СНБМ - инициативи свързани с бременността, &#

  • 24 716
  • 665
  •   1
Отговори
# 630
  • София
  • Мнения: 6 175
Пратих в пощата и моя коментар по материалите за работната среща в МТСП. Знам, че е късно, но за съжаление нямах възможност да прегледам материалите до сега. Докато си пишех коментара ми спря тока и си загубих част от написаното. Дано съм възстановила всичко втория път.

# 631
  • Мнения: 2 070
Момичета, ужасна трагедия преживява едно плевенско семейство, думи нямам какво са преживели. Може да прочетет тук - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=134087.180 - постинга на diksi... Не мисля, че ще е удачно да го копирам тук, само исках да споделя с вас... Едва ли може да се обвиняват лекари или който и да е, времето ще покаже вероятно.

# 632
  • Мнения: 2 070
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=141773.0 - пуснах тема в Нашите деца, да видим какво е мнението за камерите в помещенията, защото след като сред нас има различни мнения и не можем да се разберем - какво остава за всички... Предлагам да не е представително, чисто информативно, може да изскочи някое добро предложение... Надявам се да не го сметнете за своеволие, нека имаме представа за мнението на останалите, засега като гледам гледат темата, но не гласуват...

# 633
  • Мнения: 1 072
В ТАЗИ ТЕМА се изготви писмо от името на СНБМ. Породено е от случая на малкия Даниел и сестричката му, които бяха обект на физически тормоз от страна на майка си. ТУК  можете да прочетете повече за случая.

Тъй като текста вече е в завършен вид, а момичетата се надяват да го разпространят от името на Сдружението, предлагам ви писмото с молба да се гласува и одобри.

Цитат
На вниманието на:
Президента на РБългария
Министерски съвет
МТСП
НС на РБългария
Агенцията за закрила на детето
Медиите                                                                                         
                                                                                               


Уважаеми дами и господа,

Обръщаме се към вас от името на  Сдружението на настоящите и бъдещи майки – организация, пряко свързана с отглеждането, възпитанието и грижата за психическото и физическото здраве на децата на България - провокирани от поредния случай на безнаказано малтретиране на дете.

Недопустими са пропуските от страна на социални работници, медици и други отговорни лица, довели до рецидив в насилието над 2-годишния Даниел Асенов и 8-месечната му сестричка. Този факт ни разтърси дълбоко и ни накара да се ангажираме публично, за да потърсим отговори и реакция.

Протестираме срещу липсата на достатъчно сигурност за децата и особено за децата в риск, резултат от непрофесионалните и обществено безотговорни действия на държавни служители, прилагащи некомпетентно законите. Тези служители имат свои имена и обществото трябва да ги научи.

По силата на Закона за закрила на детето, всяко лице е ДЛЪЖНО незабавно да уведоми дирекциите по Социално подпомагане, ДАЗД или МВР, в случаи на установено насилие над дете. Същото важи и за всяко лице, на което подобен факт е станал известен във връзка с упражняваната от него професия, дори това да е предмет на професионална тайна. Съседи, социални работници и медицински лица са били нееднократно свидетели на малтретирането на Даниел Асенов и въпреки това не са изпълнили задълженията си от законова и морална гледна точка. Пасивността на всички тези хора ги прави съучастници в престъпление – кои са те?

Всяка Служба „Социално подпомагане” е ДЛЪЖНА да сигнализира при нужда полицията, прокуратурата и съда, които от своя страна са ДЛЪЖНИ да предприемат незабавни действия за защита на децата. В задълженията на Службата влиза също така и предявяването на искове за лишаване или ограничаване на родителски права в интерес на детето, когато това се налага. Настояваме да се изнесе информация в медиите - кой не си е свършил работата? Кой е допуснал 6 /шест/ поредни случая на документирано насилие над дете? Кой е изготвил доклад, удостоверяващ, че след излизането на Даниел Асенов от дом за медико-социални грижи, процесът по реинтеграция в семейството протича безпроблемно?

Апелираме към изясняване на причините, поради които престъплението на Стоилка Асенова се квалифицира неправилно от страна на прокуратурата и съответно води до още едно дете, жертва на насилие. Защо при наличие на средна телесна повреда с квалифициран състав и опасност от извършване на ново престъпление/което не закъсня/, не е взета постоянна мярка за неотклонение на майката? Кой е подценил опасността за децата?

Очакваме публично огласяване и най-строго санкциониране на лицата, чието престъпно нехайство доведе до тази трагедия!


Тъй като случаят с Даниел Асенов далеч не е единичен, настояваме за:
•   Създаване на правна възможност за обществен и граждански контрол на семействата на децата в риск.
•   Незабавни мерки по промяната и въвеждането на нови и по-строги критерии при оценката на подобни случаи и при контрола върху свършената работа от отговорните за тази оценка органи
•   Адекватно и безкомпромисно прилагане на предвидените в Наказателния кодекс мерки при малтретиране на дете, като считаме, че при случаи на насилие с трайни физически и психически последствия върху детето, лишаването от свобода трябва да бъде за минимален срок от 5 години.
•   Постоянна кампания за популяризиране дейността на Агенцията за Закрила на Детето, която да разпространява телефони и координати за връзка с компетентни органи при подозрение за насилие над деца. Всеки български гражданин трябва да знае наизуст тези телефони и да помни, че реално може да СПАСИ детски живот.
•   Изработване на механизъм за по-ефективно прилагане на текстовете от Закона, както и за по-строго проследяване на всички деца, "реинтегрирани" обратно в семействата си.
•   Облекчаване на процедурата по отнемане на родителски права на родители, които доказано не са способни да отглеждат децата си и ги малтретират физически и психически, с което да се улесни тяхното осиновяване или настаняване в домове и приемни семейства, гарантиращо им едно по-добро бъдеще.
•   Отпускане на навременни и достатъчни държавни средства за оптимизиране дейността на Агенцията за закрила на детето, както и на всички свързани с грижата за деца в риск институции.


Обществото ни страда от липса на ценности и морални устои. Страда от липса на топлота и съпричастност. Децата са най-важното за една държава - нека не бъдем съучастници в лишаването им от щастливо детство. Призоваваме към обединяване на държавните институции и българските граждани в борбата против детското страдание.



С поздрави и вяра в гражданската съвест на ръководителите на гореспоменатите институции: 
Сдружение на настоящите и бъдещи майки

# 634
  • Мнения: 1 072
От Сдружение "Детство без сълзи" също ще подкрепят петиция с подобен текст и ще застанат зад писмото. Източник - dodo dodo

# 635
  • Мнения: 145
Летяща,чудесно писмо,което принципно подкрепям.
Не защитавам майката,но бих искала да припомня,че всеки медал има две страни...и е ясно как бихме реагирали при гледката на пребито и обезобразено, мъничко, безпомощно същество като това,което показаха по телевизията/а после и сестричето му/.
Всеки насилник е и жертва,а назиданието е финална форма от дълъг процес на законови уредби.Според мен трябва да има звено, което да следи майките в затруднено положение като психическо здраве.Освен всичко забелязахте ли къде и как живеят децата и...да ти се скъса сърцето!Мисля,че трябва да има форма,която да дава възможност да обгрижва майки и деца заедно в стаи от дом или къща ,създадена с цел да се работи по психиката и взаимоотношенията им с децата,както и да бъдат подпомагани в квалификация,обучение и работа.Това са четири деца не са малко.А за бащата незнам нямам коментар/според мен той е направо подсъден за нечовешка безотговорност!да правиш деца и да ги зарежеш/Че аз знам случай,майка /младо момиче ми сподели,как бащата на детето я е напуснал като е било на месец./и кърмата и спира от стреса.Свалила 17 кг.като на сън!Да си изоставен и самотен не е лесно!Аз всъщност не разбрах тази майка от малцинствта ли беше,такива хубави и здрави дечица!

