Как да откажа по-голямо дете да заспива с биба?

  • 3 402
  • 68
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 23 705
............................
НЯма да ходи на училище с биба, спокойно  Peace
Хм, няма ли? Точно в чужбина - Дания съм виждала деца на училище с биберон. 6-7 годишни деца влизат в час с биберон. Много спокойно и разумно ми се виждаше Mr. Green

# 31
  • София
  • Мнения: 6 999
............................
НЯма да ходи на училище с биба, спокойно  Peace
Хм, няма ли? Точно в чужбина - Дания съм виждала деца на училище с биберон. 6-7 годишни деца влизат в час с биберон. Много спокойно и разумно ми се виждаше Mr. Green

И ?

Дори да влизат в час с биберон, кое е фаталното за личностното им израстване? Нещо не го разбирам...

Случайно да имаш навика да пушиш? или да си гризеш химикала? или да си въртиш косата около пръста...?

Всички тези навици са по съществото си като това да смучеш биберон. Само дето смученето на биберон се смята за ужасно неприемливо за 2-3 годишно дете, а това 30 годишната му майка да си гризе химикала е ОК.

П.С. Не искам да кажа, че точно ти имаш такъв навик, но много от нас /включително и аз/ ги имаме.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 23 705
Идеята ми не е да заменим биберона с някой друг вреден навик, а да ги няма тези дребни паразитни навици. Гризенето на нокти, смученето на пръст, съответното дъвкане на края на молива или химикала при големите. Ами смешно е жена на 30 да си гризе химикалката. Според мен това показва липса на самоконтрол. Аз лично се отървах от тръскането на крак - стъпваш на пръстите и тръскаш петата. Много трудно ми беше, ако някой ми е бил помогнал да се отърва от този навик когато е почнал (някъде около 10годишнината ми предполагам) нямаше да се мъча на 20.

# 33
  • Мнения: 1 464
Подкрепям  Isa !Дъщеря ми сама си изхвърли бибата на кучето,но ако не го беше направила нямаше да я насилвам по никакъв начин.За сметка на това още пием от шише-биберон нощното мляко и ще го махнем когато тя иска ако ще и в първи клас да е!Също така я возя в количка въпреки учудените бабки от блока,казвам че така ми е по-удобно и край!Гледам и слушам детето си и данък обществено мнение не плащам!

# 34
  • Мнения: 303
Не знам действа ли или са глупости, но една жена ми предложи да пробвам да откажем бибата като я намажа с някакво нещо за отказване от гризане на нокти. Произвеждат го фирмите за лак за нокти. Всъщност доколкото разбрах е в шишенце като лак за нокти и е част от асортимента на някой фирми

# 35
  • Мнения: 46 526
Подкрепям  Isa !Дъщеря ми сама си изхвърли бибата на кучето,но ако не го беше направила нямаше да я насилвам по никакъв начин ...

И аз съм съгласна с нея! Peace
Писах, че при нас стана заради моята разсеяност, но ако детето беше показало, че има нужда от биба, нямаше да я насилвам.

# 36
  • Мнения: 816
Не знам как точно да се вмъкна в темата без да засегна някого, но този пример с американците изобщо не ми е по-сърце. Има защо, повярвайте ми. Ми то пък при тях децата стават престъпници ( за да контрирам примера) още непълнолетни, и не само това, ами и като количество са огромен брой - горкичките. И повечето неща идват от далечното детство....
Работата е там, че децата стават така зависими от шишета и би би, само и единствено заради нас, защото ние сме им ги предложили за наше удобство, пък на нас фирмите-производители и става един порочен кръг....
Така че въпросът трябва да бъде ( и ще се радвам, ако из форумите срещам повече такива въпроси) не как да махна бибата, а как да не предложа биба или нещо подобно.
Голямото ми дете смука биба до 3г.в. махнахме я най-неочаквано, като родих бебето. Дори това го е направила свекито, още докато бях в родилното и като се прибрах направо не повярвах на очите си, защото очаквах, че заради бебето ще има да я смучем още сто години. Да, ама не. Оказа се, че жената била сто пъти по-спокойна от мен и детето си заспивало съвсем нормално и без нея. Били я сложили някъде и не я намерили после и така.
На бебето му предлагах биба в началото, но след многократни прегледи в кърмачески форуми стигнах до извода, че е по-добре да предлагам цица всеки път, когато бебето иска да суче. Ето тук съм написала нещо по повода:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=118769.0

Надявам се да съм била правилно разбрана!  bouquet

# 37
  • София
  • Мнения: 6 999
DOROTEIA, къде видя пример с Америка? Янтра говори за Дания. Но нали не твърдиш, че в БГ няма малолетни престъпници и че изобщо има връзка м/у биберони, шишета и колички и ранното криминализиране на обществото?  newsm78

Съжалявам, но аз не вижам връзката биберон - възпитание, мое спокойствие, проблем в личността на детето. Биберона задоволява смукателния рефлекс и според моята психоложка, при малките деца замества говоренето. По-точно, когато детето започне да говори - спира да смуче биберон. По неин съвет и реших да оставя Дариа сама да се откаже и не виждам проблем ако 15 мин. на ден смуче биберон /аз много по-дълго време гриза разни бъркалки от кафе и пластмасови сламки  Embarassed/. Но дори и да давам залъгалка, да я возя в количка, да ползва памперс и да също вечер пие мляко от шише с биберон за мое удобство и спокойствие - къде е проблема? Трябва ли да ми е кофти само защото имам дете? Трябва ли и двете да се тормозим по някакъв начин с отказването на залъгалки, шишета и мъкненето на ръце или влаченето на изморено дете, само защото в БГ не е прието дете след годинката да пишка в памперс, да смуче биберон и да се вози в количка?

