Да съчетаем полезното с приятното за най-малките у дома със Storytel

  • 5 890
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
На кого според вас му е най-трудно в сегашната ситуация? На най-възрастните. На необвързаните, които живеят сами и нямат дори котка. На тийнейджърите, които не могат да отидат „на мол“. Всеки страда по своему, но категорично домашната карантина е изключително изпитание за родителите на малки деца, които искат много внимание.

Как да прекараме пълноценно времето си?
Как да запълним цял ден със занимания без разходка до люлките, без баби и дядовци и най-вече без децата да седят залепени пред някакъв екран часове наред? Начинът е да им пуснем да слушат приказка, така както правеха нашите родители някога. Ако сте от последното поколение аналогови деца, със сигурност или у вас, или у някой приятел или съсед е имало грамофон и сте слушали детски приказки на плоча. Колекцията на „Балкантон“ за времето си съвсем не беше малка – от класики като „Али Баба и 40 разбойника“, през „Василиса умница“, до по-нестандартни като „Винтчето Прокопчо“. Сещате ли се кои бяха вашите любими плочи?

Как да се сдобием с интересни заглавия?
Както и с всичко останало, днешните деца имат на разположение почти безкрайно количество дигитални забавления, включително приказки и книги. Един от най-лесните начини да разполагате с мигновен достъп до заглавия е чрез абонамент до библиотека с аудио и електронни книги като Storytel. При това не е нужно да правите отделен абонамент за децата и възрастните. Докато вие си слушате „Да оцелееш като родител“ и се превивате от смях на историите на Елисавета и Красимира от „Майко Мила“, 5-годишните ви близнаци могат да се вълнуват дали Командоршата ще падне във вълчата яма на Емил.

Да четeм книги или да ги слушаме?
Не е ли по-добре децата да четат книги, вместо да ги слушат? Двете занимания съвсем не са взаимоизключващи се. Изследвайки как работи човешкият мозък, учените откриват няколко невероятни неща, свързани със случващото се в главата ни, когато слушаме една история. Ако някой ни изнася лекция, презентация или ни представя друг вид информация, в мозъка ни се активират онези части, които отговарят за езика. Когато слушаме история обаче, започва да работи целият ни мозък, т.е. всички части от него, които биха участвали, ако преживявахме историята лично.

Нещо повече, докато приемаме просто информация или гледаме филм или някакви изображения, мозъкът на всеки от нас отчита различна дейност. Всеки преживява нещо различно и се фокусира по различен начин. Когато обаче пред нас застане някой и започне да ни разказва история, всички отделни мозъци в аудиторията започват да работят на една и съща честота. И в това няма нищо случайно, защото ние просто сме програмирани така. Разказването и слушането на истории е фундаментална част от общуването на човешкия род още от преди 27 хиляди години, когато са открити и първите рисунки в пещерите.

Много образователни системи по света не само не пренебрегват този факт, но го използват в ежедневния учебен ритъм на децата. В т.нар. „свободни училища“ в Германия и Нидерландия например първият урок за деня на учениците винаги завършва с разказването на история от учителя.

В един идеален свят най-доброто за децата би било, ако ние родителите им разказваме (не да четем) истории всеки ден. Но няма как всички да бъдем чак толкова перфектни родители. И не е нужно. Нито трябва да се чувстваме виновни, че не го правим. Дори да имахме цялото време на света, колко от нас могат да разказват наистина увлекателно истории?

Да оставим тази задача на майсторите на словото в комбинация с красивите гласове на актьорите, които да завладеят детското въображение и да накарат мозъците им да затрептят на честотата на приключенията. Час спокойствие за нас, за да свършим всичко, което трябва да се свърши, дори когато светът е спрял. Час полезно и приятно забавление за най-малките, които имат и най-малко вина за ситуацията, в която е човечеството в момента.

Включете се в дискусията на Storytel и BG-Mamma!

Споделете ни: Какви истории обичат да слушат децата ви най-много?
Харесват ли според вас днешните деца книгите, които ние някога четяхме на тяхната възраст? А какво мислите за задължителната литература в училище?

Трима от вас ще спечелят едномесечен абонамент за достъп до библиотеката с аудио и е-книги на Storytel.
Ще обявим късметлиите на 6 април в темата.

Моля, запознайте се с Общите условия на активацията тук.

Последна редакция: пн, 30 мар 2020, 12:56 от Редактор***

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 3 258
Моето дете обича да чете приключенски книги с тайни и загадки.
Харесват и някои книги от моето детство,  други са и неразбираеми.
Задължителната литература за деца постоянно се актуализира,  въвеждат се и нови,  съвременни автори - подкрепям избора на педагозите.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 411
Какви истории обичат да слушат децата ви най-много?
Децата ми, на 3г, обичат да слушат, как ние им четем. А отскоро имаме игра да довършват изреченията от приказките. Като слушат аудио-приказки се разсейват и интонациите ги разсмиват
Харесват ли според вас днешните деца книгите, които ние някога четяхме на тяхната възраст?
Четем им класически детски приказки и определено ги харесват. Имаме е модерни книжки, но ги влече класиката. В момента любима е Котаракът в чизми.
А какво мислите за задължителната литература в училище?
Нямам още мнение

# 3
  • София
  • Мнения: 1 376
Дъщеря ми обича фентъзи истории. Харесва част от книгите, които ние четяхме навремето, но по-скоро предпочитам съвременни автори. Относно задължителната литерата в училище повечето от нещата, които им дават ги харесва, но някои от книгите, които навремето ние сме изучавали са непонятни за нея относно език и начин на живот.

# 4
  • Мнения: 639
Детето ми обожава книги и приказки, вкъщи има много детски книги,а е само 4 години. Пуска си приказки от youtube на български. Харесва приключения, магически същества, супергерои и всичко вълшебно. За задължителната литература, може да се направи едно обновяване, защото тези текстове в читанките, не са много на ниво според мен.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 6 644
Децата ми са на 9 и на почти 7.
Баткото вече има свои предпочитания за книгите и предпочита литература, която е много далеч от мен - фентъзита. Изчерпах се от към идеи какво да му предлагам вече Rolling Eyes
Малката от скоро започна да чете с разбиране вече. Любими са ѝ историите за Барбароните (навремето точно с тях, се учех да чета и аз).
Любими са ѝ класическите приказки на Братя Грим, Шарл Перо, Андерсен...
Разбира се че ги харесват, макар че не веднъж се е налагало да обяснявам непонятни за тях неща ("как така телефон, пък с жица"). И двамата са фенове на Пипи, Емил, Карлсон... Баткото харесва Том Сойер и Хъкълбери Фин.
Абсолютно "За" съм, да има задължителни книги. За съжаление, в днешно време е много рядко, да видиш дете с книга в ръка Sad С баткото имаме споразумение, още от първи клас когато беше - първо си прочита задължителната литература и тогава - каквото си реши Simple Smile Първата лятна ваканция посвети на поредицата за Хари Потър, (с която аз едва сега намерих време, да се запозная. Изцяло по негово настояване), след като прочете книжките от списъка.

# 6
  • Мнения: 13 004
Малката ми дъщеря е на 7 и много обича да чете. Последно проете “Сакъз Сардуня” на Елиф Шафак. Много и хареса! В нея героинята споменава за любимата си кинжка “Децата от гарата” та сега чете нея:)

Аз използвам приложението Сторител от почти година, това са най- качествено похарчените 10 лева месечно ( мисля че толкова е абонаментът)
Препоръчвам с две ръце!
Голямата ми дъщеря на 18 г. също е абонирана, изслуша много книги, които ще са и полезни, като подготовка за зрелостните изпити.

Иначе и двете сме фенове на криминални и трилър романи и чакаме всяка нова книга с нетърпене:)

# 7
  • Мнения: 670
Децата ми са на 10 е 12 години, всички без моят съпруг обожаваме да четем .Без книги не можем малкият ми син обожава поредицата за Дръндьо,големият обича книгите на Роналд Дал и последната, която чете е Топ мистерии  на България. Аз чета фантастика,мистерии  и криминални романи.

# 8
  • София
  • Мнения: 9 850
Нямам деца, но често попадам на предложения за детски книжки/разкази в приложението, което използвам от миналата година. С удоволствие си свалих и изслушах колекциите на Оскар Уайлд и Вилхелм Хауф, с които съм израснала. Върнаха ме години назад, в едно прекрасно време.

# 9
  • Мнения: 1 731
Детето ми си има любими книжки за определен период, после сменяме. Засега сме минали през Барбароните, разни коледни истории, Дядо вади ряпа и Дядовата ръкавичка са сред любимите. Повечето ги знае наизуст, но трябва и да ги чета.

За училищната задължителна литература нямам наблюдения в момента и мнение.

# 10
  • Мнения: 800
Моите деца най-обичат историите на Агата Кристи.

# 11
  • Мнения: 216
Детето ми обича да слуша всякакви истории, най-вече страшни.
Днешните деца ми се струва, че отварят рядко книга.
Задължителната литература в училище е важна.

# 12
  • Мнения: 4 606
Малкият обича да слуша всякакви истории, стига да са поднесени по интересен начин и да го заинтригуват.
Книгите от нашето време... някои му харесват и са му интересни, други не толкова.
Задължителната литература в училище, за съжаление не е това, което беше, когато аз бях дете. Доста автори и произведения с качествено съдържание, включително и български ги премахнаха, а това си е загуба за съвременните деца.

# 13
  • Мнения: 1 002
Дъщеря ми се научи да чете на 5 години и половина. Чете постоянно! Много беше очарована от Карлсон, от Пипи, а когато прочете Мечо Пух, плака, защото нямало друга част. Засега чете основно вечните детски романи. Народните приказки са още малко трудни.
От Storytel изслуша с огромен интерес Феята от захарницата.
На есента тръгва на училище и тепърва ще видим как ще реагира на задължителната литература.

# 14
  • София
  • Мнения: 10 917
Какви истории обичат да слушат децата ви най-много?
Всякакви приказки, но Зайченцето бяло му е любима!
Харесват ли според вас днешните деца книгите, които ние някога четяхме на тяхната възраст?
Не всички.
 А какво мислите за задължителната литература в училище?
В момента нямам наблюдение върху нея.

# 15
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 446
Харесват различни неща в различните периоди от живота си. В момента и двете си падат много по манга. Фентъзи също обичат в момента.
Трудно бих впечатлила моите деца с историите, които впечатляваха мен като дете.
Задължителна литература за четене през лятото нямат. Четат по няколко произведения по време на учебната година.

# 16
  • Мнения: 998
Децата ми са големи и четат сами, ако изобщо го правят. Определено предпочитат друг тип литература от мен на тяхната възраст. ЗА учебната литература съм.

# 17
  • Мнения: 2 685
Моята дъщеря е още само на 2 и половина, но може би заради това любимите й приказки са за принцеси. 😂
Много се впечатлява от детски книжки, които са били мои или на баща й. Не знам дали поради този факт, много обича да й ги чета.
Колкото до задължителната литература в училище, абсолютно я подкрепям. Начален учител съм и виждам как децата си имат какви ли не любими занимания, но не и четенето.

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Вече сама си чете и определено харесва фентъзи засега.
Не харесва книгите от моето време.Опитва няколко пъти,но не и е интересно.
Напоследък в задължителната литература са включени книги,които се харесват от дъщеря ми.Но са много малък процент.

# 19
  • Мнения: 1 796
Споделете ни: Какви истории обичат да слушат децата ви най-много?
Харесват ли според вас днешните деца книгите, които ние някога четяхме на тяхната възраст? А какво мислите за задължителната литература в училище?
Дъщеря ми обича да слуша всякви истории. От книгите, които ние преди години четяхме, най-много хареса "Пипи дългото чорапче" и " Двойната Лотхен". Към задължителната литература засега нямам забележки.

# 20
  • Мнения: 354
Какви истории обичат да слушат децата ви най-много? Обича да слуша приказки и истории с животни, принцеси и в които има деца. Обича да заспива с приказки и истории с щастлив край.

# 21
  • София
  • Мнения: 668
Днешните деца са много по-различни от нас, когато бяхме деца. Големият ми син е ученик и харесва да чете историите на Дръндьо. Малкият все още не може да чете, но откакто сме си вкъщи обича да разглежда наши стари книжки и ме кара да му ги чета. Което само може да ме радва /тъй като електронните устройства  са далеч по-интересни за днешните деца/.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 171
Моите деца, за съжаление, не са от любителите на четенето, въпреки че аз чета ежедневно. Задължителната литература им е толкова далеч като език и бит, че изобщо не може да ги грабне. Определено предпочитат съвременни автори.

# 23
  • Мнения: 345
Синът ми е на близо 9 и обича както Дръндьото, дакелът Джери и комиксите, така и Роня, Карлсон, Лукчо и Емил.
Като по-малък заспиваше със старите приказки на Балкантон, които обожаваше. Сега научавам за вас и сигурно ще ви пробваме скоро.

# 24
  • Мнения: 910
Детето и е още в детската градина. Харесва класическите детски приказки, особено тези за принцеси.

# 25
  • Мнения: 94
Моето дете харесва приказки с принцеси и страшни - духове, дракони, призраци и т.н Една от любимите и е хотел Трансилвания.
Колкото до задължителната литература, забелязвам по племенниците ми че не им е интересна и трудно разбираема.

# 26
  • Мнения: 427
Обича да слуша всякакви приказки, включително и книгите, които аз съм чела в детството ми. Смятам, че задължителната литература е полезна и трябва да я има.

# 27
  • Мнения: 1 971
Малкият обича да слуша страшни истории, а големият се увлича от мистерии и конспирации.
Книгите от моето детство не се харесват особено на децата ми. Сега и стимулите са съвсем други, но и се харесват различен тип истории.
От задължителната литература има много добри произведения, но за съжаление има и напълно излишни и затормозяващи такива.

# 28
  • Мнения: 1 169
Какви истории обичат да слушат децата ви най-много?
Възможно най-шантави, от днешната анимация нищо не може да привлече вниманието им, за съжаление.

Харесват ли според вас днешните деца книгите, които ние някога четяхме на тяхната възраст?
Мойте калпазани са още малки и от бебета им четях книжки, скоро извадих моята тежка артилерия, но не са очаровани. Единственото, което изслушаха беше стихотворението "Хвалил ми се Данчо"

А какво мислите за задължителната литература в училище?
Те толкова я променят, че не съм сигурна за големите, но на малките е прилична за сега.

# 29
  • София
  • Мнения: 215
Цитат
Какви истории обичат да слушат децата ви най-много?

Каката обича приказки с принцеси, а малкия- лесни и кратки приказки.

# 30
  • Мнения: 1 187
Какви истории обичат да слушат децата ви най-много?
Дъщеря ми много обича приказки, забавни истории. Любими са и приказките за принцеси.

Харесват ли според вас днешните деца книгите, които ние някога четяхме на тяхната възраст?
Не съм чела на детето книжки от моето детство, купувам много книги за мен и за детето.

А какво мислите за задължителната литература в училище?
Реално още нямам поглед върху задължителната литература освен за първи клас. Разбрах, че в различните училища са дали различни книги.

# 31
  • Мнения: 5
Време е за новите ни въпроси къв вас:

Pushpin Коя е любимата книга на детето ви и кой е любимият му герой от нея?
Pushpin Пускате ли му да слуша книжки и успява ли да задържи вниманието си?


Благодарим на всички участници в дискусията и очакваме отговорите ви с интерес!

Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 13:03 от Storytel

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 6 644
Любимата книга на сина ми е Кало змея. Успешно измести поредицата за Хари Потър, която две години беше "ненадмината", според него. Любимия герой, естествено е самият Кало!
Любимите книжки на дъщеря ми са всички от поредицата за Барбароните. Любимата ѝ героиня в Барбалена.
Аудиокниги не съм им пускала - четях им, докато не можеха сами. Синът ми от съвсем малък се гушкаше и слушаше, докато дъщеря ми прояви интерес едва след третата си година.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 411
В момента любимата книжка е Котаракът в чизми. Но за любим герой трудно може да се говори. Харесват и поредицата за Малката принцеса.
С аудио-записи на приказки претърпяхме провал, защото на тях им е много смешно интонациите, с които се чете или пресъздават ролите.

# 34
  • София
  • Мнения: 1 376
Любимите книги на дъщеря ми са от поредицата за Пърси Джакман.
Аудикниги не съм пускала, но съм и чела много като беше по-малка.

# 35
  • Мнения: 639
Любимата книга на детето ми в момента е една енциклипедия за човешкото тяло с капачета. Много му е интересна и може цял час да я разглежда без да му омръзне. Обича да слуша аудио приказки и аз да му разказвам всякакви приказки.

# 36
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 446
Любими герои през годините имаха много.
Аудио книги слуша голямата, когато трябва нещо спешно "да прочете".

# 37
  • София
  • Мнения: 10 917
Любимата книжка и съответно герой е Зайченцето бяло. Аудио книжките още не го вълнуват, предпочита някой да стои до него и да му чете и обяснява.

# 38
  • Мнения: 1 187
Любима книжка и една с български народни приказки. Има много любими герои от нея. Един от тях е Хитър Петър. Аудио книги не съм и пускала.

# 39
  • Мнения: 998
В момента на малкия ми син му е любима поредицата за Дръндьото. Аудио книги още не е слушал.

# 40
  • Мнения: 2 685
Любимата й книжка е Трите прасенца. Любим герой от нея няма, но винаги много се впечатлява от появата на вълка. 😀 Може би, защото още е малка (на 2г и 5 м).
Не съм й пускала да слуша приказки, защото ни е любимо занимание да й ги чета аз. Задържа й се вниманието, но постоянно ме прекъсва, за да задава някакви въпроси. 🤗

# 41
  • София
  • Мнения: 9 603
Любима книга на дъщеря ми е "Пипи Дългото чорапче" от Астрид Линдгрен, а любим  герой от книгата е самата Пипи. До скоро харесваше и книжките от поредицата "Франклин", които четяхме всяка вечер преди сън.

Не съм й пускала аудио книжки все още, но изолацията в момента е идеален повод за това. Смятам, че ще задържи вниманието си, ако книгата й е интересна.

# 42
  • Мнения: 800
Коя е любимата книга на детето ви и кой е любимият му герой от нея?
 - Приказките за Шехерезада



Пускате ли му да слуша книжки и успява ли да задържи вниманието си?
 - пускала съм веднъж, опитът беше успешен

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 3 258
Любимата книга на моето дете е "Феята от захарницата", а любимата героиня е Ванилия.
До сега не съм и пускала да слуша книги.

# 44
  • Мнения: 1 002
На дъщеря ми любима книга може би е Карлсон.
Синът ми обича книжки с животни.

Дъщеря ми изслуша "Феята в захарницата" и дълго я разказваше след това. Слушала е и други приказки, но тази ѝ направи най-силно впечатление.

# 45
  • София
  • Мнения: 3 039
Децата ми четат приключенска литература. При баткото добре е историята да има и някаква митология, а сестра му обича магии.
 Задължителна литература би трябвало да върви в крак с времето и развитието на децата. Да останат творби на класици,а другото да е по избор на детето.

# 46
  • Мнения: 1 731
В момента любимата книжка е Дядовата ръкавичка. Но всяка седмица си има нова любима приказка.
Не сме слушали все още аудио книги, не мога да изкажа мнение.

# 47
  • Мнения: 2 668
Любима книга е "пипи дългото чорапче" , с любим герой е маймунката на име Господин Нилсон

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Минахме всички книги на Рик Риърдън,последва го Хари Потър,а сега вече сме на тийн вълна.
Аудиокниги съм пускала когато беше малка.

# 49
  • Мнения: 670
Любима поредица Дневникът на един дръндьо .Той сам си пуска и слуша книги.

# 50
  • София
  • Мнения: 6 171
"Хари Потър" е на дневен ред. Всеки от нас има различен любим герой. Не са слушали книги, но може би трябва да опитам- може това да се окаже начинът да заобичат четенето.

# 51
  • София
  • Мнения: 215
Време е за новите ни въпроси къв вас:

Pushpin Коя е любимата книга на детето ви и кой е любимият му герой от нея?
Pushpin Пускате ли му да слуша книжки и успява ли да задържи вниманието си?


Благодарим на всички участници в дискусията и очакваме отговорите ви с интерес!
Дъщеря ми няма любима книга, а предпочита приказки с принцеси.
Тя слуша и гледа приказки, даже се опитваме да вземем вниманието и на брат ѝ.

# 52
  • София
  • Мнения: 3 039
Голямото дете обича книгите на Рик Риърдън.А любимия герой естествено Пърси Джаксън.
Аудио книги още не е слушал.

# 53
  • Мнения: 630
Имаме много книжки с приказки и енциклопедии. Децата ми свикнаха от малки да им чета и много обичат. Харесват приказки с принцеси. В момента любима им е "Замръзналото кралство" и принцеса Ана.
Не съм имала аудио книжка, за да им пускам да слушат, но предполагам, че ще им е интересно и много ще им хареса.
Особенно полезно би ми било като пътуваме с колата да им пускам да слушат приказки.

# 54
  • Мнения: 940
Приказки на братя  Грим.
Обича да гледа и анимирани филми.

# 55
  • Мнения: 910
Любимата книжка на дъщеря ми е Трите прасенца. Тя обича да слуша книги, пускам й или й чета по 1 на ден и й приковавам вниманието.

# 56
  • Мнения: 1 187
Детето има любима книга с български приказки, но любимо герой е трудно да се каже. В момента все още се учи да чете за това не пускам книги за слушане.

# 57
  • Мнения: 2 668
Любима книга е "Пипи дългото чорапче" на Астрид Лингред и героя маймунката - "Капитан Нелсон" . Пускам му на DVD детски филмчета , както и на детските телевизионни канали гледа сериалчета.

# 58
  • Мнения: 4 723
И ние вкъщи обичаме забавните истории. Харесваме аудио книгите. Много е важно гласът да ни допадне. Във вашите книги си имаме любим глас Simple Smile)))) Интересното е, че някак по-успешно ни завладяват гласовете на жените, отколкото на мъжете. Като че ли са по-изразителни.
Като цяло харесвам изборът на задължителните книги в училище.

# 59
  • Мнения: 94
любимата книга е хотел Трансилвания. Аудио книги не съм пробвала досега да пускам.

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Дъщеря ми предпочита книги с фентъзи сюжет. Любимият ѝ герой е Хари Потър.
До сега е чела книжките от задължителната литература в училище. Но не всички ѝ допаднаха.
Въпреки всичко одобрявам тази литература. Дъщеря ми беше страхотно впечатлена от "Ние, врабчетата". И ако не беше в списъка, най-вероятно нямаше да стигнем до нея.
С аудио книги нямам опит.

# 61
  • Мнения: 1 575


Изтеглени са потребителите, които печелят безплатен едномесечен абонамент за достъп до библиотеката с аудио и е-книги на Storytel. Това са:

sweet_maniche
Натуся
LZ 13


Честито!

Date Очакваме печелившите да се свържат с нас до 10.04.2020 г. на e-mail: igra@bg-mamma.com, като упоменат, че са победители в играта на Storytel #ДетскиИстории и напишат потребителското си име, електронната поща, с която са регистрирани във форума и координати за получаване на наградата (две имена и валиден email адрес).

Общи условия

Активация на акаунт