиша какво съдържа едно плодово пюре "ам-ам" в днешно време.преписвам съсдържанието от етикета:
ябълки 50%,шипки 39%,захар,обогатено с витамини,минерални вещества,вода.за деца над 3 месеца . същото като празните бурканчета, които е намерила стейси
Тъкмо и аз щях да кажа, че и днес съдържанието им е същото...

# 20
  • Мнения: 2 885
Ми това очакват БГ производителите от нас, купувачите - неинформираност.
И като за капак и педито като пее същата песен с това "ранно" захранване...
Какво става?...

Нито една фирма БГ производител не е регистрирана по ISO и не спазва условията на НАССП системата.
Не се спазват Добрите производствени и хигиенни практики.
В българските детски пюрета майки са намирали стъкла, части от чувал, кокали, камъчета и др. Продуктите, ползвани за производството на същите се закупуват от борсата без последващ лабораторен контрол. Плодовете и зеленчуците не се отглеждат в специални екологични райони, отдалечени от промишлени предприятия и транспортни магистрали, без да бъдат използвани изкуствени торове и не се правят всекидневни изследвания на почвата, въздуха и водата. Има разминаване в надписите на етикетите.
След поредната сензация „Българско пюре с високо съдържание на нитрати, изтеглено от пазара” се закупува уред за количествен контрол на съдържанието на нитрати в пресните зеленчуци от фирма, производител на детски готови храни /за Ам-Ам става дума/ . http://www.bpcniksi.com/main1.htm.
Липсват законови мерки за спазване наредбите за следене на нитратното съдържание на пресните зеленчуци при производството на детските храни в БГ.
В състава на пюретата според етикета се намират модифицирано нишесте, консерванти, ароматизатори, оцветители, захар, сол, алергени като домати, мед и ягоди на 3 месеца.

И майките си мислят, че щом е за бебета значи има контрол. Дръжки контрол!....
Една голяма заблуда bg

# 21
  • Мнения: 3 521
На мен пък ми става интересно какво ли ще дава дъщеря ми на нейните деца след 30тина години??? Каквото и както да са ни хранили майките ни едва ли е било със zла умисъл, че има много иzгъzици от тия години има, но така са смятали хората,че е правилно, така са и правили. Аz съм сигурна, че след 10 години това, което правя zа храненето на детето ми ще бъде повече или по_малко отхвърлено/обновено и т.н...
Нем и тук преди 30 години са си джарали бибероните със zахар или мед и са давали сок от 4та седмица...всеки греши, но в БГ положението е много сговняно. ooooh!

# 22
  • Мнения: 2 885
всеки греши, но в БГ положението е много сговняно. ooooh!

Хората грешат, интересуват се, искат да поправят грешката си и се променят.
А тук е по-зле и от преди промените`89.

# 23
  • Мнения: 2 467
"А за даването на захар - подсладената водица все още е "хит" сред педитата."
->Никой не прави това днес...

Ааа прави, прави  Laughing една камара Бг педиатри и мами го правят.
Аз лично познавам 2-ма  педиатри и поне 4-5 мами.

# 24
  • Мнения: 2 220
На мен майка ми ми е казвала, че когато сме били малки се е захранвало късно (това края на 70-те години Simple Smile). И че тази мода да се захранва рано е започнала след това.
Колкото до контрола, винаги безкрайно са ме изумявали майките, които на 100% вярват, че като е за бебета качеството е гарантирано...  ooooh!

# 25
  • Мнения: 3 521
На мен майка ми ми е казвала, че когато сме били малки се е захранвало късно (това края на 70-те години Simple Smile). И че тази мода да се захранва рано е започнала след това.
Колкото до контрола, винаги безкрайно са ме изумявали майките, които на 100% вярват, че като е за бебета качеството е гарантирано...  ooooh!

Абе аz съм 79ти набор, но съм пила сок на 4 седмици и съм папала жълтък на 3 месеца Mr. Green, но със сигурност баба ми е zахранвала баща ми късно(той е роден 56та)...
А zа иzумяването zа мен класиката е майка с бебе в количка, купешко бурканче, куса от него и бута с лъжицата...лелеееееееее, а всяка година лятото се пише zа поне 4/5 случая, в които хора са погълнали киселина или основа от бирени/беzалкохолни бутилки #Cussing out...

та сега като се zаприкаzвахме zа тия неща я кажете вие опитвате ли всички работи, които полzвате zа бебоците първо върху вас...говоря не само zа храни, а zа коzметика, прахове zа пране, омекотители и пр.?

# 26
  • Мнения: 2 467

та сега като се zаприкаzвахме zа тия неща я кажете вие опитвате ли всички работи, които полzвате zа бебоците първо върху вас...говоря не само zа храни, а zа коzметика, прахове zа пране, омекотители и пр.?

Всичко  Naughty + панадола, гела за зъбките, капките за колики...
Всичко що беба ще поема, мама изпробва.

# 27
  • Мнения: 642
Aми то в БГ контрол в/у какво въобще има?
Истината е, че такова животно тука нЕма! Naughty

А за пюретата: ами аз като неопитна, неинформирана и доверчива мама захараних Емо на 3 месеца с плодово пюре. Това беше през "далечната" 2001г. Никога няма да забравя този ден: майка ми щеше да отскочи след работа да ни види и като дойде носеше със себе си едно бурканче на Ганчев със син етикет и кафяво съдържание вътре... Оттам нататък е ясно: каши на 4-я месец, супичка/попарка след 6 месец...
Е, моето майче едва ли е искала да навреди на внучето си - просто нас с брат ми така е захранвала и съответно предава опита и на дъщеря си - нали тъй трябва. Да ама не  #Cussing out ! С Емо сгреших (слава Богу без последици), но за Тея не се давам вече тъй лесно. Пак добре, че е форума, че можеше и тя сега да пие сок на поразия и да яде пюрета  вместо кърма...  Mr. Green (уф, чакайте малко... тя... кърмата нали не била храна... Joy това е темата за номинациите за най-абсурдна реплика)

# 28
  • Мнения: 2 885
Всичко се проверява.
Търся и инфо предварително в Нета - (+) и (-). Голямо ровене пада.
И рекламите хич не ме ВЪОДУШЕВЯВАТ. Crossing Arms

# 29
  • Мнения: 79
Аз съм захранена късно, защото до 11 месеца съм отказвала всичко друго освен кърмата на мама Laughing, сестра ми, която "не е засукала" е захранена от втория месец с козе мляко Confused. Резултатите са на лице. Аз рядко боледувам Blush, а тя страда от какво ли не Tired.

Общи условия

Активация на акаунт