Как да откажа първата ваксинация?

  • 6 129
  • 75
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте!
В шести месец съм. Ако речем, че предпочитам да пропусна или отложа имунизацията на сина ми веднага след раждането, как става това? (Не отварям тема за дебат ЗА и ПРОТИВ ваксините, питам хипотетично.)
Чувала съм, че се подписва някаква декларация и че трябва да се погрижа тази декларация да достигне до израждащия екип.
Моля, ако някоя майка е пропуснала първата имунизация на бебето, да сподели как от документална гледна точка.
Да допълня, че ще ражда в Майчин дом.
Предварително благодаря!

# 1
  • Пазарджик
  • Мнения: 333
Вече всяка болница си има своя политика. Трябва там да зададеш въпроса си предварително. Иначе в гугъл я има декларацията. Принтирате попълвате и готово.

# 2
  • Мнения: 468
Моята съседка, роди преди две години,в частна клиника.Попълнила е декларация за отказ от ваксини,по време на раждането отново е напомнила,за това си желание на неонатолога,който ще поеме бебето веднага след,като се роди.

# 3
  • Мнения: 5 563
Момичето, което беше с мен в стая, попълни декларация, че отказва ваксини. Първо беше предупредила екипа си, че не иска да се слагат такива и след това е напомнила и веднага след раждане. После забелязах, че на количката на бебето пишеше с големи червени букви "отказва ваксини"

# 4
  • Варна
  • Мнения: 25 292
Мен ме питаха дали съм съгласна да сложат ваксина, макар че никога не съм заявявала желание да отказвам. Мисля, че при всички случаи ще те попитат и ако откажеш ще ти дадат въпросната декларация, но за всеки случай предупреди в конкретната болница.

# 5
  • Мнения: 6 789
Говорете с болницата предварително и го отбележете и при самия прием при раждането. С първото ми дете никой не ме е питал или уведомявал кога ще поставят ваксината, просто ми връчиха паспорта с попълнени БЦЖ и хепатит. Затова най-добре предварително.

# 6
  • Мнения: 3 325
Когато те приемат в болницата сестрите ти задават една камара въпроси, и този с ваксините е един от тях.
Макар че от горчив опит аз не бих разчитала само на това. При мен не ставаше въпрос за ваксини, а за друго. Но комуникацията сестри-АГ понякога е толкова слаба, а лекаря колко чете картона...

# 7
  • Мнения: 18 783
Твърдо не вярвам, че в Майчин дом можеш да откажеш ваксинация. Иди да раждаш другаде. Успех!

В най-натоварената болница ако някой е видял или чул бебе с отказани ваксини да си е останало без ваксини моля да пише. На мен не ми се вярва там да се получи.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 1 928
Попитайте в самата болница. Там, където аз раждах - Селена Пловдив- искаха нотариално заверен документ от тези, които отказват ваксини. Мисля, че всяка болница си има различна политика. Освен това никой не пита искаш ли ваксини или не- слагат се директно, освен ако не е уговорено друго.

# 9
  • София
  • Мнения: 8 002
Принципно хепатитната ваксина и БЦЖ-то се водят задължителни и не би трябвало да има опция за избор. Говорете на място в самата болница, но и аз се съмнявам, че в Майчин дом ще се съгласят. Но това е субективно усещане, питайте в болницата.

# 10
  • София
  • Мнения: 6 371
как така отказвате ваксини и ви приемат желанията в родилното, след като ваксините от националния календар са задължителни???

# 11
  • Мнения: 770
Попитайте в самата болница. Там, където аз раждах - Селена Пловдив- искаха нотариално заверен документ от тези, които отказват ваксини. Мисля, че всяка болница си има различна политика. Освен това никой не пита искаш ли ваксини или не- слагат се директно, освен ако не е уговорено друго.
Добре де аз да попитам как ще взема детски надбавки без да има ваксини бебето

# 12
  • Мнения: 468
Ами,няма да взима,друг вариант,който прилагат някои жени,плащаш на определен лекар и ти издава фалшива бележка за поставени ваксини.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 1 928
Попитайте в самата болница. Там, където аз раждах - Селена Пловдив- искаха нотариално заверен документ от тези, които отказват ваксини. Мисля, че всяка болница си има различна политика. Освен това никой не пита искаш ли ваксини или не- слагат се директно, освен ако не е уговорено друго.
Добре де аз да попитам как ще взема детски надбавки без да има ваксини бебето
.

