Проблем със щитовидната жлеза

  • 4 911
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2 168
Здравейте!
На 30 години съм, скоро живот и здраве ще стана на 31.
След получена нервна криза преди 2 седмици още на следващия ден се чувствах зле - втрисане без температура, отпадналост, задух, сърцебиене, висок пулс. ЛЛ ми предписа успокоителни, но ефект няма. Самоназначих си изследвания този петък: ПКК, црп, желязо, TSH, ft3, ft4.

Желязо: 4.69 при норма от 6.60 нагоре
ТСХ: 0.01 при норма 0.27 - 4.20
ФТ3: 19.28 при норма 3.10 - 6.80
ФТ4: 64.98 при норма 12.00 - 22.00
ЦРП: 113 при норма до 6.00 (ЛЛ казс, че най-вероятно ми е възоалена жлезата)

Родих преди 10 месеца. Никога до сега не съм имала проблеми със щит.жлеза. По време на бременността ми АГ редовно изследваше фт4 и тсх и си бяха в норма. В началото на Юли бях при нея за профилактичен преглед след раждането и отново ми назначи ПКК и ТСХ, тсх абсолютно в норма.
Честно казано съм много изплашена. Не знам какво ще следва от тук нататък. Сряда съм на ендокринолог. Много ми е зле, едвам се грижа за бебето си. Ще се радвам за всякаква полезна информация.

# 1
  • Мнения: 11 874
Здравейте.
Имате повишена функция на щитовидната жлеза, от нея основно са симптомите. Ще ви изпишат лекарства подтискащи секрецията на хормон и с времето ще се нормализират нещата. Също така сте и с желязодефицитна анемия, ще трябва да приемате известно време желязо.
Ще се оправите, спокойно!

# 2
  • София
  • Мнения: 8 000
Трябва да назначат препарат, с който да се регулира ТСХ-то. Също и допълнително изследване на витамини (Д и Б12), както и други, за да се види анемията.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 12 814
Има тема Базедова болест,ела ако искаш.
На мен ми се случи същото чудо след раждане,но броени часове след раждането.Дълго време ми казваха,че ми няма нищо,после казаха следродилна депресия и ми даваха успокоителни...
Не можех да спя,имах тежки диарии, на няколко пъти стигах полужива до Инфекция за системи...
Моят съвет е личният лекар още утре да изпише лекарство за подтискане на железата,ако все още няма назначено.
Поне месец ще мине докато малко се пооправи положението.
Знам колко ти е зле,ще се успокоиш,ще се нормализират нещата.
Добре е,че са следени ТСХ и фт4,аз ходих седем месеца без лечение и правилна диагноза...Ти хващаш нещата навреме.
Страх те е,защото жлезата бълва неистово количество хормони и изостря нервите...
Болки във врата и температура имаш ли?
Много е високо CRP...,левкоцити и утайка как са?
Питам,защото освен Базедова болест има и подостър тиреоидит на де Кервен,
трябва доста добър ендокринолог да види как са нещата,какво е точно заболяването...
В темата Базедова болест могат да обяснят по-добре за ТРАК,това е показател,който помага да се определи дали става въпрос за Базедова болест или не.На мен никой никога не ми го поиска,общо взето нищо не ми обясняваха,а почти всеки месец се налага да се следят хормоните,щом е възникнал вече проблемът.
Ще се оправиш,но е адски кофти заболяване.Потиш ли се?

# 4
  • София
  • Мнения: 3 880
Миличката, много ти е изострено състоянието. Трябва ти бърза диагноза - пусни едни тсх-рецепторни антитела. Ако са извън норма е Базедова болест. Лечението бързо ще повлияе тежките симптоми, които изпитваш. Ако е възпалена жлезата ще ти изпишат кортикостероиди. Бързо изследвай и запиши час. Ако не намериш можеш да идеш в Александровска са добри. Доц. Гатева работи и със Здравна каса.

# 5
  • Мнения: 2 168
Благодаря ви момичета!
Болеше ме вратът много, много. Но след като в петък ЛЛ видя адски високото ЦРП ми изписа антибиотик за 5 дни, предвид че идваха и почивни дни.
Смея да кажа, че сега не ме боли. Най-странното е, че ме боли хранопровода от вчера, ама то яече може и от стрес да е.
Аз съм от Варна, утре имам записан час при ендокринолог. Щв му обясня с най-малката подробност за всеки един симптом, надявам се да пусне още изследвания.
Всичко стана толкова бързо. Радвам се, че бързо обаче поне разбрахме от къде идва проблема.
На въпроса дали се потя: да... И съм адски нервна. Инам бебче на 10 месеца, което си пълзи, дивее, и аз се ядосвам за най-малкото нещо, което е ужасно. Чувствам се зле от този факт Sad

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 12 814
Милата,не се притеснявай!
Иди при Христозов когато успееш да го намериш,имаше и друг,от когото бяха доволни във Варна.
На майка помогна старият Лозанов,но е в София.
Нормално е да се ядосваш,нервите при тези стойности са ненормално изострени.
Това не те прави лош родител,напротив,герой си,сигурна съм,че безкрайно много обичаш бебчо и си прекрасна майка.
Няма ли как някоя баба да ти помага докато малко се съвземеш?Аз преживях голям кошмар,бях много зле и почти без помощ,с непрекъснати обвинения от близките,че ми няма нищо,лигавя се,не съм добре с нервите...

# 7
  • Мнения: 2 168
Момичета, минах днес при ендокринолог. Както всички казахте: възпалена жлеза. И както някой също спомена: изписа ми лечение с кортикостероиди за начало, после не знам какво ще следва. Спомена диагноза, но аз в паниката си я забравих (не беше хашимото или базедова болест, а нещо друго). В понеделник ме вика пак да ме види как съм и ще я попитам. Запопнах приема на кортикостероидите, надявам се да има до няколко дни подобрение. Благодаря ви много ❤️

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 12 814
Да,майка също вземаше кортикостероиди.Имат странични ефекти...
А Пропицил или Метизол/Тирозол поне временно не изписа ли?

# 9
  • Мнения: 2 168
Да,майка също вземаше кортикостероиди.Имат странични ефекти...
А Пропицил или Метизол/Тирозол поне временно не изписа ли?

Ох.. Какви странични ефекти имаше тя? Какво да очаквам? Sad ами за сега каза, че само това изписва и после ще "продължим лечението", цитирам. Понеделник ме вика пак да ме види как съм, аз май го споменах по-горе, извинявам се ако се повтарям.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 12 814
Не всеки ги получава,а и не е нужно да се проявят при кратко лечение.
Аз съм ги приемала доста дълго,над 3 години.
Ами подуване,отоци,високо кръвно...Това беше при майка ми.
В каква доза ти ги изписаха?

# 11
  • Мнения: 2 168
Тя ми ги изписа за 9 седмици по схема. Първо 1 седмица 3 х 2 и после лека полека се намаля дозата до последната седмица. Но не ми хареса, че ми каза ако се почувствам зле да се върна на изходната доза. То така ще е омагьосан кръг. Май ще я попитам понеделник..

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 12 814
Правилна е схемата,правилно е казала,че при влошаване се повтаря лечението.
За улцерозен колит съм лекувана така.
За съжаление аз развих гастрит,сега не мога да го пийна това нещо,ако се наложи-инжекции.
Ако искаш си купи ИПП (инхибитор на протонната помпа),продават и без рецепта,има и в онлайн аптеките,предпазва стомаха.Консултирай се с личния лекар,ендокринолозите не го изписват,личния или гастроентеролог се занимава...

# 13
  • Мнения: 2 168
Тя ми изписа за стомаха "Улкопрол", също спомена, че може да се развие гастрит. В листа, който ми даде е описала състоянието ми и прегледа от ехографа и накрая е написала "Данни за ПТ". Какво ли е това.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 12 814
ПТ не знам,в темата за операция на ЩЖ може би знаят.
Радвам се,че ти е изписала Улкопрол,той е от ИПП,които споменах.Добро лекарство е,вземи го!

# 15
  • Мнения: 2 168
Йей, супер! Взех го. Чудя се сега след дву месечното лечение с кортикостероиди как се процедира? Дали се изписват после някакви лекарства да се пият от рода на еутирокс (това е единственото, което съм чувала от някъде за щитовидна жлеза). Абе тъмна Индия ми е Simple Smile

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 12 814
Абсурд с тази повишена функция да пиеш Еутирокс.
Може за да спаднат фт3,фт4 и за да се вдигне малко ТСХ да се включат Пропицил/Метизол/Тирозол.
Само ако минеш в хипофункция,тогава жлезата се замества с Л Тироксин или Еутирокс.
Не знам как ще се развие по-нататък заболяването.
Подостър тириоедит ли е диагнозата или нещо друго?

# 17
  • Мнения: 2 168
Явно наистина ми е тъмна Индия 😁 Ами наистина ми е интересно след 2 мусечения курс с кортикостероидите какво ще следва. Иначе относно диагнозата, мисля че отговори на въпроса ми какво е "Данни за ПТ". Според мен е точно това Данни за Подостър тириоедит.

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 12 814
Да,може би е това.
Не знам какво ще последва,ще попиташ лекаря в понеделник.Той явно е добре запознат с това състояние,на майка нашите ендокринолози в Бургас бяха изписали Пропицил,от София Лозанов го спря и с кортикостероиди железата се поуспокои,но...
Може да се успокои и излекува жлезата,не знам наистина,но от сърце ти го пожелавам.

# 19
  • Мнения: 4
ЧУДЕСЕН РЕЗУЛТАТ ПРИ ДИАГНОЗА ХАШИМОТО!
#Хашимото #Щитовиднажлеза #Боровпрашец #Мака #Стрес
Има една диагноза - Хашимото, която преследва много хора. При жените е в по-лека форма и често срещана, а при мъжете по-рядко срещана, но в тежка форма. Причината е една - стрес на клетъчно ниво и дисфункция на щитовидната жлеза. В тази връзка искам да ви разкажа за една моя близка. Тя е на 46 г. с Хашимото, диагностицирано през 2014 и с анемия от 18 годишна. Минала е през повечето лечения на традиционната медицина. Винаги отговорът беше - така ще е до края на живота - това е нелечимо. През 2018 г. започна да приема Боров Прашец по 2 сутрин и 2 вечер, на таблетки и Бамбук на здравето по 2 вечер, таблетки. В продължение на три месеца й включих Мака /на Годжен Нова Ера/ по 3 на ден - сутрин, обед и вечер. На 5-тия месец вече беше без хормона Ел Тироксин и ТСХ-то й от 9 беше паднало на 2.4, желязото й в депата от 2 се беше качило на 7, а хемоглобинът й от 28 г. за първи път мина 100 и стигна 130. След една година показателите от изследванията бяха отново в нормите. Продължава да пие профилактични дози Боров прашец и бамбук. Сега е здрава, има сила и увереност, че няма нелечими болести.
Всичко е въпрос на избор в живота ни.
Бъдете здрави,информирани и направете своя избор.👌

# 20
  • София
  • Мнения: 3 880
А кой й е предписал добавките на вашата приятелка?

# 21
  • Мнения: 9
Хиперфункция. Изследвайте б12, вит д. Попитайте и за бета блокер. Пуснете и трак-за безедова болест.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 12 814
И във фейсбук ми се включват представители на не знам си какво, чудодейни изцеления предлагат...
Кристина Андреева,не може да докажете,че точно тази добавка е "излекувала" жената...
Колко жени с Хашимото са чудодейно"излекувани" с нещо си...И изведнъж се подуват,отичат,проблеми със сърцето получават...Всичко това,защото са спрели да си пият Л Тироксина и ТСХ им се е вдигнало до огромни стойности...
Хашимото унищожава жлезата.Аз искам да видя ехография,която е правена преди и сега,да се види,че жлезата отново функционира...Но искам да видя и лекарско становище...
Хора,не се заблуждавайте,пийте си лекарствата,в някои случаи е опасно да ги спирате!Наистина е нужно да сте информирани и да не вярвате на всяка реклама.
Ако модератор иска,да ме изтрие.

# 23
  • Мнения: 2 168
Здравейте отново! Пия кортикостероиди от вторник, доза 3х2 за. Обаче няколко часа след хапчетата започва леко да ме боли жлезата. Като преглъщам усещам все едно има топче. Предполагам е нормално, все пак е 4 ден от лечението, което към момента ми е назначеномза 2 месеца. Ноо.. Се притеснявам. Случва се като се уморя или развълнувам всякаш. Иначе другите симптоми да чукам на дърво отшумяха.

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 12 814
Не знам,с лекар трябва да се обсъди.
Топче могат да кажат,че се усеща на нервна почва.Кортикостероидите влошават усещанията,които са на нервна почва.Вероятно е от възпалението обаче.
Нямаш задух,обрив?Преднизолон е мощно противовъзпалително и мощно противоалергично лекарство,но това не изключва вероятност за алергична реакция.Само един случай на алергия към кортикостероиди знам,но има и такъв вариант.
Вероятно е все още оплакване от самото заболяване.
Дано да се повлияеш от лечението.

# 25
  • Мнения: 2 168
Здравейте! Аз съм автора на темата. Спрях кортикостероидите по схема, бях започнала с най високата доза 3х2. Спрях ги преди 3 седмици, за сега се чувствам добре. Обаче.. За 2 месеца лечение с тях напълнях с 5 кг. Подута съм много в лице и крака Sad чудя се дали някога ще ги сваля... Приличам и се чувствам като плондер, никога не съм била така.

Последна редакция: чт, 17 дек 2020, 19:04 от toni1189

# 26
  • Мнения: 372
Toni, знаете ли си момента стойност на ТСХ? Оррави ли се нпълбо жлезата?

# 27
  • Мнения: 2 168
Toni, знаете ли си момента стойност на ТСХ? Оррави ли се нпълбо жлезата?

Другият месец съм на преглед и ще пускаме изследвания 🍀 надявам се всипко да е наред..

# 28
  • Мнения: 2 168
Здравейте! Аз съм автора на темата. Пуснах днес контролни изследвания. Накратко: 2 месеца бях на кортикостероидно лечение по схема (до края на Ноември).
Изследванията м. Септември - TSH 0.01 и FT 4 - 64.98 (реф. Стойности 12.00 - 22.00)
Изследванията от днес - TSH 2.32 и
 FT 4 - 11.12 (реф. Стойности 12.00 - 22.00).

Май не са ок нещата с това ФТ4 Sad
Ще се рсдвам някой да сподели мнение, тъй като след седмица съм чак на едокринолог...

# 29
  • Мнения: 481
Здравейте! Аз съм автора на темата. Пуснах днес контролни изследвания. Накратко: 2 месеца бях на кортикостероидно лечение по схема (до края на Ноември).
Изследванията м. Септември - TSH 0.01 и FT 4 - 64.98 (реф. Стойности 12.00 - 22.00)
Изследванията от днес - TSH 2.32 и
 FT 4 - 11.12 (реф. Стойности 12.00 - 22.00).

Май не са ок нещата с това ФТ4 Sad
Ще се рсдвам някой да сподели мнение, тъй като след седмица съм чак на едокринолог...
сега фт4 е на долна.. преди септември била ли си на хормон, каква ти е първоначалната диагноза... на базата на старите изследвания си била с тиреотоксикоза..

# 30
  • Мнения: 2 168
Здравейте! Аз съм автора на темата. Пуснах днес контролни изследвания. Накратко: 2 месеца бях на кортикостероидно лечение по схема (до края на Ноември).
Изследванията м. Септември - TSH 0.01 и FT 4 - 64.98 (реф. Стойности 12.00 - 22.00)
Изследванията от днес - TSH 2.32 и
 FT 4 - 11.12 (реф. Стойности 12.00 - 22.00).

Май не са ок нещата с това ФТ4 Sad
Ще се рсдвам някой да сподели мнение, тъй като след седмица съм чак на едокринолог...
сега фт4 е на долна.. преди септември била ли си на хормон, каква ти е първоначалната диагноза... на базата на старите изследвания си била с тиреотоксикоза..

Не.. Септември месец ми се отключиха проблеми с жлезата. Почти година след раждането... По силни симптоми пуснахме издледвания Септември и се оказа проблем със щитовидната. Преди това не съм имала проблеми.

# 31
  • Мнения: 372
Бих искала да попитам тези от вас, кито като мен а били на лечение с кортикостероиди : колко време след спиране се нормализира тсх. Знаете че при подострия тиреоидит първо сме хипер после хипо, понякога трайно оставаме хипо.

# 32
  • Мнения: 2 168
Бих искала да попитам тези от вас, кито като мен а били на лечение с кортикостероиди : колко време след спиране се нормализира тсх. Знаете че при подострия тиреоидит първо сме хипер после хипо, понякога трайно оставаме хипо.

Аз имах лечение с кортикостероиди от Септември до Ноември - 2 месеца по схема. Пуснах изследвания днес - ТСХ е в норма, но фт4 е в долна граница. Идея нямам какво значи това обаче...

# 33
  • Мнения: 1
Здравейте.На 17 години съм и от месец юли приемам метизол,но за съжаление не ми помага.Последните изследвания са F3-23.30 F4-61.1 TSH-0.005 MAT-154 и TRAC-10.40
Притеснявам се понеже в групите пишат,че може би е Базед,ходих при доцент в София,единствено ми увеличиха приема на Метизол с едно хапче.Какво бихте ме посъветвали-диети,правилен режим?

# 34
  • Мнения: 481
Здравейте.На 17 години съм и от месец юли приемам метизол,но за съжаление не ми помага.Последните изследвания са F3-23.30 F4-61.1 TSH-0.005 MAT-154 и TRAC-10.40
Притеснявам се понеже в групите пишат,че може би е Базед,ходих при доцент в София,единствено ми увеличиха приема на Метизол с едно хапче.Какво бихте ме посъветвали-диети,правилен режим?
Отслабвате ли, а как са кръвното и пулса. За бета блокери какво ви казаха. Без стрес и физически натоварвания. На някои хора им предписват селен и витамини също, но само след консултация и изследване. Ако се наложи посетете и офтамолог. Какви симптоми имате, освен стойностите.

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 12 814
А защо не дойдете в темата за Базедова болест?
Има специфичен показател,който показва дали е Базед,но и Хашитоксикоза да е,пак не е ок...
По колко Метизол приемате,не предложиха ли да го сменят с Пропицил?

# 36
  • Мнения: 9
Здравейте ,от известно време получавам обилно изпотяване (основно ) ръцете и краката ,горещи и студени вълни ,сърцебиене ,треперене ,задух, пада ми кръвното .Притеснявам се че на моменти ми прилошава много . Отделно и месечния цикъл почти го няма ,имам нервност, напрежение. Ходих при личния лекар ,и ми даде направление за едокринолог,които е в понеделник .Дотогава ще се радвам за всякакви съвети .

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 12 814
Много не може да се направи без изследвания и лекарско мнение.
Валидол под езика в моменти,когато ти е зле...
Трябва да се видят хормоните и инсулин,кръвна захар,полови хормони при гинеколог или платени(а са скъпи,ако имате Лина,са на промоция),след това ще се преценява какво да се прави.

Общи условия

Активация на акаунт