Къща или апартамент - Кое предпочитате?

  • 16 823
  • 403
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 1 015
Предпочитам апартамент!Много полесно се поддържа и е доста по-ефтино да живееш в апартамент!На всичкото отгоре е по - лесно за отопление!

Последна редакция: пт, 07 сеп 2007, 16:20 от ranimi

# 391
  • Мнения: 1 288
Незнам как е да пътуваш всеки ден за работа, но ако става въпрос за часове да пътуваш за да отидеш на работа е доса гадничко. А да не говорим за това че едва ли някой ще ви идва на гости ако е толкова далече, пък и детето ти няма да има с кого да си играе- нама да има дечица....е пак незнам, ти не уточни каде точно искаш да живееш....
много точно казано. сега живея в краен квартал на софия в къща. пътувам до орлов мост за около 20-30 минути. но не това е най-важното. доста е изолирано тук, особено за детето. няма с кого да играе. децата са през няколко улици, нямат си обща площадка, рядко се виждат. за всичко трябва да палиш колата. ако се наложи да взема такси, плащам луди пари. отделно зимата никой не ти почиства квартала. за дупките и л....от животни по улицата да не говорим.
ние дълго мислихме и в крайна сметка сега ще си купим голям мезонет в оживен квартал на висок етаж с голяма тераса, за да мога да си я озеленя  Laughing но детето ми ще има среда и всичко ще ми е под ръка.
уикендът на спокойствие във вилата.

# 392
  • Пловдив
  • Мнения: 1 742
Колкото и странно да звучи - категорично апартамент! Поне на този етап и при тези финанси, с които разполагаме.
Причини:

1. Не ме е страх, когато съм сама. В къща бих се чувствала уязвима и бих умирала от страх.
2. Топло е навсякъде, вкл.и сутрин, вкл. и в банята и тоалетната. Няма нужда от поддръжка на локално парно, от хамалогия, от купуване на въглища, дърва и тем подобни.
3. Поддържа се доста по-евтино.

Мъжът ми цял живот е живял в къща, в София, с локално парно. Откакто сме в апартамента казва, че се е "родил". Peace

Иначе, разбира се, дворът си е нещо прекрасно - не случайно лятото ходим често в къщата и правим градински партита там. Но за да се поддържа една къща се изискват много високи доходи, по-високи и от нашите (имайте предвид, че и двамата получаваме четирицифрени заплати). Бих искала да имам къща, само ако е новопостроена и ако можех да си позволя поне градинар - огняр и ежедневна домашна помощница. Crossing Arms
Напълно подържам казаното и бих допълнила,че къща се отоплява доста по-трудно през зимата,в коридорите е много по-студено отколкото в един апартамент и изобщо има още доста минуси къщата.

# 393
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Аз трява да направя избор и се интересувам какви са минусите на къщата, за плюсовете съм наясно. Ако някоЙ има желание, моля да сподели.

# 394
  • Мнения: 6 167
Unknown_lady ,
минусите на къщата са, че имаш повече грижи по поддръжката - има трева, трябва да се коси, падат листа,  не можеш да ги оставиш, дърветата - викаш някой да ги реже, плащаш и пр., при нас имаме задължение от общината да поддържаш хубав вид, подлежим на глоби,  зимата ринеш сняг до улицата, имаш покрив, който ако протече не се събира събранието на кооперацията да го ремонтира.  тоест, поддържаш сградата и земята около нея сам. предполагам, чев бг отоплението е проблем, но пък къща по-лесно се газифицира. добрата новина е, че винаги има някой меркалия тинейджър да окоси тревата или изрине снега, а също така и фирми , които могат да поддтржат сградата, напр. да се качват да гледат и почисват улуци например и тн.

# 395
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Благодаря Lennie   bouquet Тук като протече покрива да не мислиш, че някой дава пари от съседите, покрива си го поправят потърпевшите, за съжаление ... То е една сага ... Газификацията също не навсякъде я има, но може локално парно. Просто така ми е писнало от побъркани съседи-непукисти, че ... та затова питам.

# 396
  • Мнения: 950
Къща естествено !

# 397
  • Мнения: 753
има няколко варианта за отопление на къща в БГ- газова, водна инсталация(камина или печка с водна риза свързана в система радиатори навсякъде), с електричество, с термо помпа( това засега е най-скъпия вариант за БГ, виждала съм и с отопление с пиролизен котел - не съм сигурна как се пише, сори, котел с еко палети, пропан бутан, също има и със слънчеви колектори - но за отопление на цялата къща трябва доста да се инсталират - излиза скъпо;
Нашите са с къща - с печка с водна риза, радиатори навсякъде, страшно топло е зимата - хубаво е къщата да е с външна и вътрешна изолация за да няма загуби, за по голяма къща - котел.
Хората са различни, различни са и вкусовете им, предпочитам да се грижа за тревата и двора си, отколкото да сточ в кухнята и да 'трепери' масата при всяко движение на асансьора, и точно когато бебето заспи, някой съсед да заклати желязната врата с бясна скорост.

# 398
  • Мнения: 303
Незнам как е да пътуваш всеки ден за работа, но ако става въпрос за часове да пътуваш за да отидеш на работа е доса гадничко. А да не говорим за това че едва ли някой ще ви идва на гости ако е толкова далече, пък и детето ти няма да има с кого да си играе- нама да има дечица....е пак незнам, ти не уточни каде точно искаш да живееш....
много точно казано. сега живея в краен квартал на софия в къща. пътувам до орлов мост за около 20-30 минути. но не това е най-важното. доста е изолирано тук, особено за детето. няма с кого да играе. децата са през няколко улици, нямат си обща площадка, рядко се виждат. за всичко трябва да палиш колата. ако се наложи да взема такси, плащам луди пари. отделно зимата никой не ти почиства квартала. за дупките и л....от животни по улицата да не говорим.
ние дълго мислихме и в крайна сметка сега ще си купим голям мезонет в оживен квартал на висок етаж с голяма тераса, за да мога да си я озеленя  Laughing но детето ми ще има среда и всичко ще ми е под ръка.
уикендът на спокойствие във вилата.


Да не се окажеш разочарована. Ние сега още живеем в апартамент но от 3 години купих парцел и строя до София, при което постоянно водя сина ми с мен (на 8 г.). Той така и не си намери "среда" в квартала на апартамента, изглежда децата рядко ги пускат, но няма достатъчно деца по улиците за "тайфа". А там където строим къщата улиците са пълни с деца - само в нашата част и съседните 3-4 улици тайфата е поне 15-20 момчета все на възраста около сина ми и са по цял ден навън. Синът ми настоява да го оставям дори и когато имам работа в града и да идвам вечерта да го прибирам...
Може да сте във някаква вилна зона и затова да се получава така при вас.

# 399
  • Мнения: 1 288
напротив, в квартал сме, с градски автобуси и т.н. децата обаче са малко и си седят в дворовете.
живяла съм и в блок и много добре знам какво става на площадката там. винаги има поне 10-20 деца.

# 400
  • Мнения: 6 167
при нас в квартал само от къщи децата се събират на площадката ( в центъра на квартала), организират се майките и организират забавления и по частните дворове. това, че някой живее в къща, не означава че наблизо няма площадка. Rolling Eyes
децата търчат нагоре-надолу,. както аз в детството ми в софия.
явно зависи от хората и способността им да се организират.


# 401
  • софия
  • Мнения: 636
аз предпочитам апартамент. Жилището ни е достатъчно голямо и просторно в центъра на града и мога да отида навсякъде. За разходка ходим в парка, срещаме се с приятели. Чувствам се добре, защото блока ни е малък като етажи, новопостроен, всички съседи сме приятели. Като съм сама по цял ден с бебето се чувствам спокойна и сигурна, има кой да ми помогне ако има нужда, а при проблеми домоуправителя ни - симпатичен чичко пенсионер се грижи за всичко - платена длъжност е и човека много ни помага на сички. А пред блока имаме заградена градинка, тами аграят 5-6 дечица от блока с някоя майка и има контрол. Не си заменям блока и за най-прекрасната къща в България. В Европа  - да.

# 402
  • Мнения: 455
Имаме и къща и апартамент, но сме решили - ще живеем в къщата а апартамента - под наем. Само като си вляза в къщичката и като видя колко е просторно и спокойто наоколо ............ - и пари да ми дават няма да отида в апартамента!

# 403
  • Пловдив
  • Мнения: 727
Аз предпочитам къща. Предимство - дворче, самостоятелност, басейнче евентуално, никой не ти пречи, не ти вдига шум, не ти тропа (е стига да няма в много близко съседство друга къща). Място за гаражи и кола - бол. Говоря за хубава къща, не някоя съборетина с 2 метра градинка отпред. Недостатък - много повече пари за поддръжка, както и за покупка на такава.
Апартамент - трябва да се съобразяваш със съседите. Вчера проснах пране, тази сутрин се събуждам, а комшийката отдолу пече чушки. От 6 часа сутринта - прането, както и цялата тераса мирише на чушки, направо не се трае. Отгоре ми тръскат трохи и пепел на главата, да не говорим като тръгнат да си местят мебелите или да чукат орехи в 11 вечерта.  #Cussing out Съседите ми са изкукали пенсионери по на 70-80 години - или са болни, или недоволни, вечно за нещо мрънкат, вечно нямат пари и някой нещо им пречи. Да не говорим, че вечно клюкарстват, кой влязъл, кой излязъл, кой какво си купил и откъде е взел пари, много е досадно. Иначе, ако живеем в малко блокче (най-много 4 етажа) с млади семейства с малки деца като нашите, мисля че ще го предпочитам, но...за сега съм за къщата Peace

Общи условия

Активация на акаунт