Заплата от 350лв

  • 16 421
  • 144
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 8 769
Мисля, че стана ясно, че 350 лв. не са малко за мен. На толкова работих като преподавател компютърна грамотност и имах пълна заетост на часове от 9 до 18, на крак. Става дума за София, пл. Гарибалди. Но от тогава много вода изтече... Joy
Немирница, като цяло съм съгласна с постингите ти, но ти вече разсъждаваш от позицията на работодател (малко или много). Погледнато принципно, 350 лв. са малко, ако ще и бруто да са, в случай, че половинката ти получава също долу-горе толкова или със 100-200 лв. повече. Зависи, разбира се и какво семейство издържаш. Виж, за студент, или за човек, който все още живее при родителите си и е "шапка на тояга" - да, сумата е прилична. Но не и за хора, които се грижат за семейство.
И още нещо, ти си започнала на такава заплата през 2000 г. Тогава цените бяха доста по-различни. Само за сравнение ще ти напомня, че газта за автомобили бе някъде около 0.40-0.50 лв., а сега е вече 0.92 лв. Wink

# 136
  • Мнения: 3 161
Ох, и аз да се включа. Че са малко, малко са - не стигат, но един университетски преподавател примерно (асистент, ст. асистент) взима по-малко от това чисти. Това само за сравнение; такива са реалностите у нас. Ако и двамата са на такива заплати - кофти. Живяхме известно време с 600-700 на месец (и майчинство нямах, като докторант) и знам как до никъде не са, ама като няма други опции- стягаш се и се справяш. Иначе не приемам и обратния довод: за толкова малко пари няма да работя въобще (знам примерно, че доста ромки отказват да чистят улици за 200 лв - малко са им). 

# 137
  • Мнения: 4 621
350лв според мен е доста ниска заплата  за София Thinking

# 138
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
.............. Иначе не приемам и обратния довод: за толкова малко пари няма да работя въобще (знам примерно, че доста ромки отказват да чистят улици за 200 лв - малко са им). 
Аз 200лв получавах до скоро като млад новозавършил висшист. Обаче ако циганките са почнали да се отказват на тези пари - време е да се замислям, явно от крадене се изкарват повече. Ще сменям бранша. Впрочем къде се учи за джебчийка?
Иначе и 200 лв и 350 са малко, нищо че живея в малък град. Реално ако нямаш село и баби на село, които да дават продукти живота в малкия град не е много по-евтин от София. Цената на телевизор или пералня в магазина е една и съща, хранителните продукти ги купувам на подобни цени. В София по-висок е само разхода за квартира. Обаче разликата в заплатите в столицата и в провинцията е огромна, в пъти за горе-долу една и съща работа.

# 139
  • Мнения: 1 492
Е как вие се струва като цифра newsm78.Питам ви ,защото доста мои познати взимат по големи заплати 450-500лв,а на мен тези 350лв.ми се струваха сравнително добра заплата.
Такаа, на такъв въпрос, отговора е - НЕ, малка е за страната ни, не стига за нищо.
Но всеки си взима заплата според квалификацията.
Една секретарка, ако ще и с 6 езика да е, си е секретарка и 350лв. си е нормална заплата за нея. Даже ако отворите обявите ще видите, че заплатите им започват от 250лв.Жалко е,но е факт.
Ако обаче говорим за програмист или счетоводител например, не може и дума да става за заплата от 350 лв, тогава е подигравка.

# 140
  • Мнения: 2 885
Ох, и аз да се включа. Че са малко, малко са - не стигат, но един университетски преподавател примерно (асистент, ст. асистент) взима по-малко от това чисти. Това само за сравнение; такива са реалностите у нас. Ако и двамата са на такива заплати - кофти. Живяхме известно време с 600-700 на месец (и майчинство нямах, като докторант) и знам как до никъде не са, ама като няма други опции- стягаш се и се справяш. Иначе не приемам и обратния довод: за толкова малко пари няма да работя въобще (знам примерно, че доста ромки отказват да чистят улици за 200 лв - малко са им)

Много ОФФ:
Ето, само emem явно ме разбра от 7 страници тема. Малко или много, сам или със семейство - всичко е индивидуално. Но ако няма алтернатива и тази заплата е хубава. Ако искаш и си амбициозен да постигнеш желанията си, НО трябва да поставиш началото.
Да, аз бях сама 2000 година, но нямах алтернатива. Сама, без пари, без да искам грам помощ от нашите. Намерих работата си 10 дена след като дойдох в София с обява в интернет. Нямах връзки, познати, препоръчители.
За мен и работата бе страхотна и заплата бе супер, МАКАР по-малка от това което получавах с 50 лв.
Е, аз знам какво исках, знаех как го да постигна. И го направих. Сега се радвам на резултатите.
В момента тече предаването на М.Ангелова. Говори представител на асоциация http://roditel.bg/
"Българина много се грижи за децата си. Не им дава алтернатива САМИ да се справят в живота."
Ето това е грешката на родителите. Възпитанието на децата влияе на желанията им - "Ама защо да работя за без пари?!"
Ето от там идва проблема. Поколението след 80-те е станало комерсиално, но и мързеливо.
Не слагам естествено всички под един знаменател. Има много амбициозни, учат в чужбина или работят перспективна работа.
Но има и такива дето не си мърдат пръстът.....за под някаква сума. Жалко е. Губят се трудовите навици и се живее на гърбът на другите. Циганите се усетиха, че е по-лесно на социални помощи. Това е голямата грешка на политиката. Да видим как реват сега примерно немците...
И на интервютата се вижда за какво става дума, говоря за младите хора. Шокиращо е....нито CVто без грешки, нито речник, 0 грам амбиция - само и единствено парите са важни.
Щом им се "набива" в главата за "пари, пари, заплати, минимум пари"....това се приема за истина.
Къде остана амбицията да постигнеш целите си, да искаш да бъдеш самостоятелен човек, да не разчиташ на родителите си след някаква възраст???? Дори студенти с желание да му дадеш наготово професия, не искат работата. Искат пари....Колко стажански програми незапълнени има?! В Капитал имаше много хубави статии по въпроса наскоро.
Говоря и като наблюдател, като служител минал по този път и най-вече родител.
"Недей мама това, недей мама онова", "Недей мама, малко са парите...ако трябва аз ще ти давам"....
Е, не мога да го разбера. Или съм много явно наивна, за да мисля така.... newsm78 newsm78 newsm78
Евала на нашите, че ми спряха детските на 18 години. Едно време се тръшках и не ги разбирах. Безкрайно много се радвам сега, че ме направиха самостоятелен човек.
Малко или много са 350 лв. - все пак трябва да се постави началото. След време ще има много повече, стига човек да иска!
Оправдания винаги могат да се намерят. Много ги умеем тези неща. Но после всичко се връща!
Край на много ОФФ.

# 141
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Зависи от работата.
За една служителка например, която само вдига телефона, даже е много.

абе не е точно така, защото ако не може да "омагьоса" потенциалните клиенти и от тях да паднат парици, тогава какво ще прави фирмата?  newsm78 Та както виждаш, не е само до вдигането на слушалката въпроса...

350лв. като за начало си е ОК. Но трябва да се знае перспективата каква ще е и с какви темпове ще се движи.
Аз взимам по-малко от 350 (чисти) на държавна работа съм и РАБОТЯ МНОГО ПОВЕЧЕ ОТ ВДИГАНЕТО НА ТЕЛЕФОН вишист съм, но ми стигат , със заплатата на мъжо....

# 142
  • Мнения: 42
Заплатите в България са ненормално ниски. Стига с това висшист, основист мияч или компютърен специалист. Видяхте в темата кой какво работи и мисля, че никой не получава пари защото по цял ден си клати краката. Колко шивачки работят за по 80-100 лв на месец по малките села. Те какво втора ръка хора ли са?. Докато не си вдигнем самочувствието като нация и да се научим да си искаме така ще е- ще блъскаме за жълти стотинки. На колко от Вас им излиза душицата и даже не могат да се зарадват, че са получили "добрата" заплата 350 лв. Стига с това по-добре 350 лв отколкото нищо. Само си поискайте увеличение на заплатата и после напишете как са реагирали работодателите. С 350 лв заплата и две деца, основните магазани в които ще влизаме ще бъдат "втора употреба" и "всичко за един лев".

# 143
  • Мнения: 2 292
Заплатите в България са ненормално ниски. Стига с това висшист, основист мияч или компютърен специалист. Видяхте в темата кой какво работи и мисля, че никой не получава пари защото по цял ден си клати краката. Колко шивачки работят за по 80-100 лв на месец по малките села. Те какво втора ръка хора ли са?. Докато не си вдигнем самочувствието като нация и да се научим да си искаме така ще е- ще блъскаме за жълти стотинки. На колко от Вас им излиза душицата и даже не могат да се зарадват, че са получили "добрата" заплата 350 лв. Стига с това по-добре 350 лв отколкото нищо. Само си поискайте увеличение на заплатата и после напишете как са реагирали работодателите. С 350 лв заплата и две деца, основните магазани в които ще влизаме ще бъдат "втора употреба" и "всичко за един лев".

