Отговори
# 75
  • Мнения: 20
И аз имах такъв проблем след прекаран КОВИД миналата година и престой в болница. Мислех, че е проблем с белите дробове, ходих на пулмолог. Снимката беше чиста, сартурацията - висока. Човекът каза, че за млади хора, особено след прекаран стрес, се проявява т.нар. хипервентилация. Тялото ти дава сигнали, че едва ли не не му достига въздух, но това реално не е така. Предписа ми да пия Алора (билков продукт, приема се преди ядене) и Валидол. Вземах ги известно време, нещата се нормализираха. Сега понякога пак имам такива състояния, най-често при стресови ситуации. Смуча си Валидол, дори Алора-та съм я спрял изцяло.

# 76
  • Мнения: 3
Здравейте.На 22 години съм и всякаш описахте мен.Споделям 1:1 това,което казахте.Симптомите са ми същите.Всичко започна след ПА,която имах.Отдавна се успокоих.Изчистих главата си,но това с дишането си остава.Ходих по лекари - сърце,кръв,дробове - перфектни.Но уви,това не ми дава мир.Имаше пауза от около 1 седмица в,която се чуствах добре,но това нещо се върна.Пречи ми да спортувам,задъхвам се доста повече от колкото би трябвало( цял живот спортувам) също и полувам сърцебиене.Мисълта ми е намерихте ли решение/алтернатива как се лекува или какъв точно беше проблема?

# 77
  • Мнения: 294
Искам да попитам всички труднодишащи като мен- поставил ли си е някой ваксина срещу Ковид и ако-да- как ви се отрази на и без това трудното дишане. Аз си сложих-1-ва доза и нямах никакви проблеми.т.е. дишането ми си е такова,каквото и преди ваксината- трудно поемам въздух надълбоко. Но утре ми предстои 2-ра доза и доста се плаша,  да не би пък този път да ми окаже негативно въздействие и да почна да се задушавам повече.Anguished

# 78
  • Мнения: 1
Здравейте, коя е книгата?


Здравей...ще споделя моя случай...преди няколко години изживях тоя ужас,действително о е ужасно дискомфортно и напрягащо и...Абе ужасно беше.Ходих и аз на психолог,ПА...лекарства...знаех че няма нищо да помогне...вечерите ми бяха особенно тежки,на работа ми беше АД!!!! Дишането, потене,виене на свят...необясним страх...както и да е...една вечер ми попадна книга...П.Дънов ..промени живота ми,разбрах доста неща,четейки усетих едно спокойствие взех решения за живота ми, от оная вечер в която се зачетох в книгата спрях кафето,цигарите,месото,рибата,изчистих доста хора около себе си....алкохола също...но най важното ( сега,ще прозвучи странно и елементарно но...) Мента глог валериана таблетки по 3/4 на ден сутрин с ставането задължително плюс много чай от маточина...в чаша с по две пакетчета.идеята е да няма никакви кафета и алкохоли основно ..след време почнах пак да си пия кафе но не и алкохол.След време мой близък доби същите симптоми,започна и той в есто кафе да пие тоя чай по няколко пъти на ден но много важно сутрин и вечер и валерияна и се оправи...и друга моя близка започна тоя елементарен метод а СЪЩО!!!! От месец за задух и тия проблеми с дишането които сте описали- СОЛНА СТАЯ!!!!!! Вече няма дихателни проблеми

# 79
  • Мнения: 11
Здравейте.На 22 години съм и всякаш описахте мен.Споделям 1:1 това,което казахте.Симптомите са ми същите.Всичко започна след ПА,която имах.Отдавна се успокоих.Изчистих главата си,но това с дишането си остава.Ходих по лекари - сърце,кръв,дробове - перфектни.Но уви,това не ми дава мир.Имаше пауза от около 1 седмица в,която се чуствах добре,но това нещо се върна.Пречи ми да спортувам,задъхвам се доста повече от колкото би трябвало( цял живот спортувам) също и полувам сърцебиене.Мисълта ми е намерихте ли решение/алтернатива как се лекува или какъв точно беше проблема?

