Да се махнат ли високоговорителите на Джамията?

  • 7 235
  • 164
  •   1
Отговори
# 105
  • Варна
  • Мнения: 1 571
никой ли не знае къде пише, че сме християнска държава?

Чл. 13. (1) Вероизповеданията са свободни.

(2) Религиозните институции са отделени от държавата.

(3) Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание.

(4) Религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели.
(От Конституцията на РБ)

# 106
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Добре де, защо сравнявате камбаните с високоговорители? Камбаните са символ на църквата. Високоговорителите символ на какво са?

Камбаните не са символ на църквата!  Crossing Arms Кръстът е. Камбаните на всички църкви (католически, православни и пр.), както и високоговорителите по които се чува езанът, играят една и съща роля - да известят, че е време за молитва. Нищо повече.

Интересно, ако по случайност и в исляма беше прието да се бият камбани, както в християнските църкви, а не да се вика за молитва, дали щяха и срещу камбанния звън точно на тази религия да викат от Атака?

цели молитви ли се чуват по говорителите или само повикването?
Чува се само езан - призив за молитва, 3 пъти на ден, вместо 5 (за удобство на живущите наоколо не се пуска сутрешния и късно-вечерния), за минута - минута и половина, не се четат цели молитви (така ли се казва или си има дума за тях?), така пише в линка, който пуснах по-горе.

Гласувах с "не". Не ми пречат нито те, нито камбаните на православните храмове. Пречат ми тия от "Атака", ама къде е подписката срещу тях, та да се включа? ooooh!

Доня Мюр, права както винаги.

# 107
  • Мнения: 1 427
Не ми пречат въпросните високоговорители, защото не живея в София.Но по принцип съм толерантна към всички ,които изповядват различна от моята религия Peace

# 108
  • Мнения: 9 903
Не. Не са проблем високоговорителите.

# 109
  • София
  • Мнения: 2 530
Да се махнат. И аз съм толерантна към изповядащите други религии, но не държа да ми ги навират в очите.

# 110
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Да се махнат. И аз съм толерантна към изповядащите други религии, но не държа да ми ги навират в очите.
А на католическите църкви да им откачат ли камбаните Thinking

# 111
  • София
  • Мнения: 1 457
Последна опция!  Peace
Мисля, че е време да ги намалят

# 112
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Не ми пречат. Нито високоговорителите, нито джамиите, нито влизащите в тях. Т.нар. "интонационна среда" е толкова отвратителна, че призивите просто се губят в нея.

# 113
  • Мнения: 698
Не. Не ми пречат високоговорителлите. Опитвам се да бъда толерантен човек. На религиозна и всякаква основа. Мисля, че в момента са намалени и не гръмят както преди.

А дали целият този шум около тях ще предизвика конфликт не мога да взема отношение, защото не се интересувам и не разбирам от политика. При всички положения създава неприятно напрежение, ненужно никому.

Според мен Атака са опасни откачени типове, но това е лично мнение и няма да влизам в спорове.

# 114
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Имам едно питане - в Саудитска Арабия, например, по джамиите дали има високоговорители????
Или в другите мюсюлмански страни???


Има.
има, първите 2 дни се събудих, после съзнанието ми просто ги игнорираше.
Мисля, че абсолютно умишлено се разделят хората и се разделят един срещу друг и това е отвратително. По-отвратителното е, че хората са подвластни на омразата си.
На мен джамиите не ми пречат. Там, където живея на едно каре се намират 3 църкви, дето си бият сериозно камбаните, шум не ме плаши.
А и с тези борби се налива вода и в мелницата на Доган, защото така стават мъченици.

Питането ми е продиктувано от интервюто на отец Николай от "Св. Александър Невски", в което казва, че според мюсюлманския канон не се позволява техника.
Цитирам: "според мюсюлманския канон не се позволява техника. Я вижте дали в Саудитска Арабия има говорители - нали ще им обръснат и кожата на брадата, ако си позволят да ги ползват? Имамът с гласа си трябва да призовава."

Това е. Интервюто е във в-к "24 часа"...

# 115
  • Мнения: 1 629
никой ли не знае къде пише, че сме християнска държава?

Ние сме православни, което включва християни, католици, евангелисти и сигурно има още  newsm78

Не, Аса, Православието не включва нищо от това което си изброила.

# 116
  • Мнения: 1 150
На мен пък не ми харесва!
Все пак сме християнска държава. Бойните ни знамена да не би някой мюфтия да ги благославя, а?

Стига де, да не крачиш по улицата с бойно знаме в ръка.
Нищо лично  Peace

Пак питам, пречи ви звука от високоговорителите  - ок.
А не ви ли пречи повече това, че в български православен храм има вградена джамия?

Има изказвания от типа "България за българите" ала Сидеров, според мен по - горе написаното, много повече трябва да ви боде очите, от колкото звука от минарето

# 117
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
аз пък съм виждала църкви със запис на камбани, защото нямат хора, които да ги бият или знам ли и аз защо.
Постингът на Десита максимално ме накефи. Всичката ни Мара втасала, че до джамиите стигнахме.  Sick Аман от евтин популизъм.

# 118
  • Мнения: 2 543
никой ли не знае къде пише, че сме християнска държава?

Ние сме православни, което включва християни, католици, евангелисти и сигурно има още  newsm78

Не, Аса, Православието не включва нищо от това което си изброила.

Само да поясня - Православието, разбира се, включва християни в себе си, защото Е християнска религия.
Останалите изброени също са християни, но са различни от православните в част от вярванията си.
Основното за всички християни е вярата, че Христос е Божи Син.  bouquet

И действително, камбаните имат същото предназначение - призоваване на вярващите към молитва. Щом е разрешено на нас, разрешено е и на тях. Каква е връзката с това, че Православието е традиционната религия на България? Ислямът е официално призната религия и има същите права като останалите официално признати религии. Това е. Няма какво да се разсъждава повече.

Последна редакция: ср, 19 юли 2006, 09:11 от Ieppe

# 119
  • Мнения: 1 150
Йепе, не е ли обратното - не Православието да включва християнството, а хртистиянството - православие, католицизъм и т.н. ?

Общи условия

Активация на акаунт