Завършване на апартамент от шпакловка и замазка

  • 6 903
  • 75
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
Всичко е много относително когато става дума за обзавеждане, само паравана може да е 1500 лв, душа и той толкова и като вземеш и останалите неща малко по-висок клас и 10 к няма да стигнат, не да останат. Въпрос на разбиране кое как трябва да се прави. Иначе и аз не бих дала 10 хил за баня, просто защото не виждам вече разлика между по-висок, среден и нисък клас обзавеждане. По-скоро е въпрос на късмет да уцелиш нещо качествено.

# 31
  • Мнения: 1 088
И кое точно струва в тая баня от 5 квадрата 10000 лева ? Цукало, мивка, душ, бойлер и 20 квадрата плочки ?

Предполагам под "цукало" имаш предвид тоалетната чиния?

Не съм правил баня изцяло от нулата, но спокойно мога да си представя да не стигнат 10к. Последния път като избирах душ, беше малко над 900 евро - на hansgrohe (не GROHE - две различни марки са, макар че като ценови клас са подобни). Ако има и вана, сложи поне още толкова, минимум. Мивка и тоалетна чиния не знам колко струват, но шкафче за под мивката (за препарати и тоалетни принадлежности) съм избирал - под 500 лв. няма нищо читаво, хубавите са над 1000 лв. Към това да добавим и огледало заедно с още едно окачено козметично шкафче - и там са поне още 500. До тука вече събрахме около 5к, а още не сме стигнали до плочки, таван, осветление, вентилация, да не говорим пък разходи за труд и т.н. Бойлера го оставям настрана, защото не е задължително да има.

# 32
  • Мнения: 1 000
Имам чувството че пиша не в Български форум, а в в някаква снобска затворена група от Бевърли Хилс. Вие хилядарките наистина за нищо ги нямате. Да спрем тогава да ревем че сме били бедни след като за една напикана баня 20 минимални заплати ни се виждат малко. Явно много се е замогнал Българина, и явно аз още си живея някъде в миналото.

# 33
  • Мнения: 144
Всичко си има цена. За мен цените са нормални. Говори с майстор и ще видиш, че само за труд ще отидат няколко хиляди. А каква "мъка" е да се намери читав такъв...

# 34
  • София
  • Мнения: 4 668
Не, просто някои хора не внимават и се изразяват неточно.
Отначало се говореше "една баня ще ти хвърли ... над 10к".
А после се превърна, във "ВЪЗМОЖНО Е една баня да струва и над 10к, като си вземеш супер скъпи батерии, вани и паравани"

Аз между 2те твърдения не намирам никаква прилика.

Видима имат висок клас батерии, около 100лв едната, включително и за душ. Които не са лоши. Е, не пеят и не играят хоро, но са много здрави, не протичат, могат да изкарат 20 години, и са много меки и прецизни за нагласяне.

Ваната също не е задължителна за една баня. Параванът също. Отделно пък, има паравани за 200лв и за 5000лв.

Очевидно е, че ако тръгнеш да събираш всичко на макс, златни бидета и тн, може и 1 млн да не ти стигне за банята.
Питаше се, обаче за обикновения вариант.
А обикновения вариант, според мен в 5к ще се вмести. Даже и по-малко.
Без особен компромис на качество. Плочки кай-виола, читав майстор, видима батерии и керамика, окачен таван с лунички, без да е набеден извънземен. 100-120лв моноблок, ПВЦ шкафче мивка за около 300лв. Бойлер 200-300лв.
Последно като ползвах, около 20лв кв е теракот и фаянс, около 25лв кв м е поставянето, и грубо 15лв за лепило, лайстни и други материали. 2х2 под + 8х2.50 стени, общо е 25кв м.
60*25 = 1500лв това и труда и материалите.
Окачването на мивката, моноблока, бойлера, 150-200лв. Прагове, аксесоари, още 50-80лв.
Окачен таван от ПВЦ профили, с лунички, още към 300лв.
Може и 2-3 пана да си вземеш, картинки, делфинчета, корабчета, още 120-150лв, зависи от отстъпката.
50лв хубаво голямо огледало от ИКЕЯ, още толкова за горно шкафче.

При това, резултатът е доста прилично и приветливо изглеждаща баня, която събира доста погледи и комплименти, без да е супер лукс.

# 35
  • Мнения: 677
Въпросът колко струва една хубава баня е като въпросът колко струва една хубава кола - въпрос на критерии

За мен е невъзможно да се направи хубава баня за под 5к, освен ако не се хванат някакви добри промоции и не си я направи сам човек.

Лельо Мария, това колко пари имат или нямат българите не променя факта, че хубавите неща са обикновено скъпи.

# 36
  • София
  • Мнения: 4 668
До сега се говореше, не може никаква баня под 10к. Сега е хубава, под 5к.

А отделно, забелязвам, че само аз дадох разбивка.
В определението на стойностите на другите беше "майсторите взимат хиляди". Което е крайно неточно.
Да се чуди човек, вие конкретно ли сте се пазарили с тези майстори, друг член на семейството ли, или сте чували от външни източници. Да не се окаже, че е било "хиляди", като се включва теракота в 100кв апартамент + материала.
За 25кв фаянс ще трябва по 100-200лв на квадрат да взима за труд майстора, че трудът му да е "в хиляди".
Познавате ли такива майстори?
Аз съм чувал легенди за майстори около 50лв на кв, дето работели само на знатни персони. Но не съм им се обаждал ...

Също, любопитен съм да чуя какво по-точно ѝ има на българската виола фаянс, че "трябва фаянсът да е испански, иначе не може". Криви са плочките ли, олющени ръбове ли имат, десена и цветът ли им се разминават, какво?

# 37
  • Мнения: 677
До сега се говореше, не може никаква баня под 10к. Сега е хубава, под 5к.

А отделно, забелязвам, че само аз дадох разбивка.
В определението на стойностите на другите беше "майсторите взимат хиляди". Което е крайно неточно.
Да се чуди човек, вие конкретно ли сте се пазарили с тези майстори, друг член на семейството ли, или сте чували от външни източници. Да не се окаже, че е било "хиляди", като се включва теракота в 100кв апартамент + материала.
За 25кв фаянс ще трябва по 100-200лв на квадрат да взима за труд майстора, че трудът му да е "в хиляди".
Познавате ли такива майстори?
Аз съм чувал легенди за майстори около 50лв на кв, дето работели само на знатни персони. Но не съм им се обаждал ...

Също, любопитен съм да чуя какво по-точно ѝ има на българската виола фаянс, че "трябва фаянсът да е испански, иначе не може". Криви са плочките ли, олющени ръбове ли имат, десена и цветът ли им се разминават, какво?
Не мисля, че се е говорило, че никаква баня не може да се направи за под 10к.
Въпросът е какъв бюджет е реалистичен за довършването на апартамент и колко би отишло за банята.

Това, че можеш да си купиш автомобил за 500 лева, значи ли че това ще е и твоят бюджет за следващата ти кола?

Ето ти една примерна разбивка:
50 лева на кв за лепене на плочки е съвсем нормална цена за София. Даже ми се струва и ниска.
Отделно 50 лева на кв за самите плочки и станаха 2500 само за плочките.
Като прибравим хидроизолация, лайстни, сифони и окачен таван, осветление, вентилатор станаха 3500.
Значи за НС на тапа за 3500 докарваме до гола бяна на плочки.
След това нещата мноооого варират. Може да се сложат бюджетни неща като за наематели и да се сместим до 5000к, но ако заложим на "маркови неща" цените са съвсем други.
Моноблок 1000+
Мивка, смесител и швафове 2000+
Душ 1000+
Параван 1000+
Аксесоари 1000
...
https://rocando.bg/mebeli-shkafove-ogledala-ceni&manu_id=12 - пример с цените на мебелите на Roca

Последна редакция: ср, 02 сеп 2020, 15:25 от R-dna

# 38
  • София
  • Мнения: 8 031
Цялата дискусия заприлича на "Защо Опел е по-добре от Мазерати?". Сравняват се несравними неща - за едното плащаш да се придвижиш от т. А до т. Б, за другото - освен придвижването, и за марката, за престижа, за екстрите и пр.

# 39
  • София
  • Мнения: 4 668
Цялата дискусия заприлича на "Защо Опел е по-добре от Мазерати?". Сравняват се несравними неща - за едното плащаш да се придвижиш от т. А до т. Б, за другото - освен придвижването, и за марката, за престижа, за екстрите и пр.
Не, цялата дискусия започна "трябват ти минимум 200к за да си купиш кола".  Марка не беше уточнявана.
След това решихме да уточним каква е тази кола за 200к. За да са коректни нещата.
Никой не е спорил, че мазерати или пеещ душ на грохе е лошо.

Защо мивката непременно трябва да е ROCA?
Баба ви само ROCA ли е имала в банята си!?

