Захранване - въпроси и отговори - тема 8

  • 39 894
  • 846
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: 4 070
Момичета, колко пъти трябва да се храни дете на година и два месеца - 4 или 5?

# 796
  • София
  • Мнения: 1 455
Моят син е на 1.7 г и все още има 6 хранения, сутрин, преди 7 ч и вечер в 21 ч пие АМ. И има още  4 хранения - закуска в 8.30 ч, обяд в 13 ч, следобедна закуска в 16.30 ч. и вечеря в 19.00 ч. Също хапва плодове 1 или 2 пъти.
Little heart, според мен четири хранения са малко.

Последна редакция: нд, 29 ное 2020, 16:40 от Ева на третия етаж

# 797
  • Мнения: 607
Elle, аз съм преценила, че след навършване на 6 месеца мога да заместя 1 ядене.
Малкият е на АМ и нямам намерение да го тъпча до годинката основно с него. И без това не е естествен продукт като кърмата. Simple Smile
Аз само да се намеся малко в темата. Млякото е основна храна за бебето до 1 г, дали кърма или АМ, но е основна. Всичко друго е за опитване. Коремчетата тепърва ще се нагаждат с новата храна и от твърдата храна кажи речи нищо не усвояват все още. Ще видите сами в памперсите като почнете да давате и малко парченца в пюрето. Аз мачках с вилица и после в памперса имаше цели парченца от това, което е яла. Всеки решава за детето си, аз изказвам мнение като вече минала по този път на захранването. Заместването на ядене го прави детето само, родителя колкото и да настоява за твърда храна, то ще реши кога да е. Моето чак на 1г и 3 м замести ядене. Слушайте децата и го карайте по-бавно. Като ви чета, отстрани изглежда, все едно се състезавате коя колко неща е въвела. Не се обиждайте, така ми изглежда от страни.

Аз също бих искала да споделя нещо във връзка с горното мнение. За първи път захранвах преди 6 г. и следях подобна тема. Тогава тенденциите бяха други. Твърдо беше застъпена тезата за захранване на 6 месеца, месо едва на втория месец от захранването, после глутен, след това жълтък и т.н. Следобедна закуска също не се даваше толкова скоро след захранването. В момента има едно смесване на схеми. Например повечето консултанти препоръчват захранване на 6 месеца, но посочват, че може и на 4. И тогава изведнъж казват, че месо се дава на 6 месеца, което няма как да стане, ако се им предвид късно захранване. В смисъл няма как да захраним на 6 с 5-6 зеленчука и паралелно с месо. Не знам защо объркват така майките. Аз знам, че месо се дава на 8 месеца, защото тогава бебешкият организъм може да го обработи, преди това няма смисъл. Също така преди 6 г. беше повод за гордост заместване на хранене да стане след годинката, а сега буквално се наблюдава състезание за въвеждане на различни групи храни. Как става така, че на 6 месеца ще се дадат няколко зеленчука, плодове, каши, месо и жълтък? Това е постижимо само когато захранването е станало на 4 месеца. Уж всички чакат 6ия месец, а реално не е така. После всички питат защо бебето се е запекло. Ами няма как да не е запечено, при положение, че на толкова ранна възраст майката е дала различни групи храни. Едно е да се въведе първи зеленчук за 5 дена и после следващите зеленчуци за по 3 дни, съвсем различно е за 1 месец да се дават различни групи храни. Бебешкото стомахче не може да свикне на подобно темпо, или поне не всяко. Не сте ли забелязали, че още първият път когато въведете твърда храна, веднага се променя акото, т.е веднага стомахчето реагира на това, което му е дадено? Повечето майки се аргументират с въпросното желязо и изследванията, които се правят на 6 месеца, за да въведат месо и жълтък 6-7 месец. Но моите наблюдения показват, че това реално няма ефект. Защото количествата са пренебрежимо малки, за да осигурят достатъчен прием на желязо. От моркови и картофи няма как да стане детето да наддава и да си  набавя необходимите витамини и минерали. Това може да стане на по-късен етап, когато приемът на твърда храна е доста по-сериозен като количество, а и разнообразен. Аз разбирам също така, че при някои деца е наложително да се започне по-рано, да кажем от 4+ месец, но това все пак са редки случаи.

# 798
  • Мнения: 672
Момичета, колко пъти трябва да се храни дете на година и два месеца - 4 или 5?
Синът ми е на същата възраст и се храни 5 пъти на ден.

# 799
  • Мнения: 6 699
Моят син е на 1,5г и има 4 хранения. Понякога за СЗ изяжда само една бисквитка, не иска друго. После на вечеря яде мноооого. Закуска имобяд също яде добре, но следобяд явно не огладнява толкова. Основно са му три хранения и едно междинно следобяд. Отделно пие по 250мл айрян преди сън на обяд и вечер. /Това брои ли се, не знам/
Пп. Като беше на 1,2 г кърмех преди заспиване.

# 800
  • Мнения: 889
Здравейте, имам бебче на 6 месеца. Захранвам го от около месец. Изяжда около 50-60 гр. пюре, след което отказва повече и започва да плаче за млякото си (АМ). По принцип пие по 210 мл. Опитвам се да му намаля АМ за сметка на пюрето, така че постепенно да заместим хранене, но се получава така, че той си изяжда лъжичките пюре и си изпива по 180 мл. мляко, като дори мрънка за още. На мен това количество общо ми се струва доста за неговото коремче и се притеснявам да не го прехранвам. Опитах да дам по-малко мляко, но започва неистов рев и си иска повече. Вие как мислите, не е ли прекалено голямо количеството?

# 801
  • Мнения: 607
Здравейте, имам бебче на 6 месеца. Захранвам го от около месец. Изяжда около 50-60 гр. пюре, след което отказва повече и започва да плаче за млякото си (АМ). По принцип пие по 210 мл. Опитвам се да му намаля АМ за сметка на пюрето, така че постепенно да заместим хранене, но се получава така, че той си изяжда лъжичките пюре и си изпива по 180 мл. мляко, като дори мрънка за още. На мен това количество общо ми се струва доста за неговото коремче и се притеснявам да не го прехранвам. Опитах да дам по-малко мляко, но започва неистов рев и си иска повече. Вие как мислите, не е ли прекалено голямо количеството?

Защо искаш да заместиш хранене? Детето дава ясен и категоричен сигнал, че иска мляко. По колко хранения има бебето и какви количества?

# 802
  • Мнения: 889
Здравейте, имам бебче на 6 месеца. Захранвам го от около месец. Изяжда около 50-60 гр. пюре, след което отказва повече и започва да плаче за млякото си (АМ). По принцип пие по 210 мл. Опитвам се да му намаля АМ за сметка на пюрето, така че постепенно да заместим хранене, но се получава така, че той си изяжда лъжичките пюре и си изпива по 180 мл. мляко, като дори мрънка за още. На мен това количество общо ми се струва доста за неговото коремче и се притеснявам да не го прехранвам. Опитах да дам по-малко мляко, но започва неистов рев и си иска повече. Вие как мислите, не е ли прекалено голямо количеството?

Защо искаш да заместиш хранене? Детето дава ясен и категоричен сигнал, че иска мляко. По колко хранения има бебето и какви количества?
Защото идеята на захранването е в един момент да се мине на храна, нали така. 🙂 Не бързам, не насилвам, но за мен е редно след определен период на захранване да се заместят храненията едно по едно. Иначе бебо яде 5 пъти на ден по около 210 мл.

# 803
  • Мнения: 7 710
аз си мисля, че 6 месеца е рано за заместване на хранене ... да оставим и на страна това, че се препоръчва захранване в 6ти месец

# 804
  • Мнения: 5 406
Tarantula, моят господин е на 5++++ и се захранваме от месец. Вече изяжда по цяло малко бурканче (125гр), а после си пийва и 70-100мл мляко.
В останалото време пийва 200мл готова смес АМ.
От познати знам, че децата им са замествали хранене, когато грамажът на твърдата храна се в доближила до тази на АМ. Предполагам при нас ще замести когато стигнем около 190гр пюре. Но от детенцето зависи кога ще успее да изяде толкова.

# 805
  • Мнения: 889
аз си мисля, че 6 месеца е рано за заместване на хранене ... да оставим и на страна това, че се препоръчва захранване в 6ти месец
Аз захраних на 5м и половина. Явно не съм се изразила добре, НЕ смятам да замествам хранене в 6-ти месец, а постепенно да стигна до там като увеличавам по малко пюрето и намалявам млякото. Въпросът ми беше дали е много количеството, което бебето яде+АМ, защото не бих искала да го прехранвам?

# 806
  • Мнения: 6 699
Аз не съм компетентна за АМ, но във всеки случай бих давала на бебето да яде колкото иска. Пък и то какъв е другия вариант... да го оставиш гладно, защото си било достигнало някаква там определена мярка Rolling Eyes

# 807
  • Мнения: 607
Тарантула, идеята на захранването до годинката  е с цел опитване, а не заместване. Калориите от пюрето не се равняват на тези на АМто. След като бебето ти плаче за мляко, значи не е готово за заместване. Според мен давай толкова пюре колкото иска (на този етап повече от 70-80 грама едва ли ще изяде, предвид това, което си писала) и след това дай мляко като намалиш дозата с 1-2 лъжички. Друг вариант е на този етап да даваш между храненията, тоест ако АМ ти се пада в 12, дай пюрето в 13:30. Ако избереш втория вариант коремчето няма да се препълва.

# 808
  • Мнения: 492
Кога да въведа грах? А бобови като цяло? На 7+++ е

# 809
  • Мнения: 3 124
Въвеждат се 10 месец.Аз съм давала от 8мес и полов.по малко грах, а червена леща дадох на 9мес. И то веднъж,не й допадна и пак ще пробвам.Давала съм и нахут.

Общи условия

Активация на акаунт