Имате ли спестени пари?

  • 31 032
  • 560
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 4 808
Потвърждавам! Била съм свидетел когато се разглеждат cv-та на кандидати и само докато видят годината на раждане, следваха коментари от сорта: "Тая пък къде се бута, на 50 и кусур години..." По-нататък даже не се гледа, на интервю се викат младите само защото са млади. По-нагоре четох коментар и че щом 50-годишният е останал без работа, имало нещо съмнително. На всеки се е случвало да остане без работа, особено пък сега при тая пандемия...
И понеже аз съм на 50 и в момента търся работа, момичета, не съм вярвала, че 50 е такова разделно число. Преди 50 телефонът ми не спираше да звъни, сега от дъжд на вятър и ако се стигне до интервю, искат да им работиш за малко пари много часове, че се и дразнят, че питаш. Не знам какви 50-годишни имате около вас, доста 50-годишни мои познати се справят чудесно с всичко и са доста по-съвестни от много млади. Имам бакалавърска степен, прилична компютърна грамотност, владея един език на добро ниво и един на базово. Отчитам като минус, че съм зле с английския. В момента правя опити да се преквалифицирам, не знам защо на това се гледа с лошо око у нас. Имам още 15 години до пенсия, имам сили и желание да работя. В момента съм записала магистърска програма, този семестър съм единствената в курса с успех 6,00. Най-възрастната съм в курса, по-младите ми колеги масово пишат с правописни грешки. И редовно ми звънят да питат ще им направя ли курсовите проекти срещу заплащане.

# 526
  • Мнения: 48 031
Аз ще ти кажа защо... защото масово ХР са млади неграмотни кифли, учащи психология или нещо подобно, и правещи подбор едно към гьотере. Не са наясно какви кадри и за какво подбират.

# 527
  • Countryside
  • Мнения: 11 637
Мхм, и после реват, че нямало кадри. Има, ама трябва да ги отсееш. Аз лично бих взела 50г за работа пред 20г лигльо/а. Ако има подходящ опит и образование за позицията, защото има вече стаж и отиграва ситуации добре и изградени трудови навици. Ама не станах ЧР, може би защото и не учих модерната по мое време психология. Ама пък от друга страна и 20г трябва да се научат...та сложно е с подбора...

# 528
  • Мнения: 1 308
Потвърждавам! Била съм свидетел когато се разглеждат cv-та на кандидати и само докато видят годината на раждане, следваха коментари от сорта: "Тая пък къде се бута, на 50 и кусур години..." По-нататък даже не се гледа, на интервю се викат младите само защото са млади. По-нагоре четох коментар и че щом 50-годишният е останал без работа, имало нещо съмнително. На всеки се е случвало да остане без работа, особено пък сега при тая пандемия...
Като цяло мисля, че има масова дискриминация по възраст. Но тоя случай, който споменаваш по-скоро зависи от възрастта на човека "Отдел кадри" или ЧР. Често пъти са хора около 30-те години, които подбират кандидатите не толкова с мисъл дали ще върши работа, а да си създадат забавен екип. Трябва формално да има някакви качества, останалото е "тоя ми харесва". Проблемът е в собственика, който оставя подобни хора да му избират работници. Но зависи и от длъжността. Ако се търси тракторист или шофьор на автобус, възраст 50г по-скоро ще е плюс пред някой на 25.

# 529
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722
Ами не е проблемът само в НР. Аз съм психолог и когато ме търсят да правя подбор, работотдателите първо ми казват да отсея млади кандидати. Не искат дори да разглеждат кандидатурите на 42-годишни, та какво остава за по-възрастните. Това за големи фирми, за по-малки не знам, аз съм на свободна практика и по-малки не са ме търсили. Ако кажа нещо различно, веднага ми отговарят "Да дадем път на младите" и така.
Дискриминацията по възраст е масова.

# 530
  • Мнения: 15 960
Ами търсят по-млади, защото могат да ги карат да работят извънредно, залъгвайки ги с бъдещо развитие, евентуално увеличение на заплатата и имагинерни бонуси. Младият има по-голяма вероятност да се втурне енергично и с размах да се доказва и да гради кариера, докато по-възрастните този филм са го играли. Гледат си спокойствието и личния живот, вече не биха се оженили за работата и да висят в офиса до 22.00 часа и целия уикенд, щото имало работа да се върши.

Не че няма и възрастни такива, но рядко, познавам една около 50-ти набор, още работи, живее за работата, няма почивки и екскурзии.  Поне от 10 години се гласи да се пенсионира, и си продължава. Е тя е от тези, които като се пенсионират окончателно, ще трябва да назначат двама-трима на нейното място, не защото е голям и тесен специалист, всъщност работата й е по-скоро организационна, а защото няма да намерят друг такъв отдаден.

# 531
  • Мнения: X
Доколкото съм забелязала, хората се успокояват и се 'развеждат' с великта обещаваща работа някъде около 30-35. До 50 има 15-20 години. Друго е разковничето. Освен некомпетентните ейчарки. То и там не е сигурно - нали като назначат след препоръка на ейчара няколко поредни готини типчета, ама без особени професионални качества и после ги освободят, някой ще се запита как се е случил тоя подбор?

# 532
  • Countryside
  • Мнения: 11 637
Гал, кой ще пита? Няма подходящи кандидати е мега стар и изтъркан рефрен. ЧР нищо не ги лови, масово си кютат девойки, тип кифла. Не че няма и нормални, но болшинството са плява.

# 533
  • Мнения: X
Шефовете, как кой. Наистина ми е супер странно това, което пишете. По принцип за по специалните длъжности познатите ми ги интервюират и специалисти, не просто ейчар със съвсем друга квалификация.

# 534
  • Countryside
  • Мнения: 11 637
Гал, в общия случай, за да стигнеш до интервю ЧР трябва да отсее от 500 кандидата, да речем 50. След това от тези 50, който мине тест и първоначално интервю с ЧР, стига до интервю с шефа на отдела. Та я камилата, я камиларя. Зависиш от ЧР и още как, докато се докопаш до специалист. А какви "велики" въпроси задават...

# 535
  • Мнения: 1 308
Доколкото съм забелязала, хората се успокояват и се 'развеждат' с великта обещаваща работа някъде около 30-35. До 50 има 15-20 години. Друго е разковничето. Освен некомпетентните ейчарки. То и там не е сигурно - нали като назначат след препоръка на ейчара няколко поредни готини типчета, ама без особени професионални качества и после ги освободят, някой ще се запита как се е случил тоя подбор?
Там е работата, че вместо да се питат защо има текучество става обратното "трябва ни още един човек в ЧР, че много работа се събра". Така че ЧР имат интерес да има постоянно търсене на хора, нали това работят Simple Smile

# 536
  • Мнения: X
Интересното е откъде ще знаят, че някой е на 50 години примерно?

Дати на раждане, семейно положение и прочие не се вписват в СВ-тата. Може по стажа да те засекат, но за повечето работи се променя СВ-то и се вписват само позициите във връзка с кандидатстващата нова, а другите не се листват.

# 537
  • Мнения: 41 397
А образованието? По него се вижда веднага.

# 538
  • Мнения: X
А образованието? По него се вижда веднага.
Не винаги.
Хората учат постоянно и пишат нови дати, спрямо позицията, но е възможен индикатор.
Определено трябва много вглеждане в тези неща за да се определи правилно възраст на кандидат. Някои хора, на Запад, работят от 14-15 годишни и до 30 имат стаж 15 години Simple Smile

# 539
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722
Като те извикат на интервю и ще те видят, възрастта не може да се скрие.

Общи условия

Активация на акаунт