Справка за бели петна /ниви/

  • 6 741
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте, кооперацията където бяхме дали земите ни фалира и се оказа, че част от нивите не са били обработвани от тях, а са били разпределяни като бели петна. Какъв е начина да се направи справка за годините, за които ни се дължи рента от общината? И възможно ли е това да стане онлайн, защото сме много далече. За изплащането вече разбрах, че може документите да се изпратят по куриер. И друго, казаха ми че към документите трябва да се приложи разделителен протокол с "Вярно с оригинала", в нашият случай обаче делбата е съдебна и имаме само съдебно решение, то дали ще трябва да се заверява някак?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 4 518
Здравейте, кооперацията където бяхме дали земите ни фалира и се оказа, че част от нивите не са били обработвани от тях, а са били разпределяни като бели петна. Какъв е начина да се направи справка за годините, за които ни се дължи рента от общината? И възможно ли е това да стане онлайн, защото сме много далече. За изплащането вече разбрах, че може документите да се изпратят по куриер. И друго, казаха ми че към документите трябва да се приложи разделителен протокол с "Вярно с оригинала", в нашият случай обаче делбата е съдебна и имаме само съдебно решение, то дали ще трябва да се заверява някак?

Някой ще трябва да иде на място и да изиска арендните договори за вашите земи по години. На съдебната делба/ решение може да се извади заверен препис и ще свърши работа.

# 2
  • Мнения: 54 460
Не може онлайн, на място става.
В общинска служба Земеделие, по район на нивите.
Там се вади справка и се подават документите за рентата.
За делбата не знам, но удостоверение за наследници също трябва.

# 3
  • Мнения: X
Удостоверение за наследници не трябва, защото след съдебната делба вече земите се водят на нас. Арендните договори също ги имаме, въпроса е, че кооперацията не е обработвала част от нивите от един момент нататък въпреки че сме им ги дали, защото са се отказали да обработват в тези землища и земите са разпределени като бели петна на друг арендатор.
Ако за една справка от регистър трябва да се ходи на място съм без думи, честно...

# 4
  • Мнения: 54 460
Ами трябва.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 4 518
Да, трябва, не става иначе.Имайте предвид също , че арендата за бели петна е минималната за региона.

# 6
  • Мнения: 5 013
8 лева на декар.Ние си ги вземаме на няколко години.Ходи се в ДФ Земеделие и след около месец ти ги превеждат по сметка.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 203
Здравейте! Заповедите за разпределение на земеделски земи по чл. 37 в обикновено се публикуват на сайта на съответната Областна дирекция Земеделие, към коята е землището, така че ако си знаете номерата на имотите, можете да проверите за коя година колко лв. имате да получавате. Ако имате сключен дългогодишен договор с арендатор, дори той да не обработва земите, те не би трябвало да са бели петна. Освен това ако договора Ви е активен и няма клауза, че ще Ви плащат само ако обработват земята, те са длъжни да Ви платят рента. Ако искате ми изпратете на ЛС номерата на имотите и землището, ще проверя бели петна ли са.

# 8
  • Мнения: X
tane, благодаря Ви много за информацията, успях да открия единия имот чийто номер знам в списъците "Имоти по чл.37в, ал.3, т.2 от ЗСПЗЗ" за 2019/2020г. Това означава ли, че е бяло петно, защото като платец е посочена някаква фирма, различна от кооперацията с която беше нашият договор. Договора ни не беше аренден, а за наем и се подновяваше година за година, клаузите в момента няма как да проверя за съжаление,

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 203
Вижте най-отгоре на колоната какво пише. Ако е втората колона с номера на имоти и освен площ има и сума в лв., значи е бяло петно. Това, че е друга фирма не би трябвало да Ви притеснява, защото при споразумение земята може да попадне при друг земеделец, не винаги е при собственика или наемателя.

# 10
  • Мнения: 54 460
Как 8 лв.?
На мен миналата година ми платиха по 20, сега не мога да кажа точната сума.

# 11
  • Мнения: 5 013
Ами така-8 лева на декар.Затова ходим на 3-4 години веднъж да се съберат поне 1000 лева,губим време, плащаме гориво.И никой не иска да купува бели петна,да си ги махнем от главата.

# 12
  • Мнения: X
Ами това е таблицата:
.

DeVa®, навсякъде са различни рентите, за всяка година също, гласуват ги.  Могат да се видят на:
 Областна дирекция земеделие (съответния град) // ползване на земеделски земи//Процедури по чл. 37в от ЗСПЗЗ за стопанската...//сваляте файла за вашето землище и някъде из дългата заповед трябва да пише " определи средно годишно рентно плащане в размер на  ....лв./дка. (Явно няма стандарт за тези заповеди и поне за двете области, за които аз гледах са написани различно. )
Още веднъж много благодаря на tane .

Защо си държите нивите бели петна щом знаете, че са такива? Просто ми стана интересно.

# 13
  • Мнения: 5 013
Защото няма кой да  ги работи.Няма арендатори.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 203
Защото няма кой да  ги работи.Няма арендатори.
Щом получавате рента за бели петна, значи някой ги работи.Можете да проверите в земеделската служба кой плаща за тях и да се свържете, за да сключите договор или да ги предложите за продажба. Освен това има различни фондове, които изкупуват земеделска  земя, можете да намерите контакти в нета и да се обадите.
 Средното рентно плащане се определя на база рентно плащане на вписаните в АВ договори за съответното землище, което ще рече, че вероятно по принцип рентата там е ниска или пък ако плащат по-висока рента е за едногодишни договори, които не се вписват в агенцията.

Общи условия

Активация на акаунт