Колко са заразни стрептококите?

  • 1 093
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 361
Здравейте, преди малко излезнаха резултатите от гърления секрет на хлапето и се оказа, че е преносител на B-Streptococcus gr.A. Педиатърката не ми вдига, ще се мъча още да се свържа с нея, но дотогава ще съм благодарна, ако ми дадете малко яснота.

Хлапето вдигна температура в петък, но не много висока и бързо я свали. ЛЛ каза че е просто вирус, но каза че щом е била контактна с болни деца в градината е възможно да е преносител. Затова пуснахме секрет за изследване.

Интересува ме колко е заразно и колко лесно се предава и има ли шанс да се пренесло и на нас. Притеснявам се, защото съм бременна в 6-ти месец. Нося маски постоянно, но откакто вдигна температура. Не знам от кога е преносител, т.е възможно ли е да съм се заразила и аз още преди да се усъмним, че пренася бактерията.

Извинявам се за дългия пост но съм доста протеснена!

# 1
  • Мнения: 3 488
Детето Ви е със скарлатина и трябва да пие антибиотик. Ако е само носител - пак, поне 10 дни.
В момента тревогата Ви трябва да е акцентирана най-вече върху детето, а Вашата лична хигиена да е повишена.

# 2
  • Мнения: 778
Това е бета хемолитичния стрептокок, причинител на скарлатина и на гнойната ангина при възрастните. Задължително антибиотик, защото детската болница си имат цяло отделение за усложнилите се след преболедуване с тази бактерия - ревмокардиологията. Вие просто спазвайте хигиена и не пийте и не яжте с негови прибори.

# 3
  • Мнения: 361
Благодаря много за отговорите! Говорихме с педиатъркта, даже вече дадох първата доза от антибиотика. Посъветва ни да си направим и ние изследване, така че утре преди празничната софра, сме първо в лабораторията.

По принцип избягваме да си ядем от чиниите и ли да си мешим приборите, но все пак близкия контакт го имаше с детето, а и се наплаших, че може да се разпространява от повърхности и т.н.

# 4
  • Мнения: 3 488
Разпространява се по повърхности и е устойчив.
Предупредете в градината, да сложат карантина и да се наблюдават и другите деца.
За гърления секрет - отивате неяли, с немити зъби, дори без да сте пили вода.

Детето трябва да пие 10 дни антибиотик, поне 5 дни да са минали и пак ще пуснете гърлен секрет, за да се види дали е изчистена бактерията.
Пускате и кръв (следи се AST) и урина, ЕКГ и евентуално консултация с детски кардиолог и ревматолог.

# 5
  • Мнения: 361
Имате ли представа колко време след контакт с преносител е възможно да се покаже бактерията при изследване на гърлен секрет? Не знам дали точно инкубационен период се нарича това, при положение че няма симптоми.

# 6
  • Мнения: 3 488
Аз не мисля, че Ви има нещо, притеснявайте се за детето си сега и го лекувайте. Строга хигиена е напълно с достатъчна.

# 7
  • Мнения: 19 687
Тя се притеснява заради бременността.  Гинекологът какво казва?

# 8
  • Мнения: 3 488
Съвсем ясно е защо се притеснява, най-лошото е да се разболее от ангина, което едва ли ще се случи.

# 9
  • Мнения: X
Гаргара със сода за хляб е безобидна.
И биакулт.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 780
Наскоро четох по въпроса и пише, че няма опасност за бебето, защото тези бактерии не могат да преминат през плацентата. Явно температурата, която се вдига, е по-опасна. Ако сте заразена, се пият антибиотици, подходящи за бременни.

# 11
  • Мнения: X
Бетахемолитичният стрептокок е много опасен за новороденото.
Разраждащия трябва да знае, те казват на неонатолозите.

# 12
  • Мнения: 3 488
Опасен е, ако го има във влагалището и раждането е естествено.

# 13
  • Мнения: 361
Благодаря на всички за отговорите, със сигурност бяха много полезни и се поуспокоих!

Щом тази бактерия е толкова устойчива и се задържа по предмети, трябва ли да направя някаква по-специална дезинфекция на играчките и нещата, с които има досег, за да предотвратя евентуално хлапето да ги прихване отново след като се излекува?

# 14
  • Мнения: 3 488
Да, почистете основно.
Изперете на висок градус спално бельо, сменете четката за зъби на детето също.

Общи условия

Активация на акаунт