Здравейте на всички. Пак се включвам. След още една обиколка по лекари се замислих за следното нещо.
Реално какво участва в дишането? Стигнах до заключението, че в белия дроб се извършва дифузия, а ДИАФРАГМАТА е мускула, който спонтанно извършва ВДИШВАНЕТО.
(при мъжете - диафрагмално дишане, при жените - гръдно дишане)
При мен проблема е тук - не вдишвам спонтанно, а цялото ми внимание е насочено към това да вдишам. Другото ПРИ МЕН е, че при опит за дълбоко вдишване и когато успявам, всъщност корема ми не се издува от движението на диафрагмата, което движение при мен все едно го няма. Та аз се насочвам натам. Успех на всички

# 80
  • Мнения: 1
Все едно чета за себе си. Миналата година даже спрях да ходя на работа за една седмица. Деанксита не ми действаше и изкарах 1 година на золофт и флуанксол.  Спрях да получавам паник атаки около 2-3 дни след започване на золофта. Сега съм долу горе добре, рядко получавам задуха, може-би един път седмично и то за няколко минути. При мен голяма роля изигра това да разбера че ми няма нищо физически и сам си причинявам всичко което ми се случва. Елиминирай дразнителите (всеки си има нещо което го товари дори и на подсъзнателно ниво) и почни да спортуваш. Хапчетата също помагат, но колкото да спрат паник атаките и задуха. Останалото зависи от теб!

# 81
  • Мнения: 2
И аз съм със задух трудно поемам въздух,всичко започна 2016 год.,бяха паник атаки след развод,тази година започна да ми се подува корема и още по трудно си поемам въздух обиколих много доктори всеки вика нищо няма,какви ли не изследвания правих всичко наред,и заради това затруднено дишане паник атаките се върнаха и незнам вече към кой лекар да се обърна ,бая хапчета изпих за стомах за нерви,в момента в който усетя че немога да си поема въздух както трябва и изпадам  в шок ,че идва края ,докато стигна до болницата и се успокоявам и всичко отшумява,а и устата ми изсъхва много,Абе чудо

# 82
  • Мнения: 9
Четейки всички коментари в темата, намирам общо с моето състояние. Обикаляне по лекари ( кардиолог, пулмолог, ендокринолог, алерголог, невролог) и всички казват че при прегледа няма нищо и съм здрава, но това чувство че немога да си поема дълбоко въздух ще ме побърка. Пушач съм но след като при прегледа при пулмолога няма проблем, не мисля че е от това
 Как се справяте? Дайте съвети какво да направя

# 83
  • Мнения: 11 154
Eто тази книжка ми е била много полезна, в края има и дихателни упражнения. http://www.oxylife.bg/files/Dishane-ot%20d-r%20Hans%20Morshitski.pdf
За пръв път изпаднах в това състояние на 16 години, сега съм трийсетина напред Simple Smile Имало е случай с години да не се обади, в последната година за съжаление не е така по обективни причини.

# 84
  • София
  • Мнения: 1 733
Публикувам мнението си тук, защото постоянно имам запитвания на лично 😊 Доста време търсих конкретен здравословен проблем, но не откриха такъв. Оказа се, че “задухът” е на чисто психическа основа. Имам Хашимото и това допринася за увеличаване на усещането. Както и наличието на Хеликобактер, защото заради бактерията стомаха се пълни с газове и притиска диафрагмата.. Но причината за задуха не е в  белия дроб, диафрагмата или нещо свързано със самото дишане. Престанах да го мисля и проблемът почти изчезна. От време на време имам някаква тежест, но вече не се психясвам и не получавам паник атаки, защото знам, че не се задушавам. Веднъж докаро бях на преглед при еднокриноложката и получих пристъп. Тя ми премери кислорода и беше категорична, че е паник атака. Обясни ни, че в такъв момент ние се опитваме да поемем въздух с гърдите и имаме чувството, че не можем да ги изпълним докрай. Опитваме се инстинктивно да се прозяваме, защото тогава най- много пълним гръдния кош. Но реално, в нормално състояние, дишаме плитко и а диафрагмата. И затова няма как насила да поемем повече въздух. Опитайте се да игнорирате задуха за известно време, тогава ще разберете  дали проблемът е в главата или е обективен. По мои наблюдения, това е доста честа проява на стрес, който дори не осъзнаваме, нещо като физически отдушник. Стискам палци да няма нищо сериозно и да се справите бързо!

# 85
  • Мнения: 1
В крайна сметка главния писал темата, какво стана какво се оказа ?

# 86
  • Мнения: 1
Здравей...ще споделя моя случай...преди няколко години изживях тоя ужас,действително о е ужасно дискомфортно и напрягащо и...Абе ужасно беше.Ходих и аз на психолог,ПА...лекарства...знаех че няма нищо да помогне...вечерите ми бяха особенно тежки,на работа ми беше АД!!!! Дишането, потене,виене на свят...необясним страх...както и да е...една вечер ми попадна книга...П.Дънов ..промени живота ми,разбрах доста неща,четейки усетих едно спокойствие взех решения за живота ми, от оная вечер в която се зачетох в книгата спрях кафето,цигарите,месото,рибата,изчистих доста хора около себе си....алкохола също...но най важното ( сега,ще прозвучи странно и елементарно но...) Мента глог валериана таблетки по 3/4 на ден сутрин с ставането задължително плюс много чай от маточина...в чаша с по две пакетчета.идеята е да няма никакви кафета и алкохоли основно ..след време почнах пак да си пия кафе но не и алкохол.След време мой близък доби същите симптоми,започна и той в есто кафе да пие тоя чай по няколко пъти на ден но много важно сутрин и вечер и валерияна и се оправи...и друга моя близка започна тоя елементарен метод а СЪЩО!!!! От месец за задух и тия проблеми с дишането които сте описали- СОЛНА СТАЯ!!!!!! Вече няма дихателни проблеми
Може ли някои от вас да се свърже с мен ,защото имам тези симптоми и не знам как да се справя вече дълго време

# 87
  • Мнения: 192
Здравейте!
Връщам темата, защото бих искала да проследя хората, които са писали в нея как се чувстват към днешна дата? Преминаха ли нещата? Стигнахте ли до отговори, изводи ..?
И аз писах подобна тема преди две години. След прекаран ковид тогава имах същите симптоми като на повечето от вас - недостиг на въздух, често прозяване и въздишки. Успокоителни не помагаха, спорт, хомеопатия и доктори - също. Сега, от две седмици насам е същата работа. Появи се внезапно, без предизвестие или индикация, в киното - просто не можех да дишам, дишам командно. Случва се и в покой, и в натоварване.. във всякакви ситуации. По принцип съм щастлив човек с пълноценен живот. Никога не можах да си обясня откъде идва подобен проблем.
Целта ми не е да разисквам състоянието си. Исках само да проверя хората, които вървят по моя път, как се справят... Да науча нещо ново.
Поздрави и здраве за всички! 🍀🙏🏼

# 88
  • Мнения: X
Здравейте ,
Благодаря ,че повдигнахте темата.
Аз съм имала такива периоди  ( на задух, усещане,ч е не ми е дстатъчен въздухът, който поемам. Стереотипно прозяване) , но от години не бях страдала от това.

Ноо , сега ще копирам питането си от друга тема, в която не ми отговарят, та дано тукк някой ми пише


Хапвах си съвсем спокойно и изведнъж сякаш пропуснах да си поема въздухи се задъхах.
 Също така междувременно започна и едно усещане за иглички в горната част на тялото (усещането е точно каквото имах едно време като си увивахме ръцете един на друг, все едно изцеждаме кърпа) и невъзможност да си поема въздух.
Сякаш всичко ми блокира. Скочих , взех да обикалям из апартамента в опити дс си пирма въздух, но не стваше. Зная за коремното дишане , опитах се да си надуя корема, но просто не можех.
Само и единствено се задъхвах.
Мислех,че ще падна,че този път няма да оцелея.
И след като ме отпусна, отново на няколко пъти се получи така плитко да вдишам.
И явно много интензивно съм си стегнала горната част на гърба , защото болката сега там е много силна.(трапеца)
Лятото същото ми се беше случило и се надявах да е от недостиг на Б12 (заради игличкие) .

Имала съм преди години паник атаки, но тогава не бяха  толкова интензивни и успявах да си въздействам на дишането.
  
Моля споделете ми дали сте преминавали през подобно усещане. Ясно ми е , че е някаква вегетативна криза, но се чудя дали има смисъл да търгвам по невролози (изгладена ми е  лордозата на врата и леко сплескани два диска, та един колега лято подхвърли , че може от там да съм получила тези усещания: да нямам добро оросяване на малкия мозък)
  
Моля ви , дайте ми някаква информация, ако имате такава.


Та така. Толкова интензивно усещане много ме уплаши. Днес стоя и мисля. И се чудя накъде да се насоча и как да си помогна

Последна редакция: ср, 31 май 2023, 16:45 от Анонимен

# 89
  • Мнения: 2 911
Всичко това са психосоматични симптоми Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт