Навици и привички на хората от други националности, които ни се струват странни

  • 107 584
  • 1 775
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 23 023
Най-странното нещо, което съм виждала е професионален фотограф да прави снимки на семейство с една урна в Испания. Не знам има ли такава традиция... За мен е много странно.

# 46
  • Down south
  • Мнения: 7 721
Baby shower,  за мен е нормално, но мащехата ми и свекърва ми, вае още потръпват при споменаване на  събитието.
Повечето от вас знаят, но все пак, става дума за събиране, празнуване и поднасяне на подаръци за неродено бебе.
В последните години са модни и събирания, разкриващи пола на бъдещото бебе.

Споменавайки подаръци, си давам сметка, че купуването на подаръци, основно се изразява в купуване на  подарък от вече заявен списък или подаряваме на карта, в която има определена сума.
Ако подаръците не са от горните два вида, е прието да се подаряват с бележка  (без цена) с която подаръците могат да бъдат върнати/заменени в съответните магазини.
Връщане на подарък е напълно в реда на нещата.
(САЩ)

# 47
  • Мнения: 10 416
Ми, нормално, аз също запазвам бележката, когато подарявам нещо. Не мога да я дам без цена, но човекът нали ще види колко струва, когато отиде да го замени. А и в днешно време не е голяма тайна колко струва нещо, обикновено може да се види навсякъде в мрежата.

# 48
  • Down south
  • Мнения: 7 721
Не съм сигурна, какво точно се опитваш да кажеш.
В ситуациите, които аз визирам , подаръчната бележка gift receipt
се дава на получаващия подаръка. Ако не му допада, отива и го заменя или получава кредит от магазина.
Не се знае, какво е сумата, защото дадено нещо може да е било намалено, закупено с точки, карти  и разни друго неща, които практически  намаляеат цената. Както о пбратна, стоката е закипена на пълна цена, при връщането е намалена , можеш да я закупиш оъново и да ти остане изврдтна сума.
Системата тук е доста сожна. Дадена стока може да стърува $100, но ти да платиш $30.

# 49
  • Мнения: 2 228
Историите със сниманите мъртви бебета и покойници са покъртителни. Попадала съм в интернет на снимки на починали, "нагласени" като за снимка - облечени, оправени, гримирани, "позиращи" с живите си роднини. Било е нещо нормално в миналото, така хората по-леко приемали смъртта на ближните и се опитвали "да ги задържат" по-дълго в съзнанието си. Това поне е обяснението.🙁 За мен е чиста гавра с тялото на мъртвия.

# 50
  • Мнения: 6 998
Гърците също не са от работливите и е съвсем нормално да закъснеят с часове за среща.
В началото ми беше много странно, че като минават покрай черква или параклис се кръстят задължително. Шофьора на авобуса барабар с всички вътре.
Това ми се е случвало в Румъния Simple Smile

# 51
  • Мнения: 3 301
Имаше едно две мнения, които показват накъде духа вятъра или българи и българки са най най по всички параграфи в света и обичат да се присмиват и коментират другите,   нищо ново под слънцето.

Аз не съм виждал такива хора като българите и не визирам 1-2 или 3 неща. Ще трябва да пиша много.
Най-общи ние приличаме на съседните сърби и румънци,  с примеси на изхвърляне  кой колкото може на черни от Африка живеещи от скоро в Европа-Америка.

# 52
  • Мнения: 5 276
Много навици и привички са регионално обусловени.
О, да, съседи и колеги не включвах към познатите в личен план, съгласна съм. Но Виена си е точно Bussi-Bussi-Gesellschaft Simple Smile Двайсетина години са минали от първия ми сблъсък, където помислиха, че хората не са ми харесали, защото съм им подала само ръка - и до ден днешен си е така. Та, ако се появи нов в компанията и моите приятелки го разцелуват - и аз така. "Като си в Рим, прави като римляните." ме спасява много пъти от гафове.

Роднини да, но не като французите. Целувка по челото например.
А какво става ако някой се засили да те целува и ти го спреш?
По мои наблюдения се дистанцират австрийците, но на италианците не можеш да избягаш. Французите пък са саркастични. Нека кажат дамите, които живеят там, е ми е интересно да чуя те какво мислят за тази ситуация.

Скрит текст:
Да допълня, че говоря със събирателен образ според моя опит и естествено не познавам всичките милиони италианци, австрийци и французи. Например нямам впечатление, че в България се поздравяваме по такъв близък начин. Може нещата да са се променили за толкова време, но наистина всеки пък, когато семейството ни идва насам, им трябват поне един-два дни, докато свикнат с този поздрав и май в техния кръг в България няма такова нещо.

Последна редакция: нд, 29 ное 2020, 14:15 от Ли Лу

# 53
  • Мнения: 7 848
Баба ми и дядо ми много грижливо пазеха снимките от погребенията на техните родители (починали края на 60те- началото на 70 години). Дори не бяха отделени в отделни албуми. А ей така- снимки на синовете, снахите, внуците, заедно на море и след това- бам, идва редът на снимките от погребенията.

В началото ми беше много странно, че като минават покрай черква или параклис се кръстят задължително. Шофьора на авобуса барабар с всички вътре.
Това ми се е случвало в Румъния Simple Smile

Като цяло, всички православни го правят, без нас- българите. Както и жените  не влизат в църква "гологлави", винаги слагат шал/ някаква наметка на главите си.

# 54
  • Мнения: 2 638
За снимките от погребения, мисля имаше в една тема. Оказва се, че хората преди много време, са нямали възможност да се снимат, ей така, при всеки повод. За някои това са били единствените снимки.

# 55
  • Мнения: 2 579
Не знам, но въпросните ми роднини с погребалните снимки си имат снимки бол от едно време. От сватби, първи причастия и просто ей така. Говорим за началото на 20-ти век.

# 56
  • Мнения: X
Това с мъртвите бебенца и досега се прави от американците - бях попаднала на няколко видеа в ютюб нещо като помен за детето им. Беше ми странно но явно така запазват по-дълго спомена или знам ли. За нас би било съсипващо.

# 57
  • Мнения: 3 591
Моля ви, стига за смърт и погребения, доста изписахте вече.

# 58
  • Мнения: 11 571
Айде малко кулинария.
Украйна.
Супата се готви с булгур вместо с ориз или фиде.
В млякото с ориз се слага задължително нещо солено отгоре на порцията- кюфте, парче сирене.

# 59
  • Мнения: 3 591
Украйна.
В млякото с ориз се слага задължително нещо солено отгоре на порцията- кюфте, парче сирене.
Е, тва е!😮😮😮🤮😂

Общи условия

Активация на акаунт