Да се махнат ли високоговорителите на Джамията?

  • 7 231
  • 164
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 543
Йепе, не е ли обратното - не Православието да включва християнството, а хртистиянството - православие, католицизъм и т.н. ?

Да, да, така е. Но по-горе бяха изброени не християнство, католицизъм и т.н., а християни, католици и т.н. А православните, католиците и евангелистите - всички СА християни. Просто неправилно беше изброено християнството като нещо отделно от католицизма и православието, а то не би могло да е. Дали го обясних като хората?  Embarassed

# 121
  • Мнения: 1 150
Йепе, не е ли обратното - не Православието да включва християнството, а хртистиянството - православие, католицизъм и т.н. ?

Да, да, така е. Но по-горе бяха изброени не християнство, католицизъм и т.н., а християни, католици и т.н. А православните, католиците и евангелистите - всички СА християни. Просто неправилно беше изброено християнството като нещо отделно от католицизма и православието, а то не би могло да е. Дали го обясних като хората?  Embarassed

Незнам, малко се обърках  Simple Smile
Няма значение  Peace

# 122
  • Мнения: 3 164
Йепе, не е ли обратното - не Православието да включва християнството, а хртистиянството - православие, католицизъм и т.н. ?

християнството включва -източно-православни и  католици- а католиците са протестанти и евангелисти(ако не се лъжа)

# 123
  • Мнения: 2 543
никой ли не знае къде пише, че сме християнска държава?

Ние сме православни, което включва християни, католици, евангелисти и сигурно има още  newsm78

Не, Аса, Православието не включва нищо от това което си изброила.

Ето това имах предвид - така написано излиза, че православието не включва в себе си християни, което не е вярно. Ама, както и да е, не е за това темата.  bouquet

# 124
  • Мнения: 446
Според мен, да останат, или евентуално да се намалят, ако са прекалено силни. Но като знам каква лудница е там от коли и трамваи, едва ли се чува кой знай колко. Не ми харесва В.С. да насъсква българите /християни и мюсюлмани/ едни срещу други - давайте подписката срещу него.

# 125
  • Мнения: 1 629
Малко история(оттук)

Според екипа на Дейвид Барет, издаващ Световната християнска енциклопедия (“World Christian Encyclopedia: A comparative survey of churches and religions – AD 30 to 2002”), в света съществуват над 34 000 отделни християнски групи, като “повече от половината от тях са независими църкви
Първото мащабно разделение на църкви става през 5 век, когато Египетската, Арменската, Етиопската и Индийската църкви се отделят от останалия християнски свят. Тези църкви обаче са консервативни в своето богословие (въпреки, че някои са монофизити) и аксиология (етика) и не се различават съществено от православните църкви.
     Следващото, и най-голямо разединение (схизма) в християнския свят, е през 1054 година, когато Католическата църква се отделя от Православната и се обособява като отделно християнско вероизповедание. Всъщност формалната дата на разделение е плод на вековен процес в отношенията и развитието на двата основни християнски центъра тогава –Константинопол и Рим. Преди да се стигне до отделяне, латинското богословие претърпява развитие, което според западните богослови е достигане на по-дълбоко разбиране на Библията, а за източните то е изкривяване и заблуда понеже не е възможно някой да разбира Словото Божие по-добре от божиите светии. На тези идеи Православната църква е ревностна пазителка.
     Това разделение подготвя пътя на Протестантската Реформация започнала на 31 октомври 1517 година, водена от реформаторите Лутер, Цвингли и Калвин. Те се противопоставят на много от ученията на Католическата църква, което довежда до разделение на западния свят и проливането на много невинна кръв в религиозни войни.
Трите основни християнски вероизповедания – православие, католицизъм и протестантство се конфронтират едно спрямо друго, но не можем да пропуснем да споменем и това, че има и примери на сътрудничество - първият превод на Библията на съвременен български език например, е осъществен от православни учени и американски мисионери и т.н..

# 126
  • Мнения: 1 629
И, да, Йепе, Православието не включва Католицизма. Но Християнството, включва и двете Grinning

# 127
  • Мнения: 2 543
Аха! И аз това викам!!! Hug

# 128
  • Мнения: 1 925
Според мен трябва да се махнат. Дразни ме фокта, че по всякакъв начин се опитват България да е половим Турция. В Германия има много повече турци, отколкото при нас, но тези изпъления с джамиите, новини на турски и т.н.  ги няма  Naughty Мисля, че не се оважаваме достатъчно като нация и затова позволяваме такива неща. Разбира се в никакъв случай не съм на мнение, че не трябва да сме толерантни, но до изестна степен, а не да ни се качват по главите.  #2gunfire

# 129
  • Мнения: 1 629
Ами, Страчиатела, то именно поради уважението ни едни към други, като нация, би трябвало камбаните и високоговорителите да не са проблем Peace

# 130
  • Мнения: 1 150
Според мен трябва да се махнат. Дразни ме фокта, че по всякакъв начин се опитват България да е половим Турция. В Германия има много повече турци, отколкото при нас, но тези изпъления с джамиите, новини на турски и т.н.  ги няма  Naughty Мисля, че не се оважаваме достатъчно като нация и затова позволяваме такива неща. Разбира се в никакъв случай не съм на мнение, че не трябва да сме толерантни, но до изестна степен, а не да ни се качват по главите.  #2gunfire


Звука от минарето ли е "качване на главата"?
Да не би това да бъдем националисти, патриоти и т.н изключва търпимостта към чуждата религия и религиозните й традиции?

Мисля, че податливостта на българина към провокация и манипулация от страна на хора, които се чудят, как да блеснат трябва да се ограничи до минимум, а това става, когато човек си даде равносметка.

Как толкова години никой не се замисли и не го направи на въпрос, а сега се появи един, които даде гласност на изкуствено създаденото си недоволство и юруш - тълпата след него Peace

# 131
  • Мнения: 2 543
Според мен трябва да се махнат. Дразни ме фокта, че по всякакъв начин се опитват България да е половим Турция. В Германия има много повече турци, отколкото при нас, но тези изпъления с джамиите, новини на турски и т.н.  ги няма  Naughty Мисля, че не се оважаваме достатъчно като нация и затова позволяваме такива неща. Разбира се в никакъв случай не съм на мнение, че не трябва да сме толерантни, но до изестна степен, а не да ни се качват по главите.  #2gunfire

Добре, де, а какво - да станем като Франция, където понеже много се Оважават като нация, забраниха и забрадките, и кръстчетата и всичко! Благодаря, но не ми харесва тази идея. И освен това - само турците ли са мюсюлманите в България? И последно - не мисля, че може да си малко или повече толерантен - или си толерантен, или не си!

# 132
  • Мнения: 1 150
Според мен трябва да се махнат. Дразни ме фокта, че по всякакъв начин се опитват България да е половим Турция. В Германия има много повече турци, отколкото при нас, но тези изпъления с джамиите, новини на турски и т.н.  ги няма  Naughty Мисля, че не се оважаваме достатъчно като нация и затова позволяваме такива неща. Разбира се в никакъв случай не съм на мнение, че не трябва да сме толерантни, но до изестна степен, а не да ни се качват по главите.  #2gunfire

Добре, де, а какво - да станем като Франция, където понеже много се Оважават като нация, забраниха и забрадките, и кръстчетата и всичко! Благодаря, но не ми харесва тази идея. И освен това - само турците ли са мюсюлманите в България? И последно - не мисля, че може да си малко или повече толерантен - или си толерантен, или не си!

Съгласна съм с Йепе.
Но във Франция също така има високоговорители, да веднъж седмично - в петък - но ги има

# 133
  • София
  • Мнения: 18 679
Звукът от храм, какъвто и да е той, не може да ми пречи PeaceНо в името на общественото спокойствие - нека ги понамалят малко или да ги пускат само в определени дни.Макар, че по тази логика наистина би следвало да забраним и камбаните по всяко време, а да бият само в определени дни и часове.
Всички ходим по тънък лед...

# 134
  • Мнения: 178
Да ги махнат.

Общи условия

Активация на акаунт