Рано ли ни е за жълтък?

  • 1 437
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 5 026
 Днес бяхме на консултация. Бебо е на 5 месеца. Педито каза да замествам вече обедното хранене със зеленчуково пюре и в него да слагам четвъртинка жълтък. Аз смятам да изчакам да дойде есента, че в тия жеги....а ми се струва,че още е малък. Моля за съвет!

# 1
  • на село
  • Мнения: 1 028
Определено ви е рано! Аз започнах да давам жълтък от около седмица, а педито настояваше от миналия месец. Въпреки всичко пак ми се струва рано и си мисля, дали да не почакам още малко с жълтъка че в тия жеги... Rolling Eyes

Последна редакция: ср, 12 юли 2006, 22:20 от tatyana_77

# 2
  • Мнения: 1 737
Никога не съм давала целенасочено жълтък. След 10-тия месец, ако има в някоя застройка на супа от кухнята, е ял.
Желязо има в много по-полезни храни от жълтъка, като месо, просо, зеленолистни зеленчуци и т.н.

# 3
  • Мнения: 6 472
Направо си е рано.

# 4
  • Мнения: 577
И според мен е рано и аз нямам намерение да давам

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 823
Да,и то доста.Не бързай с него,защото може да се прояви алергия,а предполагам не искаш...Прочети за инфо библиотеката на кърмаческия форум,много неща ще ти се изяснят.Успех!

# 6
  • Мнения: 507
Не съм давала жълтък. Според моята педиатърка не е нужно. Каза ми ако искам да го включа след 10 месец.

# 7
  • Мнения: 4 392
Още не съм давала жълтък. Peace

# 8
  • Мнения: 2 897
Определено е рано!Зеленчукови пюрета можеш да даваш ако си решила,но със жълтъка изчакай.Нашият педиатър също настояваше да давам жълтък като го редувам с месно пюре,тъй като бебчо беше с хемоглобин 104,като правихме изследванията на 6 месеца,обаче аз давам само пюрето почти месец вече,със жълтъка няма да бързам...

# 9
  • Мнения: 1 735
Оняден за пръв път яде жълтък ,от една супа със застройка която прабаба й й направи. Поядосах се ,защото ми се струва все още раничко и рисково ,но засега всичко е наред. Thinking

На твое място обаче въобще не бих бързала!  Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 4 966
И според мен е рано.

# 11
  • Мнения: 79
И на мен така ми каза педиатърката, но и аз не съм давала. Мисля, че е рано.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 884
Аз мисля да дам чак към 6-тия месец.
А сега в жегите Naughtyпо-добре изчакай, нищо няма да изпусне Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 40
Здравете мами.И ние днес бяхме на концултация и по същият начин педито ни каза да давам желтък два пъти в седмицата.Аз мисля да почакам,защото наскоро четох една побликация /не мога да се сетя къде точно,но нещо от рода на книжките на д-р Спок/,че желтъка се усвоява от децата напълно чак след годинка!? newsm78

# 14
  • Мнения: 4 242
Остави жегите, жълтъка е прекалено тежка храна, как ще се бори това стомахче с него?
На дъщеря си дадох трошичка жълтък в зеленчуково пюре когато беше над 8 месеца, повръща цял следобед, уплаших се много. Дълго отлагах и до днес не съм давала само жълтък, освен ако няма в кекс, супичка и др.

# 15
  • Мнения: 4 399
Аз четох че яйце се дава след като детето навърши 1 годинка, а за деца предразположени към алергия, най-добре да се изчака до навършването на 2 годинки. Смятам да изчакам докато детето стане на годинка, тъй като ние с мъжа ми не сме алергични. А има неща, които е по-добре да се дадат по-късно, отколкото прекалено рано, и яйцето е едно от тях.

# 16
  • Мнения: 1 427
5 месеца е безумно рано!Аз дадох за първи път жълтък на 11 месеца, еднократно.От тогава до сега съм давала 3-4 пъти.Не виждам какво толкова ценно има в него, та непрекъснато дават зор педиатрите да се въвежда.Може повече да навреди, отколкото да бъде от полза.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 983
Още не съм давала жълтък. Peace

И аз, и скоро не се очертава. педиатъра каза че "яйцата са мръсни", дори и ние да ги избягваме!

# 18
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Аз давам по 1/4 жълтък през ден от 6,5м. Не се проявиха каквито и да било алергични реакции. Години наред в България на децата са са давали жълтък от 5м. така, че събери информация и ти си прецени кога да започнеш.

# 19
  • Мнения: 4 242
Аз давам по 1/4 жълтък през ден от 6,5м. Не се проявиха каквито и да било алергични реакции. Години наред в България на децата са са давали жълтък от 5м. така, че събери информация и ти си прецени кога да започнеш.

Да не забравяме че България е на едно от първите места като страна с най-много алергии, особено при децата. Дали години наред нещо не куца в системата? Thinking И как бихме могли да избегнем алергия? Има доста материал в библиотеката...

# 20
  • Мнения: 4 399
Аз давам по 1/4 жълтък през ден от 6,5м. Не се проявиха каквито и да било алергични реакции. Години наред в България на децата са са давали жълтък от 5м. така, че събери информация и ти си прецени кога да започнеш.

Това за мен не е никакъв аргумент. В България доскоро (че и все още) и подсладена вода се даваше, и бебетата се дохранват още от болницата и какви ли не още дивотии се практикуват, все отречени във всички останали страни. Аз не виждам с какво е толкова жизнено необходимо яйцето за да се поеме риск от алергична реакция, но всеки преценява сам какво да прави със собственото си дете.

# 21
  • Мнения: 46 511
Рано е.
Аз дадох на 1г. и 7м.  Grinning

# 22
  • Мнения: 2 242
Зори е с генетична обремененост към алергии и за почти всички продукти съм изчаквала. Въпреки, че ме заплашваха колко ще съм виновна за катастрофалените кръвни изследвания  (не се съмняваха че ще са под нормата) - с месо захраних на 8м, а с жълтък на 13м. Хемоглобина на Зори на 6месеца беше 125, а на 12 – 135  Whistling Wink Flutter.

Сега педито използва резултатите ни като показно пред други мами, и ги агитира за късно захранване Twisted Evil

# 23
  • Мнения: 949
Аз му дадох на 5 месеца.

# 24
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Аз давам по 1/4 жълтък през ден от 6,5м. Не се проявиха каквито и да било алергични реакции. Години наред в България на децата са са давали жълтък от 5м. така, че събери информация и ти си прецени кога да започнеш.

Това за мен не е никакъв аргумент. .....
за да не звучи като аргумент, тъй като не това беше целта ми ще редактирам така "...Години наред в България на децата са са давали жълтък от 5м. В други страни препоръчват да се изчака до 8-10м, а за деца склонни към алергия до 1,5-2г. така, че събери информация и ти си прецени кога да започнеш."

# 25
  • Мнения: 1 107
Аз още не съм давала, педиатърката смята, че е рано.

# 26
  • Мнения: 1 182
И нашия педиатър каза да давам вече,но аз не му давам! Embarassed

# 27
  • Мнения: 8 917
Днес бяхме на консултация. Бебо е на 5 месеца. Педито каза да замествам вече обедното хранене със зеленчуково пюре и в него да слагам четвъртинка жълтък. Аз смятам да изчакам да дойде есента, че в тия жеги....а ми се струва,че още е малък. Моля за съвет!
Дадох на Гери към 7-я месец. Според мен - да, рано ви е, но ти си решаваш Peace

# 28
  • София
  • Мнения: 4 966
е къде са тези педиатри,които не съветват за жълтък преди 9 месец дори.
Моята искаше от преди месеци да почна и с жълтък,и с друго мляко/освен кърмата/,и с масло,овесени ядки...и кво ли не

# 29
  • Мнения: 5 026
 Явно ни е рано . Значи правилно съм решила да поизчакам. Благодаря на всички за мненията.

# 30
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
А аз искам да попитам след това какво казвате на педиатъра като Ви попита давате ли и как го понася? Аз хич не искам да се карам с моя, ама видите ли все се получават спорове от това, че той като всички останали педита казва "давай сок, дохранвай, може би нямаш достатъчно кърма и т.н." #2gunfire #Cussing out #2gunfire

# 31
  • Мнения: 1 737
А аз искам да попитам след това какво казвате на педиатъра като Ви попита давате ли и как го понася? Аз хич не искам да се карам с моя, ама видите ли все се получават спорове от това, че той като всички останали педита казва "давай сок, дохранвай, може би нямаш достатъчно кърма и т.н." #2gunfire #Cussing out #2gunfire

Като каже давай това или онова, казвам винаги "добре!". Ако ме пита как го понася, казвам - не давам, четох колко е вредно, СЗО пропагандира противоположното, Вие с какви мотиви ще ме убедите че е правилно? - и отговора обикновено беше - Добре, както си прецените, отговорността си е ваша - в началото, а сега, като вижда, че детето е живо и здраво, въпреки лишенията - Добре, може и така...

# 32
  • Мнения: 4 242
Казах "дадох но повърна"! И точка!

# 33
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Казах "дадох но повърна"! И точка!

Това е добра идея, че хич не искам да се карам с него! Thinking

# 34
  • Мнения: 47 981
е къде са тези педиатри,които не съветват за жълтък преди 9 месец дори.
Моята искаше от преди месеци да почна и с жълтък,и с друго мляко/освен кърмата/,и с масло,овесени ядки...и кво ли не
хм,моята преди ми казваше-"можеш да даваш сокче,можеш да даваш незнамсикакво...",обаче взе,че се образова Grinning,сега дори ми казва че много съм избързла със захранването(давам домашно пюре и оризова каша),с очите си видях как каза на една притеснена майка след 2 контролни кърмения да не дохранва и т.н.,значи плюла съм я жената,ама вече няма,защото е в крак вече Peace
та си мисля,че явно не е срамно,трябва и други педиатри да попрочетат,да понаучат някои неща...почнали са вече...
А аз искам да попитам след това какво казвате на педиатъра като Ви попита давате ли и как го понася? Аз хич не искам да се карам с моя, ама видите ли все се получават спорове от това, че той като всички останали педита казва "давай сок, дохранвай, може би нямаш достатъчно кърма и т.н." #2gunfire #Cussing out #2gunfire
аз преди казвах че ще поизчакам заради обривите,веднъж за нещо казах че съм дала,но не го е понесъл,но по принцип мисля че не е редно да се лъже лекар,все пак разчиташ на него за здравословни проблеми,и ако например утре получи детето пъпки,и лекаря каже-"ми от яйцата е"-и ти какво-"излъгах ви,не давам яйца,от друго ще да е?!"а и моята както казах казва-"можеш да даваш...",но в никакъв случай не се кара ако не даваш Wink
и въобще да не мислите че докторите са се юрнали да четатбез причина-просто трябва да им дадем тласък,да им подметнат един-два пъти за СЗО,за късно захранване...та да се сетят,иначе те си знаят един начин,и него си повтарят като папагали...

# 35
и въобще да не мислите че докторите са се юрнали да четатбез причина-просто трябва да им дадем тласък,да им подметнат един-два пъти за СЗО,за късно захранване...та да се сетят,иначе те си знаят един начин,и него си повтарят като папагали...

понеже сега се чудим за жълтък от кога да даваме, като чета форума оставам с впечатлението, че и това за СЗО и "другите страни" го повтаряте като папагали (не се заяждам), та има ли някоя линк към СЗО, където има препоръчителна програма за захранване? Защото наистина като чета оставам с впчеатлението, че това се е превърнало в мит и се убеждавате една друга кое било вредно и кое полезно...

# 36
да им подметнат един-два пъти за СЗО,за късно захранване...та да се сетят,иначе те си знаят един начин,и него си повтарят като папагали...

П.С. ето например една рекомендация на СЗО:

Age Group: 6 months up to 12 months

Problem 9: Complementary foods have not been started or foods with low nutrient
density are given.

Recommendations:

9b. Improve the quality of complementary food by adding protein sources like
tofu/tempe/egg/chicken/meat/groundnuts/beans.


Трудно е в един форум разни работи като се разпространяват от уста на уста да се знае верни ли са или не. Като прочетат например 100 души някое много "компетентно" мнение, после те го предават на други и хоп станало истина. Simple Smile След време може децата да започнат да фотосинтезират.

# 37
  • Мнения: 3 926
Всъщност има успешно фотосинтезиращи човешки индивиди. Един или двама по света... не съм съвсем сигурна. Знам, че са в Индия.
Хопла, повечето от момичетата тук ни най-малко не четат само този форум. Всеки си намира инфо или някакви други връзки и контакти и заедно сглобяваме "истината". Както виждаш почти всеки е казал - прецени сама! И сигурно си забелязала, че повечето даваме личен пример как си храним децата. Факт е, че рано захранени оцеляват. Факт е, че късно захранени оцеляват. На нас остава да преценим на кой факт да повярваме. Освен това мисля, че учебници по физиология има на достъпни до "простосмъртните" места. Всеки може да си купи и да прочете как функционират клетките и различните системи в човешкия организъм. Факт е, че бебето стои 9 месеца във физиологичен разтвор, факт е, че солта във водата подпомага осмозата. Факт е, че има смъртни случаи на осолявани бебета... Както виждаш факти много - важно е да се видят крайностите и да се вземе преценка. ИНФОРМАЦИЯ - това е целта на този форум. Както и личен пример, защото аз лично вярвам много повече на хора, които преди месец са имали същите проблеми, отколкото на такива, които може би никога не са ги имали (все пак има и бездетни педиатри).
 Peace И аз не се заяждам. Говоря.
иначе по темата - жълтък дадох на Великден. Тогава Сияна беше май на 9 месеца newsm78 (не помня кога беше тази година тоз празник...) Скоро пак й дадох, че една дружка ми даде домашни, ама проверени яйца (свекър й има птичарник), но детето ми е чувствително, затова внимавам много с храните и количествата, които използвам за начало.

Общи условия

Активация на акаунт