това е истината  Wink
може всеки да те убеждава, колко си неквалифициран и подобни и как сега завършваш уни и трябва да се бъхтиш години наред със мизерни средства ... добра тактика! Да ама съм свидетел, как разни студентчета избутаха огромни проекти със мизерни заплати от по 100- 150 лв. И като поискат повече работодателя им вика, че при него работели студенти и толкоз им плащал ... подигравка. Кадърните трябва да си получават парите. И всеки човек, трябвада си знае цената. Разни статийки всеки може да пуска - нали трябва по някакъв начин да ни убедят, че трябва на всичко да сме ДОВОЛНИ.

# 144
  • Мнения: 668
Ох, и аз да се включа. Че са малко, малко са - не стигат, но един университетски преподавател примерно (асистент, ст. асистент) взима по-малко от това чисти. Това само за сравнение; такива са реалностите у нас. Ако и двамата са на такива заплати - кофти. Живяхме известно време с 600-700 на месец (и майчинство нямах, като докторант) и знам как до никъде не са, ама като няма други опции- стягаш се и се справяш. Иначе не приемам и обратния довод: за толкова малко пари няма да работя въобще (знам примерно, че доста ромки отказват да чистят улици за 200 лв - малко са им)

Много ОФФ:


 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501
Ето, само emem явно ме разбра от 7 страници тема. Малко или много, сам или със семейство - всичко е индивидуално. Но ако няма алтернатива и тази заплата е хубава. Ако искаш и си амбициозен да постигнеш желанията си, НО трябва да поставиш началото.
Да, аз бях сама 2000 година, но нямах алтернатива. Сама, без пари, без да искам грам помощ от нашите. Намерих работата си 10 дена след като дойдох в София с обява в интернет. Нямах връзки, познати, препоръчители.
За мен и работата бе страхотна и заплата бе супер, МАКАР по-малка от това което получавах с 50 лв.
Е, аз знам какво исках, знаех как го да постигна. И го направих. Сега се радвам на резултатите.
В момента тече предаването на М.Ангелова. Говори представител на асоциация http://roditel.bg/
"Българина много се грижи за децата си. Не им дава алтернатива САМИ да се справят в живота."
Ето това е грешката на родителите. Възпитанието на децата влияе на желанията им - "Ама защо да работя за без пари?!"
Ето от там идва проблема. Поколението след 80-те е станало комерсиално, но и мързеливо.
Не слагам естествено всички под един знаменател. Има много амбициозни, учат в чужбина или работят перспективна работа.
Но има и такива дето не си мърдат пръстът.....за под някаква сума. Жалко е. Губят се трудовите навици и се живее на гърбът на другите. Циганите се усетиха, че е по-лесно на социални помощи. Това е голямата грешка на политиката. Да видим как реват сега примерно немците...
И на интервютата се вижда за какво става дума, говоря за младите хора. Шокиращо е....нито CVто без грешки, нито речник, 0 грам амбиция - само и единствено парите са важни.
Щом им се "набива" в главата за "пари, пари, заплати, минимум пари"....това се приема за истина.
Къде остана амбицията да постигнеш целите си, да искаш да бъдеш самостоятелен човек, да не разчиташ на родителите си след някаква възраст???? Дори студенти с желание да му дадеш наготово професия, не искат работата. Искат пари....Колко стажански програми незапълнени има?! В Капитал имаше много хубави статии по въпроса наскоро.
Говоря и като наблюдател, като служител минал по този път и най-вече родител.
"Недей мама това, недей мама онова", "Недей мама, малко са парите...ако трябва аз ще ти давам"....
Е, не мога да го разбера. Или съм много явно наивна, за да мисля така.... newsm78 newsm78 newsm78
Евала на нашите, че ми спряха детските на 18 години. Едно време се тръшках и не ги разбирах. Безкрайно много се радвам сега, че ме направиха самостоятелен човек.
Малко или много са 350 лв. - все пак трябва да се постави началото. След време ще има много повече, стига човек да иска!
Оправдания винаги могат да се намерят. Много ги умеем тези неща. Но после всичко се връща!
Край на много ОФФ.

Общи условия

Активация на акаунт