Завършване на апартамент от шпакловка и замазка

  • 6 880
  • 75
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 8 019
В баните все по-често се слага гранитогрес, защото е по-издръжлив и по-трудно се напуква. Гранитогресът е по-скъп от фаянса. Испанските и италианските компании предлагат по-добър дизайн, по-добро качество от гледна точка на еднаквост на цветове, партиди и липса на кривини. Ако човек търси определен дизайн, има и травертин, оникс, които отиват в съвсем друго ценово измерение, но затова се предлагат различни възможности и всеки преценява според бюджета.
Все по-често се слагат вградени казанчета, а там се търси издръжливост и качество. Респективно, вградените конструкции са по-скъпи от 100 лв., макар и да имат еднаква функция.
Като цяло, човек се разполага според бюджета си, оглежда, договаря цени и търси най-изгодното съотношение цена/качество според наличните средства. Ако на някого детската му мечта е да се къпе в баня, облицована с ониксови плочи, а друг разполага с 3 хил. лв. общ бюджет, не виждам защо трябва да оправдават избора си.

# 46
  • София
  • Мнения: 4 668
Никой не е говорил за оправдаване на избора.
Говореше се, че ако не е за 50лв теракот,  и тоалетно гърне за 1000+ то не е баня.
И като минимум ти трябват, за да довършиш баня.

Напълно нормално е всеки да си има предпочитания и бюджет. Аз мога да си позволя и баня за 100к, но реално ми струва около 5. Така ми харесва. Не държа всичко "което мога да си позволя" да е на макс, колкото мога да си позволя. А гледам да е на прилично средно добро качество и външен вид. Без ексцесии.

Ако "просто си искаш "оникс"" (каквото и да означава това, ще го гугълна след малко), и си готов да платиш 5но за плочки, е едно. Да кажеш "то другото не са плочки и не е баня" е съвсем друго.
Интересно ако се извади статистика на количествата плочки български и вносни закупени и употребени за баня какво ще покаже?
Ако 80% продадени плочки и 80% направени бани са с вносни плочки за по 50-100лв, то тогава според мен е нормално да се каже, че "баня изисква вложение от 5к в плочки".
Но ако се окаже, че 80% от баните (да не кажа 90% са с плочки за 25х20=500лв), то май това става "стандартното", а другото отива в "лукс" категорията.
Нямам нищо против всеки да си слага каквото иска, никога не съм го оспорвал.
Но е коректно да се каже, така и така "лукс баня" има 5к за плочки, а стандартна 500лв.
Това е всичко. Не говорим за оправдание да си сложиш лукс, а за коректно изразяване!

Не е вярно, че съвременните български плочки имат разлики в кривини, десен на цветовете и тн. Аз съм направил 10 бани за последните 4 години. 7 от тях са с зелена и бяла виола. Нямат грам разминаване, нито в цвят, нито в размери. Не съм видял и да са се напукали от ходене на бос крак по тях.
Както казах, българските фаянси и теракоти от преди 25 ГОДИНИ имаха сериозни пропуски в качеството. Но това отдавна е минало.

Съгласен съм, че вносните имат повечко цветове и могат да изглеждат с една идея по-добре.
Но се говореше, че са по-КАЧЕСТВЕНИ, а не че цветовете им са по-красиви. Това го приемам.

# 47
  • София
  • Мнения: 8 019
Ами ето откъде идва разликата: не харесвам цветни бани. Виола не бих избрала първо, защото е фаянс и второ, защото не ми харесва. Исках подът да изглежда като паркет, български не харесах. Избрах испански. За голямо количество и за всички санитарии спазарихме добра отстъпка.
Искахме голям лентов сифон, харесах Viega за 1 900 лв. Беше ми извън възможностите, изработиха по поръчка от Патлиджански. Компромис по дизайн, отстъпва на Viega. С това не искам да кажа, че Патлиджански не си свършиха работата, напротив - супер сифон за цената, която платихме. Но има и по-добро на съответната цена за хората, които могат да си го позволят. Това го давам като пример защо Рока е на цената на Рока, а не на Видима, примерно. Всеки се съобразява с обективните възможности и кое му е важно.

# 48
  • София
  • Мнения: 4 668
Аз пак се повтарям, че НЕ СЕ ориентирам по обективните си възможности.
Иначе вместо стара хонда трябваше да карам самолет.
Ориентирам се по отношението цена/КАЧЕСТВО.
По обективните си възможности се ориентират арабите. Затова и бидетата са им от злато и платина. Просто защото "могат".

И отново не разбрах, какво по-точно му е лошото на видима? Чупи ли се, поврежда ли се, драска ли се повече?

