Френски мадами

  • 20 296
  • 287
  •   1
Отговори
# 255
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 657
Здравейте момичета, как сте днес?

Благодаря ви за информацията за училищата (то май си е детска градина, ама карай, нали училище му казват  Simple Smile). Тъй и тъй в момента съм без работа, ще взема да се разходя и да я запиша моята госпожица, по-добре рано, отколкото после да разбера, че няма места  Grinning.

Мишенце, радвам се, че си успяла да се пребориш за стволовите клетки, човек никога не знае, ама дано никога не потрябват на бебчо. Както казва Ружа, за контракциите Спасфон много помага, и на мен ми го бяха изписали навремето, лиофилизираната му форма.

Ружа, надявам се, че Валя скоро ще свикне с градината, а може би просто не й се говори с останалите деца, може да е период или просто да се притеснява... Дано нещата скоро да влязат в релси!

Mystic, радвам се, че се появи отново! Успя ли да отидеш на срещата, за която ми спомена? Как е Мадлен и как се справя с пюретата? И аз си спомням с топли чувства полунощните ни приказки Simple Smile

Chaumont, стискам палци да те приемат в болицата, която си пожелала. Това е един от проблемите на Париж (и големите градове) - в хубавите болници местата свършват бързо. Не им одобрявам много системата, ама е факт! Ако зараждаш по спешност и отидеш в най-близката болица незаписана какво, на улицата ли ще те оставят???
Така или иначе, аз още отпреди да забременея си бях харесала болицата, където исках да раждам (тогава живеехме още в Париж). В деня, в който си получих резултатите от кръвния тест потвърждаващ бременността (2 дни след теста вкъщи), се обадих в болицата да се "запиша за раждане" и ми отговориха "изчакайте да проверя дали имаме места". Беше средата на март, а терминът ми беше на 30-ти ноември!
Но правилно са ти казали момичетата - ако можеш, вземи си самостоятелна стая, много по-добре е и ще ви е по-спокойно с бебето!

# 256
  • Мнения: 353
Здравейте,и двете белници разполагат единствено със самостоятелни стаи...Издразних се защото първо ме накараха да попълня цяло досие за минали болежки и гинекологични проблеми,а после казаха,4е комисия взима решението,но то по принцип зависи от броя на свободните места...И за това ще чакам десет дни...Все едно нямат инфото в компутъра и не можеха да погледнат за десет минути...Явно си имат критерии за избор на пациентите и свободните места нямат нищо общо...

Ружа: Децата на 3 години са много своенравни.Имай предвид,че това е трудна възраст за тях-тъкмо излизат от бебешкото и започват да забелязват околния свят.Предполагам,че засега и е трудно да се адаптира особено пък и вав фр детска  градина.В тази вазраст,при невнимение от страна на радителите се поставя началото на хиперактивността ...Занимаваи я много у дома-карай я да ти помага за всичко в домакинството.Важно е да има модел за подражание.Мисля че е неконтактна засега защото се чувства малко изгубена...Ще и мине,но трябва тарпение...

# 257
  • Мнения: 1 909
Здравейте и от мен!
Мисля че вече ще мога да се включа по-акттивно. От днес бебе Миряна ходи при бавачката по цял ден, а и баткото тръгна миналата седмица на училище (в средната секция).

Не можах всичко да прочета но някъде имаше въпрос на Rotsa за това дали са длъжни да вземат детето в детската градина от 3 години. Моят опит показва, че не са чак толкова длъжни - ако имат място, биха могли да го вземат дори и преди 3 години, но ако нямат, ще трябва да чака до следващата година, особено ако е родено в края на годината. Другото нещо е, че трябва да знаят да си ходят до тоалетна (да не са с памперси). Изобщо... детската градина не е точно детска градина, и не е от кой знае каква помощ на родителите. Това е мое мнение, ще се радвам някой да ме оспори. Rolling Eyes

# 258
  • Мнения: 49
Здравейте момичета как сте?В неделя бяхме целия ден на плаж в St.Malo.Беше много хубаво.Ще ви помоля за малко помощ с френския.Как е на френски чубрица,босилек и риган?
Поздрави на всички.

# 259
  • France - Toulouse
  • Мнения: 95
Здрасти и от мен
аз не съм се появявала от доста време, ама все не остава време. Да отоворя на  kery25
чубрица -thym
босилек - basilic
риган - origan
не знам дали са то4но същите на вкус и аромат като българските, но май това е най-близкия превод
Ние пък в неделя бяхме по земите на Mama Strumpf, в Merignac на съзтезание по ролери, но от Merignac не видях кой знае колко, пристигнахме в 10 сутринта, съзтезанието продължи до към 14 4аса и след това хайде обратно в Тулуза.

