Разрешете спора ни - за кръвните групи.

  • 8 655
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 181
Спорихме днес с лелята на мъжа ми. Тя казва, че е била кръвна група АВ, има си и картонче даже. Преди две години станала кръводарител и й казали, че била група А, тия дни по някакъв повод пак си правила изслезване и пак са й казали А.

 Въпрос: възможно ли е да се смени кръвната група на човек без кръвопреливане, и може ли със кръвопреливане?

Друг въпрос: взема ли детето резус фактура на бащата задължително?

# 1
  • Мнения: 6 155
НЕ за всички въпроси  Peace

# 2
  • Мнения: 1 258
Въпрос: възможно ли е да се смени кръвната група на човек без кръвопреливане, и може ли със кръвопреливане?




 Scatter
Е,представяш ли си да можеше!Как ви хрумна въобще?

# 3
# 4
  • Мнения: 431
Не, по никакъв начин.

Не, не е задължително.

# 5
  • Мнения: 1 181
Въпрос: възможно ли е да се смени кръвната група на човек без кръвопреливане, и може ли със кръвопреливане?




 Scatter
Е,представяш ли си да можеше!Как ви хрумна въобще?

е, как да ни хрумне - тя твърди, че вече не е АВ, сега била А - доказано с изследвания, аз твърдя, че това са глупости и не е възможно.

# 6
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
айде стига съм била А искам малко АБ, 4е да си прили4аме със сестра ми- тарикатка тя от мама и тати по буква! newsm78 #Crazy

# 7
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Не може да си смени кръвната група. Може обаче да сбъркат при определянето.
Остарели серуми, по-топло време и грешния резултат е налице.
Кръвната група се определя от разни белтъци в кръвта, чиито синтез е генетично заложен и за да си смени групата, трябва да си сменила гените, което, меко казано е невъзможно.

Не може и с кръвопреливане да се смени, защото дори да се прелее огромно количество друга кръв, как ще се избегне смесването с нейната собствена, това е пълна глупост.

Детето НЕ е за задылжително да вземе резус фактора на бащата.
Положителния доминира спрямо отрицателния.
При двама отрицателни родители не може да се роди положително дете.
При положителен и отрицателен  е по-сложно, зависи дали положителния родител е имал отрицателни хора в семейството и дали носи техните гени.
При двама положителни може да се роди и отрицателно дете.

# 8
  • Мнения: 306
На майка кръвната група  била с Rh -,но след кръвопреливане е станала с Rh+,но кръвната група се е запазила.

# 9
# 10
  • Мнения: 46 518
На майка кръвната група  била с Rh -,но след кръвопреливане е станала с Rh+,но кръвната група се е запазила.

Възможно ли е това  Shocked

# 11
  • Мнения: 2 792
На майка кръвната група  била с Rh -,но след кръвопреливане е станала с Rh+,но кръвната група се е запазила.
Това е абсолютно невъзможно, ако е й е била прелят  обратния резус  щеше да умре. Вероятно не е знаела точно резуса си.

 Кръвната група също не може да се смени, както и резус фактора не се наследява пряко от родителите.

 

# 12
  • Мнения: 6 167
категорично не.
кръвната група се детерминира генетично.
сигурно , като са я определили аб е бил стар теста или нещо такова.

# 13
  • out of space
  • Мнения: 8 573
На майка кръвната група  била с Rh -,но след кръвопреливане е станала с Rh+,но кръвната група се е запазила.

Ти вярваш ли на това? Моля те, кажи че не вярваш..

Да се смее ли човек...  Crazy

# 14
  • Мнения: 5 577
Доколкото имам инфо, при баща ми също има разлика. Непомня точно каква, но ще питам.

Значи като е бил малко бебе, баба ми се разболяла от туберколоза и т.к.  нямало кой да го гледа, го дали в Дом, докато озвравее.

