Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 53

  • 35 801
  • 763
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 121
Ако погледнем в далечна перспектива,  кои райони мислите ще има положително развитие в следващите да кажем десетина години в София? Само за няколко години, откакто следя пазара, зад бизнес парка, около ИКЕА масово се презастрои, цените се удвоиха

# 31
  • Мнения: 2 865
https://money.bg/credits/sas-zakon-v-turtsiya-mozhete-da-iztegli … it-bez-lihva.html

Cъщeвpeмeннo пpeз пocлeднитe гoдини бeшe пocтигнaт имoтeн бyм, нo въздyxът oт бaлoнa зaпoчнa дa ce изпycĸa oт oĸтoмвpи минaлaтa гoдинa нacaм, ĸoгaтo лиxвитe пo ипoтeĸитe ce изcтpeляxa, зa дa oтгoвopят нa двyцифpeнaтa инфлaция в cтpaнaтa. Зaтoвa и пpeз янyapи тaзи гoдинa caмo 15% oт вcичĸи имoтни cдeлĸи ca cĸлючeни пocpeдcтвoм ипoтeĸa, дoĸaтo тexният дял пpeз юли минaлaтa гoдинa e 57%.


Та въпроса ми е ще се вдигат ли цените при инфлация и вдигане на лихви или ще падат?
И тук се появи безплатен апартамент от ПалмсБет. Дали ще правим и ние вноски за апартаменти като по Тошово време? Скептичен сАм.

# 32
  • София
  • Мнения: 4 668
Турските закони и правителство какво общо имат с пазарната икономика и българския пазар, че да ги коментираме.
"Нерде ЯмбУл, нерде СтанбУл" поговорката, е този път буквална.

# 33
  • Мнения: 2 865
Законите на Турсия за социална политика не ме вълнуват, но икономическите правила са еднакви. При една инфлация, банките ще ти дават заеми, щото си специален ли?

# 34
  • Мнения: 9 936
Моля ви за информация и съвет.

Спазарихме един ваканционен имот, но той е ипотекиран. Парите от ипотеката хората са ползвали за друг имот.
Какво се прави сега, какво да очаквам?

Дължимото по ипотеката директно на банката ли се плаща? Тази ипотека как и кой я отписва, колко време и колко струва?
А иначе да кажа и аз. Апартаментът е с  локация невероятна, а той е много добър. И ако не бяха на зор заради ипотеката си, нямаше да го продадат. Дадоха отстъпка около 8 процента от първоначално обявената цена. Но като цяло, крайната цена си е висока като за ваканционен имот. ама да кажем, че ще го ползваме и извън ваканцията, та за нас си струва да е голяма площта. Ние сме вторите, които стигат до пазарлък с тях последните 4-5 месеца. Предните кандидати са искали около 12 процента отстъпка, но не е станало.
Малко се измамихме, можеше да постигнем по-добра цена. Но ММ много го хареса, както и аз, и децата. И затова прецених, че за 2-3 к евро да не се пазарим. Защото макар че са на зор, повече не смятам, че биха отстъпили.

Та, това ти за пазара от мен.WinkА, да, и брокерите навсякъде са хлъзгави, не само в София. Да знаете Wink
Пишете ми за тази ипотека, каквото знаете.
Благодаря

# 35
  • София
  • Мнения: 24 839
Ние каквото и да пишем, полза няма.
Отивате с документите в банката и тя ще ви каже как процедират.
Варианти има, дори и да ипотекирате към друга банка, ако ви предложи по- изгодни условия, но всичко е прекалено индивидуално и участието на практикуващ материята, адвокат, е повече от желателно.

# 36
  • Мнения: 9 926
Румка, предполагам, че ще има кой да ти даде полезен съвет и инфо. От обсъжданията в темите си спомням, че е малко врътня (в смисъл на известно време) махането на ипотеката след това, но не е нещо чрезвичайно.

# 37
  • Мнения: 41 766
Като говорим за пазара на НИ в София, и конкретно как така цените гонели европейските (не, че са ги стигнали), ето един интересен повод за размисъл:

https://www.24chasa.bg/novini/article/9617255

# 38
  • Мнения: 9 936
Ние не искаме ипотека, ще платим с пари.
Искаме тяхната ипотека да се махне.
А за адвокат не знам, ние живеем далеч от това населено място, и на място не познаваме подходящи адвокати така или иначе.
Те изкарват в момента документи. Предишни собственици няма. Но това с ипотеката ни изненада.

От банката на подписването ще присъства представител, който да е сигурен, че парите /колкото остават от ипотеката/ ние превеждаме директно на банката.
И ще подпише нот.акт като страна по договора.
Но аз само това знам, пък практически опит нямам.

Simple Smile знам, че ще ми кажете инфо, във вас ми е надеждата

# 39
  • Мнения: 9 926
Румка, ами искайте всички документи по мейла и си ги консултирайте с вашия адвокат. Може и по телефон той да обсъди нещата с агенцията/банката. Евентуално му платете командировка, ако се налага проверка на място.

За свалянето на ипотеката, доколкото си спомням от писанията, се иска някакво писмо/искане от банката за заличаване на ипотеката до АВ, носи се в съответния офис на АВ, ама кой го носи - не си спомням. Нещо такова беше.

# 40
  • Мнения: 41 766
Всичко можете да договорите с банката. Има един банков инструмент, наречен "ескроу сметка", която идеално ви устройва, защото е безопасна и за двете страни.
https://lawfirm.bg/publikatzii/escrow-smetka

# 41
  • София
  • Мнения: 4 668
С 2 думи ще ви трябва някой да гарантира, че всички тежести (ипотеката) от имота ще се вдигнат. Ако има такива.
Т.е. не съм адвокат, (а ще ви трябва задължително), но според мен банката трябва да гарантира вдигането на ипотеката, щом парите ще отиват при нея.

# 42
  • Мнения: 6 365
Румка, нищо сложно и стряскащо няма в ипотекираните имоти. Щом имотът е ипотекиран в нотариалния акт се вписва, че парите в размера на ипотеката ще бъдат преведени за заличаване на ипотеката, като се посочва и нейния размер. Разликата (ако има така) се превежда по сметка на продавачите. Те трябва да вземат и писмо от банката, където е описан размера на оставащата ипотека към еди коя си дата. Заличаването е за тяхна сметка. Ще го направи банката, за което те ще си платят таксата. Вие
ще впишете в нотариалния акт, че имат еди колко си дни/седмици от вписване на покупко-продажбата да я заличат и да ви представят да речем у-ие за тежести. Сега ще потърся да ти кача текста, който се вписва.

# 43
  • Мнения: 2 910
Румка, ние "наследихме" ипотека с нашия апартамент. Тя беше погасена някъде през 90-те и дори не излизаше при проверка от ДСК (при все че и тогава е сключвана в Държавна Спестовна Каса). Вече като собственици, попълнихме една молба ипотеката да бъде заличена. Това го правите след като сте придобили апартамента и сте се разплатили с банката и собствениците. Банката като си получи парите, трябва да вдигне ипотеката.

# 44
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 741
Румка, първото нещо, което трябва да направите , преди да предприемете, каквото и да е, е да ви предоставят Гаранционно писмо от банката.
С две думи в него се казва, че Петко има договор за кредит, с обезпечение следния имот.....Задълженията на Петко към днешна дата са...., заедно с лихвите.....Също така и сметка по-която да се внесе сумата.  
До тук добре, обаче...дори и сумата да е по сметката,  Петко трябва да подаде молба за предсрочно погасяване. Така че зависите и от Петко. Добър вариант е, ако задължението е по-малко от продажната цена/ то е задължително всъщност/ да речем 50К, а продажната цена е 70к, то превеждате 50К по сметката от писмото, Петко входира искане за предсрочно погасяване,  Банката пуска заличаване на ипотеката и тогава вие плащате остатък от 20К. Един вид стимулиране,  да се движат нещата. Ако Петко и Банката се мотаят, може и 1 месец да мине, преди да се заличи ипотеката.
Разбира се тези 20К е добре да са по сметка на нотариус,  за да е гарантиран и продавача,  че като заличи ипотеката ще си получи парите.
Ако бяхте с кредит 70К, банката точно така щеше да плати,  на 2 транша, но без да ползва доверителна сметка на нотариус.

Относно промените в ЗУТ, може би имате предвид, изграждането на улица...Ами не е много моя ресор,  това с парцелите, друг е специалист по това, но от личен опит с парцел на мои близки, разбрах тези дни, че не могат да си продадат  парцела без съседите, те могат, во няма кой да го купи. Двата са на малка улица - топик, но на моите хора е 30 метра лицето, а на другите 3 пъти по-голямо. Трябвало някой да купи и двата парцела, за да станат нещата...т.е. вкараха им ортаци.

Последна редакция: ср, 17 мар 2021, 19:53 от tomeva

Общи условия

Активация на акаунт