# 636
  • Мнения: 145
Деска разстроих се от прочетеното/линка който си пуснала/Замислих се,че при всяка ваксина съществува и този вариант-да не дава господ!Ужасно просто,горките родители,горката изтерзана майчица!

# 637
  • София
  • Мнения: 6 175
Лидерите от тройната коалиция обсъдиха проектобюджет 2007 преди  … тене в парламента

Децата отново са забравени.  #Cussing out
Вдигат минималната заплата, но не и обезщетението за гледане на дете. Детските надбавки също не са коментирани.

# 638
  • Мнения: 4 181
Момичета, това според мен вече е прекалено #Cussing out
Превръща се в практика писането на писма от наше име. Не може така, нашите цели са други, има организации, чиято работа е много по-тясно свързана със случая.
Откъде накъде им хрумва на хората, че ние трябва да пишем писмо, на всичкото отгоре първо го пишат,а после ни питат.
И всъщност въобще не ни питат, да виждате някой тук в темата.
Не сме длъжни да четем всички теми във форума за да видим кой пише писма от наше име и чака или не чака одобрение.
Аз лично смятам, че не трябва да излиза подобно писмо от нас.
Нямам нищо против да го подкрепим като сдружение, или пък всяко една поотделнос  подписа си, но не да излиза само от наеш име.
Въобще не сме компетентни по тези въпроси.
Като и се обадят за коментар какво ще кажем?
Нито имаме юрист, нито сме запознати с въпросните закони.
Смятам да пиша на момичетата в темата.
Понеже много са напреднали, моля ви за бърза реакция.
Напишете ми до час, какво мислите по въпроса , за да пиша във въпросната тема.
Съжалявам, не съм ви чела постингите преди това,в обичайното време довечера ще ги прочета и ще ви пиша за срещата днес, мина много добре Peace

# 639
  • Мнения: 1 000
Аз подкрепям Хриси.....

Бих подкрепила писмото лично....
Мисля че може да го подкрепим и като сдружение, но да не излиза като да сме го писали ние, защото излиза малко като "на всяко гърне похлупак" ..... лично мнение

# 640
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Аз подкрепям Хриси.....

Бих подкрепила писмото лично....
Мисля че може да го подкрепим и като сдружение, но да не излиза като да сме го писали ние, защото излиза малко като "на всяко гърне похлупак" ..... лично мнение
Peace
Да подкрепим писмото като сдружение, но да не е от наше име.

Еййййй, бясна съм  #Cussing out тия пак ни пропускат бе! Пенсиите увеличават, да живеят пенсионерите, а майките кучета ги яли! #Cussing out Тъпи политици! #2gunfire

# 641
  • Мнения: 934
Аз съм за да подкрепим писмото, НО НЕ И ДА Е ОТ НАШЕ ИМЕ. Детство без сълзи е 10 по подходящата организация от чието име да излезе писмото. Наистина не сме компетентни по въпроса, не можем да сме похлупака на всички неща, нямаме ресурс за да можем.
А по въпроса за обсъждания бюджет, аз съм доста възмутена, спирам да пиша, че ще трябва да ме трие модератора след това което им мисля на господа управляващите  #Cussing out #Cussing out #Cussing out

# 642
  • Мнения: 1 671
Би било некоректно да излезе писмото от наше име. Най-малкото заради уважението към авторките му. Присъединявам се към Вики, Салай и Хриси

# 643
  • Мнения: 472
Аз също подкрепям момичета...лично може да го подкрепи всеки, но от името на сдружението да се пишат такива писма аз също не съм съгласна.
Хриси, кажете как е минала срещата на сдружението и кой за какво ще отговаря.
Утре с Вики имаме среща с кмета на Люлин, ще пишем после във форума.
Може тази седмица пак да се съберем  ако са останали неща за доизясняване.....
Кали, ако имате въпроси към адвокат, можем да ги обсъдим и да и ги предам лично за отговор.

# 644
  • Мнения: 1 072
Съгласна см с доводите ви. Добре, нека ги подкрепим поне.

Общи условия

Активация на акаунт