Там се заразил с нещо друго, също опасно - и му преляли и сменили цялата кръв за да го спасят.
Той ми е казвал, че е с друга кръв, не тази с която се е родил. Ще питам и ще ви кажа утре.

Но мисля е възможно, защото при него и капка заразена кръв да е имало е щял да умре

# 15
  • Мнения: 6 167
няма защо да питаш, това е пълна глупост.

# 16
  • Мнения: 6 167
ето обяснение. малко  сложно звучи, но пък за разбралите ще разреши въпроса  веднъж завинаги  Peace

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/657/67/

# 17
  • out of space
  • Мнения: 8 573
ето обяснение. малко  сложно звучи, но пък за разбралите ще разреши въпроса  веднъж завинаги  Peace

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/657/67/

Какво значи това? аглутинация

# 18
  • София
  • Мнения: 2 967
НЕ за всички въпроси  Peace



АБСОЛЮТНО ВЯРНО!!!

# 19
  • Мнения: 843
Хайде, бе хора,  това сме го учили в училище!!!
 Присъединявам се  с НЕ,
НЕ и на всичките въпроси  за "около" или "ако". Възможни са грешки при първи изследвания, особено 50-те години на миналия век и след това..  Но при сегашни изследвания.... недейттееее!  И ако някой има разлика, задължително прави контрола след месец.. че  1 на 100000 стават грешки и сега.
  Не съм медицинско лице...  но, са ми минали болници през главатаSimple Smile)

# 20
  • Мнения: 1 320
То ако може и аз да питам / ама няма да се смеете / .
Аз се водя А1В + брат ми е 0+ . Това пък как може да стане???
Никой не е осиновен .
Моите изследвания са правени при двете ми бременности в центъра в Пирогов / имам и документи / , на брат ми са правени 3 изследвания при влизане в казармата и при две кръводарявания / едното е извън казармата / . Единя родител е В- , на другия кръвната група не се знае .
То че на някой са объркани е явно , но на кого ?

# 21
  • Мнения: 1 181
ако на другия родител кръвната група е А, е възможно децата да са АВ и 0

# 22
  • Мнения: 5 577
vpam , спокойствие!

Възможно е, макар и рядко. при родители А и Б децата може да са:
АБ  56,25 %
0   6,25 %

Тук има цялата таблица http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%8A%D0%B2%D0%BD%D0%B … D1%83%D0%BF%D0%B0

# 23
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Кръвните групи са като ДНК-то- смесица...
Родителите ми са и двамата +единия А, другия В, аз съм А-

редактирам, че изпуснах бая важно нещо...  Crazy

# 24
  • Мнения: 5 577
Шехерезада, много си бърза - браво!

# 25
  • Мнения: 1 181
Шехерезада, много си бърза - браво!

Благодарение на Никол   bouquet. Копнах си една таблица от едно нейно мнение и сега си правя справки  Laughing

# 26
  • Мнения: 5 577
Айде пак Никол обра точките, аз толкова се старах.  Tired

# 27
  • Мнения: 46 518
Айде пак Никол обра точките, аз толкова се старах.  Tired

Защото моята таблица е по-хубава от твоята  Crossing Arms Laughing

# 28
  • Мнения: 5 577
 Blush как я направи, аз неможах.  Close

# 29
  • Мнения: 46 518
Blush как я направи, аз неможах.  Close

"Снимах" я с PrintScreen-a  Whistling

# 30
  • Мнения: 5 577
Blush как я направи, аз неможах.  Close

"Снимах" я с PrintScreen-a  Whistling

Мдаа, с копи-пейст нестана.  Blush hahaha

# 31
  • Мнения: 1 080
Ооо таблицата е готина Никол и някак логична, за разлика от спора, от който тръгва темата. Абе хора тия неща ги учихме, ако не се лъжа в 8 клас. Няма за какво да се спори просто. Наистина единственото разумно и логично обяснение с разминаването се обяснява с грешка в изследванията.....явно след като след като са я определили на два пъти,че е кр. група А значи е А.

# 32
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Blush как я направи, аз неможах.  Close

"Снимах" я с PrintScreen-a  Whistling

Ужасно офффф: Никол, що не можах по същата схема да сваля кадър като снимка от един клип? Има ли някакъв друг номер?

# 33
  • Мнения: 46 518
От клип не става и аз съм пробвала, "снима" ми празен плеър, но не знам как може да стане  Confused

# 34
  • Мнения: 920
А какво всъщност се прави при проблеми с резуса? Защото лаишкият е израз е смяна на кръвта на бебето, прави се някакво кръвопреливане, но какво по-точно?

# 35
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
може да се смени резус фактора от положителен на отрицателен. мама е такъв случай, правят й кръвопреливане от единия родител от ръка на ръка, само, защото приличала на баща си-той е май А или В, а тя била 0+. Вследствие факторът й става отрицателен и все пак оживява-и двамата й родители са с положителен резус, а мисълта баба да е кръшкала може само да ми скъса корема от смях. По-нататък е бъкана с антитела, но никой не й бие нищо като антиД какво беше там, аз съм А+ и така  Mr. Green

# 36
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
От поколения жените в нашето семейство са група 0+ (поне всички, които аз познавам)

# 37
  • София
  • Мнения: 13 206
На майка кръвната група  била с Rh -,но след кръвопреливане е станала с Rh+,но кръвната група се е запазила.

Е това вече е пълен абсурд!!!Ако на човек с Рх - му прелеят Рх+ ще умре! Обратното няма са стане, т.е. ако е + и му прелеят - няма да му стане нищо, но и няма да му се смени резуса... Grinning

# 38
  • Мнения: 3 569
Ето пък аз какво намерих Simple Smile

http://rozali.com/tests.php?l=a&p=13

# 39
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Какво значи това? аглутинация

Аглутинация е слепване на червените кръвни телца. На практика това би се случило, ако на човек се прелее кръв от друга кръвна група. Затова се прелива кръв само от същата група. Аглутинацията се използва в тестовете за определяне на кръвната група. С просто око се вижда как кръвта става на червени точици.

# 40
  • Мнения: 181
Аглутинация значи слепване, т.е. разрушаване на еритроцитите, освобождаване на съдържащия се в тях хемоглобин и т.н.

Таблицата е хубава, но не е съвсем коректна, не са посочени възможните комбинации за група А - АА или А0 и за група B - BB или B0. Процентите се различават при различните комбинации.

Резус фактора също е генетично заложен и не може да сменя по желание.

В посочената статия в бг-мамма много добре е описано коя група е универсален кръводарител и коя приемник. Преливане на кръв на човек с кръвна група 0, от която и да е било друга си е равнозначно на убийство.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 23 677
.......................
В посочената статия в бг-мамма много добре е описано коя група е универсален кръводарител и коя приемник. Преливане на кръв на човек с кръвна група 0, от която и да е било друга си е равнозначно на убийство.
Затова пък много ни търсят за кръводарители. Аз съм 0+, брат ми 0- и като ни видят в кръвния център ни се радват.

# 42
# 43
  • Мнения: 2 327
А за несъвместимостта - когато майката е с 0-, а детето с положителен резус фактор и ако има образувани антитела, който са преминали в кръвта на детето може да се наложи да се смени изцяло. За други случаи в който се налага не съм наясно, щото това ми беше до главата Simple Smile

# 44
  • Мнения: 7 186
Не е възможно, за сметка на това е възможно да стане грешка, ако има проблем с тест- серумите, примерно не са годни, не са правилно съхранявани, фабрично са объркани или просто в лабораторията някой допусне грешка. Все пак хора работят, всеки може да сгреши. Затова е прието преди кръвопреливане кръвната група да се определя първо в Кръвна банка с тест- серуми, след това до леглото на болния отново с тест- серуми и кръстосана проба със серума на болния и след това вече се прави биологична проба, която отпада единствено при много спешните случаи.
Иначе и аз съм попадала на хора с различни кръвни групи, но това е било вследствие на грешка, а не феномен.

# 45
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
може да се смени резус фактора от положителен на отрицателен. мама е такъв случай, правят й кръвопреливане от единия родител от ръка на ръка, само, защото приличала на баща си-той е май А или В, а тя била 0+. Вследствие факторът й става отрицателен и все пак оживява-и двамата й родители са с положителен резус, а мисълта баба да е кръшкала може само да ми скъса корема от смях. По-нататък е бъкана с антитела, но никой не й бие нищо като антиД какво беше там, аз съм А+ и така  Mr. Green

Това е крайно несериозно и ако го е казало медицинско лице, да си изяде дипломата!
Родители с положителен резус е напълно възможно да си родят дете с отрицателен.
Ако майка ти е с отрицателен, то тя така се е родила и никакво кръшкане няма в историята.

И относно "смяната" на кръв - ако на бебе се наложи такова кръвопреливане, просто се прелива незасегната кръв от неговата си кръвна група, а не от друга.

Кръвните клетки живеят кратко, червените живеят около 3 месеца... това значи, че кръвта непрекъснато се обновява... а новопроизведените кръвни клетки са с генетично детеминираните белтъци - т.е. генетично детерминираната крьвна група.

# 46
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Интересно ми е колко кръв трябва да се прелее за да се смени кръвната група newsm78 Mr. Green

# 47
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Много интересни неща научих от темата, но главното наистина се учи в училище  Peace

# 48
  • София
  • Мнения: 6 743
Вече са отговорили на всички въпроси, но аз исках да ви разкажа за един мой приятел който много настояваше да му изследвам кръвната група (никога не му била изследвана или той не знае).
Та такааа, дойде на едно мое дежурство да изследвам, като му казах, че документ издава само кръвна банка, а аз просто така за да му задоволя любопитството.
Заговорихме се преди това и той сподели, че и майка му и баща му са '0', а аз се разсмях и му казах, че тогава не е нужно да му правя теста, защото и той със сигурност ще бъде '0', но той настоя..искаше да гледа как става и т.н.
Взех му кръв, накапах на плочките, накапах и серумите и ..........какво беше изумлението когато видя, че излиза кръвна група 'А'  Shocked
Реших, че съм объркала серумите и започнах наново - пак същото  Shocked
ВИкнах дежурния лекар и обясних за какво иде реч и помолих той да тества.Резултата пак беше, че той не е син на баща си  #Crazy  Embarassed
От тогава НЕ правя кръвни групи на приятели  Rolling Eyes Blush

# 49
  • Мнения: 113
Абсолютно невъзможно и на двата въпроса  Laughing   bouquet

# 50
  • София
  • Мнения: 13 206
Лелееее, Дамаянти... гадна история... Confused

# 51
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Аууу Дамаянти  ooooh! И каква беше развръската?

# 52
  • София
  • Мнения: 6 743
Аууу Дамаянти  ooooh! И каква беше развръската?
Уф, не беше ми особено приятно.Момчето е "изтърсак" след 2 родени сестри - последната с 10 години по-голяма от него  Rolling Eyes.На всичкото отгоре е дете след аборт  Shocked - ДА - истина е !!!Майка му прави аборт, но в 5 месец усеща ритниците и разбира, че всъщност аборта е бил неуспешен (Божке, как звучи  Rolling Eyes).
Та когато видя, той веднага разбра.Баща му (който го е отгледал) вече беше починал (лека му пръст на човека), а майка му беше в чужбина по него време.Говорил е с нея, но мен така и ми беше кофти да разпитвам за подробности  Embarassed
Важното е, че още сме си приятелчета (той живее вече в чужбина)  Hug

# 53
  • Мнения: 306
На майка кръвната група  била с Rh -,но след кръвопреливане е станала с Rh+,но кръвната група се е запазила.

Ти вярваш ли на това? Моля те, кажи че не вярваш..

Да се смее ли човек...  Crazy
Не пишете,преди да сте 100% сигурни!МОЛЯ!И така.Ето един цитат от книга,която би трябвало да сте чели!"Когато се прелива кръв,трябва да се отчита съвместимостта на получаващия и тази на донора,защото при липсата на съвместимост се стига до по-леки или по-тежки усложнения.ТАКА,АКО КРЪВ НА ЧОВЕК С Rh-,ВЛЕЗЕ В КОНТАКТ С КРЪВ НА ЧОВЕК С Rh+,У НЕГО СЕ ПОЯВЯВАТ АНТИТЕЛА/наречени още аглутинини/АНТИРЕЗУС!ПРИЕТО Е ДА СЕ КАЗВА,ЧЕ ОБЕКТЪТ РЕЗУС ОТРИЦАТЕЛЕН СЕ ИМУНИЗИРА!ЖЕНА С Rh- МОЖЕ ДА СЕ ИМУНИЗИРА,АКО ПО ПОГРЕШКА И БЪДЕ ПРЕЛЯНА КРЪВ Rh+.От няколко години се прилага един нов метод.Той се основава на много прост принцип:разрушават се червените кръвни телца,преминали в кръвообращението на майката с Rh-,преди тя да има време да изработи аглутинини.В 72-та часа след раждането,на майката се инжектира гамаглобулин,приготвен специално да разрушава червените кръвни телца Rh+.Това се нарича ваксинация анти резус+.Лечение се прилага след всяко раждане." Та....преди да напишеш нещо, помисли дали няма да се изложиш,вместо да "блеснеш"с остроумие!!! Wink

# 54
  • Мнения: 306
На майка кръвната група  била с Rh -,но след кръвопреливане е станала с Rh+,но кръвната група се е запазила.

Е това вече е пълен абсурд!!!Ако на човек с Рх - му прелеят Рх+ ще умре! Обратното няма са стане, т.е. ако е + и му прелеят - няма да му стане нищо, но и няма да му се смени резуса... Grinning
#Crazy #Crazy #Crazy  baduu"Умното си е умно,и в ............." Grinning

# 55
  • Мнения: 14 654
май доста често стават грешки с тези изследвания. майка ми упорито твърдеше, че съм кръвна група б , така и казали още в родилния дом , обаче аз съм 0 . на баща ми също са обърквали изследванията, когато бил в казармата - определили , че е кръвна група б , по-късно пък излязло, че е а , може да не е нито една от двете . кръвната група наследява ли се пряко от родител ?

# 56
  • Мнения: 2 792
На майка кръвната група  била с Rh -,но след кръвопреливане е станала с Rh+,но кръвната група се е запазила.

Ти вярваш ли на това? Моля те, кажи че не вярваш..

Да се смее ли човек...  Crazy
Не пишете,преди да сте 100% сигурни!МОЛЯ!И така.Ето един цитат от книга,която би трябвало да сте чели!"Когато се прелива кръв,трябва да се отчита съвместимостта на получаващия и тази на донора,защото при липсата на съвместимост се стига до по-леки или по-тежки усложнения.ТАКА,АКО КРЪВ НА ЧОВЕК С Rh-,ВЛЕЗЕ В КОНТАКТ С КРЪВ НА ЧОВЕК С Rh+,У НЕГО СЕ ПОЯВЯВАТ АНТИТЕЛА/наречени още аглутинини/АНТИРЕЗУС!ПРИЕТО Е ДА СЕ КАЗВА,ЧЕ ОБЕКТЪТ РЕЗУС ОТРИЦАТЕЛЕН СЕ ИМУНИЗИРА!ЖЕНА С Rh- МОЖЕ ДА СЕ ИМУНИЗИРА,АКО ПО ПОГРЕШКА И БЪДЕ ПРЕЛЯНА КРЪВ Rh+.От няколко години се прилага един нов метод.Той се основава на много прост принцип:разрушават се червените кръвни телца,преминали в кръвообращението на майката с Rh-,преди тя да има време да изработи аглутинини.В 72-та часа след раждането,на майката се инжектира гамаглобулин,приготвен специално да разрушава червените кръвни телца Rh+.Това се нарича ваксинация анти резус+.Лечение се прилага след всяко раждане." Та....преди да напишеш нещо, помисли дали няма да се изложиш,вместо да "блеснеш"с остроумие!!! Wink
  Това, което описваш не означава смяна на резус фактора, прочети го внимателно пак,  с този метод се спира процеса, който е животозастрашаващ за майката и по никакъв начин не означава, че резус фактора се обръща и тя става плюс, това просто няма как да стане.