На градина и ясла също не може, ама не е това въпросът на темата 😃

# 14
  • Мнения: 149
Раждах в Майчин дом - София и два пъти ме питаха дали искам да се постави ваксина на детето. Така че, Boginka, не се притеснявай, ако не желаеш ваксина, няма да се постави.

# 15
  • София
  • Мнения: 6 371
Раждах в Майчин дом - София и два пъти ме питаха дали искам да се постави ваксина на детето. Така че, Boginka, не се притеснявай, ако не желаеш ваксина, няма да се постави.

https://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/imunizacii/

ваксинациите след раждане са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ.
няма как да ви питат в болницата дали ги искате!
ако го правят, това е наказуемо. кой ще си сложи главата в торбата заради непознат човек, още повече ако е лекар и знае колко е важно да се извършва масова ваксинация?! лекарите не са идиоти, за разлика от някои обикновени граждани, та да не знаят какъв е смисъла на ваксинацията срещу тези болести!

мисля, че тук се разпространяват фалшиви легенди.

# 16
  • Мнения: 770
Ами,няма да взима,друг вариант,който прилагат някои жени,плащаш на определен лекар и ти издава фалшива бележка за поставени ваксини.
Ами незнам.
Аз не бих отказала тези ваксини защото все пак детето ми е по важно .
Аз родих във шейново и  съм дала съгласието си да  му ги бият.
А до колкото става въпрос за бележката за детските дето твърдите че може да вземете фалшива не знам кой доктор би рискувал да издаде щом става въпрос за дете.
А ми да то без туй света е станал фалшив и корумпиран.

# 17
  • Мнения: 15 356
Никой не ме е питал за ваксини в родилнито.А за детските ,то с този критерии изобщо не се класирам.

# 18
  • Мнения: 770
Никой не ме е питал за ваксини в родилнито.А за детските ,то с този критерии изобщо не се класирам.
Тези ваксини се поставят от много години.
А не сега като ковид ваксината да е от скоро да й нямаш доверие разбирам
Но тези бебешките са от години.
Все пак всички искаме децата ни да са здрави.

# 19
  • Мнения: 468
Ами,няма да взима,друг вариант,който прилагат някои жени,плащаш на определен лекар и ти издава фалшива бележка за поставени ваксини.
Ами незнам.
Аз не бих отказала тези ваксини защото все пак детето ми е по важно .
Аз родих във шейново и  съм дала съгласието си да  му ги бият.
А до колкото става въпрос за бележката за детските дето твърдите че може да вземете фалшива не знам кой доктор би рискувал да издаде щом става въпрос за дете.
А ми да то без туй света е станал фалшив и корумпиран.
.            Относно фалшивата бележка,моя позната,си записа детето на градина без нито една ваксина,попитах я как,та тя малко с недомлъвки сподели за това.Други просто са връзкари и там при приема на документи, недоглеждат и не ги  притесняват по този въпрос!Та,начини много,има и частни градини,там няма такива изисквания,но стига сме разводнявали темата!

# 20
  • Мнения: 6 789
Защо се учудвате, винаги има начини, аз познавам 3 дечица, на които родителите са отказали задължителните ваксини още от раждането. Не знам как точно, за едните знам със сигурност, че ги бяха викали на обяснения в някаква институция, дори мисля, че и глоба платиха, но въпреки това детето няма ваксини. На градина не е ходило, за училище, това че няма ваксини не е пречка. В крайна сметка в световен мащаб, не ваксинирането е набрало голяма сила, така че и тук такива "желания" доста ще зачестят.

# 21
  • Мнения: 6 738
Мен също ме питаха преди раждането дали искам ваксини. Но и аз недоумявам защо питат,след като са задължителни. А пък детските помощи и яслата са ти най-малкия проблем ако не ваксинираш детето.

# 22
  • Мнения: 149
Раждах в Майчин дом - София и два пъти ме питаха дали искам да се постави ваксина на детето. Така че, Boginka, не се притеснявай, ако не желаеш ваксина, няма да се постави.

https://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/imunizacii/

ваксинациите след раждане са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ.
няма как да ви питат в болницата дали ги искате!
ако го правят, това е наказуемо. кой ще си сложи главата в торбата заради непознат човек, още повече ако е лекар и знае колко е важно да се извършва масова ваксинация?! лекарите не са идиоти, за разлика от някои обикновени граждани, та да не знаят какъв е смисъла на ваксинацията срещу тези болести!

мисля, че тук се разпространяват фалшиви легенди.

Много моля да укротите емоциите си. Пиша това което ми се случи. Не търсия внимание, не разпространява "фалшиви легенди" . Факт е, че 2018г юли месец и мед.сестра и лекар ме питаха дали искам да поставят на дъщеря ми ваксини. И да, това беше в Майчин дом - София.

# 23
  • Мнения: 18 783
А имате ли неваксинирано дете, родено в Майчин дом?

# 24
  • София
  • Мнения: 23 057
Преди 5 г като попълвах документите и аз можех да избирам да се слагат или не- в частна болница в София.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 25 292
Абсолютно съм За ваксините, не съм отказала нито една от задължителните, но няма как да сложат дори задължителна ваксина без разрешението на родител/настойник. Не сме в 80-те години на миналия век, когато ни ги биеха в градината или в училище без да питат. В държавна болница мен ме питаха, както писах по-напред. Има си предвидени санкции за неваксинирани, но насила все още никого не са почнали да ваксинират.

# 26
  • Мнения: 18 783
Жената конкретно пита за Майчин дом. На мен там ми връчиха голям куп документи да подписвам, че съм съгласна, а ако не съм съгласна, нямаше да родя там.

Има ли жена с бебе без ваксини, родила точно в Майчин дом?

# 27
  • Варна
  • Мнения: 25 292
Аз защо си мисля, че няма как да откажат прием на раждаща жена, камо ли поради такъв претекст. Звучи абсурдно. Да ти откажат понеже ти нямаш ваксини теоретично приемам, но да е понеже отказваш бъдещи такива... тотално ми бяга логиката. Не споря де, разсъждавам си.

# 28
  • Мнения: 191
Много от хората си мислят, че това са едновремешните ваксини, които са слагани на нас, но за съжаление, това изобщо не е така. Никой родител не би избрал ей така за нищо да не слага ваксини на децата си. Това е информиран избор и трябва да бъде избор, както в повечето европейски страни. Масово хората не се информират подробно относно състава на ваксините и какво могат да причинят, а вярват на това, което им се казват лекарите и се надяват, че няма да се случи нещо точно на тяхното дете. Но ако се случи, което не го пожелавам на никого, притеснението, чувството за безсилие и за вина не може да се опише. А и никой не го интересува и не поема отговорност.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 25 292
И какво страшно съдържат днешните ваксини, дето го няма в старите? Точно обратното е, съвременните са много по-пречистени и безопасни. А информиран избор разбира се, че трябва да има, стига информацията да не идва от ваксините.ком, агенция ЕЖК и подобни, а от достоверни медицински източници.

# 30
  • Мнения: 191
Прочетете листовките на самите ваксини и потърсете в Гугъл какво представлява всяко едно от тези вещества и какви реакции причинява. Ето например на Тетраксим пише - Възможно е  Тетраксим да съдържа следи от глутаралдехид, неомицин, стрептомицин, и полимиксин. Като влезнах в гугъл да прочета какво представляват тези вещества, за глутаралдехида пише че е е силно токсичен и предизвиква силно дразнене на очите, носа, гърлото и белите дробове, главоболие, сънливост и световъртеж. неомицина, стрептомицина и полимиксина са антибиотици - абсолютно ненужни и вредни, с много странични ефекти. Цели 3 антибиотика в една ваксина и то приложена на малки бебенца може да има непредвидими последствия върху организма! Също пишат, че са произведени чрез рекомбинантна днк технология върху различни видове клетки - било животински, било човешки - а именно човешките могат да компрометират ДНК на детето, т е да я изменят. Отделно, човешките клетки се взимат от абортирани ембриони, което го има при ваксината за шарките също. Това се разбира от съкращението WI-38, което като се потърси, излиза че означава клетки от фетус на момиче и т н.
От там идват и тези опасни странични ефекти- алергии, автоимунни заболявания, астми, гърчове, епилепсии и други.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 25 292
За всички тези вещества говорим за толкова микроскопични дози, че е просто абсурдно изобщо да се коментират. Всеки час от живота ни сме изложени на много повече патогени и вредности от вкараните с ваксините. Да не говорим пък до какви последици може да доведе боледуването от болестите, срещу които се ваксинираме. Редно е да претеглите всички за и против, когато правите "информиран избор" и най-вече да ги претеглите коректно, а не според прочетеното общо описание на някакво вещество в Гугъл. А ако ще се информирате така пуснете една търсачка и с информация за болестите, от които ваксините предпазват.
Извинявам се за офф-а, няма да се повтори.

# 32
  • Мнения: 5 593
И аз се включвам с втори и последен офтопик - посочените вещества, тежки метали и т.н. са наистина в толкова микроскопични количества, че просто е смешно да откажете ваксина с този довод. Само за сведение - в един кренвирш или кроасан има много повече вредни субстанции и какво ли не, че даже и в уж полезните зеленчуци, които консумираме днес, излезли от замърсени с пестициди почви, но като консумирате такива неща, не се замисляте, нали? При всяко нещо трябва да се претегли на везната каква е ползата и какъв е рискът. А антиваксърите определено целят да ни върнат в Средновековието, когато хората са умирали от най-елементарни неща като един порязан пръст... Никога не съм разбирала да имаш в ръцете си истински дар от науката и напредъка на технологиите и да не се възползваш заради такива предразсъдъци, но... в крайна сметка всеки носи глава на раменете си. Със здраве!

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 14 695
Като как ваксината ще измени ДНК на детето, не знам, не знам...
За другото не коментирам, аз съм казвала много пъти, че съм бъзла хипохондричка и разбирам до голяма степен доста от страховете от ваксините (макар да смятам антиваксърщината като цяло за идиотия), да не кажа, че някои ги споделям, но това за "компрометирането" на ДНК в резултат на технологията, по която е произведена ваксината, ми скри шапката.

Иначе на въпроса са отговорили - ако много държите да бъдете последователен антиваксър, в болницата писмена декларация, че не желаете ваксини.

# 34
  • Мнения: 4 660
Мога ли да задам въпрос. Децата които не са имунизирани ходят ли на ясла или градина?  Би трябвало да не ходят. При постъпване искат бележка за ваксините.
Аз съм за ваксините и съм сложила всички до една на децата си. Не са имали странични ефекти освен сънливост.

# 35
  • София
  • Мнения: 23 057
По принцип нямат право да посещават, освен ако нямат здравословен проблем, който не позволява биенето на ваксините. За съжаление чувам, че все още има доктори, които дават фалшиви бележки за поставени ваксини.
 Моето дете получи алергия след поставяне на 2 от ваксините. Все пак, смятам, че са важни и съм и сложила всичко задължително.

# 36
  • Мнения: 191
С болестите съм наясно, както и с това, че ваксините далеч не предпазват на 100%.
Дозите от изброените вредни вещества наистина са много малки. Приложени върху нас, не бихме ги усетили, но бебенцата са малки и при тях не е така. Също така, не се хранят с кренвирши и кроасани, затова смятам този пример за неуместен.
И въпреки всичко защо тези вредни субстанции се съдържат във ваксините? Просто си задавам въпроси... Извинявам се за офф топика.

При не сложени ваксини, детето няма право да посещава детска градина.
А някой има ли информация, ако не е сложена само една от задължителните ваксини, ще може да посещава детска градина?

# 37
  • Мнения: 18 783
Момичета, целия въпрос беше може ли бебе, родено в Майчин дом, да остане неваксинирано. Според мен не. Дано се включват жени, успели да постигнат това.

В други болници може да стане, ама там не вярвам.

# 38
  • София
  • Мнения: 23 057
С болестите съм наясно, както и с това, че ваксините далеч не предпазват на 100%.
Дозите от изброените вредни вещества наистина са много малки. Приложени върху нас, не бихме ги усетили, но бебенцата са малки и при тях не е така. Също така, не се хранят с кренвирши и кроасани, затова смятам този пример за неуместен.
И въпреки всичко защо тези вредни субстанции се съдържат във ваксините? Просто си задавам въпроси... Извинявам се за офф топика.

При не сложени ваксини, детето няма право да посещава детска градина.
А някой има ли информация, ако не е сложена само една от задължителните ваксини, ще може да посещава детска градина?
Няма право, ако няма уважителна причина за това.
За Майчин дом не знам, но няма никаква логика в едни болници да може, в други- не. Няма логика. 🤔

# 39
  • Мнения: 5 593
С болестите съм наясно, както и с това, че ваксините далеч не предпазват на 100%.
Дозите от изброените вредни вещества наистина са много малки. Приложени върху нас, не бихме ги усетили, но бебенцата са малки и при тях не е така. Също така, не се хранят с кренвирши и кроасани, затова смятам този пример за неуместен.
И въпреки всичко защо тези вредни субстанции се съдържат във ваксините? Просто си задавам въпроси... Извинявам се за офф топика.

При не сложени ваксини, детето няма право да посещава детска градина.
А някой има ли информация, ако не е сложена само една от задължителните ваксини, ще може да посещава детска градина?
Г-жо, щом ще бъдем буквалисти, нека да не бъдат кренвирши и кроасани, а да бъде Зрънчо с цялата менделеева таблица и дълъг списък на Е-та, с които майките по парковете тъпчат невръстните си дечица.
Задължителният имунизационен календар се прави от изтъкнати учени от най-високо ниво по цял свят и е базиран на медицински факти за полза и превенция. Ако Вие смятате, че знаете повече от тях и на база проучване по интернет за предполагаемите съставки сте по-голям експерт от тези велики умове и можете да вземете решение да прескочите 1, 2, 3 ваксини или всичките, няма какво повече да говорим.
И да, както е казала дамата преди мен sea.sea, дори с една непоставена ваксина без сериозна медицинска причина, няма как детето да бъде допуснато на детска градина.

# 40
  • Пазарджик
  • Мнения: 333
Дамата, питаше как евентуално да ги откаже, а не се знае дали ще го направи. И ако да, може пък да ги отложи за известен период. Ние взехме, че я изкарахме антиваксар.

# 41
  • САЩ
  • Мнения: 471
И аз бих отложила бебешките ваксини. Вярвам в науката, но не вярвам че фармацевтичните компании я използват за наше добро. Каква е логиката да се ваксинира новородено ако по цял ден си е вкъщи с майка си? Особено в сегашното положение като всеки работи от дома и не се срещаме хора? Авторката си знае защо е решила така, не е нужно да дава обяснения тук.

# 42
  • Мнения: 191
С болестите съм наясно, както и с това, че ваксините далеч не предпазват на 100%.
Дозите от изброените вредни вещества наистина са много малки. Приложени върху нас, не бихме ги усетили, но бебенцата са малки и при тях не е така. Също така, не се хранят с кренвирши и кроасани, затова смятам този пример за неуместен.
И въпреки всичко защо тези вредни субстанции се съдържат във ваксините? Просто си задавам въпроси... Извинявам се за офф топика.

При не сложени ваксини, детето няма право да посещава детска градина.
А някой има ли информация, ако не е сложена само една от задължителните ваксини, ще може да посещава детска градина?
Г-жо, щом ще бъдем буквалисти, нека да не бъдат кренвирши и кроасани, а да бъде Зрънчо с цялата менделеева таблица и дълъг списък на Е-та, с които майките по парковете тъпчат невръстните си дечица.
Задължителният имунизационен календар се прави от изтъкнати учени от най-високо ниво по цял свят и е базиран на медицински факти за полза и превенция. Ако Вие смятате, че знаете повече от тях и на база проучване по интернет за предполагаемите съставки сте по-голям експерт от тези велики умове и можете да вземете решение да прескочите 1, 2, 3 ваксини или всичките, няма какво повече да говорим.
И да, както е казала дамата преди мен sea.sea, дори с една непоставена ваксина без сериозна медицинска причина, няма как детето да бъде допуснато на детска градина.

В поста ми пиша за малки бебета, каквото е и моето и за съжаление, вече изпитахме от собствен опит, че ваксините никак не са безобидни.
Тези така наречени 'велики умове' изобщо не ги е грижа за здравето на децата ни. Всичко е фармацевтичен бизнес.
Както някой по-нагоре беше писал, всеки има глава на раменете си и може да прецени. Бъдете здрави!

# 43
  • Мнения: 6 789
И аз бих отложила бебешките ваксини. Вярвам в науката, но не вярвам че фармацевтичните компании я използват за наше добро. Каква е логиката да се ваксинира новородено ако по цял ден си е вкъщи с майка си? Особено в сегашното положение като всеки работи от дома и не се срещаме хора? Авторката си знае защо е решила така, не е нужно да дава обяснения тук.
Логиката е, че точно бебетата и малките деца нямат никаква защита и все още имунната им система е незряла. Ако бебе се срещне с морбили, пилиомиелит, коклюш, то изхода в много висок процент е летален или тежки и необратими увреждания. И макар и бебето да е само с майка си, в балон ли живеят? Никой от домакинството не пазарува, няма брат/сестра, които посещават училище или ДГ, не го виждат баба/дядо, които преди това са били в контакт с други хора, с другите си внуци, дори детските консултации, макар и в отделно време от прегледите, се извършват в медицински центрове, където са имали достъп болни хора. Има много професии, които не са приложими от дома, например моя съпруг не е спирал да ходи на работа в нито един миг от цялата пандемия.
Именно сега нагледно се видя какви биха били последствията от занемаряването на имунизациите и увеличението на хората без имунитет срещу доста по-зловещи болести от Ковид. А това неминуемо се случва, без значение от доводите и после всички заедно ще си понесем последствията. Лошото е, че ще пострадат най-невинните, дечицата, които имат заболяване, което не позволява имунизация или тези, които не са достигнали нужната въсраст за такава.

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 14 695
как така отказвате ваксини и ви приемат желанията в родилното, след като ваксините от националния календар са задължителни???
Ами така, средствата за постигане на тази задължителност не са физическа принуда, а други (глоби и пр.). Физическа принуда не се прилага. Същото за детето при несъгласие на родителите.

# 45
  • София
  • Мнения: 23 057
Всички работили от вкъщи... 🤣🤣🤣
В кой свят живеете, ни знам...

# 46
  • София
  • Мнения: 39 836
Моля не превръщайте темата в "за" и "против" ваксините.
Въпросът е "как да откажа ваксина".

# 47
  • Мнения: 8 839
Как да откажа ваксина?
Проверявате в кой родилен дом питат за съгласие, тоест не слагат без съгласие на майката и отивате там.
Искате да родите в точно определена болница, за която знаете, че не питат, а направо слагат първите ваксини? Е, не може всичко да е все на вашето, след като имате претенции за нещо. Щом отказваш вече влезли в сила правила, ще се наложи да се откажеш от някои претенции, така стоят нещата в живота.

Другият въпрос е дали да откаже и макар авторката да го е решила, нужно е да помисли, че взима решение за друг човек, не за себе си. Не мисля, че родителите имат право да излагат на риск живота и здравето на детето си само защото е тяхното дете.

# 48
  • Мнения: 5 420
Аз раждах в частна болница в Стара Загора с планово секцио.
Попълних доста документи, просто пишейки данни, но за два въпроса акушерката ме попита и устно, сякаш за да потвърдя и на нея:
1. Бащата ще дойде ли да припознае бебето (с моят мъж нямаме брак)?
2. Ще се слагат ли ваксини?

Аз не съм ги отказвала, но щом ми задават въпроса, предполагам, че има опция за това.
А щом го има, значи е законово уредено да може да се случи.
Щом е законово уредено, би трябвало да е възможно да се откажат във всяка болница.
Друг е въпросът как процедират в Майчин Дом.
Трябва да се пита за процедурата, по която се отказват ваксини на новородено.

# 49
  • Мнения: 31
Тъй като доскоро не бях обмисляла варианта за отказ от ваксини, но колкото повече се развива тая сатира с ковид ваксините, се убеждавам, че корпоративните интереси са по-важни от живота на хората, както и да е… отплеснах се. Та виждам, че много дами казват, че ваксина може да не се постави, ако има причина за това, но каква причина може да откриеш при бебе, което се е родило преди 1-2 часа?

# 50
  • Мнения: 5 420
Нисък АПГАР, проблеми с дишането, това само на първо четене. Със сигурност има още много други състояния, при които лекарите биха забавили слагането на първа ваксина.
Все пак, ако родителят не иска, смятам, че трябва сам да се откаже от нея. Напълно негово право си е.

# 51
  • София
  • Мнения: 23 057
Да, може просто да декларирате, че не желаете да се поставят ваксини на детето.

# 52
  • Мнения: 468
Моя позната попълни декларация при постъпване в родилното,за отказ от ваксинации.След това,като родила отново напомнила на лекаря,който поел детето,че не желае то да бъде ваксинирано и така.

# 53
  • Мнения: 18 783
Ваксини могат да се откажат в някои болници с изрични инструкции от преди раждането. Не вярвам това да стане в Майчин дом например. Там дори бебетата по 1 кг си получават веднага ваксините. 

# 54
  • Мнения: 543
Моето дете  се роди в Майчин дом, беше на кислород 24 часа и на антибиотик( мускулно) 7 дни - до деня на изписването. Никой не ме е питал за ваксини, въпреки че детето беше с бактериална инфекция. Получил си е първата ваксина, буквално веднага след изваждането от кислородната палатка (разбрах от картона след изписването). Така че там, дори болно бебе на кислород си получава веднага ваксините.

# 55
  • София
  • Мнения: 6 371
Нисък АПГАР, проблеми с дишането, това само на първо четене. Със сигурност има още много други състояния, при които лекарите биха забавили слагането на първа ваксина.
Все пак, ако родителят не иска, смятам, че трябва сам да се откаже от нея. Напълно негово право си е.

моето дете беше интубирано, с кръвопреливане, с пневмоторакс, на 3 антибиотика и си получи ваксините при раждането. както виждате, достатъчно тежки състояния и не са отложили ваксиниране заради тях.

нежеланието на родителя не е причина за неслагане на задължителна ваксина.
ако някъде практикуват такива неща, това е незаконно.

# 56
  • София
  • Мнения: 23 057
В болницата се попълват документи дали искаш или не детето ти да бъде ваксинирано, поне там, където аз раждах.

# 57
  • Мнения: 5 593
А мен никой не ме е питал. При изписването разбрах какво й е правено.

# 58
  • Мнения: 15 356
В приемния кабинет с всички документи ,има такъв и за съгласие за ваксините .Питаха ме,подписах.

# 59
  • София
  • Мнения: 6 371
Вероятно говорите за частни болници, които, за да привлекат клиенти, са готови на всичко - включително и да нарушат закона.

https://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/imunizacii/

"Задължително" значи, че не е по желание и не може да попълвате декларация дали искате или не искате ваксина.

# 60
  • Мнения: 15 356
За АГ Варна говоря,която е държавна болница

# 61
  • София
  • Мнения: 6 371
За АГ Варна говоря,която е държавна болница

това не значи, че не нарушават закона. по-горе в тая тема вече го бистрихме това.
задължителната ваксинация затова е задължителна, защото не е по желание.

като почнете да отказвате всички ваксините, без изобщо да се замисляте защо го правите, ще се завърнат полека лека всички онези болести, от които те ни пазеха чрез груповия имунитет, постигнат със задължителна ваксинация. както става с морбили. само да знаете - за тези болести няма лекарства.

# 62
  • Мнения: 15 356
Така .Пак ще обясня-не съм против ваксините,детето ми има всички ваксини .Отбелязах само факт .Не ме интересува АГ Варна нарушават ли нещо или не,ние там си създадохме детето,там ни  я съхраняваха,там я родих и за мен тази болница е изпълнила критерия ми за хепи енд

# 63
  • София
  • Мнения: 23 057
И моите деца си имат всички ваксини, едното е в процес на слагане. Ама реално колко са задължителни, знам, че без тях не може да се тръгне на градина само, родителите не съм чула да имат глоби или нещо такова?

# 64
  • Мнения: 5 420
Детето ми има всички ваксини и не съм си и помисляла да не ги слагам.
Но законът позволява родителите да откажат една, две или всички ваксини. Има предвидени глоби за това, както и различни рестрикции като невъзможност за записване на ясла или детска градина.
Наскоро гледах интервю за семейството на един свещенник, който не е ваксинирал по-малките си деца и водеше дела срещу държавата, за да могат въпреки това да посещават ясла/детска градина. Там бяха обяснили добре как реално стоят нещата чисто юридически. Simple Smile

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 14 695
Ако за нещо се предвижда глоба, това значи, че законът не го позволява.

На свещеника ВАС му отхвърли жалбата във връзка с отказа да запишат детето му в детска градина без ваксини.
Физическа принуда за ваксиниране, разбира се, няма.

# 66
  • Мнения: 15 356
Тъй като познавам отец Евгени,мога да кажа че жена му е юрист по образование,беше съдия или прокурор преди около 20 години .Тя знае много добре какво й позволява закона .Изключителни хора са те .

# 67
  • Мнения: 5 593
Тъй като познавам отец Евгени,мога да кажа че жена му е юрист по образование,беше съдия или прокурор преди около 20 години .Тя знае много добре какво й позволява закона .Изключителни хора са те .
Изключителни хора може и да са, но медицински са изключително неграмотни.

# 68
  • Мнения: 15 356
Аз съм пристрастна ,понеже знам какво правят.Децата са си техни,решението също.С камъни ли да ги убием ?Всеки е решил за себе си.Не  ги оправдавам , но те са взели решенията и си носят последствията

# 69
  • Мнения: 5 593
Аз съм пристрастна ,понеже знам какво правят.Децата са си техни,решението също.С камъни ли да ги убием ?Всеки е решил за себе си.Не  ги оправдавам , но те са взели решенията и си носят последствията
Естествено, че не. Какви камъни, какъв линч. Те си решават и отговарят за действията. Но е нагло да искат децата им да са в детска градина. Някак свободният избор върви и с последствията от този избор. И дискриминацията не е срещу тях и техните деца. Дискриминацията би била срещу другите деца в градината, защото се заплашва здравето им. Иначе да, всеки да прави, както ги разбира нещата. Аз се убедих, че нито с обяснения, нито с научни доводи, нито никак не се разбива дървена глава. Simple Smile

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 14 695
На отец Евгени не жената, а снахата е съдия - жената на брат му Станимир, а.к.а. Силвестър. Определено кадърен съдия е според мен (познавахме се преди години), но това също по никакъв начин не прави неваксинирането позволено. Wink

# 71
  • Мнения: 15 356
Никой не е казал ,че е полезно .Не всички негови деца са неваксинирани.

# 72
  • Мнения: X
Нисък АПГАР, проблеми с дишането, това само на първо четене. Със сигурност има още много други състояния, при които лекарите биха забавили слагането на първа ваксина.
Все пак, ако родителят не иска, смятам, че трябва сам да се откаже от нея. Напълно негово право си е.

моето дете беше интубирано, с кръвопреливане, с пневмоторакс, на 3 антибиотика и си получи ваксините при раждането. както виждате, достатъчно тежки състояния и не са отложили ваксиниране заради тях.

нежеланието на родителя не е причина за неслагане на задължителна ваксина.
ако някъде практикуват такива неща, това е незаконно.

Интересно. Моето бебе се роди през април. Имаше кръвопреливане и беше интубирано. Ваксина за хепатит сложиха,но така и не сложиха бцж. Нито в Св.лазар, където се роди, нито в детската педиатрия, където стоя около 2 седмици. Казаха личната лекарка да сложи, тя нищо не казва и така. Бебето ми е без бцж.

# 73
  • Мнения: 18 783
Доста странно. Понякога в частните клиники има големи недоглеждания.

# 74
  • Мнения: 15 356
Личните мисля ,че не слагат БЦЖ.Пулмолог я слага ,но тя пък би трябвало да ви даде направление .

# 75
  • София
  • Мнения: 39 836
Личните не правят БЦЖ. В определен ден (в ДКЦто) идва лекар от тубдиспансера и прави проби/ваксини.
Не помня какво беше станало, но изпуснахме датата със сина ми. Личната ми даде бележка и ме изпрати в тубдиспансера.

Общи условия

Активация на акаунт