Изследвания на щитовидната жлеза

  • 1 817
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 021
Здравейте, обмислям да си направя изследвания на определени хормони на щитовидната жлеза във връзка с:
1. Генерализирана постоянна тревожност
2. Следродилна депресия
3. Сприхавост/раздразнителност
Преди години съм изследвала по друг повод(във връзка със спонтанен аборт) TSH и FT4, ако не се лъжа. Тогава бяха в норма. На физикален преглед преди четири години ендокриноложката каза, че жлезата е с горногранични размери. Нямам проблеми с теглото. След раждането цикълът ми е редовен. Но все пак искам да си направя профилактични изследвания, за да се види дали тази тревожност и раздразнителност имат връзка с ЩЖ.
Някой, който страда от постоянна тревожност и раздразнителност, може ли да сподели кои от всички хормони на ЩЖ трябва да изследвам и преди или след изследването на хормоните трябва да си направя ехография на жлезата?
Благодаря ви.

# 1
  • Мнения: 3 190
TSH, FT4, FT3, TAT и MAT, обикновено в лабораториите има пакет, който ги включва всичките, като пакетът е с по-ниска цена от поотделното им изследване.

Тат и мат са антитела, хубаво е да се проверят за изключване на Хашимото и Базедова болест.

Ехографията според мен няма значение дали ще е преди или след. Може с направени изследвания да отидеш на ехографията и ендокринологът да ти ги разчете на място, ще спестиш едно разкарване.

За щитовидните хормони от значение е и къде в референтните стойности са ти резултатите, примерно Тсх може нормата да е между 0.3 и 4, ти да си в норма с резултат 3.3, но пак да не се чувстваш добре.

# 2
  • Мнения: 3 729
За да изключиш проблеми с жлезата, изследвай пълния пакет: TSH, fT3, fT4, TAT и MAT. По каса са само TSH и fT4, другите са платени. Работата на жлезата е оптимална, когато TSH е до 2,5, а fT3 и fT4 са към горната граница на нормата.
Витамин Д изследван ли е?

# 3
  • Мнения: 1 021
Благодаря много за отговорите! Да, Витамин Д е изследван обаче преди две години и беше в норма. Оттогава досега може да са се променили нещата. Но държа да отбележа, че тревожността и раздразнителността са от много години, не са се отключили след раждането.

# 4
  • Мнения: 1 741
А витамин б12 изследван ли е ?

# 5
  • Мнения: 1 021
Да, изследван е, но пак преди около 2 години, наскоро не е. И той беше в норма тогава.

# 6
  • Мнения: 3 190
След бременност и раждане е хубаво пак да се проверят, Д и б12 трябва да са над средата на референтната стойност.

# 7
  • Мнения: 950
Да хубаво е да следите определени показатели редовно и да са в оптимални стойности а не просто в норма.Кортизолов ритъм?"Женски"хормони?

# 8
  • Мнения: 1 021
Кои женски хормони е хубаво да се изследват във връзка с тревожността?

# 9
  • Мнения: 950
Може би тези-LH, FSH, пролактин, естрадиол, прогестерон,естроген.Пишете за спонтанен аборт и след родилна депресия и това ме навежда на мисълта,че проблема може да е там.Може да се посъветвате в тази тема.Денис е много отзивчива и може по-добре да ви насочи.

# 10
  • София
  • Мнения: 371
Здравейте , може ли коментар за щитовидните показатели .Може ли с диета и спорт да се оптимизират ?

ТИРОИДНИ ХОРМОНИ
TSH 3.834 mIU/ml 0.38 5.33
FT4 8.8 pmol/l 7.0 15.96
Anti TPO /MAT/ 13.5 IU/ml 0 9.0 H
Anti-Tg /TAT/ 337.4 IU/ml 0 4.0 H
ПОЛОВИ ХОРМОНИ
Тестостерон 1.06 nmol/l 0.31 2.5
Пролактин 179.1 mIU/l 90.18 721.44
LH (лутеинизиращ хормон) 4.25 U/l
      LH (лутеинизиращ хормон) - Фоликуларна фаза - 2.12 10.89
      LH (лутеинизиращ хормон) - Овулаторнафаза - 19.18 103.03
      LH (лутеинизиращ хормон) - Лутенизираща фаза - 1.2 12.86
      LH (лутеинизиращ хормон) - Мено пауза - 10.87 58.64
FSH (фоликуло-стимулиращхормон) 8.07 U/l
      FSH (фоликуло-стимулиращхормон) - Фоликуларна фаза - 3.85 8.78
      FSH (фоликуло-стимулиращхормон) - Овулаторнафаза - 4.54 22.51
      FSH (фоликуло-стимулиращхормон) - Лутенизираща
фаза - 1.79 5.12
      FSH (фоликуло-стимулиращхормон) - Мено пауза - 16.74 113.59
Естрадиол 158.7 pmol/l
      Естрадиол - Фоликуларна фаза - 99.09 447.74
      Естрадиол - Овулаторнафаза - 348.65 1589.11
      Естрадиол - Лутенизираща фаза - 179.83 1067.97
      Естрадиол - Мено пауза - 0 146.8
DHEA-S 174.2 µg/dL 0.173 0.441 H

# 11
  • Gotham City
  • Мнения: 217
Сили, според мен си с хипофункция и Хашимото. При подобни стойности на ФТ4 и ТСХ започнах ниска доза хормон, но имах симптоми на хипо. Ако ти нямаш, може да опиташ диета с минимум млечни и глутен, да изключиш захар и прости въглехидрати. Минимум стрес и без прекалено интензивен и натоварващ спорт.
Исках да те питам за ДХЕАС - верни ли са стойностите, които си написала - твоите и референтните? Много висок ми се вижда. Коментирала ли си го с лекар? Ако наистина е толкова завишен, хубаво е да се консултираш.

# 12
  • София
  • Мнения: 371
Здравей и благодаря ! За високите стойности и аз се притесних ! Утре съм на лекар и ще видим , в един друг форум доста  ме наплашиха ! Но аз четох , че тези стойности зависят от възрастта , аз съм на 45 и се надявам да съм в границите , поне така по спомен четох !

# 13
  • Мнения: 3 729
За високия ТАТ провери зъбите. Аз имах нелекуван гранулом, който вероятно е повишил ТАТ и е отключил заболяването.

# 14
  • Gotham City
  • Мнения: 217
С възрастта ДХЕАС пада. Най-висок е около 20-годишна възраст. Спрямо референтните стойности твоят ДХЕАС е в пъти по-висок, което няма как да е в граници за каквато и да е възраст. Аз също съм с наднормен в пъти такъв хормон и съм на 47, като след сума изследвания се оказва, че няма никаква причина да е толкова висок, но той е. Моля те, сподели след консултацията какво сте коментирали с доктора.

Общи условия

Активация на акаунт