Моят лентов сифон за баня е ето този:
https://mr-bricolage.bg/sifon-lineen-f-/p/942830
229лв. Не е мръднал. Нямам забележка. Задържа си твърдите частици и се чисти лесно.
С какво е по-лош от сифон за 2000лв?

Има и на промоция, малко по-различен за 140лв
https://mr-bricolage.bg/sifon-lineen-f-/p/912037
Но идея нямам и с какво е по-лош от тоя за 229лв.

# 49
  • Мнения: 998
Майсторът който ни прави баните преди е работил 15 години в Испания. Казва че Испанците на 8-10 години максимално чупят и правят нови.Така че не виждам смисъл от хипер скъпи джаджи . Споделям обичая им, и на мен всичко ми омръзва бързо.Защо човек на всеки 10 години например да не си смени мебелите , да залепи нови тапети и нови плочки в банята.

# 50
  • Мнения: 9 925

"По-качествени" били. но КАКВО е по-качественото!? По-здрави ли са, по-равни ли са, по-малко се драскат ли, по-малко се чупят ли?

Или има някаква мистериозна функция на фаянсите, която не ми е известна, някаква формула за твърдост, нечупливост, или просто някои хора държат да вземат по-скъпото, замо заради цената. Та повтарям се, споделете, за да се ограмотим. На мен ми предстоят още няколко бани в следващите 2-3 години. Може да ги направя по друг начин. Макар че за сега, моя тип ми харесва.

Ами има разлика в качеството - в блясъка на гланцовите, в равната повърхност, в размерите - калибровани срещу некалибровани, бяла двойно изпечена глина ("паста" я наричат превеждащите с Гугъл) срещу обикновена червена глина. Не са изкорубени, т.е. не са огънати. Това за фаянса. Една такава плочка от двойно изпечена бяла глина  приблизително 40х60 падна в процеп между сушилня и стена, върху гранитогрес. Счупи се само едно триъгълниче от крайчето, всичко друго си е здраво.
За гранитогреса - има т.нар. full body гранитогрес, той е доста скъп, естествено. Дори да се отчупи парченце от него, не си личи визуално, защото цветът на цялата плоча е един и същ, не е основа с някаква повърхност в друг цвят.

За моноблоковете - потърси в Гугъл не по марка, а по следните критерии - плътно до стената и римлес (акваблейд), виж цените. Има и под хиляда.

За мивките - качеството на фаянса е важно. Некачественият фаянс на мивките си проличава с употребата - лесно се замърсява, защото покритието е кофти, напуква се - едни такива микро пукнатини, не да тече от тях, но в тези микро пукнатини се натрупва мърсотия, която няма как да почистиш.

Разликата между евтина батерия и добра батерия - с евтина батерия, като я пуснеш, буди всичко живо в съседните помещения - фучи като реактивен двигател. Иначе за работене - работи.

# 51
  • София
  • Мнения: 4 668
Нищо от това не е вярно.
Нито плочките са изкорубени, нито са криви, нито са с малко гланц, нито мивките имат микропукнатини.
Нито пък съм говорил за евтини батерии. Говорех за висок клас на Видима, на цени около 120лв. Нито се повреждат, нито шумят, нито пък са твърди при ръкохватката.
Говори се наизуст и на едро.
Виж за моноблоците, признавам не знам какво значи "до стената" и какви са му плюсовете.
Според това, което аз съм видял, а и опитвал, казанчето на моноблока опира в стената. А то, почти в гърба на седящия. По-опряно от това не знам как е постижимо, не за 1000, ами за 1 млн гърне да е. Но, признавам, може и да бъркам. В крайна сметка, за това е форум, да се учим един друг.

А линейният подов сифон дълъг един метър от инокс неръждаема стомана за 150лв и той ли шуми като реактивен двигател, сравнен с този за 2000 лв? Или може би има микропукнатини?

Подесетвам се. Не сравнявам абстрактно най-ниския теоретично възможен клас, с най-високия.
Сравнявам среден клас, с "набеден" висок.
Но още чакам да чуя и една разлика!

# 52
  • Мнения: 1 088
Аз пак да задам тъп въпрос за моноблока, кой точно вариант се нарича с това име - когато тоалетната чиния е окачена на стената зад нея, т.е. има разстояние между нея и пода, и примерно може да се изчисти като хората, без да обикаляш като хамав? При този вариант казанчето е вградено в стената, зад плочките, и има само бутон (съответно недай си Боже да се развали - случвало ми се е).

Или говорим за тоалетна чиния, която "седи" върху пода, а казанчето е качено отзад върху нея като раница? При този вариант не знам кое му е "моно"-то на блока, защото чинията и казанчето са два отделни компонента и се сменят/ремонтират поотделно. Това, че казанчето не е вирнато на 2м над земята, не виждам какво променя нещата, освен че се спестява една тръба...

# 53
  • Мнения: 9 925
Само второто е моноблок, първото, което описваш, е така наречената вградена структура с окачена тоалетна чиния.
И моноблок има плътно прилепнал до стената - и казанчето, и чинията. Не висят, а са върху пода. Моно- е, защото е цяла (една) структура.

Танграта, КАЙ не са среден клас, а нисък клас. Опитаха се преди време в един магазин да ме убедят, че КАЙ били всъщност италиански, част от групата Имола, всички плочки били италиански дизайн. Може и да са италиански дизайн (краден, копиран), но отпреди 10 години поне. Възможно е да има и по-нисък клас от тях, но в България те май са най-ниския. Фиоре пак са българска фирма, но са малко по-висок клас от КАЙ.

Между другото, съвсем наскоро имаше отзиви за български плочки -не помня КАЙ или Фиоре. Чупят се повече при рязане, в сравнение с испанските да речем.

# 54
  • София
  • Мнения: 4 668
Първо, не се чупят при рязане, имам 10 бани с български плочки.
Фирата е до толкова, колкото частите останали от първи, последен ред, прагове, вертикални ръбове са неизползваеми. Никой майстор не се е оплакал. А дори и да има проблем при рязането, то проблемът е в майстора и уреда му. Трябва просто да е по-качествен.

А дори и хипотетично да предположим, че се чупеха при рязане, това какво по-точно доказва?
То и самото рязане на плочка става с чупене. Щом не се чупи там, където се реже и където се прилага натиск, а на друго място, това не означава ли, че плочката е дори по-здрава?

Отделно, това като аргумент е отново абсурд!
Да не забравяме, че говорим за плочки на 1/3 от цената на предложените от вас!
Майсторът рязал, лепил и приключил. Оттам нататък се напукват като ходиш на бос крак в банята ли!? Имаше и такъв аргумент.

Че е дизайн, италиански от преди 10г не споря.
Не това беше тезата, обаче.

За ниския клас, каза, че батериите нисък клас шумели. Да, ама аз никъде не съм говорел за нисък клас батерии. Ниският клас батерии са 20лв китайски. Видимите струват 6 пъти повече.
До колкото КАЙ да са нисък клас, не съм убеден. Какво им е ниското последно?
Щото до тук нито 1 аргумент няма верен. Криви били, не са! Чупели се, не са! Вдлъбнати били, не са! Гланцът им бил малко, не е! Разлика в нюансите между партидите имало, ами няма!

# 55
  • Мнения: 9 925
Пукат се стенните плочки, Танграта, стенните. Доста след "слягането" на кооперацията. Като тънка паяжина се получава. При рязане, ако се чупят там, където не ги режеш, значи са прекалено крехки, т.е. не са достатъчно здрави.
А разлика в цветовете при партидите може да има дори при най-престижните производители, те си предупреждават за това, читавите търговци - също, независимо за какви плочки става дума. Май явно КАЙ са такъв връх на сладоледа, че за тях това не се отнася.

И за цените - известните производители, като тръгнат да спират някоя колекция, пускат останалите количества на склад на промоция. Казвала съм и преди - точно такива промоционални количества италиански първокачествени плочки от двойно изпечена бяла глина могат да се намерят на цени до към 35 лв. за квадрат. Като дизайн - ами там е въпрос на вкус, но бих казала, че отговарят на масовия вкус в България. С 10 лв. на квадрат повече получаваш истинско първо качество.

А какви са критериите за качество - показатели така да се каже.
Ето ти пример - какво пишат на последните страници на каталозите си известните световни производители - виж 17 стр.
https://www.imolaceramica.com/media/depliant/DP%20BLOX.pdf

А сега виж какво пишат от КАЙ-някъде на страницата си, където никой няма да погледне, а дори и да погледне, няма как да сравни.
https://www.kai.bg/bg/articles/category/bulgarian-english

Обърна ли внимание като написах "калибровани" - сигурна съм, че знаеш какво означава това. Но дори и некалиброваните италиански/испански първокачествени плочки са с практически незабележими разлики в размерите. Ако са повече от незабележими, вече са второ качество, на съответната по-ниска цена. Каква е разликата ли - разликата е в ширината на фугите, при едните ще са равни и еднакви, при другите ще са с с различна ширина, за да не се разминат и хоризонтално, и вертикално.

Ако нямаш финансовата възможност да сложиш първокачествени италиански или испански плочки - това го разбирам, не бих упрекнала никого за това.
Ако слагаш плочки за жилище под наем и гониш бюджет - също го разбирам.
Но ако имаш финансовата възможност за собственото ти жилище да сложиш италински/испански първокачествени плочки и не го правиш с аргумента, че българските са също толкова хубави - е това не мога да го разбера.

Преди няколко години първо гледах КАЙ, имаше 2-3 модела, които като цветове ми хванаха окото. Но ме отказаха да ги купя. И тръгнах по други магазини - с италиански и испански плочки. Дори само на външен вид разликата е огромна.
Ако имам парите за по-скъпи и по-качествени плочки, ще си сложа в къщи от тях - най-малкото защото всеки ден по няколко пъти ще ги гледам и или ще им се радвам, или ще ме дразнят, още от самото начало, ако съм решила да спестя едни 500-600 лв. за типичната малка българска баня. Защото само това ще е разликата в тотала, останалите материали и трудът на майстора ще са едни и същи.

И в банята прекарваме всеки ден повече време отколкото в "луксозните" общи части, по които толкова много се прехласват любителите на НС.

# 56
  • София
  • Мнения: 4 668
Отново .... Няма видими разлики в размерите ....
Щях да видя ако имаше. Ако имаше разлика, трябваше да съм луд да ги искам, дори и за наематели.
Не знам в кой склад какво пускат на промоция. Няма как да го следя, и не вярвам че реално може да уцелиш когато ти трябва. Аз си имам твърда отстъпка 15% за всичко. Включително и за италиански и испански теракоти и гранитогреси. С тая отстъпка Виолата ми идва 17лв. Не търся. Звъня, приготвят ми камиона и ми го доставят на място.
Какво означава 2но изпечена, не знам. Но ако ми кажете, че е 10 пъти по-здрава от другата, не се драска и тн, може и да повярвам. Поне ще сте казали нещо конкретно като параметър, който има функционално значение.

Да припомня, спорът не беше че КАЙ, видима и всичко друго е ЕКВИВАЛЕНТНО на най най скъпите теркоти, батерии, паравани и вани.
Спорът беше, че това е реално изключително прилична и качествена алтернатива. Защото се отричаше с презрителното "то това не са плочки, не е баня".

Така че, да не извъртаме основата на спора.

То не беше "копиран дизайн" то не беше мистериозни шумове, то не беше пукнатини от слягането на сградата.
Аз нямам напукани плочки, било и от слягане. А и ако има сериозно слягане, тия италиански плочки няма да се счупят ли? Ми вие носещ железобетон ги изкарахте. Не е сериозно това.


Ако имам парите за по-скъпи и по-качествени плочки, ще си сложа в къщи от тях - най-малкото защото всеки ден по няколко пъти ще ги гледам и или ще им се радвам, или ще ме дразнят, още от самото начало, ако съм решила да спестя едни 500-600 лв. за типичната малка българска баня. Защото само това ще е разликата в тотала, останалите материали и трудът на майстора ще са едни и същи.
Ти прочете ли внимателно началото на темата!?
Ако е било за 500лв разлика изобщо нямаше и да се включа в темата!
Разликата беше, баня за 3-4-5к, или баня за 10-15к.
Не само това, но и беше "за (каква да е) баня, ти трябват МИНИМУМ 10к +"

Дори и при това изявление не исках да се включвам, до един момент, който не помня, но беше наистина някакво крайно изхвърляне.
Та рекох да запитам, какво толкова струва 15к и имат ли разбивка.

Последна редакция: пн, 07 сеп 2020, 22:02 от Танграта

# 57
  • Мнения: 9 925
Прилични на външен вид - може би, въпрос на вкус е красотата.
Те и продавачите на другите плочки също правят отстъпки.
Но мен това не ме вълнува, аз си смятам това, което харесам, дали мога да си го позволя. Ако не мога - не ходя да се пазаря. Не съм такъв характер.
Да, и с КАЙ ще стане банята, не споря.
А каквото не ти е ясно - потърси в нета, и аз така се образовах по въпроса.

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 1 576
Тези, които упорстват че единствено баня 10к е ок, дали се замислят колко от българите могат да си я позволят? И какво, останалите нямат бани така ли? Защо не се обсъжда баня, която може да си позволи нормалният човек? Аз съм благодарна на Танграта, че сподели личен опит за споменатите марки, нещо което могат да си купят и хората с доход различен от софийския.

# 59
  • Мнения: 18 777
Никой не е казал, че баня под 10 хиляди не е баня. Казва се, че има всякакви цени за всякакви възможности. Обаче някой дежурно се обижда и започва "тези със скъпите кухни не готвят вкусно, тези със скъпите бани еди какво си..."

Общи условия

Активация на акаунт