МАЙЧИНСТВО - 90% от заплатата до 9 месец

  • 1 791
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Марс
  • Мнения: 439
Днес по този случай четох новия държавен вестник и имаше и притурка от днес, но още не е влязло в сила. Дано да го публикуват по-скоро Hug

# 16
  • Мнения: 4 406
понеже сега ме осигуряват на минималната заплата и по договор ми е толкова, като забременея, трябва да подпиша нов договор , да речем за 500 лв и да се осигурявам на него 6 месеца
или е достатъчно само да се осигурявам на по- висока сума

# 17
  • Мнения: 426
Аз пък не разбрах ако почна работа но не взема детегледачка ще се получава ли 50% от майчинството.

# 18
  • Мнения: 1 986
понеже сега ме осигуряват на минималната заплата и по договор ми е толкова, като забременея, трябва да подпиша нов договор , да речем за 500 лв и да се осигурявам на него 6 месеца
или е достатъчно само да се осигурявам на по- висока сума
  Ами зависи на какъв доход се осигуряваш-ако се декларира 500лв. и ти се плащат осигуровките върху тази сума,значи ще ти изплащат 200 дни по 450лв.-толкова май е 90% върху 500 newsm78

# 19
  • Мнения: 545
понеже сега ме осигуряват на минималната заплата и по договор ми е толкова, като забременея, трябва да подпиша нов договор , да речем за 500 лв и да се осигурявам на него 6 месеца
или е достатъчно само да се осигурявам на по- висока сума

Не е задължително да подписваш нов договор с нова основна заплата (500 лв например), за да те осигуряват на по-висока сума от вече договорената. Просто разликата се дава като "допълнително възнаграждение" и се включва към брутната заплата, а осигуровките са върху брутната сума, т.е. основна заплата+клас+допълнителни възнаграждения

# 20
  • Мнения: 2 070
Абе момичета, влезте ако искате в темата за протеста- там постоянно ги обсъждаме тези неща и може да получите отговори на въпросите си! На обсъждането на законопроектите имаше представител именно на майките от форума /в момента тече и процедура по регистрация на сдружение "Настоящи и бъдещи майки", което ще се занимава основно с тези проблеми/. Дайте да не подкарваме нещата и тук в отделна тема, защото там така или иначе е почната от 2 месеца най-малко...В темата за протестите също има нужда от повече ксоментари и въпроси като вашите, нека повече хора мислят по въпроса и подкрепят положителни промени...Доколкото разбрах и проблема с породените деца ще се реши именно залади протестите и исканията ни, просто за повече инфо влезте в другата тема, за да не се разпокъсваме...  Praynig

# 21
  • Мнения: 1 000
понеже сега ме осигуряват на минималната заплата и по договор ми е толкова, като забременея, трябва да подпиша нов договор , да речем за 500 лв и да се осигурявам на него 6 месеца
или е достатъчно само да се осигурявам на по- висока сума

Задължително трябва преподписване на договора.......
Счетоводителя ще ти заведе промяната в НОИ и на тази база ще ти изчисляват процентите....., но ще ти качат и удръжките
Това с допълнителните възнаграждения може да те огрее пред данъчните при семейното подоходно облагане......
Аз пък не разбрах ако почна работа но не взема детегледачка ще се получава ли 50% от майчинството.

Да....ако започнеш работа ЛЕГАЛНО получаваш 1/2 от майчинството към заплатата  до  навършване на 2 години на детето ....тези пари се превеждат от НОИ.............То и в момента е така

# 22
  • Мнения: 216
лелееееее ,дано е вярно това newsm44

# 23
  • Мнения: 232
ДАНО,ДАНО,ДАНО  newsm17 smile3521АМА НЕ ЗА ТОЛКОВА МАЛКО ВРЕМЕ ДЕ - ПОНЕ ЗА ЕДНА ГОДИНА ДА Е!НАС ТАКА ИЛИ ИНАЧЕ С МАЛЧО НЕ НИ ХВАЩА,НО ЗА ВТОРОТО ДАНО ДА ГО ПРИЕМАТ  newsm44 newsm10 newsm10 smile3521 smile3501 

# 24
  • Мнения: 3 360
Дано! PraynigС третото ще ме огрее Laughing Joy

# 25
  • Мнения: 3 336
Дано! PraynigС третото ще ме огрее Laughing Joy

Момичета, лично бях на заседанията на Комисията, с Клео 80 се борихме до дупка и именно заради протестите ни решиха да приемат 90% от заплатата на майката/т.е. цялата, защото няма да плаща данъци/ да се дава до навършване на 9 месеца на детето като майчинство. Дори от Министрество на финансите бяха като треснати с мокър парцал, защото са си правили разчетите за 200 дни само. Така че отбелязахме малка победа.

Сега за процедурата по приемането. Правят се предложения в Комисията на първо четене, ако се приемат след 2 седмици минават на второ, след поправките и новите добавени неща. След въпросното второ четене /което апропо мина успешно/, не могат да се правят повече промени и остава да се гласува само в парламента, където вече е минало на първо четене, след първото заседание на Комисията. Така че ще го приемат.

Както и за породените деца - първото майчинство се изплаща нормално, ако се роди второ дете в рамките на първото майчинство за база ще се вземата заплатата на майката преди излизането в отпуск за отглеждане на малко дете или минималната работна заплата/в по-изгодния за майката случай/. Това също си го отвоювахме ние.

Заели сме се да регистрираме сдружение, за да можем официално да участваме във всякакви заседания и дискусии, за да не ни гледат снизходително както досега и да свикват да се съобразяват с българските майки. Повече по тези теми и предстоящите битки можете да намерите в темата за протеста от 1 юли, тя е закована вече 2 месеца горе на първа страница. Приемаме съмишленици  bouquet

# 26
  • Мнения: 220
А след изтичането на тези 9 месеца ще се изплаща ли някаква сума до навършване на 2 год. възраст?

# 27
  • София
  • Мнения: 626
А след изтичането на тези 9 месеца ще се изплаща ли някаква сума до навършване на 2 год. възраст?

От 10 месеца до навършване на 2-годишна възраст на детето майката ще има право на минимално обезщетение, определено от държавата. Вероятно догодина то ще е 170 лв.

# 28

Общи условия

Активация на акаунт