Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 7

  • 52 875
  • 757
  •   2
Отговори
# 720
  • Мнения: 4 042
Захарта при ИР с години може да си е в норма. Но се отделя свръх количество инсулин, който я подтиска. Когато панкреасът се умори от това извънредно производство, инсулинът намалява, вече няма какво да подтиска глюкозата и здравей диабет. Така набързо преразказано. Добре е поне на гладно да го изследваш, не е по здравна каса, а е около 18 лв. Иначе най-точно показва трикратно изследване, наречено ОГТТ, което е около 38 лв. При мен на гладно беше ужасно висок, нямаше смисъл от друго изследване. Но при някои не си личи. Имаме тема за ИР във форума, там можеш да научиш повече, ако решиш. Аз преди да разбера, че съм с ИР, много от симптомите отдавах на цигарите или възрастта и приближаващата МП. Оказа се, че не е така. Разделих се с редовните главоболия, мозъчната мъгла, болките в ставите, в ходилата, депресии, сърцебиене, постоянна умора, себорея, задух при физическа активност. С намаляването на теглото, но след като вече разбрах, че съм с ИР и съответно как да го намаля. Преди това колко съм гладувала и съм се мъчила, и нищо. А, това е още един от признаците на ИР, макар и щидовидната също да допринася - трудното отслабване и необичайно наддаване на тегло. Също може да се сбърка с МП.

# 721
  • Мнения: 215
Захарта при ИР с години може да си е в норма. Но се отделя свръх количество инсулин, който я подтиска. Когато панкреасът се умори от това извънредно производство, инсулинът намалява, вече няма какво да подтиска глюкозата и здравей диабет. Така набързо преразказано. Добре е поне на гладно да го изследваш, не е по здравна каса, а е около 18 лв. Иначе най-точно показва трикратно изследване, наречено ОГТТ, което е около 38 лв. При мен на гладно беше ужасно висок, нямаше смисъл от друго изследване. Но при някои не си личи. Имаме тема за ИР във форума, там можеш да научиш повече, ако решиш. Аз преди да разбера, че съм с ИР, много от симптомите отдавах на цигарите или възрастта и приближаващата МП. Оказа се, че не е така. Разделих се с редовните главоболия, мозъчната мъгла, болките в ставите, в ходилата, депресии, сърцебиене, постоянна умора, себорея, задух при физическа активност. С намаляването на теглото, но след като вече разбрах, че съм с ИР и съответно как да го намаля. Преди това колко съм гладувала и съм се мъчила, и нищо. А, това е още един от признаците на ИР, макар и щидовидната също да допринася - трудното отслабване и необичайно наддаване на тегло. Също може да се сбърка с МП.
Линк към темата за ИР?
Много от нас ще се "открият" в твоя пост.

# 722
  • Мнения: 20 226
Мда...

Последна редакция: нд, 12 яну 2020, 13:28 от Lemy

# 723
  • Бургас
  • Мнения: 5 691
Ето я темата https://www.bg-mamma.com/?topic=1160485  Започвам да чета и аз Wink

# 724
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Днес ми е 34-ти ден и МЦ няма. Тази нощ ту една горещина пълзи по мен, ту се тресях от студ. Това е нали, онази гадост?
Чудя се дали да не се метна на кростренажора и да се омаломощя, та да пресека малко нещата поне за днес..