Поздрави на вси4ки

# 260
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 657
аз пък чубрицата я знам като "sariette", макар че за 8 години у Френско така и не го намерих това животно по магазините  Laughing
thym не е ли по-скоро мащерка?
Kery, сигурно сте изкарали супер в Сен Мало, случихте ли на хубаво време?

Chumbi, дано Миряна свикне бързо с бавачката. Там сама ли е или си има другарчета?

Свети, Тулуза е много красив град (минах оттам преди няколко седмици), страшно ми хареса, жалко че беше за малко!

Мама Щрумф и Поля къде се загубиха? Още ли са във ваканция?

# 261
  • Мнения: 664
Здравейте френски мами,
Ние се завърнахме от БГ, един месец мина страшно бързо, искам пак и не ми се и пише:(

За раждането тук, аз си избрах частна клиника, като предварително се консултирах с класацията и мненията в www.topdesmaternites.com  Много доволна останах, за съжаление преди няколко месеца затвориха клиниката заради недостатъчен брой раждания годишно.

# 262
  • Мнения: 1 194
Здравейте и от мен пак френски мами!

От днес и аз пак съм бял човек и си имам интернет! Вече месец сме и в новия апартамент, но с двете бебета подредбата му ще е дълга и бавна...
Добре дошли на новите френски мами които не познавам(аз не съм от нй-активните , ама нали съм една от най-старите форумки тук Wink)

Надявам се да вляза бързо в час с дискусиите тук
До скоро

# 263
  • France - Toulouse
  • Мнения: 95
Rotsa жалко, 4е не се видяхме като сте минали през Тулуза, но август не бях много много тук, но другия път живот и здраве.
относно sariette, аз не знам какво то4но е това и никога не съм виждала, а пък thym като купувам поне на вид прили4а на 4убрица, ина4е мащерка е serpolet, ама знам ли доста трудно се намират еквиваленти за храни и подправки, аз пък се 4удех как е смрадлика моля, ако някой знае  нека да каже.
Поля не съм забравила за CD Code de la route ама така и не мога да го открия.

kery25 ако искаш мога да ти пратя малко българска шарена сол или ти трябва истинска суха 4убрица?


Поздрави на вси4ки и до нови срещи

# 264
  • Мнения: 49
Мерси момичета,намерих всичко.svety  благодаря ти за предложението,но нашите ще идват скоро и ще им поръчам.Видях и двете thym и sariette.Взех 2-то,защото повече ми заприлича на нашата чубрица.

# 265
  • Мнения: 147
Здрасти и от мен
аз не съм се появявала от доста време, ама все не остава време. Да отоворя на  kery25
чубрица -thym
босилек - basilic
риган - origan
не знам дали са то4но същите на вкус и аромат като българските, но май това е най-близкия превод
Ние пък в неделя бяхме по земите на Mama Strumpf, в Merignac на съзтезание по ролери, но от Merignac не видях кой знае колко, пристигнахме в 10 сутринта, съзтезанието продължи до към 14 4аса и след това хайде обратно в Тулуза.

Поздрави на вси4ки
Чубрица във Франция не съм открила и няма да открия сигурно,освен ако няма в някой екзотичен магазин, защото това е българска подправка,а "thym"-e розмарин.Мъжа ми е готвач   chef и използват много thym в френската кухня.
Мащерка също не съм открила и си мисля че и нея не ще я намеря тук.Затова се зареждам с български подправки на всеки курс до България  Laughing.

# 266
  • Мнения: 1 017
Thym  и розмарин съм купувала по отделно тук, така че мисля са различни подправки.
А за различните подправки можете да направите справка тук:
http://www.uni-graz.at/~katzer/engl/spice_cyr.html

Последна редакция: чт, 14 сеп 2006, 10:34 от Nadin

# 267
  • Мнения: 235
Thym и розмарин съм купувала по отделно тук, така че мисля са различни подправки.

Точно така, различни са, въпреки че са от същото семейство. 
  umnikuu
Thym - lat. Thymus vulgaris
Romarin - lat. Rosmarinus officinalis

# 268
  • Мнения: 1 909
Здравейте, френски девойки! Май доста сме се увеличили от миналата година насам, когато бях по-активна. Супер!
4естито на Mariacara! Можем да обменяме опит как се гледат две дечица

 smile3507

По въпроса за подправките, мога да кажа със сигурност, че
Thym е мащерка
Romarin си е розмарин
Sariette е чубрица
и Basilic  босилек.
Не се учудвайте обаче, че нямат същия аромат като българските, особено това, което би трябвало да е чубрица. Българската си е много по-ароматична

# 269
  • Мнения: 49
Момичета взела съма на Сами пъпчето и ми се иска да го хвърля на някое хубаво място.Вие къде хвърлихте вашите?В St.Malo много ми хареса,но искам да разгледам и други места.

Общи условия

Активация на акаунт