Това ми звучи точно толкова абсурдно колкото "колата трябва да е БМВ или мерцедес. Другото не са коли".
Само дето те се чупят относително доста често, но просто не е възможно да кажеш, че колата ти е друга марка. Нали ще ти се смеят другите.


Отварям практикер, моноблок, сортирам по цена низходящо, най-скъпият моноблок, който успях да намеря е Грохе, 400лв
https://praktiker.bg/bg/Toaletni-chinii/MONOBLOK-GROHE-BAU-CERAMIC/p/496930
Такъв за 1000 лв нямаше.
Не споря че няма, в някой бутик, вероятно. Но като се обсъждат цени за баня "по принцип", без да се уточнява "супер лукс", не е коректно да се дават такива крайни примери.

# 40
  • Мнения: 144
Танграта, ти имаш опит и е справедливо аз да черпя от него. И идея си нямам кое, как. Simple Smile Благодаря за инфото. В гугъл само реклами има.

# 41
  • Мнения: 677
Цялата дискусия заприлича на "Защо Опел е по-добре от Мазерати?". Сравняват се несравними неща - за едното плащаш да се придвижиш от т. А до т. Б, за другото - освен придвижването, и за марката, за престижа, за екстрите и пр.
Не, цялата дискусия започна "трябват ти минимум 200к за да си купиш кола".  Марка не беше уточнявана.
След това решихме да уточним каква е тази кола за 200к. За да са коректни нещата.
Никой не е спорил, че мазерати или пеещ душ на грохе е лошо.

Защо мивката непременно трябва да е ROCA?
Баба ви само ROCA ли е имала в банята си!?

Това ми звучи точно толкова абсурдно колкото "колата трябва да е БМВ или мерцедес. Другото не са коли".
Само дето те се чупят относително доста често, но просто не е възможно да кажеш, че колата ти е друга марка. Нали ще ти се смеят другите.


Отварям практикер, моноблок, сортирам по цена низходящо, най-скъпият моноблок, който успях да намеря е Грохе, 400лв
https://praktiker.bg/bg/Toaletni-chinii/MONOBLOK-GROHE-BAU-CERAMIC/p/496930
Такъв за 1000 лв нямаше.
Не споря че няма, в някой бутик, вероятно. Но като се обсъждат цени за баня "по принцип", без да се уточнява "супер лукс", не е коректно да се дават такива крайни примери.
Еми не е баш така.
Аз казвам, че за прилична кола ти трябват поне 20к, а ти отговаряш, че в Горубляне или Дупница колите са по 5-6-7к.

Да съдиш за цените на обзавеждането за баня по цените в практикер е като да съдиш за цените на вината по тези в Кауфлант.

Който го интересува колко ще му струва банята, може да отиде в някой магазин за бани, ще му направят проект и оферта за материалите.

# 42
  • Мнения: 1 088
Баба ви само ROCA ли е имала в банята си!?

По принцип съм съгласен с тебе, само че и обратната крайност също не е вярна.

Баба ми и стъклопакет не е имала, и изолация, за климатик да не говорим. Живяла е в кирпичена къща с единични прозорци, с печка циганска любов, която играе роля и на готварска печка, и с бойлер на твърдо гориво (обикновено горяха царевични кочани, понякога и дърва). Да не забравя, и с външна тоалетна.

Това значи ли и в днешно време по тоя стандарт да си правим жилищата?

Конкретно относно банята, това което аз изреждах, беше в случай че обзавеждаме чисто нов апартамент, и си го правим "като хората", така че да е модерно и приятно.
Ако говорим за основен ремонт на съществуваща баня, може би стандартите са други, за да не излезе, че банята струва повече от апартамента...

П.П. Откога на тоалетните чинии им викат моноблок? И има ли "стерео"блок?

# 43
  • Мнения: 1 000
Не само баба ти, а и аз съм живяла в къща със землен под, който всяка сутрин майка пръскаше с вода и метеше, после мисля че чак седемдесета година сложихме дюшеме. Майка поливаше на баба в коритото да се изкъпе, и доколкото си спомням не го правеше всеки ден Laughing, да не кажа и седмица.Това извън темата. Съгласна съм с теб че трябва да сме в крак с времето и постиженията които касаят битието ни, по хигиенично и по икономично . По удобно и комфортно. Благодарение на хигиената продължителността на живота нарасна значително. Аз не отричам прогреса и нововъведенията. Просто имам една думичка - префърцунено ! Банята ми струва не повече от 2500  лева, и не виждам честно казано с какво я превъзхожда някоя от 10 000 като функционалност . Всичко е на Файанс, плочките са на КАi , никакъв проблем с нищо. вече трета година. В друго жилище имаме пак  нова баня , и тя не е по скъпа от 2500. И тя върши същата работа . Какво толкова правите в тия бани ? Връзват ли ви се поне 30- 40 минути на ден в тях ? Същото е и с кухнята ми. Не струва повече от 3000 лева с електроуредите и шкафовете. Печка, хладилник, абсорбатор, кафемашинка....Печката е страхотна, на Горене, с четири бързонагряващи обикновени котлона, 429 лева я взехме,с грил ,  толкова  е и хладилника, а абсорбатора е малко над 100. Шкафовете ни излязоха около 1000 лева.Маса с три стола за 250 лева и това е. Много мой познати си направиха кухни за по 7-8000 лева. И какво от това - след като си купуват готова храна от супера отсреща понеже ги мързи да готвят, да не говоря че са станали като кюфтета. И че ако трябва да им ядеш яденето няма да повториш. Но нали трябва да се изфукат и да кажат - кухнята ми излезе 8000 лева. А не виждат че всичките са по над 80 кг, и вместо да влагат в кухни би трябвали да вложат във фитнес да им спаднат дебелите дупета. Ама кой ти е мислил на младини за кухни, луксозни бани..колкото повече остаряваме толкова повече отдаваме значение на дома, вещите и удобството. Защо ли ?

# 44
  • София
  • Мнения: 4 668
Баба ви само ROCA ли е имала в банята си!?

По принцип съм съгласен с тебе, само че и обратната крайност също не е вярна.

Баба ми и стъклопакет не е имала, и изолация, за климатик да не говорим. Живяла е в кирпичена къща с единични прозорци, с печка циганска любов, която играе роля и на готварска печка, и с бойлер на твърдо гориво (обикновено горяха царевични кочани, понякога и дърва). Да не забравя, и с външна тоалетна.

Това значи ли и в днешно време по тоя стандарт да си правим жилищата?

Конкретно относно банята, това което аз изреждах, беше в случай че обзавеждаме чисто нов апартамент, и си го правим "като хората", така че да е модерно и приятно.
Ако говорим за основен ремонт на съществуваща баня, може би стандартите са други, за да не излезе, че банята струва повече от апартамента...

П.П. Откога на тоалетните чинии им викат моноблок? И има ли "стерео"блок?
Моноблок му казват, когато тоалетното гърне се обедини с казанчето и е комплект.
Навремето имаше само отделни казанчета, при това, може и да е качено 2 метра над земята.
Сега има и вградени, които също са отделни.

Аз не призовавам да се отива в нито една от крайностите. Изразът за "бабата" го използвам когато се отиде твърде много в някаква крайност.
За мен, да имаш батерия с еднаква функционалност и качество, за 120лв и 180лв (съответно видима и roca) и упорито да търсиш по-скъпото е признак за крайност.
Сега, за моноблока между 150лв и 400лв на грохе не знам какво е по-доброто, по-красивото и хигиеничното.
И да питам, не знам кой ще ми отговори. А има хора, които държат моноблокът им да е 1000лв.
Добре, няма лошо, но ако можете обяснете защо. Темата нали е за взаимопомощ. Аз мога да си го позволя, явно нещо съм се объркал и съм взел евтиния. Но ще взема другия, ако наистина има нещо по-специално в него.
Питах и за плочките за 20 лв срещу тия за 50.
"По-качествени" били. но КАКВО е по-качественото!? По-здрави ли са, по-равни ли са, по-малко се драскат ли, по-малко се чупят ли?
Навремето, преди 20-25г имаше български плочки отврат. С начупени ъгли, непокрити от покритие ъгли, криви, правите ъгли не са прави. Майсторите се виждаха в чудо да ги нареждат. Отделно бяха всичките или бели или някакво лайняно. Още ги има по снимките в по-старите бани.
Тогава купувахме за по 25$ испански и италиански теракоти. Което си беше "цифра", число, демек, щото заплатите бяха 100 ина $. Но тогава си имаше сериозна разлика. Е, питам сега каква е разликата.
Или има някаква мистериозна функция на фаянсите, която не ми е известна, някаква формула за твърдост, нечупливост, или просто някои хора държат да вземат по-скъпото, замо заради цената. Та повтарям се, споделете, за да се ограмотим. На мен ми предстоят още няколко бани в следващите 2-3 години. Може да ги направя по друг начин. Макар че за сега, моя тип ми харесва.

Последна редакция: чт, 03 сеп 2020, 09:26 от Танграта

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт