Настоящи и бъдещи майки - майчинство, права на майките

  • 24 659
  • 296
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 564
avana наистина имаш право на 180 дни болничен и аз си ги използвах всичките. Но не съм запозната дали наистина е проблем подадената информация в РЗОК. Моят съвет е: до колкото знам имаш право да се откажеш от няблюдаващия те гинеколог когато пожелаеш и да отидеш при друг и тогава подената от новия лекар информация ще бъде актуална за здравната каса. (Винаги може да се окаже, че термина ти не е бил изчислен правилно.) Посъветвай се с личния лекар как става това, а и той трябва да ти даде направление. Другото което е - личния лекар също може да ти издаде болничен за 45те дни, а преди това друг болничен  за настинка например. При теб става въпрос за много малко дни и не би трябвало да е проблем. Моят случай беше подобен, но си бях изчерпала 180те дни и за това си пуснах неплатен отпуск - което също е вариант, щом не можеш да си пуснеш платен. Нямаш много време, така че действай! Успех!

Здравейте.. аз съм във същото положение - 135-те дни ми изтичат 2 преди 01.01.2007. Имам да ползвам още платен отпуск, но не мога да разбера това с какво ми помага да отложа влизането в сила на болничния ми по майчинство. Лекарката като ми го пуска от конкретна дата, какво значение има дали съм отпуска - той започва да си тече от тази датата Sad newsm78
Моля ви да ми обясните....

# 46
  • Мнения: 3 336
avana наистина имаш право на 180 дни болничен и аз си ги използвах всичките. Но не съм запозната дали наистина е проблем подадената информация в РЗОК. Моят съвет е: до колкото знам имаш право да се откажеш от наблюдаващия те гинеколог когато пожелаеш и да отидеш при друг и тогава подената от новия лекар информация ще бъде актуална за здравната каса. (Винаги може да се окаже, че термина ти не е бил изчислен правилно.) Посъветвай се с личния лекар как става това, а и той трябва да ти даде направление. Другото което е - личния лекар също може да ти издаде болничен за 45те дни, а преди това друг болничен  за настинка например. При теб става въпрос за много малко дни и не би трябвало да е проблем. Моят случай беше подобен, но си бях изчерпала 180те дни и за това си пуснах неплатен отпуск - което също е вариант, щом не можеш да си пуснеш платен. Нямаш много време, така че действай! Успех!

Здравейте.. аз съм във същото положение - 135-те дни ми изтичат 2 преди 01.01.2007. Имам да ползвам още платен отпуск, но не мога да разбера това с какво ми помага да отложа влизането в сила на болничния ми по майчинство. Лекарката като ми го пуска от конкретна дата, какво значение има дали съм отпуска - той започва да си тече от тази датата Sad newsm78
Моля ви да ми обясните....

Може да ти промени датата на термина и така да започне по-късно въпросния отпуск.  Peace

На счетоводните въпроси и аз нямам отговор, не съм специалист.

Хриси, браво, че си звъннала на Христина Христова, само така, с нахалство към прогреса, досега формулата работи с пълна сила Laughing  bouquet

За изказването на Адемов и аз гледах по БТВ и голяма радост беше, ама вчера като прочетох интервюто на Христосков в Труд и увехнах Tired Оказва се, че Адемов се е изказал неподготвен пак. Все пак хубавата новина е, че по настояване на Клео пред господин Христосков от догодина майките ще си получават майчинството директно от НОИ, дано не се бавят много с плащанията. Лично за мен тази новина не е от най-добрите, защото работодателя ми е много коректен и се взимам всичко навреме, а съм убедена, че ако ги изплаща НОИ ще има доста забавяне. Но, знам че за много момичета това е чудесна новина.

Снощи се прибрахме от морето, починах си чудесно и съм друг човек.

# 47
  • Мнения: 169
не мога да разбера това с какво ми помага да отложа влизането в сила на болничния ми по майчинство. Лекарката като ми го пуска от конкретна дата, какво значение има дали съм отпуска - той започва да си тече от тази датата Sad newsm78
Моля ви да ми обясните....

Задължително първо лекаря ти трябва да се съгласи да пусне 45те дни по-късно. Отпуската е нужна ако си използвала всичкия си болничен от 180 дни в една календарна година, тогава нямаш право на повече какъвто и да е болничен, дори за друго заболяване. Единствения начин е ТЕЛК, а там много трудно ще ти дадат без да си болна наистина. Тези 180 дни са отделно от  45  + 90  дни.

# 48
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Здравейте,  Hug
Наистина е чудесно, че догодина ще се получава майчинството директно от НОИ, повечето от работодателите са некоректни - поне по мои наблюдения!
Момичета, нищичко не можах да разбера по въпроса с майчинството и завареното положение - или съм тъпа, или тези които говорят по телевизията не могат да обясняват хич  #Cussing out

# 49
  • Мнения: 564


Задължително първо лекаря ти трябва да се съгласи да пусне 45те дни по-късно. Отпуската е нужна ако си използвала всичкия си болничен от 180 дни в една календарна година, тогава нямаш право на повече какъвто и да е болничен, дори за друго заболяване. Единствения начин е ТЕЛК, а там много трудно ще ти дадат без да си болна наистина. Тези 180 дни са отделно от  45  + 90  дни.
Благодаря ти за бързия отговор..
Т.к. аз съм в болница на абонамент и болничния се издава от ЖК, а там малко стриктно си спазват правилата.. Sad (пък и са повечко хора в кабинета.. та е сложно за 'уговаряния')... И понеже се съмнявам да се навият да ми отложат датата, трябва да търся друг вариант. Питането ми е тогава, мога ли в последния момент да си сменя наблюдаващия? Кой ще ми напише обменната карта?
(Аз преди да се запиша на абонамент, бях първо при един лекар от поликлиниката и в 12-та седмица го зариазах и се записах в болницата. И от двете места имам по един болничен - няма ли да е проблем за пред НОЙ??  newsm78 )

Не знам дали много ясно съм обяснила ситуацията, ама...  Embarassed

# 50
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Ч.Р.Д Коала, много здраве, щастие и любов !

# 51
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН КОАЛА! newsm59 nbirthday  bigdance2
БЪДИ ЗДРАВА, ЩАСТЛИВА И ВСЕ ТАКА МИЛА!

# 52
  • Мнения: 2 070
Кали, добре дошла! Гледам, че и Tomase ни чете - добре дошла и ти!

Аз да ви върна към проблемите със средата, в която живеят децата ни и трудното придвижване. Помните ли ми предложението ми да се снимат ключовите моменти от деня на майка с количка - подлези, тролеи, трамваи, как отива до кухнята, как се движи по шосетата и т.н., защото са заети тротоарите...Та в контекста на широко рекламираното риалити на Слави и БТВ - SURVIVOR - ами то нащо/ващо, че аз съм вече без количка/ си е чист sirvivor  всеки ден! Представям си едно няколко минутно клипче за майка с количка, озвучено с  дива музика, тип Rage или Prodigy /за който ги знае, харесвал или слушал навремето или сега/. Защо не се свържете пак с тоя Кулеков..Нали правеше филмчета по разни теми по едно време и ги излъчваха по Слави. Аз изобщо не съм фенка на шоуто, просто се сетих, че може да го вкараме в контекста на момента сега...

Честито на Коалка и от мен!!!

# 53
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Здравейте, мами!
Вчера се върнах от провинцията и чак сега успях да изчета старата и новата тема. Много се радвам за успеха, но съм бясна на Адемов за противоположните изказвания. Надявам се скоро да мога да се включа активно, че сега трябва да седна да уча за изпита, на който ме скъсаха на 3 юли. Тогава нямаше кой да гледа малката, защото майка ми беше в болница, а с нея е невъзможно да науча. Септември обаче трябва да го взема и да продължа да гоня общинарите на район Студентски.

# 54
  • Мнения: 4 406
deshtovidi, направо ме разби с тази идея за клипче!!!
толкова се ентусиазирах, чакам камерата да се върне от ремонт и ще снимам в Русе...

сигурно има начин да се засекат двете мнения на Адемов и да му се търси отговорност за Дезинформация.

# 55
  • София
  • Мнения: 119
Момичета, Нещо трябва да се направи - какво са винивни децата ни че са се родили няколко дни по-рано, за да ги лишаваме от майчина грижа след 3-ия месец, вместо след 9-ия? Разликата между 3 и 9 месеца е огромна и трябва да се промени кодекса. Мисля че депутатите не са го дообмислили, а на Христосков института им е било по-лесно да приемат изтичането на 135-те дни като някаква гранична дата вместо да търсят начини как да платят в междинния период. Аз съм за подписка, митинг или нещо подобно.
Клео, включвам се в борбата.

# 56
  • Мнения: 169
[Питането ми е тогава, мога ли в последния момент да си сменя наблюдаващия? Кой ще ми напише обменната карта?
(Аз преди да се запиша на абонамент, бях първо при един лекар от поликлиниката и в 12-та седмица го зариазах и се записах в болницата. И от двете места имам по един болничен - няма ли да е проблем за пред НОЙ??  newsm78 )
Не знам дали много ясно съм обяснила ситуацията, ама...  Embarassed
До колкото знам от моята лична лекарка можеш да си сменяш наблюдаващия гинеколог. Виж какво съм отговорила малко по-горе на avana на 14 август 2006, 00:01. За НОИ не мисля, че има някакъв проблем. Ако искаш да питаш още, може да изпратиш лично съобщение, за да не занимаваме всички тук. Само не се отказвай, пробвай всички варианти и ако се имаш с личния лекар, той ще ти обясни най-добре. Също така може да кажеш в болницата, където те наблюдават, че искаш личния лекар да ти пусне болничния за 45те дни, но за това не съм сигурна и пак трябва да питаш личния. Моят болничен ще го напиле личната ми лекарка, защото от ЖК така ми казаха. До колкото разбрах, защото от там са ми пуснали вече 180 дни и не могат да ми издават повече болнични. Но не виждам защо да не стане това и без да си покзвала  180 дни. Не знам дали обясних добре.

ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН, КОАЛА!!!  bdbaloni

Последна редакция: пн, 14 авг 2006, 10:56 от tonitta

# 57
  • Мнения: 416
Току що по новините по Нова казаха че новите промени важат само за онези майки които към 1.01.07 все още не са изтекли тези 135 дена от стария закон  #Cussing out #Cussing out, а не всички чиито деца не са навършили 9 месеца, надявам се да не е вярно все пак
Това е върховна несправедливост и дискриминация! И докога ще ни заблуждават медии и политици-днес така, утре-иначе??? Някой знае ли кога ще го публикуват този закон? Толкова ли неясно е написан, та предизвиква такива противоречиви тълкувания???

Къде е несправедливостта и дискриминацията? Аз не виждам нищо нередно.

Законът влиза в сила от първи януари. Ти ще си вече в майчинство. Ами тези, чиито деца са примерно на една година също ще се в майчинство. И те ли ще искат да се възползват от новата привилегия?

Замислете се реално - няма как да стане - изтичат ти болничните по закон, после излизаш в майчинство пак по закон  и после как да стане това пак да излезеш в болнични?  newsm78

# 58
  • Мнения: 658
ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН КОАЛА!


Момичета, Нещо трябва да се направи - какво са винивни децата ни че са се родили няколко дни по-рано, за да ги лишаваме от майчина грижа след 3-ия месец, вместо след 9-ия? Разликата между 3 и 9 месеца е огромна и трябва да се промени кодекса. Мисля че депутатите не са го дообмислили, а на Христосков института им е било по-лесно да приемат изтичането на 135-те дни като някаква гранична дата вместо да търсят начини как да платят в междинния период. Аз съм за подписка, митинг или нещо подобно.
Клео, включвам се в борбата.
Сто-процентово подкрепям това мнение и такъв протест на майките, на които 135-те дена болничини изтичат преди 1 януари. Малко ще бъда възпрепятствана тези дни, щото ми предстои раждане, но ако се организира шествие в края на септември съм с вас. Подкрепих на място и двата протеста до сега, ще подкрепя и следващия Peace

FEMA-bg, несправедливостта и дискриминацията е в това, че децата на майките родили след юни 2006 няма да са навършили още 9 месеца, когато влиза в сила закон, постановяващ че такива майки имат право на новото обещетение. Ама, мислете малко повече, бе момичета fight

Последна редакция: пн, 14 авг 2006, 11:09 от Kabiv

# 59
  • Мнения: 169
Къде е несправедливостта и дискриминацията? Аз не виждам нищо нередно.
Законът влиза в сила от първи януари. Ти ще си вече в майчинство. Ами тези, чиито деца са примерно на една година също ще се в майчинство. И те ли ще искат да се възползват от новата привилегия?
Замислете се реално - няма как да стане - изтичат ти болничните по закон, после излизаш в майчинство пак по закон  и после как да стане това пак да излезеш в болнични?  newsm78

По принцип си права. Тълкуването на закона води до този извод. Но не е ли дискриминация майки, чиито деца имат 1 ден разлика да имат различни права. Без да съм чела промените, а само като предполагам какви са, мисля чв можеше да формулират по друг начин текста в чл. 50, например вместо 315 дни да напишат "до навършване на 9 месечна възраст на детето" или нещо подобно. А най-добре щеше да е да променят чл. 53 както беше в законопроекта на Хр. Христова и М. Велчев и да става въпрос НЕ за "бременност и раждане", а за "отглеждане на малко дете" само, че вече пак да е "до навършване на 9 месечна възраст", след като 1 година им се стори много.  Хубавото е обаче, че и това не е малко, защото почти никой не се надяваше и на толкова.

Последна редакция: пн, 14 авг 2006, 11:40 от tonitta

Общи условия

Активация на акаунт