# 725
  • София
  • Мнения: 13 226
Абе, момичета, сличвало ли ви се е да вдигат високо кръвно от пременото? Вчера на работа както си говорех с клиентката усетих нещо като горещина в областта на гърдите, после пак и след това ми изстинаха пръстите, последва сърцебиене и ми се разтрепераха ръцете. Едва изпратих жената и прибягах до близката аптека, кръвно 180/100.Аз не пия нищо за кръвно, защото е нормално. Дадоха ми капки валериана, вечерта беше 115/75.Личния ми вика да пия Небилет, едното вика-не. Според него да взимам нещо за нерви и ако пак понякога така стане, да имам Хлофазолим и да пия четвъртина. Това паник атака ли е, критика ли?
Значи.. имай предвид, че хлофазолин не може да се пие на всяко кръвно. На това 180/100 може, ама на 150/90 по-добре да не го пиеш. Малко тънка идва работата с регулиране на кръвното. Най-добре като начало започни да пиеш нещо от типа на мента+глог+валериан. Аз взимам тинктурата. Започни да си следиш кръвното сутрин и вечер. Сутрин като станеш, преди да си станала активна. И като направиш това десетина дни и има повишаване иди на кардиолог. Не знам дали са паник атаки, т.е. кое е първо кокошката или яйцето. Дали се вдига кръвното от паник атаката или пт вдигането на кръвното (усещането е мног неприятно) се получава паниката. Аз лично като вдигам кръвното се шубелисвам много, което утежнява нещата. Има връзка с хормоните по принцип това. Понякога и се задържа вода в организма, от което кръвното скача. Не разбирам защо толкова се страхувате от лекарствата. Доста често в началото хипертонията се развива без да разберем. Сърцето работи на по-утежнен режим, което му се отразява, отразява се и на къвоносните съдове. Не виждам защо да го тормозим ако можем да го улесним и да си спестим куп усложнения и тревоги занапред. Лекарствата не са тежка артилерия, а са си необходимост в една възраст, която ни осигурява нормален живот. Това не е хрема да си викаме, че със и без лекарства ще мине за 7 дни Wink

Брадата, бреййй... голяма каша се е заформила при теб. ИР и аз имам, т.е. след 3 г. вече овладяна. Захарта си ми е нормална винаги сутрин, но серумния инсулин на гладно хвърчеше все около 14-16, че и 20 е стигал. Не съм правила обременяване, защото е доста натоварващо и моята ендокриноложка реши, че няма нужда, т.е. нещата са ясни. Пия си хаповете и след 3 г, даже 4 вече държа инсулина в норма, теглото намаля, водата дето задържах изчезна. Обаче си трябва и хранителен режим и спорт. Аз не мога да спортувам, защото няма кога, но тичам с малката като откачена. Избягвам въглехидратите, но не съм ОК с модерното нисковъглехидратно и високомазнинно хранене. Моята ендокриноложка също. Специално заради второто.. в нашата възраст само това трябва, да се тъпчеш с мазнини. Като цяло ако намалиш порциите и намалиш на минимум въглехидратите (за бързите такива е ясно, че трябва да ги няма) ще има ефект. Стресът също оказва влияние. При мен от стрес инсулина е бил в най-високата стойност. Трудно е да се намали баш това, ама.. трябва да се опитва.

# 726
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Здравейте. Въпросът ми е колко време преди МП започва разбутването на цикъла? Ясно, че е индивидуално, но все пак.
На 44г съм и от 1 год цикълът ми, който иначе беше като часовник се случва понякога да подранява или да закъснява с 3-5 до 10 дни. Последните 2 пъти подрани доста. Сега закъснява със 17 дни вече.  ooooh! Нямам никакви други симптоми. А никак не ми се ще ранна МП.  Rolling Eyes

# 727
  • София
  • Мнения: 6 207
Аз съм на 47, от 3 години почна да се скъсява, но си мисля, че има още хляб в мен. Първо го регулирах със спорт и умерено хранене. Сега с витамини А и Е - да видим до кога ще действат. Чела съм и за 5, и за 10 години преходен период. Коръбът потъва бавно Wink Но наистина при всеки е толкова индивидуално. Чувала съм за известна наследственост, ако това може да те ориентира и успокои. А и по 3 месеца не мисля, че може да правиш генерални заключения.

# 728
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Нямам никаква информация за наследственост, защото баба ми е с тотална хистеректомия на 40г, майка ми почина на 50г с цикъл. Така че и двете не са имали МП.
А има ли някакви хранителни добавки, фитоестрогени или не знам какво друго... от което някой да е доволен относно регулирането на цикъла?  newsm78
Драмата ми е, че като ми закъснее цикъла ужасно ми се повишава апетита и започвам да пълнея, което при мен е крайно нежелателно.

# 729
  • София
  • Мнения: 13 226
Савина, аз лично не бих пила дори и фитоестрогени преди да знам дали ми липсват точно те. На 44 не може да се говори за ранна менопауза, при условие че имаш цикъл. А за пременопауза си е тамън 🙃 Този период може да продължи години. В темата сме коментирали доста. При мен преди 44 г. Започнаха разни промени. Първо се скъси цикъла, стана по-оскъден, след година-две започнаха да се появяват топлите и студени усещания. Сега съм на почти 47 и още не съм в менопауза. При мен намалява прогестерона и се задържат фоликули. Налага се да попия прогестерон да се изчистят и така... Фитоестрогени не взимам, пия вечерна иглика, но тя не е хормон.