От друга страна - Дариа е изключително спокойно, весело и в повечето случаи уравновесено дете. Никога не е проявила и най-малка агресия и мисля, че това е основно защото никой никога не проявява агресия под каквато и да е форма към нея.

# 38
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Обикновено е добре да има заместител на бибата плюшена играчка или нещо подобно. При нас стана лесно и от раз и то без да искаме. Беше болен и носа му беше запушен и не можеше да диша, а бибата му запушваше устата и цяла нощ не можеше да спи. Просто на следващата нощ не му дадох бибата той си я потърси аз му дадох любимата му плюшена играчка и от тогава спи само с нея без биба. В началото ги давах и двете за да свикне, но накрая остана само добрата сигурна играчката. Но той беше на 1г. и 5м. и още не можеше да казва биба, така, че имах извинение да се правя на хамава, че не разбирам какво иска.

# 39
  • София
  • Мнения: 245
Без да искам да те обидя, мисля че ти си по-мекушава. И моята дъщеря изпадаше в истерия като и няма бибата, но аз реших проблема от раз. Беше малко преди да навърши две. Трябваше да тръгва на ясла, а там кой ще я търпи така?! Една вечер със съпруга ми се разбрахме, че каквото и да става няма да се поддаваме на напрежението, и така... Трябваха и няколко вечери, за да свикне без бибата си. А на нас как ни олекна...

# 40
  • Мнения: 625
Аз не мога да дам съвет как да се откаже бибата,но виждам,че моето дете колкото по-голямо става-толкова по-си я иска,така,че нещата започват да загрубяват.За мен лично е добре да се избере един период в който детето е спокойно,здраво и от раз да се махне бибата.Ако има деца,които сами ги изхвърлят-то моето не е от тях и дори и да му обяснявам,че кучето я е взело -той до последно ще си я търси.Но пък не ми харесва идеята едно 3-4 годишно дете да смуче биберона.Затова и ние снощи с баща му решихме да пробваме-е имахме успех.На всяко търсене обяснявах за кучето,но след 2 секунди пак:"биба",но нямаше никаква истерия,просто сънят му надви.През нощта пи само вода от шишето и пак си заспа.След малко ще правя опити за следобеден сън,пък да видим(дано няма истерии).Пожелавам успех на всички.

# 41
  • Мнения: 565
Аз я махнах изведнъж.На година и два месеца.Просто я изхвърлих.Тъй -като и растяха зъби и сложих в леглото гризалка.Нямаше драми, нищо.Но тя още от бебе я ползваше само за заспиване.Никога извън леглото- беше пропуск , ако иска да излезе от леглото. И така и не се пристрасти.
Имаме познати- детето на 9 октомври ще стане на 3 и не може да се откаже от бибата- побъркваше се като не и я дадат.Майка и викаше :"не мога да я махна, как да я махна". И сега вече като видяла ,че няма друг наин я изхвърлила- детето свикнало за два -три дни да заспива без нея.

# 42
  • Vienna
  • Мнения: 519
ние бяхме доста големи на 3 год. и 4 месеца и бибата все ни беше в устата и 3а спане и пове4ето време пре3 деня (3а наш ужас), просто не можеШе бе3. по коледа бях решила и се бях уговорила с нея, 4е тя ще подари биберона на коедното детенце (тук то носи подарьците) а 3атова ще полу4и тя мн. подарьци. хубаво, подари тя бибата, полу4и подарьците.... и като си легна ве4ерта така сьрцера3дирателно плака, 4е а3 в3ех 4е и го дадох пак. след ок.  2 дни оба4е (оше по коледните пра3ници) тя отиде до тоалетната с него в уста, и тои в3е 4е падна вьтре. мн. се стресна, беШе голям рав, а3 го и3вадих, но и ка3ах 4е е мн. мрьсен и не мога да и го дам, сега е пра3ник и са 3атворени мага3ините, не можем да купим нов... 2 или 3 нощи я в3ех да спи при мен, 3а да я успокоявам като се пробуди пре3 нощта. мн. лесно стана, направо бях у4удена.... само маи на 3 тия ден пре3 деня рева, 3ащо сьм 3абравила да отида до мага3ина, да и купя нов. ка3ах и 4е после ще отидем и така и не отидохме естествено...
та, може би наистина ще е наи добре да и34акаШ някак си да се полу4и от самосебе си. все ще се появи подходяща ситуация...

# 43
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Аз я махнах изведнъж.На година и два месеца.Просто я изхвърлих.Тъй -като и растяха зъби и сложих в леглото гризалка.Нямаше драми, нищо.Но тя още от бебе я ползваше само за заспиване.Никога извън леглото- беше пропуск , ако иска да излезе от леглото. И така и не се пристрасти.

Да така е по лесно, моя син също му го давах само като спи, понеже заспиваше по лесно с биба. Беше свикнал като се събуди да ми го дава. През другото време я прибирах за да не се пристрасти и да не я вижда за да не се дразни. Така четох в една книга и добре направих. После отказването стана по лесно. Колкото по дълго време е в устата му и колкото по голямо става повече се превързва към бибата и махането става много трудно. Майка ми е била с биберон до 4г. и дори си спомня какви кризи е имала като са и я махнали.

# 44
  • Мнения: 581
Просто я махни бибата. Дай някоя играчка да нанка с нея. Дори и да поплаче, ще мине. Дано решиш ситуацията.   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт