Настоящи и бъдещи майки - майчинство, права на майките

  • 24 674
  • 296
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 416
Знам, че ще е доста неприятно на тези майки, които ще се разминат само със няколко дни. Сумите може да са много големи, а всички знаем, че за отглеждането на дете се изискват много средства.

За съжаление винаги трябва да има някаква граница и винаги ще има такива, които са около нея.

Когато забременях с първото си дете майчинството беше 120 лв, сега промените са много добри.

Мисълта ми беше, че от законова гледна точка нещата няма как да се избегнат. Все пак дано за следващите ви дечица майчинството е още по-високо и да има други привилегии!   bouquet

# 61
  • София
  • Мнения: 119
9-те месеца би трябвало да се формулират "за отглеждане на малко дете", а не "болничен за бременност и раждане". Къде се е чуло и видяло болничен от 9 месеца и то за раждане!!! Де факто 9-те месеца са за отглеждане на малко дете, и ако не са го формулирали така в закона, трябва да го променят. Тогава става юридически по-лесно, защото няма да ни е изтекъл отпускът за гледане на малко дете и влизаме в казуса за завареното положение. Освен това, човек не може да си прекъсне болничния лист сам, т.е. излиза че майката дори и да иска, не може да се върне на работа преди 9 месечна възраст на детето си ?! Има нещо гнило...

# 62
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Току що по новините по Нова казаха че новите промени важат само за онези майки които към 1.01.07 все още не са изтекли тези 135 дена от стария закон  #Cussing out #Cussing out, а не всички чиито деца не са навършили 9 месеца, надявам се да не е вярно все пак
Това е върховна несправедливост и дискриминация! И докога ще ни заблуждават медии и политици-днес така, утре-иначе??? Някой знае ли кога ще го публикуват този закон? Толкова ли неясно е написан, та предизвиква такива противоречиви тълкувания???

Къде е несправедливостта и дискриминацията? Аз не виждам нищо нередно.

Законът влиза в сила от първи януари. Ти ще си вече в майчинство. Ами тези, чиито деца са примерно на една година също ще се в майчинство. И те ли ще искат да се възползват от новата привилегия?

Замислете се реално - няма как да стане - изтичат ти болничните по закон, после излизаш в майчинство пак по закон  и после как да стане това пак да излезеш в болнични?  newsm78

Ощетени са онези майки който се осигуряват на по висока заплата а болничните им изтичат дни преди 1.01.07.
Вярно аз ще съм в майчинство, ама от новия закон нищо не печеля, защото работодателя ми е ''коректен" и ме осигурява на минимална, но това че не ме касаят тези промени не означава че трябва да си мълчим и да гледаме как другите ги ощетяват, един ден ако реша да имам второ дете в тая държава ще искам по добри условия за отглеждането му и мисля че е добре от сега да се замислим за тези неща

# 63
  • Мнения: 977
Привет и поздравления на всички майчета, "виновни" за внесените промени в закона!

Имам конкретен въпрос, който сигурна съм, вълнува доста от нас.


Планираме да родя второ дете преди да е свършило майчинство ми с първото.

Въпросът ми е:
Мога ли да започна ново майчинство без да съм се връщала дори и формално за 1 ден на работа?

И относно промените в закона - болничните ми ще бъдат ли 90% от заплатата, на която съм била осигурявана преди да изляза в майчински с първото дете?

Предварително Ви благодаря за отговорите!

# 64
  • Мнения: 8 917

Въпросът ми е:
Мога ли да започна ново майчинство без да съм се връщала дори и формално за 1 ден на работа?

И относно промените в закона - болничните ми ще бъдат ли 90% от заплатата, на която съм била осигурявана преди да изляза в майчински с първото дете?

Предварително Ви благодаря за отговорите!



№ 94-М-37 от 14.02.2001 г. относно обезщетенията за майчинство

НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ"

чл. 155, чл. 162 - 164 КТ, чл. 54 КЗОО
1. Обезщетението за отглеждане на малко дете в размер половината от минималната работна заплата за страната се изплаща на основание чл. 54, ал. 1 от Кодекса за задължително обществено осигуряване (ДВ, бр. 110 от 1999 г.) във връзка с чл. 164, ал. 5 от Кодекса на труда (1986 г.).
Разпоредбата на чл. 164, ал. 5 от Кодекса на труда се прилага, когато майката се завърне на работа преди детето да е навършило 2-годишна възраст, без да е предоставила отглеждането му на някое от лицата по чл. 164, ал. 3 от Кодекса на труда и при условие че детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка.
В този случай, както и в случаите, когато по време на ползването на допълнителен платен отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164, ал. 1 и 2 от Кодекса на труда на майката бъде разрешен друг вид отпуск (платен годишен отпуск по чл. 155 от Кодекса на труда, отпуск при временна неработоспособност по чл. 162 от Кодекса на труда и отпуск поради бременност, раждане и осиновяване по чл. 163 от Кодекса на труда), е налице прекъсване на ползването на първия отпуск по смисъла на чл. 164, ал. 5 от Кодекса на труда.
На основание гореизложеното към полагащото се парично обезщетение за временна неработоспособност за времето от 2 октомври до 4 декември 2000 г. осигурителят следва да изплати и парично обезщетение в размер 50 на сто от минималната работна заплата, установена за страната. За целта освен писмената молба за прекратяване на отпуска по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда е необходимо да се представи и декларация, че детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка и че лицето не е дало съгласие за ползването на отпуска от лицата по чл. 164, ал. 3 от Кодекса на труда.
2. В случай, че по време на ползването на платения отпуск за отглеждане на първото дете се представят болнични листове поради бременност и раждане за второ дете в размер 135 календарни дни и ако са изпълнени посочените по-горе изисквания, освен паричното обезщетение при бременност и раждане лицето има право и на парично обезщетение в размер 50 на сто от минималната работна заплата, установена за страната.
След използването на отпуска поради бременност и раждане лицето има право на допълнителен отпуск за отглеждане на второ дете по реда на чл. 164 от Кодекса на труда до навършване на 2-годишната му възраст. Когато майката през време на ползването на допълнителния отпуск по чл. 164 от Кодекса на труда придобие право на друг такъв отпуск за гледане на новородено дете, тъй като двете отпуски се застъпват, тя ползва само този отпуск, който изтича по-късно.


Да, можеш да започнеш ново майчинство, като докато си в болнични поради бременност и раждане ще вземаш 90% от дохода си, но не по-малко от МРЗ и 50% от първото майчинство. Когато влезеш вече във второто майчинство ще ползваш само него

# 65
  • Мнения: 416
А болничните от НОИ ли ще се изплащат или това важи само за майчинството?

# 66
Благодаря на всички , които са дали от себе си за подобрението на стандарта на майките. Моя работодател също е "коректен" и съм осигурена на минимална. Сега ми предстои разговор да си поема сама разликите  до по-високата заплата , макар че това са си негови задължения - няма как. Въпросът ми  е ;

Ако изляза в друг болничен преди този за раждане - парите , които ще получавам 9 месеца след това , на базата на предходните 6 заплати ли ще се изчисляват?

# 67
  • Мнения: 4 406
9-те месеца би трябвало да се формулират "за отглеждане на малко дете", а не "болничен за бременност и раждане". Къде се е чуло и видяло болничен от 9 месеца и то за раждане!!! Де факто 9-те месеца са за отглеждане на малко дете, и ако не са го формулирали така в закона, трябва да го променят. Тогава става юридически по-лесно, защото няма да ни е изтекъл отпускът за гледане на малко дете и влизаме в казуса за завареното положение.
точно над това разсъждавам и аз в момента, нали таванън на болничен е 180 дни в календарна година, тогава майките, влезли в този отпуск в първата половина на годината влизат в противоречие със срока на болничните...

# 68
  • Мнения: 8 917
А болничните от НОИ ли ще се изплащат или това важи само за майчинството?
До края на годината са от НОИ и са чрез работодателя. Ще видим какво ще решат за догодина Peace

# 69
  • Мнения: 1 671
Благодаря за поздрава и пожеланията, момичета!

Почерпката по-късно ще я предложа Laughing, че сега разучавам как става Embarassed

Последна редакция: пн, 14 авг 2006, 14:08 от Коала

# 70
  • Мнения: 1 072
9-те месеца би трябвало да се формулират "за отглеждане на малко дете", а не "болничен за бременност и раждане". Къде се е чуло и видяло болничен от 9 месеца и то за раждане!!! Де факто 9-те месеца са за отглеждане на малко дете, и ако не са го формулирали така в закона, трябва да го променят. Тогава става юридически по-лесно, защото няма да ни е изтекъл отпускът за гледане на малко дете и влизаме в казуса за завареното положение.
точно над това разсъждавам и аз в момента, нали таванън на болничен е 180 дни в календарна година, тогава майките, влезли в този отпуск в първата половина на годината влизат в противоречие със срока на болничните...

Да това беше споменато в хода на преговорите. Не знам от кого прочетох, че ще се промени условието за ограничение до 180 дни специално за болничният за бременност и раждане. Дано не се бъркам, но някой говореше за това. Прекалено е очебийно за да бъде това уловката. Моля юридически подготвените лица да доогледат този момент. На пръв поглед най-лесно е да се удължи болничният за да се обоснове процентното определяне на обезщетението. След това вече е твърдо фиксирано.

# 71
  • Мнения: 417
 PeaceИ аз това се питам,ако си увелича осигоровките дали ще се отрази на тези 90% болничен,като октомври излизам по майчинство.т.е. 2 месеца с по-големи/реални/ осигуровки.Дали се гледат последните 6 месеца?
Знае ли някой нещо по въпроса? newsm78

# 72
  • Мнения: 8 917
PeaceИ аз това се питам,ако си увелича осигоровките дали ще се отрази на тези 90% болничен,като октомври излизам по майчинство.т.е. 2 месеца с по-големи/реални/ осигуровки.Дали се гледат последните 6 месеца?
Знае ли някой нещо по въпроса? newsm78
Разбира се, че се гледат предходните 6 месеца Peace - предхождащи месеца, в който ще излезеш болнични. Поне засега е така, но не виждам защо да го променят newsm78

# 73
  • Мнения: 2 070
PeaceИ аз това се питам,ако си увелича осигоровките дали ще се отрази на тези 90% болничен,като октомври излизам по майчинство.т.е. 2 месеца с по-големи/реални/ осигуровки.Дали се гледат последните 6 месеца?
Знае ли някой нещо по въпроса? newsm78
Разбира се, че се гледат предходните 6 месеца Peace - предхождащи месеца, в който ще излезеш болнични. Поне засега е така, но не виждам защо да го променят newsm78

Когато говорихме за въпросните 6 месеца около организацията на протеста аз много се дразних, че е за предходните 6 и е при един работодател и т.н., така ми бяха казали счетоводителки. Клео специално беше попитала Весела Драганова/която е инициирала това за 6те месеца/ и тя и беше казала, че няма такова изискване да са непоследователни 6 месеца и при един и същ работодател и то точно преди бременността. А рябвало да имаш просто 6 месечен стаж, който да покажеш и да се водиш обаче все пак някъде на работа към момента на забременяване или нещо такова беше...Е в крайна сметка кое е вярното? The Sun, ти като счетоводителка запозната ли си, защото гледам твърдиш, а и всички само така говорят - предходните 6 месеца, а според вносителката на условието - избрани 6 месеца, ако нямаш последователни и се на нова работа да речем.... newsm78

# 74
  • Мнения: 8 917
The Sun[/b], ти като счетоводителка запозната ли си, защото гледам твърдиш, а и всички само така говорят - предходните 6 месеца, а според вносителката на условието - избрани 6 месеца, ако нямаш последователни и се на нова работа да речем.... newsm78

Понеже новостите бих искала да ги видя в завършен вид в Държавен вестник, мога да кажа как е досега - вземат се предходните 6 месеца, презхождащи излизането в неработоспособност - няма значение колко са работодателите, какви обезщетения са вземани и т.н. Ето го и законовото основание:

Възнаграждение, от което се определя

обезщетението

 

Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г.) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени осигурителните вноски за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:

1. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове;

2. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица;

3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;

4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете.


(3) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид размерът на обезщетението.

(4) (Нова - ДВ, бр. 67 от 2003 г.) Сумата, от която се изчисляват паричните обезщетения, не може да бъде по-голяма от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за периода, от който се определят паричните обезщетения.

(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 67 от 2003 г.) Начинът на изчисляване на обезщетението се урежда с акт на Министерския съвет.



Общи условия

Активация на акаунт