 
   

# 57
  • Мнения: 306
На майка кръвната група  била с Rh -,но след кръвопреливане е станала с Rh+,но кръвната група се е запазила.

Ти вярваш ли на това? Моля те, кажи че не вярваш..

Да се смее ли човек...  Crazy
Не пишете,преди да сте 100% сигурни!МОЛЯ!И така.Ето един цитат от книга,която би трябвало да сте чели!"Когато се прелива кръв,трябва да се отчита съвместимостта на получаващия и тази на донора,защото при липсата на съвместимост се стига до по-леки или по-тежки усложнения.ТАКА,АКО КРЪВ НА ЧОВЕК С Rh-,ВЛЕЗЕ В КОНТАКТ С КРЪВ НА ЧОВЕК С Rh+,У НЕГО СЕ ПОЯВЯВАТ АНТИТЕЛА/наречени още аглутинини/АНТИРЕЗУС!ПРИЕТО Е ДА СЕ КАЗВА,ЧЕ ОБЕКТЪТ РЕЗУС ОТРИЦАТЕЛЕН СЕ ИМУНИЗИРА!ЖЕНА С Rh- МОЖЕ ДА СЕ ИМУНИЗИРА,АКО ПО ПОГРЕШКА И БЪДЕ ПРЕЛЯНА КРЪВ Rh+.От няколко години се прилага един нов метод.Той се основава на много прост принцип:разрушават се червените кръвни телца,преминали в кръвообращението на майката с Rh-,преди тя да има време да изработи аглутинини.В 72-та часа след раждането,на майката се инжектира гамаглобулин,приготвен специално да разрушава червените кръвни телца Rh+.Това се нарича ваксинация анти резус+.Лечение се прилага след всяко раждане." Та....преди да напишеш нещо, помисли дали няма да се изложиш,вместо да "блеснеш"с остроумие!!! Wink
  Това, което описваш не означава смяна на резус фактора, прочети го внимателно пак,  с този метод се спира процеса, който е животозастрашаващ за майката и по никакъв начин не означава, че резус фактора се обръща и тя става плюс, това просто няма как да стане.

 
   
Написах го за да разберат,че НЕ СЕ УМИРА!Много добре разбирам за какво става въпрос в извадката от книгата,но да твърдиш,че е смешно и НЕВЪЗМОЖНО да бъде прелята кръв с Rh+ на човек с Rh-,без да си сигурен...А относно Rh_то на мама-ами така е!Първа бременност/близнаци/с отрицателен резус фактор.След раждането и се налага кръвопреливане.След това и до сега Rh+!!!НЕВЕРОЯТНО,НО ФАКТ!!!Ако някой някъде е сбъркал...Но не съм нито аз,нито мама!  bouquet

Последна редакция: сб, 01 юли 2006, 16:22 от KUKURUZKA

# 58
  • на село
  • Мнения: 3 926
Както ти е казала Кифлата, описаното от теб не е смяна на резуса, а това което се прилага в момента с ваксинирането на майките при Rh- и дете  Rh+.
И да - на човек с отрицателен резус неможе да се прелее кръв +, обратното е възможно.

# 59
  • Мнения: 1 483
твърдо НЕ Peace

Общи условия

Активация на акаунт