# 730
  • Мнения: 13 922
Нямам никаква информация за наследственост, защото баба ми е с тотална хистеректомия на 40г, майка ми почина на 50г с цикъл. Така че и двете не са имали МП.
А има ли някакви хранителни добавки, фитоестрогени или не знам какво друго... от което някой да е доволен относно регулирането на цикъла?  newsm78
Драмата ми е, че като ми закъснее цикъла ужасно ми се повишава апетита и започвам да пълнея, което при мен е крайно нежелателно.

Интересното е че така като се обсъжда този  въпрос се сещам  , чеякъде на около 40 години, малко след като родих сина си , имах едни такова симптоми на предмено. При мен стана със силно скъсяване на периода между циклите 21-22 дена . Освен това получавах някакво странно затопляне с зачервяване в областта на  лицето и деколтето и неприятни болки в гърдите поне десет дена преди цикъл. Като правя ретроспекция , гинеколожката предвид възрастта ми явно го е отчела като факт и след като ме попита  за предистория ( майка ми в предмено на 40) ,  без да ме стресне или да коментира , ми изписа една добавка - според мен беше фемикур Н ( адамово дърво според мен )  и комбинация от витамини А и Е. Каза ми да я пия задължително  поне шест месеца ( желателно година ) и ако нямало до тогава подобрение - да отида отново. Пих ги и не знам какво направи това хапче но се подобрих и от там откарах нормален живот без симптоматика някъде до 49-тата си годишнина. Единствено , между циклите срокът се скъси на 23-24 дена, което според гинеколожката не беше проблем.
Та искам да кажа че това е било преди десет години. Сега сигурно има много повече хранителни добавки които могат да повлияят абсолютно положително, като отложат процеса с още време ( при мен почти десет години ) независимо от семейната предистория.

# 731
  • Мнения: 39 636
Винаги ли при намален прогестерон има задържане на фолукули? И как се разбира за това, освен чрез ехо? Щото чакам цикъл и после да се мажа с този крем(всъщност от 10 ден). Мамологът не ми каза и за тази екстра.

# 732
  • Мнения: 423
Здравейте момичета , ще дам  малко инфо  за моя проблем. От около две години съм в предменопауза , тази година два пъти имах цикъл през около 5-6 месеца. Предменопаузата е съпроводена с всички екстри - нередовен цикъл , наддаване на килограми , напрежение   и най вече горещи вълни.
За горещите вълни много ми помагаше  Менопейс найт . Това са фитоестрогени , плюс витамини .Не ги пия непрекъснато , пия 2-3 мес. после 4-5 почивка.
Имаше наистина ефект, но този път абсолютно , не ми помагат . Пия ги от два месеца , чудя се да вземам ли трета опаковка , защото никакъв ефект няма . Побъркват ме тези горещи вълни . Вечер буквално ставам вир  вода 3-4-5 пъти . В резултат на  това , съня ми страда сериозно . Втори месец безсъние и вече взех  сериозно да я загазвам.
Забравям , тотално физическо и психическо изтощение .  Едвам ставам сутрин за работа , буквално трябва да положа зверски усилия да стана . Вечер се прибирам абсолютно скапана. Ходих на лекар , препоръча някакъв спрей с естрогени , Лензето . По късно обаче прочетох , че не е препоръчителен при чернодробни проблеми , а аз имам черодробен проблем  и не  посмях да рискувам.  Моля , ако някой има подобен проблем да сподели , за някакво решение и съвети за преодоляване.

# 733
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Аз снощи нямах горещи вълни, понеже спах на отворен прозорец. Но в 4 петелът на съседите ме събуди, та затворих Simple Smile
Всичко по-горе казано е вярно - преди МП могат доста да се проточат нещата, както и че има някаква генетична убословеност. Но никой не отччита стресът като главен фактор в днешно време. Баба ми е родила 7 деца, последното на 46 г. Но да сранявам времето преди 6о години и сега е нелепо.

# 734
  • Мнения: 1 435
Не съм много наясно в тази възраст кои хормони намаляват? Четох и се обърках. Останах с впечатление, че прогестеронът намалява в премонопаузата. То ясно, че изследвания могат да го покажат.
Но тук чета, че и естрогенът намалявал...Това не е ли в менопаузата вече.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт