Американски колеж - двадесет и втора тема

  • 49 456
  • 728
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 12 232
Аз това не го разбирам. Точно доходите и имотите на бившия съпруг би трябвало да се декларират, защото той, макар и разведен с майката, продължава да бъде баща на детето и да има задълженията на такъв, включително за издръжка, в която в случая влиза и таксата за Колежа. За разлика от партньорът на майката, който няма никакви задължения към детето. Във всички случаи на разведени родители на деца в Колежа, които знам, цялата такса всъщност се плаща от бащата, въпреки че до един са се възползвали от силно намалена такса, защото са се гледали само доходите на майката, а официално присъдената издръжка е формална и смешна.

# 706
  • София
  • Мнения: 16 213
БНД на моя колежанин плащаше в продължение на 14 г 60 лв на месец и няма и стотинка принос в таксата на Колежа. Няма решение на съда за половин такса за ЧУ, няма и плащане Simple Smile.

# 707
  • Мнения: 10
Аз това не го разбирам. Точно доходите и имотите на бившия съпруг би трябвало да се декларират, защото той, макар и разведен с майката, продължава да бъде баща на детето и да има задълженията на такъв, включително за издръжка, в която в случая влиза и таксата за Колежа. За разлика от партньорът на майката, който няма никакви задължения към детето. Във всички случаи на разведени родители на деца в Колежа, които знам, цялата такса всъщност се плаща от бащата, въпреки че до един са се възползвали от силно намалена такса, защото са се гледали само доходите на майката, а официално присъдената издръжка е формална и смешна.
Да, наистина ...трудна е логиката тук. А какво казва статистиката до този момент за получени "силно намалени стипендии"?

# 708
  • Мнения: 5 425
Не намирам за полезно да гледам колко дават на някой друг. В случая не е и моя работа.
Може да не ми е лесно, но с удоволствие подкрепям една от малкото читави гимназии в София, като си плащам пълната такса. И се радвам, че макар и трудно, успявам да го направя.

ПС За оборудване на мултифункционално лятно игрище са необходими 200 хил. лева. Около 200 лв. на ученик. Любопитен  съм да видя, колко родители вече са дарили по толкова и колко скатават зад търсене на справедливост или недоимък (на баловете трудно се виждат облекла за под хилядарка).

Последна редакция: пт, 21 май 2021, 15:01 от Ezhko

# 709
  • софия
  • Мнения: 25 743
Винаги съм смятала, че възпитаните хора не харчат чужди пари и от тази гледна точка едва ли има "статистика за силно намалени стипендии" извън служителите, които отговарят за това.
Поне около мен повечето хора са такива и ако се коментира намаляване на таксата, то е в аспект "удовлетворява ни/можем да се справим с предложението".

# 710
  • Мнения: 350
Аз ще декларирам всичко от всички бащи, пък ако има по-нуждаещи се от нас... честно е те да получат!

# 711
  • Мнения: 5 425
Аз ще декларирам всичко от всички бащи, пък ако има по-нуждаещи се от нас... честно е те да получат!
Похвално, но само ще загубите време. Ще гледат само това, което се изисква. По-добре попитайте в колежа кое се изисква за Вашия случай.

# 712
  • Мнения: 350
Аз ще декларирам всичко от всички бащи, пък ако има по-нуждаещи се от нас... честно е те да получат!
Похвално, но само ще загубите време. Ще гледат само това, което се изисква. По-добре попитайте в колежа кое се изисква за Вашия случай.
Разбира се, че ще попитам, но ми се струва редно да декларирам и допълнителните неща, които бащата осигурява, като например облекло и билети за вътрешни полети до градът, в който живее.

# 713
  • Мнения: 8 159
Sanaka,
Скрит текст:
бащата с новото си семейство има свои си имоти, доходи и разходи, които нямат нищо общо с достъпните за детето и за таксата му доходи. В добавка към присъдената издръжка, бащата обеща (преведе по банков път и декларирахме нотариално) сума за учебна година за колежанина, а после и за другия гимназист... Подобна декларация имах и от бащата на третото ми дете, който формално няма нищичко общо с ученика, освен че колежанина живее със сестра си в общо домакинство... Ако искаш да си коректен, има си начин.

Всички тези обстоятелства се описват в приложено писмо към формуляра.

# 714
  • София
  • Мнения: 12 232
Пенева, така е. Но ако искаш да си некоректен - също си има начини.

# 715
  • Мнения: 1 504
Да кажа за избора на профил. Оказа се много важен избор, защото в университетите гледат брой часове по съответния предмет и ако искаш да учиш био медицина (Да, моята дъщеря кандидатства в Нидерландия за тази специалност), то трябва да имаш определен брой часове по химия и биология в периода 9-12 кл. вкл, което при нея е проблем, защото в колежа не се учат тези два предмета в 12 кл., освен ако не си такъв профил. Бях много изненадана като попълниха чек-листа, че темите, изучавани в колежа по 4-те предмета, които й изискваха са много по-малко или недостатъчно задълбочено изучавани, за да отговорят на стандартите в Нидерландия. Това се отнася обаче за старата система, по която завършва дъщеря ми и е последен випуск по нея. Всички оттук нататък са по нови програми, но това не отменя необходимостта да има определени часове и знания, които да се признават там. Затова, изборът на профил е важен за специалността, която ще се кандидатства и пак може да има разминавания и да се налагат допълнителни изпити. С малкия ми син смятаме да започнем търсене на университети и да проучваме изискванията им още от сега, за да започне и подготовка за изпитите им. Всичко това се отнася за инженерни и медицински специалности. За икономика, мениджмънт, банково дело и т.н. нещата са много по-различни. Сутринта подаваш документи, на обяд си приет (за Нидерландия говоря).

# 716
  • Мнения: 7
Здравейте, извинявайте, че нахлувам така, но имаме интерес към Американския колеж. Интересува ме дали дипломата от колежа позволява директен прием в университетите в чужбина?

# 717
  • София
  • Мнения: 16 213
Имате предвид без легализиран превод ли?

# 718
  • Мнения: 7
Имате предвид без легализиран превод ли?
Не, разбира се. С превод, просто дали дипломата има различна тежест при кандидатстване спрямо английска гимназия, например

# 719
  • Мнения: 5 425
Получената американска диплома дава някои дребни удобства при кандидатстване. Например може да се мине без TOEFL на много места. Като цяло в САЩ дипломите нямат това значение, както в България.
Иначе АК си е създал определена репутация в много университети и завършването му с отличен успех дава определено предимство при кандидатстване в сравнение с диплома от училище, което е непознато за оценящите апликацията​.
Други университети се стремят да дадат шанс на кандидати, които не са имали възможностите, предоставяни от частните училища, каквото е и АК.

ПС Не смятам, че родител от АК би взел на подбив въпрос от незнание, както правят хора без деца в колежа, като Гадамер и  Санака.

Последна редакция: сб, 22 май 2021, 22:00 от Ezhko

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт