Лечение на псориазис 7

  • 30 862
  • 328
  •   1
Отговори
# 300
  • София
  • Мнения: 2 483
Аз имам псориазис от 32 години. Никога не се повлиявала от диети, освен в негативна насока, влизам в ремисия като съм спокойна и най-веча като не ходя по лекари. Аз съм от тези, които се повлияват добре от морето. И в нашия род няма псориазис, но има други кожни проблеми.

# 301
  • Мнения: 992
Аз имам псориазис от 32 години. Никога не се повлиявала от диети, освен в негативна насока, влизам в ремисия като съм спокойна и най-веча като не ходя по лекари. Аз съм от тези, които се повлияват добре от морето. И в нашия род няма псориазис, но има други кожни проблеми.
Това е една от странностите на тази болест - няма унифицирани и общоприети методики за лечение, едни се повлияват много добре от диети и слънцетерапия, на други тия неща не им действат, някои кремове също - помагат на едни , на други не, при биологичното разликите са още повече.

# 302
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 796
Maria 56,  вярно че е така. Не на всички влияят еднакво познати и изпитани при други болни способи. Дали ще в диета, или лекарство. Най- важно е спокойствието. Моят псориазис е от поне 40 години. Но диагноза получих преди около 20. Опитах с веган диета, но нищо. Сега пробвам НВ-ВМХ хранене от около година.Много намаляха плаките, но щом започна да  се притеснявам за нещо, и  хоппалаааа... Не както преди, да се чеша до кръв и почти непрекъснато, но има участъци, които се оказаха доста упорити.
Emonka, радвай се на детето,или децата, май спомена две деца, и не се тревожи излишно. Провери се и за витамин Д.

# 303
  • Мнения: 2 450
Emonka, аз от февруари съм с псориазис,на стъпалата и скалпа.Вероятността да се разболея от тази болест беше един от най-големите ми страхове и ме сполетя.При мен е следствие на комбинация от биологични лекарства и стрес,лекуваш едно,а се появява друго...
Кортизоновите кремове и спрейове,които ми изписаха не вършат работа.Плаките по стъпалата се увеличаваха, а косата ми запозна да пада на кичури заедно с коричките от местата където съм мазала.

Изписаха ми нови биологични инжекции за да овладеем псориазиса.От месец съм на тях,не излизат нови плаки,но старите ме докарват до лудост.Плаките станаха на рани,които се цепят,стъпалата ми изглеждат ужасно,и ако не ги мажа по няколко пъти на ден кожата изсъхва и се цепи,не мога да ходя...Това е следствие на кортизоноите кремове по мое мнение.Спрях ги преди седмица.

Какво ми помага в момента,
Четох в интернет,че една от сестрите Кардашиан имала псориазис на краката и за да намали изсъхването на кожата,да я омекоти и плаките да падат по-лесно,мажела с кремове и увивала краката със стреч фолио.Видя ми се налудничаво и вероятно някаква измислица,но бях длъжна да пробвам.
Свекър ми прави един крем със зехтин,пчелен восък и някави други неща.Та,мажа обилно стъпалата,увивам с фолио и лягам да спя.На сутринта,ако щеш вярвай кожата е мека,люспичките падат лесно и няма болка.
Научих се и през деня да правя тази процедура,с фолиото отначало е малко странно,но ако не си увия краката кожата изсъхва след час и започва да се цепи.
Бяха ми изписали Cerave със салицилова киселина и уреа.Той попива за 2мин и даже мисля че допълнително изсушава кожата.Не ми върши работа.
И аз се лекувам в Германия,ако това има значение

# 304
  • Мнения: 992
Най- важно е спокойствието.
Човек за да е здрав ще направи всичко - ако трябва ще яде само червеи или скакалци, ще пие всякакви блювочи , стига да му помагат и да се избави от болката, но най трудно то е да се избавиш от стреса. Той не е досадна муха която да убиеш с вестника, той ни преследва ежедневно и навсякъде, не зависи от нашите действия, и няма измислено ефикасно оръжие срещу него. Ние сме подвластни на мислите си, те са по силни от нас, и колкото и да се опитваме подсъзнателно да игнорираме проблемите и неприятностите в ежедневието, мрачните мисли постоянно ще изплуват на повърхността на нашето съзнание. Това е просто химия и хормони. За мен лично най добрите лекарства са късметът и пълната смяна на жизнената среда.Когато преди много години се преместих в чужбина, всичко изчезна от самосебе си, без интервенции, и без дори аз самата да разбера кога и как. Попаднах в интересна и красива здравословна среда, нови хора, добре платена работа. Върнах се след време, и всичко започна  отново.......Но има и едно холямо "НО" ! Болестта се влияе не само от стреса, а и от редица други фактори, и не случайно механизма и все още е неразгадан. Имала съм периоди на изключително голям стрес, много лекарства, болници, влошено здравословно състояние - но псорито не се обаждаше...Седеше си скрито там някъде и сякаш забравяш за него. Изчезва ! И обратното - в периоди на сравнително благополучие и липса на стрес се е появявало, за да те жегне и вгорчи наново животеца.

