Отговори
# 15
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 408
mixture никой не ти се смее - и на нас ни е тъжно. Тъжно ми е , че вместо да се отдам на майчинство и аз заработвах, за да мога да отглеждам детето си - честно не съм натрупала милиони през тези две години, грабейки майчинство от държавата ... Mr. Green Тъжно е, но е факт - всеки се спасява както може. А иначе информационното затъмнение е пълно - едва ли някой ще вземе да афишира, че са взели още едно обезщетение от най-нуждаещите се.
Но има едно правило в правото - незнанието на закона не те извинява за неговото неспазване  Crossing Arms ....

# 16
  • Мнения: 412
mixture никой не ти се смее - и на нас ни е тъжно. Тъжно ми е , че вместо да се отдам на майчинство и аз заработвах, за да мога да отглеждам детето си - честно не съм натрупала милиони през тези две години, грабейки майчинство от държавата ... Mr. Green Тъжно е, но е факт - всеки се спасява както може. А иначе информационното затъмнение е пълно - едва ли някой ще вземе да афишира, че са взели още едно обезщетение от най-нуждаещите се.
Но има едно правило в правото - незнанието на закона не те извинява за неговото неспазване  Crossing Arms ....
да таковам аз на този закон
и аз зарааботвах
и то как
по цяла нощ барманосвах
по цял ден се грижех за детето си
искам някой да ми отговори на друг въпрос
пример:
самотна майка съм
майчинтвото не ми стига
няма кой да гледа детето,докато аз се мъча да си намеря работа,защото стария работодател просто вече няма нужда от мен
трябва да мъкна детето по интервюта,така ли
за да не останем и без малкото,което имаме
ами ако намеря все някаква работа и там хората кажат
стой ден-два да се понаучиш
да видим как ще е
аз какво да направя
да отида с детето?

# 17
  • София
  • Мнения: 177
на практика звучи точно така както казва Слънцето,но е добре ако има майка юрист в клуба да го погледне,защото без/да съм такава ми звучи юридически неиздържано/и мисля че ще направят корекция до края на годината,/става ясно че като са го променяли ,някой хора са спали

# 18
  • Мнения: 288
.. привет Слънце   bouquet
.. поздравления за писмото .. и аз така го разбрах ..  Simple Smile
.. mixture .. всяко такова решение обикновено е продиктувано от нещо ..
П.С. .. мисля че е нещо междинно .. половината промени за след 01.01.2007 са приети .. другите още не .. мисля че още доста промени не са минали .. ooooh!

# 19
  • Мнения: 581
Доколкото схващам излиза, че за да се вземат 50 процента майчинство към заплатата, първо прекъсваш майчинството и тръгваш на работа, а после пускаш детето на ясла или градинка. Ако си намерил връзка де и пари за т.н. дарение или подкуп за място. Изобщо в нашата държава кое ли е наред? newsm78

Уффф Sad

# 20
  • Мнения: 8 917
.. привет Слънце   bouquet
.. поздравления за писмото .. и аз така го разбрах ..  Simple Smile
.. mixture .. всяко такова решение обикновено е продиктувано от нещо ..
П.С. .. мисля че е нещо междинно .. половината промени за след 01.01.2007 са приети .. другите още не .. мисля че още доста промени не са минали .. ooooh!

Привет, РадоМит Hug
Радвам се, че говорим на един език Wink Simple Smile

# 21
  • Мнения: 412
.. привет Слънце   bouquet
.. поздравления за писмото .. и аз така го разбрах ..  Simple Smile
.. mixture .. всяко такова решение обикновено е продиктувано от нещо ..
П.С. .. мисля че е нещо междинно .. половината промени за след 01.01.2007 са приети .. другите още не .. мисля че още доста промени не са минали .. ooooh!
а кой мисли за това,което държавата диктува на мен?
и защо аз не мога да й диктувам на нея?
детето ми бе на 3 мес,когато осъзнах,че майчинството,което ми осигурява държавата в никакъв случай няма да ми стига
самотна майка съм
знаеш ли,че плащах 200лв ток по едно време
е тези 160 лв до къде?
та Макс стана на 3 мес и започнах работа през нощта, като барман,за да изкарам така необходимите (не за забогатяване) , а за преживяване средства,нелегално, защото същата тази държава с мижавото си майчинство ме изгони от къщи,за да търся работа и допълнителни средства
та ,обаче ако си работиш легално-вземи тоз ... и не питай кой ти го дава
като си много отворена да работиш,без значение дали е във времето, в което детето спи що пък да не рдуцираме получаваното обезщетение до 50 %
същата тази държава ми издиктува -излиай и работи нелегално,защото парите,които вземаш са почти нищо в сравнение с това,от което се нуждаеш
РадоМит, моля отговори на предния ми постинг,за да не го копирам отново тук

# 22
  • Мнения: 426
Моят въпрос е малко по-различен, но въпреки това ще ви питам.
Вярно, ли е че след като имаш дете под 2год. възраст работният ти ден е от 7 часа, не от 8часа. Някъде го пишело, но не знам къде?
Дано сте ме разбрали. newsm78

# 23
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Хайде и аз да се включа, макар че промените не се отнасят до мен.

В Закона за изменение и допълнение на КСО, обн. ДВ от 22. 08. 2006 год. обект на настоящата дискусия, са визирани няколко хипотези с конкретно посочване на дата за влизането им в сила. Част от тях се отнасят за срочни воненнослужещи, нещо, което допускам, не вълнува никого тук, и друга част живо интересуваща ни.
За съжаление по отношение на промените в чл. 53, ал. 4 не е посочена дата за влизане в сила, което силно ме навежда на мисълта, че влизат в сила считано 3 дни от датата на обнародване в ДВ.
В един друг форум се породиха съмнения, че може да се тълкува по argumentum ad contrario, тъй като към чл. 53, ал. 4 не е указан срок, и да се счита, че промяната влиза в сила от 01. 01. 2007, НО в същия този Закон за изм. и допълн. на КСО е визиран и още един срок за срочните военослужещи, който е различен от 01. 01. 2007 - кой тогава срок да се счита за меродавен. Всичко това ме навежда на мисълта, че не може да се прилага разширително тълкуване, и към настоящия момент трябва да се счита, че срокът за влизане в сила на чл. 53, ал. 4 е 25. 08. 2006 год.

# 24
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 408
За съжаление по отношение на промените в чл. 53, ал. 4 не е посочена дата за влизане в сила, което силно ме навежда на мисълта, че влизат в сила считано 3 дни от датата на обнародване в ДВ.

За мен не е недоглеждане на законодателя - няма посочен отлагателен срок за влизане на тази разпоредба - следователно тя влиза 3 дни след обнародване в ДВ.
Друг е въпросът, че няма готовност от институциите за осъществяване на ефективен контрол и доста длъжностни лица са неосведомени. В една друга тема майките се изказват, че имало "противоречиви мнения" по този въпрос ..., но уви според мен тук няма място за тълкуване, защото е изрично казано ...

# 25
  • Мнения: 412
За съжаление по отношение на промените в чл. 53, ал. 4 не е посочена дата за влизане в сила, което силно ме навежда на мисълта, че влизат в сила считано 3 дни от датата на обнародване в ДВ.

За мен не е недоглеждане на законодателя - няма посочен отлагателен срок за влизане на тази разпоредба - следователно тя влиза 3 дни след обнародване в ДВ.
Друг е въпросът, че няма готовност от институциите за осъществяване на ефективен контрол и доста длъжностни лица са неосведомени. В една друга тема майките се изказват, че имало "противоречиви мнения" по този въпрос ..., но уви според мен тук няма място за тълкуване, защото е изрично казано ...
и на мен така ми казаха в яслата
и ми казаха,е не предупреждават майчетата,едно,че защото забравят и второ,защото са сигурни,че тези проверки все още са нещо от бъдещето
имало какво още да се дообсъди
именно затова ми казаха,че голям проблем ще имат майките,които получават майчинство от социални,не от частник,защото там няма как да има скрито покрито

# 26
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Точно така Incandescent и за мен няма пропуск, макар това да не се харесва на мнозина и да не им се иска да го повярват, търсейки теле под вола.

И да не погнете сега ей, тук не коментираме май за или против промените, а настоящия им статут!

# 27
  • Мнения: 12
Благодаря за бързия отговор.Аз също се поразрових и открих,че се работи още по тая програма "В подкрепа на майчинството",но не е завършена.Може би там ще е уточнено какъв ще е редът за наемане на детегледачката.

# 28
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Разглеждайки доста подробно темите във форума се натъкнах на един факт, оставен без възражения и коментари. Става въпрос за някаква промяна, касаеща изплащането на майчинство, ако детето тръгне на ясли пред да е навършило 2 години, независимо от това дали майката се е върнала на работа или не. Не ми стана много ясно, но ще се радвам, ако някой ми го разясни. Преди имаше обезщетение за гледане на дете, което се плащаше от социалните една година и отпуск за гледане на дете, който се плаща от работодателя до 2 годишна възраст. Сега ми се казва, че с тръгване на детето на ясли се спира обезщетението. Какво става, ако съм в отпуск за гледане на дете или сега двете са еднакви?
Нека помислим заедно какво ще стане, ако наистина майчинството спира, при постъпване в ясли! Аз имам опит, че детето почва да боледува много. Ако не съм по майчинство в периода на адаптация, трябва да вземам болнични. Който в момента е 40 дена - за мен и децата, колкото и да са те. Като свършат тези дни - платен или неплатен отпуск. Като свърши и той - имам вариант да се върна отново по майчинство, но за да получавам пари, сигурно ще трябва да отпиша детето от яслите. За да го запиша после пак - правят се камара изследвания, при това плащани от собствения ми джоб. Да не говорим за хаоса в детските ясли и градини, където и без това в големите градове се чака с месеци. Ако детето напусне, нареждаме се последни на опашката. Отново. Хаоса е пълен. Кой работодател ще търпи, ако служителките за едната настинка (или третата, петата) отсъстват по 2-3 месеца, докато се решат всички тези проблеми? Как ще се отрази и на децата ни, ако през месец два ходят по ден-два на ясли? Няма да имаме право и на 50% от майчинството върху заплатата, ако се върнем на работа, а детето тръгне на ясли. За това не съм 100%сигурна, обаче.
Замазват ни очите с онези 315 дни болнични, но след това така ни орязват, че да се му доплаче на човек.
Има ли и други мами, които смятат, че не бива майчинството да се прекъсва автоматично с тръгване на детето на ясли? Според мен трябва да има поне няколко месеца за адаптация на децата. Като се види, че всичко е наред и детето ходи спокойно в яслите, тогава да се коригира майчинството. Тръгването на ясли не значи, че майката може да изпълнява веднага и пълноценно служебните си задължения.
Ще се радвам да прочета и други мнения по темата, дори съм склонна да участвам активно и в протестни мероприятия.
Рано или късно всяка майка ще се сблъска с този проблем, понеже болничните са до към деветия месец на детето, а в повечето ясли приемат децата на 1 годинка и то, ако ходят стабилно. Не че са много парите за майчинство, но да се опитват да ги вземат с лявата ръка, докато дясната дава трошиците за болнични е прекалено дори за държава като нашата, в която безхаберието за нейното бъдеще - децата - явно няма горна граница

Последна редакция: сб, 16 дек 2006, 00:41 от jd

# 29
  • Мнения: 6 390
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=127313.msg2365958#msg2365958
ето една голяма тема по въпроса

http://odit.info/?s=3&c=3
или тук виж

Общи условия

Активация на акаунт