С какво да започнем да се храним след кърмата?

  • 1 708
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 79
Чаено момиче, порови се из библиотеката и попрочети повечко относно кърменето. До преди няколко месеца и аз мислех като теб. Но информацията, която прочетох ме накара да променя мнението си. С нетърпение чаках да навършим 5 месеца и да започвам да заменям хранения, но сега не го правя. Помисли как са хранели нашите баби и прабаби - кърмене до година, до две, до три. Кой ще готви отделно за такова малко детенце. Избирали са естествения вариант - кърмели са. Природата го е измислила. Как може да се очаква от бебче, което не може да стои стабилно, да яде твърда храна. Естественият процес е да може да седи и само да протяга ръчичка да взема. За мен също кърменето не е лесно. Много често стачкуваме и чакам да му се доспи за да почне да суче, но не се отказвам защото съм убедена, че правя най-доброто за него Laughing

# 16
  • Мнения: 2 149
Ок , тези дни ще прочета.
Ясно е, че всяка си има нейна теория, и всяка приемя нещо за истина. Няма лошо. Аз като съм пила сокове да не би да съм алергична? Поне до днес не бях.
И така...
Ще видя основните правила за пробването на храните. Твърда храна няма да давам, естествено, мисля да е каша разредена в кърмата. После зеленчуково с кърма, пак рядко.
Ще видя как ще стане. newsm78

# 17
  • София
  • Мнения: 4 966
Ако от 6 яденета 2 са друго /макар и забъркано с кърма/ то дали ще е лошо?
Вие как сте процедирали?
Няма да е лошо,щом са смесени с кърма.
Захранили сте с оризова или картофи и пак кърмите. Ок, но само на кърм ане искам до 7-8 месеца да кара. Искам да му давам да опитва.
давай да опитва.В това  няма нищо лошо,именно това е  целта на захранването-бебечето да опитва и се запознава с новите храни.
Нали след 4 месец би трябвало да има онзи 'филтър" на червата за алергии и разните там неща...Нали затова не дадох досега НИЩО друго?
Този филтър за който говориш се развива от 4-6 месец.Но сигурна ли си че при твоето бебе,той ще се е развил точно в 4-ия.Аз бих изчакала поне до 5.
Сега се оказва, че само на кърма до 7-8 месеца. Аз съм против да го кърмя до годинка...Твърдо съм против, да!
И никой не е казал само на кърма до 7месец.Може да си го кърмиш и да даваш едновременно с твърдата храна.
Млякото е най-ценно за детето до първата една годинка.
Дори да спреш да кърмиш-препоръчително е да даваш адаптирано мляко.
Според теб кое е по-добро-адаптето или майчината кърма?

И един въпрос към теб,защо си против кърмене до годинка?

# 18
  • Мнения: 4 242
До годинката основната храна трябва да е мляко, в идеалния вариант- кърма!
За твърда храна се приема всичко различно от кърма или АМ! "Твърда" в смисъл тежка за преработване и усвояване.
Кърмене не се замества до годинката за да е убедена майката че детето и е поело така необходимото количество мляко от което детето взима и усвоява почти всичко, докато от твърдата храна % усвояемост е твърде малък.
Процедира се така, ако около обед решите да давате твърда храна първо кърмите и след това се дава лъжичка от другото. Количеството ще си покаже детето само, като разбира се захранването става постепенно (1-я ден 1 лъжичка, на 2-я ден 2 лъжички и т.н). Ако след кърмене бебето има възможност да поеме 100гр твърда храна няма причина да го ограничавате. Но винаги първо е кърменето! Това означава до годинката не заместване на кърмене kremena.  Grinning
чаено момиче имунната система при децата се развива до към 6-тата годинка. Това разбира се не означава да кърмим до тогава (ако не искаме), но поне до към 2г можем да помагаме с майчини силици чрез кърменето на рожбите си.
Разбира се всеки си има предпочитания и различни бръмбари в главата си, за това и всяка майка решава сама за себе си и за детето си!

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919

Много умно решение  Wink

Мери е написала основните неща, аз искам само да добавя, че незаместването на хранене, въвждането на твърди храни след 5-6 месеца и най-вече следенето на признаците на готовност на детето не са приумица на някоя майка от форума със собствено мнение. Доказателства има в изоблие в Интернет, по сайтовете на СЗО, УНИЦЕФ и много други. За съжаление повечето подобна информация е на наглийски, но пък за сметка на това в Библиотеката на форума има преведени достатъчно ясни и изчерпателни  материали по въпроса.
Изобщо четене му е майката и отърсване от мисълта за "на мен нищо не ми е станало". Колкото по-малко рискове поемаме с храненето в първите месеци на живота, толкова по-спокойно ще ни е на главите.

П.П: Кашата разредена с кърма губи много бързо гъстотата си. В кърмата има ензим, наречен амилаза, които разгражда въглехидратите.
Именно за да има гъстота на кашата я правех с вода, като разбира се преди или след това задължително кърмех. По този начин хем се запазва храненето с кърма, хем на детето му се предлага и различна храна за опитване.

# 20
  • Мнения: 2 149
И един въпрос към теб,защо си против кърмене до годинка?
Сега...надявам се да не се смеете, не искам и това да попада в темата за вицовете по отношение на кърменето.
За мен гърдите са си гърди. Остави това, че произвеждат кърма, за което са се доразвили в сравнение с мъжките.
Има един момент, в който според мен детето запова да расте и да разбира все повече. Това, че не може да говори, че не може да ходи добре, и не контролира като цяло тялото и действията си към годинка, не го прави неосъзнаващо заобикалящата го среда. Включително и майката, която е жена.
Детето търси утеха при майката, когато има нужда. Но не смятам, че във възраст, когато прохожда вече би трябвало да суче. Обичта и утехата се изразяват с прегръдки и целувка, с действия. Не е задължитено да са свързани с храненето от един момент нататък.
За бебето е важно , когато е кисело да го сложиш на гърда, защото съществуването му в първите месеци е сведено до една цел - да е нахранено, сухо и стоплено. И в един момент това нещо като родителската обич трябва да се превърне в подкрепа - прегръдка, залюляване, да е сухо и стоплено. За храната, тя трябва да мине на заден план. С други думи не смятам, че с кърменето ще си отиде нашето общуване, и знакът ми за обич не би трябвало да е свързан с това дали си давам гърдите за сукане.
Така разсъждавайки смятам, че сукането от гърда може да намалее в 7 месец някъде и до 8, хайде 9, е добре де,  до 10-ти месец да се преустанови.
В крайна сметка и след годинка е добре да приема мляко, това означава ли, че ще кърмя и тогава? Или че ще цедя?  Това ми е становището. То сигурно търпи промяна, понеже съм неопитна майка.

# 21
  • Мнения: 2 631
Да се включа и аз с питанка към основния въпрос тук! Rolling Eyes
А каква да е първата храна на едро бебе, че от кашите нали още повече се пълнее, а на нас педиатърът ни се кара, че сме дебели...  Thinking Sad Аз си мисля за зеленчуково пюре...  newsm78 До тук и ние сме само на кърма! Peace

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Да се включа и аз с питанка към основния въпрос тук! Rolling Eyes
А каква да е първата храна на едро бебе, че от кашите нали още повече се пълнее, а на нас педиатърът ни се кара, че сме дебели...  Thinking Sad Аз си мисля за зеленчуково пюре...  newsm78 До тук и ние сме само на кърма! Peace

Ако бебето се захранва без да се замества хранене и кашата се предлага просто за опитване, по няколко лъжички няма никаква опасност да дебелее от нея Wink
Нищо не пречи да се започне и със зеленчувково пюре, но опасенията за кашата са излишни при този вид захранване.

# 23
  • Мнения: 2 631
Яде, мерси! Hug
Аз това се притеснявам - като я накърмя, да не си омотава и цялата каша след това, каквато е лакома...  Embarassed Но си права, че мога да пробвам и тогава да преценя... Thinking

# 24
  • Мнения: 2 381

Впрочем това е Джейд/Jade Wink
A по темата:аз дадох на 6-ия месец оризова каша в продължение на 5 дни по 1 ч.л.Паолина не се запече.

# 25
  • Мнения: 2 631
Джейд, извинявай!!!  Praynig Embarassed Praynig
Ама нали съм немскоговоряща... Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 554
Напълно съм съгласна с Чаено момиче
Peace Peace Peace
Аз също смятам да отбия Елина към деветия месец по същите причини

# 27
  • Мнения: 3 591
A по темата:аз дадох на 6-ия месец оризова каша в продължение на 5 дни по 1 ч.л.Паолина не се запече.

Аз дадох на 6 месеца и половина в продължение на 3 дни по 1 лъжичка каша - резултата разстройство с кръв Close
Явно моето бебе още не е готово за захранване и ще чакам още месец /на 7 и половина ще е, и хич и не  мисля, че ще е голям за сукане Heart Eyes/

# 28
  • Мнения: 1 117
Личният ни лекар беше ни дал схема, кога с каква храна се захранва и по колко . Следвах схемата и продължавах да кърмя , докато кърмата не спря и тогава минахме на адаптирано мляко и другите храни.

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Джейд, извинявай!!!  Praynig Embarassed Praynig
Ама нали съм немскоговоряща... Rolling Eyes
Няма проблем  Grinning
Макар че напослдък и"яде" много би ми подхождало  Mr. Green Добре, че е кърмачето да ме изсмуква здраво, че иначе всичката тая храна на задника ми щеше да е  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт