подялба на апартамент след развод

  • 5 633
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте на всички! От няколко дни съм в страхотни размисли и реших да потърся вашето мнение и съвет. Преди няма и 2 години се омъжих много щастлива ,много заслепена ,но полека лека нещата стигнаха до там аз да нося мъжа си на гръб. Искам вече да го премахна от моя живот ,но идва големия въпрос -ние взехме апартамент на изплащане и сега какво правим? Аз нося по-голямата част от бюджета в къщи ,което за мен не е било проблем никога. Сега обаче разбирам ,че не само това съм правела- дърпала съм и двама ни докато мъжа ми е бил настанен като кучка в каручка. С една дума се е възползвам от моята наивност. Та за това искам и много държа да си запазя апартамента ,защото с много любов си го създадох ( проект за преустройство, обзавеждане ,мои рисунки по стените..) И тук идва най-голямото ''но'' когато го купувахме аз нямах доказан доход и се водя съкредитор ,но парите са изтеглени на база неговата заплата. В момента нямам как да си изкарам от джоба парите ,които са вложени. С минимални осигуровки съм и не знам за кредит ,а от този на апартамента няма една година плащане. Другата седмица ще правя и консултация с адвокат и търся за мнение банков служител. Много бих се радвала ако и от тук чуя някое друго мнение пък било и то да ми потвърдите глупостта хаха

# 1
  • Мнения: 11 633
Аз мисля, че най-добрия вариант е да продадете жилището и да започнете на чисто, въпреки всичко, което сте вложили в него. Ако става дума за София, бих могла да ви дам информация за човек, който може да Ви консултира компетентно.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не си съкредитор, а съдлъжник.
Най-добрият вариант е, ако той се съгласи да ти прехвърли кредита (и съответно апартамента). Но това може да стане само с негово желание. Няма как да го принудиш. В какви отношенията сте? Той може ли да обслужва кредита? В най-лошият случай, ако не се разберете помежду си доброволно, банката продава апартамента, покрива си кредита и ако остане нещо ви го разделя по равно.
А това кой е взел кредита и кой каква заплата е имал не е много важно. По време на брака всичко се дели на половина.

# 3
  • Мнения: 597
Кога е купено жилището? Преди брака или след брака, ако е преди брака на кого е записано и на кой се води кредита?

# 4
  • Мнения: 1 189
Как така ти винаги си го носила на гърба си и си изкарвала повече пари, а при отпускането на кредита са гледали неговия доход ?

# 5
  • Мнения: 4 577
Не си съкредитор, а съдлъжник.
Най-добрият вариант е, ако той се съгласи да ти прехвърли кредита (и съответно апартамента). Но това може да стане само с негово желание. Няма как да го принудиш. В какви отношенията сте? Той може ли да обслужва кредита? В най-лошият случай, ако не се разберете помежду си доброволно, банката продава апартамента, покрива си кредита и ако остане нещо ви го разделя по равно.
А това кой е взел кредита и кой каква заплата е имал не е много важно. По време на брака всичко се дели на половина.
Това няма как да стане без съгласие на банката и има огромно значение дали авторката може да докаже, че има достатъчни доходи да изплаща кредита. Общо взето -  патова ситуация.

# 6
  • Мнения: 2 694
С една дума се е възползвам от моята наивност. Та за това искам и много държа да си запазя апартамента ,защото с много любов си го създадох ( проект за преустройство, обзавеждане ,мои рисунки по стените..) И тук идва най-голямото ''но'' когато го купувахме аз нямах доказан доход и се водя съкредитор ,но парите са изтеглени на база неговата заплата. В момента нямам как да си изкарам от джоба парите ,които са вложени. С минимални осигуровки съм и не знам за кредит ,а от този на апартамента няма една година плащане.
Я пак?
Кредита ви е от няма и година, взел го е мъжа ти, но ти си сложила рисунките в апартамента, за това искаш апартамента. Ами всимай рисунките и аре у лево.

Ей добре, че си избрах пердетата сам, да не е да ми вземат апартамента, защото са били избирали пердетата... ужас бе Simple Smile

# 7
  • Варна
  • Мнения: 36 616
Как така ти винаги си го носила на гърба си и си изкарвала повече пари, а при отпускането на кредита са гледали неговия доход ?

Може да е на минимална заплата по документи, а да й плащат отгоре на ръка. Варианти има достатъчно.

# 8
  • Мнения: 4 577
Може да е на минимална заплата по документи, а да й плащат отгоре на ръка. Варианти има достатъчно.
Нагледен пример за недостатъците да те осигуряват на минимална заплата. Купуването на дом с кредит се превръща в химера.

# 9
  • Мнения: 10 993
Ако нямаш легални доходи, банката няма да се съгласи мъжът ти да ти прехвърли правата и задълженията по ипотеката.

# 10
  • Мнения: 4 577
Авторката и мъжът й са съсобственици на жилището и след развод всеки от тях ще остане с ½ дял, като продължат да бъдат солидарни длъжници към банката. Последното означава, че тя може да изисква от всеки от тях плащане на вноските в пълен размер. Съответно, ако единият плаща целия дълг, има право на регресен иск за половината от платените вноски към другия. Договорът, в който те са солидарни длъжници, е сключен с банката. Разводът по никакъв начин не го променя  За да продадат дяловете си един на друг или на трето лице, е нужно участието и съгласието й. Ако доходите на нито един от двамата не стигат, за да покриват ипотеката, банката има право да не се съгласи да освободи единия като съдлъжник и другия да встъпи изцяло в дълга. Общо взето, при невисоки доказани доходи и на двамата, банката точно това ще направи – ще откаже. Тогава вариантите са или и двамата да продължат да са съсобственици и да си плащат кредита независимо кой го ползва, или да продадат имота и да го погасят изцяло. Ако продажната цена е по-малка от сумата-остатък по кредита, ще трябва да доплатят.  Банката най-вероятно ще насочи принудително изпълнение към съпруга, защото той има официални доходи и сигурно парите се дърпат директно от заплатата му, но пък той има право на регресен иск към авторката.

# 11
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Някои банки се съгласяват, но разбира се, за сметка на лихвата. Трябва да се обиколи по банките и да се пита. Не е невъзможно.

# 12
  • Мнения: 4 577
Съгласяват се при високи доказани доходи, на минимална заплата няма да има банка, която да се съгласи.

# 13
  • Мнения: 2 421
То като се обърне колата, пътища много... но все пак, ето нагледен пример защо човек не трябва да си комбинира финансите с друг човек. То братя и сестри, дето са кръвни роднини, се изпокарват и не могат да си разделят имотите, какво остава за мъж и жена, които преди 2 години се обичали, а ето след това се намразили и ще се развеждат.
Законът позволява режим на разделност, а не имуществена общност. Най-добре да се ползва той. Тук за това вече е късно, та какъв съвет сега да се даде на авторката? Няма никакви детайли по закупуването и финансирането на имота. Кой колко пари е дал, кой колко е плащал месечно досега... ако всичко това е по равно, би следвало имотът да се раздели по равно (дали като се продаде, или като единият заплати дела на другия). Ако обаче по документи мъжът е платил първоначалната вноска, както и месечните вноски, и ремонта, а приносът на авторката се изразява в "проект за преустройство"...
Иначе мебели и рисунки могат да се изнесат и да си останат за който ги е купил. Стига разводът да мине цивилизовано, разбира се.

# 14
  • София
  • Мнения: 17 777
Кредита ви е от няма и година, взел го е мъжа ти, но ти си сложила рисунките в апартамента, за това искаш апартамента. Ами всимай рисунките и аре у лево.
Аз нося по-голямата част от бюджета в къщи ,което за мен не е било проблем никога.
Чети малко поне...

Общи условия

Активация на акаунт