# 305
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 796
Мария 56, позволявам си да изразя несъгласие с казаното от теб, че стресът не зависи от нас. За разлика от теб, моите първи десетина години в чужбина, не бяха спокойни. Поради загуба на много скъпи за мен близки, но и поради отношението на голяма част от заобикалящите ме. Липса на такт и непознание за България ме травматизираха и отключиха псорито ми в пълна сила. Попаднах във форума. Много ми помогна темата Подсъзнанието може всичко за да постигна вътрешно равновесие. После започнах да практикувам йога. Около мен все още има много нетактични хора, но се научих да ги игнорирам и да не позволявам да ме стресират. Живея в Сицилия и по необясними за мен причини, местните тук са много спокойни. Не бързат за никъде, не избухват за глупости, не се ядосват и не крещят, ако например ударят колата. Нали ранени няма, казват обикновено. Абе проучвам я тяхната психика, и в същото време се променям и приемам нещата, които ми се случват с повече спокойствие. Всичко зависи от мен, дали да се ядосвам за глупости и глупостта на околните, или не😘
VanessaDe, стреч фолио е прозрачното фолио за съхраняване на храна на мястото на капак, нали?!

# 306
  • Мнения: 7 428
Малко са щастливците като Мария. Аз като дойдох в Германия си беше борба да се докажа. Тогава от стрес ми се появи една атичична форма на псориазис. Иначе псориазис имам от 40 и повече години. Не се оплаквам, да чукам на дърво.
Баба ми имаше тежка форма, засягаща скалпа във времето, когато нямаше такова лечение като сега.

# 307
  • Мнения: 221
Преместих се 2018г. в Германия при съпруга ми. Какво да кажа за Германия, мога да напиша роман за здравната им система. При първата бременност дори не познаха колко е голямо бебето. Предния ден го измериха 3.300кг., синът ми се роди 4.020кг.за 10 часа с епизотомия . Никой не се съобрази нито с възрастта ми, нито с телосложението ми (с малък таз съм и широки рамене), че няма да мога да родя лесно и без последствия за мен. След раждането ме изписаха с Ковид, заразих се в родилно отделение. След това загубих баба си, много я обичах. Не можах да стигна навреме за погребението. Второто ми раждане продължи 26 часа, вследствие на него имам изместен пикочен мехур с 2 см., сега ми предлагат операция.  Ходих на някаква измислена физиотерапия. Която на ден беше от 5 до 10 минути. Точене на пари от здравната каса естествено. Братовчедка на съпруга ми я осакатиха буквално. 2 пъти операция на менискус от стажанти. Сега не може да върви, трудно се придвижва. Социални контакти почти нямам. Живеем на 4ти етаж без асансьор. Чакаме съпругът ми да се прибере, че да излезем. Не трябва да вдигам тежко. Места в детските градини няма, синът ми също е асоциализиран. По време на бремеността имахме конфликт с едни румънци(пиян баща с децата си) в МОЛа. Тогава много се стрестнах. Даже като върна времето назад май тогава ми се появи екземата. 2 месеца чакахме час за видеозон на сина ми. Всичко това те напряга, изнервя и стресира. Така е с часовете за специалисти. Часове няма с месеци напред. Преди да имам деца се прибирах в БГ на лекар. Получих синузит от климата, казаха ми да пия чай от салвия. Ами в БГ ме оправиха за 1 седмица. Вече обсъждаме със съпруга ми прибиране в БГ за постоянно. С бежанците и украинците вече Германия, както и света не е същия. Синът ми тук е щастлив. Работливия човек навсякъде изкарва пари. Аз да попитам, тъй като съм сигурна на 99%, че в родата ми няма псориазис, аз сега ще го предам ли на децата си. Отключих го по време на бременност, това значи ли, че съм предала антитела на дъщеря ми? Дали и синът ми е носител? По принцип съм страшно чуствителен човек. Решила съм да възпитам децата си да не са такива, доколкото мога. Кожния лекар, при когото ходих ми каза, че непокистите нямат псориазис. Каза ми, че в практиката си също има 2 случая на пълно изчезване на псориазис без научно обяснение. Надявам се и при мен да е така. Искам да мисля оптимистично, поне да се науча да мисля така, защото май съм пълен песимист.

# 308
  • Мнения: 6 898
Emonka всеки има трудни моменти. Опитай да предадеш на децата си повече спокойствие, самоувереност, оптимизъм и по-леко отношение към нещата. Така може и да се разминат с псориазиса.

# 309
  • Мнения: 221
Emonka всеки има трудни моменти. Опитай да предадеш на децата си повече спокойствие, самоувереност, оптимизъм и по-леко отношение към нещата. Така може и да се разминат с псориазиса.
[/quote

Т.е. те са носители на този ген ли? Ако е придобит от мен, вследствие начина ми на живот,и примерно се е проявил след раждането на синът ми, т.е. аз съм нямала псориазис, когато съм била бременна с него, значи ли, че той е носител на този ген? Боже как го написах. А дъщеря ми, предполагам е носител на гена😔

# 310
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 796
Emonka, не се шашкай! Ми може и да е носител, и да не се отключи заболяването. Моята сестра няма такова нещо, така че не го мисли още отсега.
Точно го е казал докторът за непукистите.
Трудно е в чужбина. Моят мъж е италианец, но аз съм и ще си остана чужденка. Хубавото е, че вече не ми пука как ме гледат и какво приказват. Работя и след дълги години усещам че съм си извоювала авторитет.
Довечера няма да успея, че утре ставам много рано, но утре вечер ще си намажа краката още ги увия с фолио. Нямам плаки,но кожата ми е много суха. Имам чист пчелен восък и зехтин. Ще се цапам.

# 311
  • Мнения: 992


Т.е. те са носители на този ген ли? Ако е придобит от мен, вследствие начина ми на живот,и примерно се е проявил след раждането на синът ми, т.е. аз съм нямала псориазис, когато съм била бременна с него, значи ли, че той е носител на този ген? Боже как го написах. А дъщеря ми, предполагам е носител на гена😔
Боже Господи, жена, спри се 😱..не драматизирай и не го мисли толкова, Майко мила, това нещо ти е пратено за твое добро. Ако си умен и отговорен човек ще промениш напълно начина си на хранене, на мислене, двигателната култура, целия си начин на живот към по добро. Което ще те съхрани и ще ти даде здраве и дълголетие. Ако си немърлив човек, тъпчеш се с боклуци, пиеш, пушиш, не се движиш и се ядосваш за щяло и нещяло ще свършиш много по зле. Аз съм благодарна на болеста че ме направи дисциплинирана и промени много неща в живота ми към по добро, защото ако не беше тя да ми служи като спирачки пред волностите кой знае как бих свършила. Относно децата - каза ти колежката. Докато са при теб - старай се да ги предпазиш от стрес . Не ги травмирай, не им избухвай и се опитай да им създадеш спокойна среда. Те НЯМА да се разболеят ако нещо не отключи болеста. А това нещо е стреса. Стрес и лекарства - други причини няма. Научи ги да се хранят правилно и щадящо, това е много важно, да спортуват и не ги обременявай НИКОГА с твоите проблеми и болести. Ама никога !

# 312
  • Мнения: X
Диетите помагат! Някой като каже "не ми помогна диетата", нека да каже и на каква диета е бил. Противно на очакванията, някои диети, които се смятат за много здравословни, като веганските и вегетарианските,  не повлияват благоприятно псориазиса, дори го обострят. Или да караш само на плодове - също.

Пробвайте антоимунния протокол на Д-р Сара Балантайн. Доста е тежък като ограничения, но поне не е диета за цял живот. Лекуват се и много по-сериозни болести от псориазиса. В най-общи линии спират се млечни, яйца, глутен, захар, повечето въглехидрати, плодовете, някои зеленчуци - всички храни, които предизвикват микровъзпаления в организма.   

Емонка, опитай десетина дни да караш на салати и риба или морски дарове (салатите без домати и рибата да не е пържена) и ще видиш, че ще имаш облекчение. Но за по-сериозно изчистване на кожата диетите трябва да са поне 30-40 дни. Хубаво е и да се вземат витамини - С, А, Е, B компл.
Може да си купиш и UVB лампа и да облъчваш плаките.
За мазане - само хидратиращи или омазняващи кремове, без някакви по-специфички активни съставки. Най-много за по-кратко време и по-ограничено - мазила с катран (Psoriasin примерно).
 
Кортикостероидите подтискат псориазиса, но след спирането им избива с по-голяма сила и на по-голяма площ. По-добре въобще да не се ползват.
Биологичното лечение е много скъпо и от фирмите, които внасят медикаментите, обикновено се "отблагодаряват" подобаващо на лекарите, които го предписват на пациентите. А то също има своите негативи.

# 313
  • София
  • Мнения: 5 847
Не знам защо масово се изписват кортикостероидни мазила. Кортикостероид се дава при силно възпаление, ако лекарят не е сигурен в диагнозата. Подтиска бързо и за кратко време и след това може да се определи точно заболяването. Иначе, не трябва. Действат краткотрайно и изтъняват кожата. След тях човек може да се "обзаведе" допълнително с други проблеми.

# 314
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 796
АРТЕМИС,👍
Анонимен много точно и синтезирано обяснение. Не съм спряла всички плодове, те са ми ахилесовата пета 🤪🥴 Ограничавам ги, колкото мога. Но сладко, глутенови храни, алкохолни и сладки напитки вече са табу.
Мария 56, болестта ме научи на много неща. Чак благодарна не съм, но не роптая срещу нея. Трябвало е да се случи на мен, защото ще се справя 😘

Общи условия

Активация на акаунт